01 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/2262/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Лукманової О.М., Божко Л.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.06.2025 року (головуючий суддя Богатинський Б.В.)
в адміністративній справі №280/2262/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УЛІСС-ТУР» до відповідача Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «УЛІСС-ТУР», звернувся 27.03.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління ДПС у Запорізькій області, в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 29.11.2024 року:
- № 2186908010705, яким TOB «УЛІСС-ТУР» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за декларацією № реєстрації в контролюючому органі - 9202727733, дата реєстрації в контролюючому органі - 20.07.2024, звітний (податковий) період, за який подано декларацію - червень 2024 р., сума завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - 841949,00 грн;
- № 2187008010705, яким TOB «УЛІСС-ТУР» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у загальному розмірі 33 263,75 грн, в тому числі 26 611,00 грн за податковими зобов'язаннями та 6 652,75 грн за штрафними (фінансовими) санкціями;
- № 2187108010705, яким до TOB «УЛІСС-ТУР» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1 020,00 грн, прийняті на підставі акту перевірки від 04.09.2024 № 13652/08-01-07-05/31970760, як такі, що не відповідають чинному законодавству України, а також порушують права та охоронювані законом інтереси TOB «УЛІСС-ТУР».
В обґрунтування позову вказує, що податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 29.11.2024 року №2186908010705, №2187008010705, № 2187108010705, є незаконними через невідповідність їх нормам діючого законодавства України. Підставою віднесення позивачем сум податку на додану вартість в загальному розмірі 682 287,67 грн, сплаченого при придбанні автомобіля LEXUS LX 500d, до податкового кредиту листопада 2023 року є складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 583 від 16.10.2023, № 285 від 07.11.2023, № 320 від 09.11.2023. Актом перевірки не заперечується реальність проведеної господарської операції, але, вказується, що неможливо підтвердити використання автомобіля в господарській діяльності. В податковий період віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту по операції придбання автомобіля LEXUS LX 500d у позивача наявні податкові накладні, складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних продавцем товару, що засвідчують правомірність формування податкового кредиту листопада 2023 року. Акт перевірки не містить доказів, що з листопада 2023 року позивачем припинено використання автомобіля у господарській діяльності. Чинним законодавством України не передбачено встановлений обсяг часу протягом доби (тижня, місяця, року), коли транспортний засіб має використовуватись в господарській діяльності товариства. Всі витрати на утримання об'єктів нерухомого майна в належному стані (поводження з побутовими відходами (захоронення ТПВ), послуги оренди контейнера MGB 1,1, послуги з водопостачання та водовідведення, абонентського обслуговування водопостачання) є невід'ємною частиною господарської діяльності TOB «УЛІСС-ТУР». У TOB «УЛІСС-ТУР» наявні та надані до перевірки всі необхідні документи, які підтверджують використання отриманих товарів (робіт, послуг), а саме послуг з поводження з побутовими відходами (захоронення ТПВ), оренди контейнера, водопостачання та водовідведення, абонентського обслуговування водопостачання, постачання електричної енергії, в господарській діяльності за період червень 2023 - травень 2024. Позивачем правомірно сформовано податковий кредит у ряд. 10.1 «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України» податкових декларацій з ПДВ за період з 01.06.2023 по 31.05.2024 на суму ПДВ 1 224 489 грн і відсутні підстави для визначення податкових зобов'язання з податку на додану вартість по операціям з умовного продажу товарно-матеріальних цінностей/послуг, що були використані в операціях, які не є господарською діяльністю TOB «УЛІСС-ТУР».
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.06.2025 року позов задоволено.
Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 29.11.2024 року:
- № 2186908010705, яким TOB «УЛІСС-ТУР» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за декларацією № реєстрації в контролюючому органі - 9202727733, дата реєстрації в контролюючому органі - 20.07.2024, звітний (податковий) період, за який подано декларацію - червень 2024 р., сума завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - 841949грн;
- № 2187008010705, яким TOB «УЛІСС-ТУР» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у загальному розмірі 33 263,75 грн, в тому числі 26 611 грн за податковими зобов'язаннями та 6 652,75 грн за штрафними (фінансовими) санкціями;
- № 2187108010705, яким до TOB «УЛІСС-ТУР» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1 020 грн, прийняті на підставі акту перевірки від 04.09.2024 № 13652/08-01-07-05/31970760, як такі, що не відповідають чинному законодавству України, а також порушують права та охоронювані законом інтереси TOB «УЛІСС-ТУР». Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що оскільки позивач у листопаді 2023 року при придбанні автомобіля LEXUS LX500d, державний номерний знак НОМЕР_1 , згідно податкових накладних № 583 від 16.10.2023 на суму 90 000грн, в т. ч. ПДВ 15 000грн; № 285 від 07.11.2023 на суму 3 800 000грн, в т. ч. ПДВ 633 333,33 грн; № 320 від 09.11.2023 на суму 203 726,00 грн, в т. ч. ПДВ 33 954,33 грн, законно сформував податковий кредит в загальній сумі 682 287,67 грн, факт припинення використання автомобіля у господарській діяльності позивача з листопада 2023 року не доведений, ТОВ «УЛІСС-ТУР» не порушені п. 189.1 ст.189, п. 198.5 ст. 198 ПК України внаслідок не визначення податкових зобов'язання з ПДВ на вартість придбаного автомобіля, який не використовувався у господарській діяльності підприємства, всього на суму 682 287,67 грн за листопад 2023 року.
Щодо використання отриманих ТОВ «УЛІСС-ТУР» послуг з поводження з побутовими відходами, послуг водопостачання, постачання електроенергії в господарській діяльності, суд вказав, що позивач є власником, орендарем (суборендарем) об'єктів нерухомого майна, його основним видом діяльності є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (код за КВЕД 68.20), відповідно, замовлення та оплата послуг поводження з побутовими відходами (захоронення ТПВ), оренда контейнера, водопостачання та водовідведення, абонентського обслуговування водопостачання, постачання електричної енергії є витратами на утримання об'єктів нерухомого майна в належному стані, і, відповідно, його господарською діяльністю.
Спростовуються матеріалами справи доводи відповідача, що згідно Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, форма № 20-ОПП, від 20.02.2018 № 9026241811 у ТОВ «УЛІСС-ТУР» наявні об'єкти оподаткування тільки за 2 адресами: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 34 прим. 274 та м. Запоріжжя, вул. Миколи Корищенка, 36, кв. 104; згідно податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне вiд земельної ділянки за 2024 рік від 20.02.2024 № 9034421763 ТОВ «УЛІСС-ТУР» сплачує податок на нерухоме майно по вищевказаним двом об'єктам нерухомості і згідно Інвентаризаційного опису необоротних активів від 22.08.2024 у ТОВ «УЛІСС-ТУР» наявні вищевказані два об'єкта нерухомості, оскільки позивач є власником, орендарем (суборендарем) інших об'єктів нерухомого майна.
Вказане свідчить про можливе порушення з боку позивача щодо подання податкової звітності, яке в цій справі не розглядається, а не доводить припинення використання послуг поводження з побутовими відходами (захоронення ТПВ), оренди контейнера, водопостачання та водовідведення, абонентського обслуговування водопостачання, постачання електричної енергії у власній господарській діяльності позивача, з яким пов'язується обов'язок платника податку нарахувати податкові зобов'язання згідно пп. г п. 198.5 ст. 198 ПК України. Відповідачем не спростована наявність податкових накладних та їх реєстрація в ЄРПН по вищевказаним операціям. Відтак, дійшов висновку, що про не підтвердження ТОВ «УЛІСС-ТУР» порушення п. 189.1 ст. 189, п. 198.5 ст. 198 ПК України внаслідок не визначення податкових зобов'язання з ПДВ на вартість послуг поводження з побутовими відходами (захоронення ТПВ), оренди контейнера, водопостачання та водовідведення, абонентського обслуговування водопостачання, постачання електричної енергії, які не використовувалися у господарській діяльності підприємства, на загальну суму ПДВ 542 201,33 грн за період червень 2023 - травень 2024 року.
Щодо ненадання документів до перевірки ненадання позивачем оригіналів первинних бухгалтерських документів, регістрів бухгалтерського обліку та інших документів, що пов'язані з предметом перевірки, в порушення п. 44.1 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПК України, то за встановлених судами обставин щодо нечіткості сформульованих вимог про витребування документів у запиті контролюючого органу, а також з огляду на надання позивачем наявних у нього документів під час проведення відповідачем перевірки, великого обсягу запитуваних документів та одноденного терміну його виконання, суд вважає неправомірним притягнення позивача до відповідальності на підставі положень п. 121.1 ст. 121 ПК України.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
Вказує, що позивач до перевірки не надано документи щодо реєстрації автомобіля в Головному сервісному центрі ВМС України; розпорядчі документи про встановлення норм витрат (списання) дизельного палива, мастила тощо відповідно до діючого законодавства; первинні документи, що підтверджують факт придбання, використання (списання) паливно - мастильних матеріалів відповідно до діючих норм; подорожні (шляхові листи) службового автомобіля, показники лічильнику пробігу, відомості по субрахунку 105 «Транспортні засоби». Згідно Наказу про призначення директора ТОВ «УЛІСС-ТУР» від 01.04.2024 №1, ОСОБА_1 встановлено неповний робочий час - 10 годин на тиждень з робочими днями з понеділка по п'ятницю по дві години на день. Оскільки згідно Наказу про призначення директора ТОВ «УЛІСС-ТУР» від 01.04.2024 №1, ОСОБА_1 встановлено робочі дні з понеділка по п'ятницю - 10 годин на тиждень по дві години на день, а директор використовував автомобіль більше встановленого 2 годинного робочого часу (що підтверджується наданими позивачем до перевірки маршрутними листами) та автомобіль LEXUS LX500d використовувався у вечірній час після 19:00 (що підтверджується інформацією міської системи відеоспостереження «Безпечно місто Запоріжжя»), а отже використання автомобілю у вихідні дні та не у робочий час свідчить про використання автомобілю не у господарській діяльності. Згідно з базами даних ДПС Маловічко Г.А. є директором на 30 підприємствах одночасно, що підтверджує неможливість використання автомобіля в господарській діяльності. Придбання пального для автомобілю за кошти директора без підтверджуючих документів свідчить про використання автомобілю у власних цілях. В актах прийняття - надання первинної продукції за договором постачання електричної енергії споживачу за договором №10071 від 01.01.2022 не вказано за якою адресою постачається електроенергія від ТОВ "Запоріжжяелектропостачання". До перевірки не надані первинні бухгалтерські документи, які б підтверджували використання отриманої електроенергії в господарській діяльності за період з червня 2023 року по травень 2024 року. ТОВ «УЛІСС-ТУР» до перевірки та після її завершення не надано: акти надання послуг на адресу покупців за травень 2024, квітень 2024, березень 2024, лютий 2024, січень 2024, грудень 2023, листопад 2023, жовтень 2023, вересень 2023, серпень 2023, липень 2023, червень 2023, регістри бухгалтерського обліку, до яких перенесено інформацію із запитуваних первинних документів, регістри бухгалтерського обліку по коштах, розрахунках і поточних зобов'язаннях (зокрема, рахунки 31, 20, 26, 28, 63, 36, 37, 10, 15), журнали-ордери за період: травень 2024, квітень 2024, березень 2024, лютий 2024, січень 2024, грудень 2023, листопад 2023, жовтень 2023, вересень 2023, серпень 2023, липень 2023, червень 2023, відомості про загальну площу приміщень, що використовуються для ведення господарської діяльності: власних/орендованих, за Договором №10071 від 01.08.2023 та Договором №10071 від 01.01.2022 не надано статі витрат електроенергії за кожною адресою та лічильником за період з червня 2023 по травень 2024, з зазначенням показників щомісячно, не надано пояснення, щодо використання електроенергії у господарській діяльності за кожною адресою де розташований лічильник. Відсутність (ненадання) регістрів синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку, первинних документів, які підтверджують використання в господарській діяльності отриманих товарів (робіт, послуг), не дає можливості дослідити обставини щодо змісту та руху господарських операцій, що в свою чергу не дає змоги визначити реальні (правдиві, об'єктивні) показники, що відображені у податкових деклараціях з податку на додану вартість ТОВ «УЛІСС-ТУР» за період червень 2023 - травень 2024. Згідно «Повiдомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через якi провадиться дiяльнiсть, форма № 20-ОПП»: від 20.02.2018 №9026241811 у ТОВ «УЛІСС-ТУР» наявні об'єкти оподаткування за адресами: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 34 прим 274 та м. Запоріжжя вул. Миколи Корищенка, 36, кв 104, до перевірки не надані первинні бухгалтерські документи, які б підтверджували використання отриманої електроенергії в господарській діяльності за період з червня 2023 по травень 2024, враховуючи відсутність (ненадання) регістрів синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку не можливо підтвердити використання послуг з поводження з побутовими відходами, послуг водопостачання, постачання електроенергії в господарській діяльності позивача.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі направлення, виданого Головним управлінням ДПС у Запорізькій області від 16.08.2024 №2356 та наказу Головного управління ДПС у Запорізькій області від 16.08.2024 №1557-п, виданого на підставі п.п. 191.1.6 п. 191.1 ст. 191, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78, п. 200.11 ст. 200 та п.п. 69.351 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «УЛІСС-ТУР» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за червень 2024 року у податкової декларації з податку на додану вартість від 20.07.2024 №9202727733 від'ємного значення з податку на додану вартість, з урахуванням періодів декларування від'ємного значення та поданих уточнюючих розрахунків.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 04.09.2024 №13652/08-01-07 05/31970760.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «УЛІСС-ТУР»:
- п.189.1 ст.189, п.198.5 ст.198, п.200.1, п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, п.п.5 п.4, п.п.5 п.5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (зі змінами), оскільки позивачем завищено від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (р.21) на суму 841 949 грн;
- п.189.1 ст.189, п.198.5 ст.198, п.200.1, п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, п.п.5 п.4, п.п.5 п.5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (зі змінами), оскільки позивачем занижено податкове зобов'язання з ПДВ до сплати на суму 26 611 грн за червень 2024;
- п.44.1 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, в частині ненадання оригіналів первинних бухгалтерських документів, регістрів бухгалтерського обліку та інших документів, що пов'язані з предметом перевірки.
Головним управлінням ДПС у Запорізькій області винесено податкові повідомлення-рішення від 29 листопада 2024 року:
- за формою «В4» від 29.11.2024 №2186908010705, згідно з яким сума завищення від'ємного значення ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду становить 841 949 грн;
- за формою «ПС» від 29.11.2024 №2187108010705 за ненадання документів до перевірки, згідно з яким сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) становить 1 020,00 грн;
- за формою «Р» від 29.11.2024 №2187008010705, згідно з яким занижено податкові зобов'язання з ПДВ за червень 2024 на 26 611 грн, сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) становить 6 652,75 гривень.
Позивач вважає протиправними зазначені податкові повідомлення-рішення.
Суд першої інстанції позов задовольнив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Підпунктом 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право:
проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України.
Згідно з п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
В силу пункту 85.2 ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Матеріали справи не містять доказів щодо порушення контролюючим органом процедури призначення та проведення перевірки.
Згідно абзаців 1, 2 пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування (ПДВ) є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Правила формування податкового кредиту платниками податку на додану вартість визначені положеннями статті 198 ПК України.
Так, відповідно до пункту 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи;
ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з абзацом першим пункту 198.6 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно пункту 200.1 статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з положеннями пункту 200.4 статті 200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації,
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Аналіз вказаних положень податкового законодавства дає підстави для висновку, що правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування податкового кредиту наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.
Зазначена правова позиція неодноразово була викладена у постановах Верховного Суду, зокрема, від 28.04.2020 року у справі №826/15568/16, від 10.04.2020 року у справі №808/954/17, від 09.09.2021 року у справі № 460/2315/19.
Згідно з положеннями статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які повинні мати такі обов'язкові реквізити:
назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Встановлюючи правило щодо обов'язкового документального підтвердження сум податкового кредиту, законодавець, безумовно, передбачає, що ці документи є достовірними, тобто операції, які вони підтверджують, дійсно мали місце.
Превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми) як принцип бухгалтерського обліку, що закріплений в статті 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», так само характеризує і податковий облік.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем за результатами перевірки зроблений висновок про порушення ТОВ «УЛІСС-ТУР» п.189.1 ст.189, п.198.5 ст.198, п.200.1, п. 200.4 ст.200 ПК України, п.п.5 п.4, п.п.5 п.5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (зі змінами), оскільки позивачем завищено від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (р.21) на суму 841 949 грн.
Причина виникнення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за червень 2024 року у сумі 841 949 гривень, що зазначена в акті перевірки - включення до складу податкового кредиту залишків від'ємного значення попередніх періодів на загальну суму 868 560 грн (99% податкового кредиту червня 2024), які виникли за рахунок придбання автомобілю LEXUS та придбання ресурсів (електроенергія, вода) у більшій кількості, ніж відшкодовується орендаторами нерухомого майна.
TOB «УЛІСС-ТУР» здійснено в листопаді 2023 придбання Автомобілю LEXUS LX500d А1/Shibuya/Premium (11/23) у TOB «ВІДІ ЕЛІТ», яке в свою чергу здійснило придбання у Підприємства з іноземними інвестиціями «Тойота-Україна». Загальна вартість автомобіля 4 093 726 гривень, у тому числі ПДВ 682 287,67 гривень.
Автомобіль LEXUS LX500d A1/Shibuya/Premium-2 022JT JPABCX404000377 відображено, як об'єкт оподаткування, згідно «Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, форма № 20-ОПП» від 23.08.2024 № 9244550658.
До перевірки ТОВ «УЛІСС-ТУР» листом від 27.08.2024 №27/08 (вх. №45704/6 від 28.08.2024) надано:
наказ №09-11-2023 від 09.11.2023 про введення в експлуатацію з 10 листопада 2023 транспортного засобу, згідно якого транспортний автомобіль LEXUS LX500d A1/Shibuya/Premium-2 022JT JPABCX404000377, державний номерний знак НОМЕР_1 , введено в експлуатацію з 10 листопада 2023 року.
Автомобіль закріплено за директором підприємства Маловічко Г.А. для виконання виробничих завдань з метою отримання прибутку ТОВ «УЛІСС-ТУР».
Згідно сервісної книжки списання дизельного палива проводиться з розрахунку 13 літрів на 100 км; акт приймання - передачі транспортного засобу від 09.11.2023 згідно якого, ТОВ «УЛІСС-ТУР» передає, а директор Маловічко Г.А. приймає у користування транспортний засіб LEXUS LX500d.
Директор підприємства Маловічко Г.А. зобов'язується використовувати транспортний засіб виключно для виконання виробничих завдань з метою отримання прибутку ТОВ «УЛІСС-ТУР».
Листом від 29.08.2024 №29/08 (вх. №46151/6 від 30.08.2024) ТОВ «УЛІСС-ТУР» надано:
договір поставки №ЕЛюА-0003/289 від 16.10.2023, який складено між ТОВ «УЛІСС-ТУР» та ТОВ «ВІДІ ЕЛІТ» на постачання автомобілю LEXUS LX500d; акт приймання - передачі транспортного засобу від 09.11.2023 (повторно);
рахунок фактуру № ЕЛюС-0025961 від 16.10.2023, рахунок фактуру № ЕЛюС-0027512 від 01.11.2023;
видаткову накладну авто №елюра-000996 в/д 10.11.2023; акт приймання-передачі автомобілю LEXUS LX500d від 10.11.2023 від ТОВ «ВІДІ ЕЛІТ» в адресу ТОВ «УЛІСС-ТУР»; поліс № 217832201 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 10.11.2023.
ТОВ «УЛІСС-ТУР» листом від 16.10.2024 №16/10 (вх. від 16.10.2024 №54962/6), після розгляду заперечень, які відбулись 14.10.2024 року, надано 5 маршрутних листів легкового автомобіля LEXUS LX500d, Наказ №8 від 01.12.2023 «Про затвердження норм витрат палива». Згідно Наказу ТОВ «УЛІСС-ТУР» №8 від 01.12.2023 «Про затвердження норм витрат палива» з 01.12.2023 року норми витрат пального на автомобіль LEXUS LX500d (державний номерний знак: НОМЕР_1 ) затверджені у розмірі 13 л на 100 км.
Затверджена цим наказом норма може бути збільшена у розмірі та за умов, за яких застосовується надбавка до норм витрат пального, повинна бути відповідним чином задокументована записами відповідальних осіб у маршрутних листах.
Згідно наданих до перевірки маршрутних листів №1 від 10.01.2024 року, №2 від 22.02.2024 року, №3 від 15.03.2024 року, №4 від 30.04.2024 року, №5 від 25.05.2024 року керівник ТОВ «УЛІСС-ТУР» використовував автомобіль LEXUS LX500d, державний номер НОМЕР_1 , 10.01.2024 року, 22.02.2024 року, 15.03.2024 року, 30.04.2024 року, 25.05.2024 року для огляду приміщень розташування майна.
Контролюючий орган вважає, що автомобіль LEXUS LX500d, державний номер НОМЕР_1 використовувався у вихідні дні, в дні за якими відсутні шляхові листи, в нічні години дня, за відсутністю документів на придбання паливо-мастильних матеріалів, та /або договору про надання послуг з технічного обслуговування автомобіля, що свідчить про використання автомобіля ОСОБА_1 в особистих цілях, а не в господарській діяльності підприємства ТОВ "УЛІСС-ТУР".
На порушення п.189.1 ст.189, п.198.5 ст.198 ПК України, ТОВ «УЛІСС-ТУР» невизначено податкові зобов'язання з ПДВ на вартість придбаного автомобіля, якій не використовувався у господарській діяльності підприємства, всього на суму 682 287,67 грн за листопад 2023 року.
В силу пункту 189.1. ст. 189 ПК України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Відповідно до п.198.5 ст.198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:
придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;
придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.
У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Підпункт 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначає господарську діяльність як діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно вказаної норми права, якщо платник податку на додану вартість починає використовувати товари/послуги/необоротні активи, які були попередньо придбані з податком на додану вартість із формуванням податкового кредиту на ці суми, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, то він повинен нарахувати податкові зобов'язання з податку на додану вартість виходячи із бази оподаткування визначеної в порядку передбаченому пунктом 189.1 статті 189 Податкового кодексу України (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Для висновку про наявність підстав для нарахування податкових зобов'язань на підставі положень підпункту 198.5 статті 198 ПК України слід встановити факт неоподатковуваного/негосподарського використання товарів (послуг) і необоротних активів.
Відповідно, при перевірці правильності формування податкового кредиту предметом доказування є обставини, які мали місце на момент віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту, а під час вирішення питання виникнення у платника обов'язку, встановленого підпунктом «г» пункту 198.5 статті 198 ПК України, - обставини, які мали місце у періоді встановлення факту припинення використання товару/необоротного активу у власній господарській діяльності платника податків.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що правова позиція з вказаного питання викладалася Верховним Судом, зокрема в постановах від 23.05.2023 у справі №640/8449/20, від 24.01.2023 у справі № 560/7669/21, від 11.07.2024 у справі № 360/4169/21.
Матеріалами справи підтверджується, що податковий кредит за листопад 2023 року в розмірі 682 287,67 грн визначений на підставі податкових накладних № 583 від 16.10.2023, № 285 від 07.11.2023, № 320 від 09.11.2023, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних та наявні в матеріалах справи, що не заперечується відповідачем.
Водночас, відповідачем не доведено припинення використання автомобіля LEXUS LX 500d у господарській діяльності позивача з листопада 2023 року з огляду на наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що вказаний автомобіль закріплений за директором підприємства Маловічко Г.А. для виконання виробничих завдань з метою отримання прибутку ТОВ «УЛІСС-ТУР», що підтверджується Наказом №09-11-2023 від 09.11.2023 про введення в експлуатацію з 10.11.2023 транспортного засобу.
На підтвердження використання автомобіля в господарській діяльності позивача надані накази № 09/11-23 від 09.11.2023 про введення в експлуатацію транспортного засобу, № 8 від 01.12.2023 про затвердження норм витрат палива, маршрутні листи легкового автомобіля № 1 від 10.01.2024, № 2 від 22.02.2024, № 3 від 15.03.2024, № 4 від 30.04.2024, № 5 від 25.05.2024, які містяться в матеріалах справи, що не спростовано відповідачем жодними належними доказами.
Крім того, матеріалами справи підтверджується, що зазначену інформацію позивачем надано листами на адресу контролюючого органу, у яких позивач повідомив відповідача про обставини придбання та списання ПММ, а також те, що придбаний автомобіль використовується в господарській діяльності, зокрема, для огляду приміщень розташування майна.
Колегія суддів апеляційної інстанції вважає обґрунтованими доводи позивача, що чинним законодавство України не передбачено встановлений обсяг часу протягом доби (тижня, місяця, року), коли транспортний засіб має використовуватись, та при цьому основною вимогою є зокрема використання в межах господарської діяльності суб'єкта господарювання.
Згідно наказу про призначення директора ТОВ «УЛІСС-ТУР» від 01.04.2024 р. № 1 ОСОБА_1 встановлено робочі дні з понеділка по п'ятницю - 10 годин на тиждень по дві години на день, з доводами відповідача директор використовував автомобіль більше встановленого двогодинного робочого часу та автомобіль LEXUS LX500d використовувався у вечірній час після 19:00.
Проте, цим же наказом від 01.04.2024 р. № 1 не встановлені чітко визначені години роботи директора, тож він може працювати і у вечірній час.
Щодо доводів відповідача про відсутність придбання позивачем палива згідно даних ЄРПН, суд апеляційної інстанції враховує, що позивач надавав пояснення, згідно з якими, паливо придбавав самостійно директор за рахунок власних коштів з можливістю подальшої компенсації як господарчих витрат. Строки проведення такої компенсації діючим законодавством не встановлені.
Водночас, такі доводи позивача (що паливо директор придбавав самостійно за рахунок власних коштів з можливістю подальшої компенсації як господарчих витрат) відповідачем не спростовані.
Щодо наданої відповідачем до справи інформації з міської системи відеоспостереження «Безпечне місто Запоріжжя», надана листом КП «Центр управління інформаційними технологіями» від 15.10.2024 вих. № 0808, суд апеляційної інстанції вказує, що така інформація підтверджує переміщення автомобіля LEXUS LX500d, державний номерний знак НОМЕР_1 , територією міста, та не відображає мети використання такого транспортного засобу.
З урахуванням вищевказаної інформації, відповідачем не доведено належними доказами факту припинення використання автомобіля LEXUS LX500d, державний номерний знак НОМЕР_1 , у власній господарській діяльності позивача, з яким пов'язується обов'язок платника податку нарахувати податкові зобов'язання згідно пп. г п. 198.5 ст. 198 ПК України.
Суд апеляційної інстанції також бере до уваги, що податкові накладні №583 від 16.10.2023 на суму 90 000грн, в т. ч. ПДВ 15 000грн; № 285 від 07.11.2023 на суму 3 800 000 грн, в т. ч. ПДВ 633 333,33 грн; № 320 від 09.11.2023 на суму 203 726грн, в т. ч. ПДВ 33 954,33 грн за результатом здійснення господарської операції щодо придбання транспортного засобу LEXUS LX500d були подані на реєстрацію продавцем спірного автомобіля - ТОВ «ВІДІ ЕЛІТ» та зареєстровані.
Оскільки позивач у листопаді 2023 року при придбанні автомобіля LEXUS LX500d, державний номерний знак НОМЕР_1 , згідно податкових накладних № 583 від 16.10.2023 на суму 90 000,00 грн, в т. ч. ПДВ 15 000,00 грн; № 285 від 07.11.2023 на суму 3 800 000,00 грн, в т. ч. ПДВ 633 333,33 грн; № 320 від 09.11.2023 на суму 203 726,00 грн, в т. ч. ПДВ 33 954,33 грн, законно сформував податковий кредит в загальній сумі 682 287,67 грн, факт припинення використання автомобіля у господарській діяльності позивача з листопада 2023 року не доведений, ТОВ «УЛІСС-ТУР» не порушені п. 189.1 ст.189, п. 198.5 ст. 198 ПК України внаслідок не визначення податкових зобов'язання з ПДВ на вартість придбаного автомобіля, який не використовувався у господарській діяльності підприємства, всього на суму 682 287,67 грн за листопад 2023 року.
Щодо використання отриманих ТОВ «УЛІСС-ТУР» послуг з поводження з побутовими відходами, послуг водопостачання, постачання електроенергії в господарській діяльності, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Контролюючий орган зазначав, що згідно «Повiдомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через якi провадиться дiяльнiсть, форма № 20-ОПП»: від 20.02.2018 №9026241811 у ТОВ «УЛІСС-ТУР» наявні об'єкти оподаткування тільки за адресами: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 34 прим 274 та м. Запоріжжя вул. Миколи Корищенка, 36, кв 104, враховуючи, що до перевірки не надані первинні бухгалтерські документи, які б підтверджували використання отриманої електроенергії в господарській діяльності за період з червня 2023 по травень 2024, враховуючи відсутність (ненадання) регістрів синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку не можливо підтвердити використання послуг з поводження з побутовими відходами, послуг водопостачання, постачання електроенергії в господарській діяльності позивача.
ТОВ «УЛІСС-ТУР» надано договір оренди нежитлового приміщення №05 від 20.04.2023 року, згідно якого ТОВ "МАЯКОВСЬКИЙ" (орендодавець) надає орендарю ТОВ "УЛІСС-ТУР" майно: нежитлове приміщення 7 поверху 5 літ. Л1-11, загальною площею 528,1 м2 нежитлове приміщення 8 поверху 6 літ. Л1-11, загальною площею 516,9 м2 нежитлове приміщення 9 поверху 11 літ. Л1-11, загальною площею 482,1 м2 Вартість оренди приміщення 120 000 тисяч гривень.
Орендар зобов'язується самостійно укладати прямі договори з постачальниками комунальних послуг, таких як електроенергія, водопостачання, водовідведення, вивезення сміття та експлуатація ліфтів. Компенсація витрат на комунальні послуги не передбачена. Договір укладено терміном на 2 роки з 20.04.2023 року по 20.04.2025 року. ТОВ "УЛІСС-ТУР" до перевірки надано Договір №1610-0260 про приєднання до електричних мереж (нестандартне приєднання) від 19.01.2016.
За цим Договором до електричних мереж ПАТ «Запоріжжяобленерго» згідно технічних умов від 19.01.2016 №1610-0260 Набережна, приєднується електроустановки нежитлової будівлі, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя пр. Маяковського,11 ( літ. Л-8 прим.2) .
Між ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» та ТОВ «УЛІСС-ТУР» укладені наступні договори:
- Договір №10071 від 01.08.2023, згідно якого електроенергія постачалась за адресами: вул. Незалежної України, будинок 37, м. Запоріжжя.
Номер розрахункового лічильника 10618261; вул. Миколи Корищенка (Кузнецова), буд. 36-А, м. Запоріжжя. Номер розрахункового лічильника 474713; вул. Фелікса Мовчановського, 52 А, прим. 69, м. Запоріжжя.
Номер розрахункового лічильника 6974517; вул. Ладозька, будинок 13 б, м. Запоріжжя. Номер розрахункового лічильника 0247706; прос. Соборний, будинок 175, м. Запоріжжя. Номер розрахункового лічильника 016868; вул. Чумаченко, будинок 34, м. Запоріжжя.
Номер розрахункового лічильника 12820361; вул. Покровська (Свердлова), буд. 23-А, м. Запоріжжя.
Номер розрахункового лічильника 0573312.
- Договір №10071 від 01.01.2022, згідно якого електроенергія постачалась за адресою: вул. Героїв 93-і бригади, 10а/2, м. Запоріжжя;
- Договір №3177 від 01.01.2022, згідно якого електроенергія постачалась за адресою: просп. Маріїї Приймаченко (Маяковського), 11, м. Запоріжжя.
Номер розрахункового лічильника 50891018. ТОВ «УЛІСС-ТУР» надано договір оренди чіллерів №15 від 01.01.2023.
Орендодавець ТОВ "БІЗНЕС ЦЕНТР "МАЯКОВСЬКИЙ" передає в оренду три чіллера для охолодження та опалення приміщень, розташованих за адресою просп. Маріїї Приймаченко (Маяковського), 11, м. Запоріжжя.
Чіллер 1: DAIKIN EWYQ 180, потужність 180кВт, споживання електроенергії 20.9 кВт/ год.
Чіллер 2: DAIKIN EWYQ 180, потужність 180кВт, споживання електроенергії 20.9 кВт/ год.
Чіллер 3: DAIKIN EWYQ 210, потужність 210кВт, споживання електроенергії 23.3 кВт/ год.
Вартість послуг оренди за весь період складає 24 000 гривень.
Термін дії договору з 01.01.2023 протягом двох років. ТОВ «УЛІСС-ТУР» надано договір оренди ліфтів №01/01-23 від 01.01.2023, згідно з яким Орендодавець ТОВ "БІЗНЕС ЦЕНТР "МАЯКОВСЬКИЙ" передає в тимчасове платне користування три ліфти, розташовані за адресою просп. Маяковського, 11, м. Запоріжжя, бізнес-центр «Маяковський». Термін дії оренди з 01.01.2023 по 01.01.2025.
Орендна плата за весь строк становить 108 000 гривень.
Всі витрати на утримання та електропостачання ліфтів несе орендар. ТОВ «УЛІСС-ТУР» надано договір купівлі - продажу №01/11 від 01.11.2023 ліфтів і чіллерів, переліки рухомого майна, Акти приймання - передачі від 08.11.2023 та 27.11.2023, видаткові накладні №1 від 08.11.2023 та №2 від 27.11.2023, надано наказ №10 від 08.11.2023 про консервацію електричного панорамного ліфта зав.№28230, виробник "Замет 1991-ООД", надано накази №4 від 08.11.2023 про введення в експлуатацію ліфтів, чіллерів і файнкойл.
ТОВ «УЛІСС-ТУР» показники лічильника, акти спожитої електроенергії за розрахунковий період червень 2023 - червень 2024 надані тільки за Договором №3177 від 01.01.2022, згідно якого електроенергія постачалась за адресою: просп. Марії Приймаченко (Маяковського), 11, м. Запоріжжя. Номер розрахункового лічильника 50891018.
В актах прийняття - надання первинної продукції за договором постачання електричної енергії споживачу за договором №10071 від 01.01.2022 не вказано за якою адресою постачається електроенергія від ТОВ «Запоріжжяелектропостачання».
До перевірки не надані первинні бухгалтерські документи, які б підтверджували використання отриманої електроенергії в господарській діяльності за період з червня 2023 року по травень 2024 року.
Слід зазначити, що за даними інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна суб'єкта ТОВ «УЛІСС-ТУР», яка наявна в матеріалах справи, позивач є власником об'єктів нерухомого майна, розташованих за адресами:
м. Запоріжжя, пр. Маяковського, буд. 11, прим. 1;
м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд. 34, прим. 27;
м. Запоріжжя, вул. Ладозька, буд. 13б;
м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, буд. 51, прим. 147;
м. Запоріжжя, вул. Гудименка, буд. 10а, прим. 2, 3;
м. Запоріжжя, вул. Копьонкіна, буд. 52а, прим. 69;
м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, буд. 72, прим. 189;
м. Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, буд. 37;
м. Запоріжжя, вул. Свердлова, буд. 23а.
Також, позивач є орендарем (суборендарем) наступних об'єктів нерухомого майна:
- кімнати № 1-7 нежитлового приміщення першого поверху за адресою: АДРЕСА_1 згідно договору суборенди № 15/05-23 нежитлового приміщення від 15.05.2023 р.;
- нежитлового приміщення першого поверху та підвалу за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний 175 за договором суборенди № 27/05-23 від 27.05.2023 р.;
- нежитлових приміщень 7 поверху 5, 8 поверху 6, 11 поверху 9 за адресою: м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 11 за договором оренди № 05 від 20.04.2023 р.;
- нежилого приміщення підвалу за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кузнецова 36-А за договором оренди № 03/06-23 від 06.06.2023 р.;
- приміщення за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ладозька 136 за договором оренди № 01/05-23 нежитлового приміщення від 05.05.2023.
Відповідач зазначав, що до перевірки не надані первинні бухгалтерські документи, які б підтверджували використання отриманої електроенергії в господарській діяльності за період з червня 2023 року по травень 2024 року.
Відсутність (ненадання) регістрів синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку, первинних документів, які підтверджують використання в господарській діяльності отриманих товарів (робіт, послуг), не дає можливості дослідити обставини щодо змісту та руху господарських операцій, що в свою чергу не дає змоги визначити реальні (правдиві, об'єктивні) показники, що відображені у податкових деклараціях з податку на додану вартість ТОВ «УЛІСС-ТУР» за період червень 2023 - травень 2024.
При цьому, позивач зазначає, що у нього наявні та надані до перевірки всі необхідні документи, які підтверджують використання отриманих товарів (робіт, послуг), а саме послуг з поводження з побутовими відходами (захоронення ТПВ), оренди контейнера, водопостачання та водовідведення, абонентського обслуговування водопостачання, постачання електричної енергії, в господарській діяльності за період червень 2023 - травень 2024.
Оцінюючи такі доводи сторін, суд апеляційної інстанції враховує, що позивач є власником, орендарем (суборендарем) об'єктів нерухомого майна, його основним видом діяльності є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (код за КВЕД 68.20), відповідно, замовлення та оплата послуг поводження з побутовими відходами (захоронення ТПВ), оренда контейнера, водопостачання та водовідведення, абонентського обслуговування водопостачання, постачання електричної енергії є витратами на утримання об'єктів нерухомого майна в належному стані, і, відповідно, його господарською діяльністю.
При цьому, спростовуються доводи відповідача, що згідно Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, форма № 20-ОПП, від 20.02.2018 № 9026241811 у ТОВ «УЛІСС-ТУР» наявні об'єкти оподаткування тільки за 2 адресами: м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, 34 прим. 274 та м. Запоріжжя, вул. Миколи Корищенка, 36, кв. 104; згідно податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне вiд земельної ділянки за 2024 рік від 20.02.2024 № 9034421763 ТОВ «УЛІСС-ТУР» сплачує податок на нерухоме майно по вищевказаним двом об'єктам нерухомості і згідно Інвентаризаційного опису необоротних активів від 22.08.2024 у ТОВ «УЛІСС-ТУР» наявні вищевказані два об'єкта нерухомості, оскільки матеріалами справи підтверджується, що позивач є власником, орендарем (суборендарем) інших об'єктів нерухомого майна.
Водночас, вказане може свідчити про можливе порушення з боку позивача щодо подання податкової звітності, яке в цій справі не розглядається, однак не доводить припинення використання послуг поводження з побутовими відходами (захоронення ТПВ), оренди контейнера, водопостачання та водовідведення, абонентського обслуговування водопостачання, постачання електричної енергії у власній господарській діяльності позивача, з яким пов'язується обов'язок платника податку нарахувати податкові зобов'язання згідно пп. г п. 198.5 ст. 198 ПК України.
Відповідачем не спростована наявність податкових накладних та їх реєстрація в ЄРПН по вищевказаним операціям.
Враховуючи наведене вище, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про не підтвердження порушеннь п. 189.1 ст. 189, п. 198.5 ст. 198 ПК України внаслідок не визначення податкових зобов'язання з ПДВ на вартість послуг поводження з побутовими відходами (захоронення ТПВ), оренди контейнера, водопостачання та водовідведення, абонентського обслуговування водопостачання, постачання електричної енергії, які не використовувалися у господарській діяльності підприємства, на загальну суму ПДВ 542 201,33 грн за період червень 2023 - травень 2024 року.
Щодо ненадання документів до перевірки ненадання позивачем оригіналів первинних бухгалтерських документів, регістрів бухгалтерського обліку та інших документів, що пов'язані з предметом перевірки, в порушення п. 44.1 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПК України, суд апеляційної інстанції звертає увагу на наступне.
Згідно з пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.
Вимоги цієї статті щодо обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, застосовуються також до нерезидентів, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво (незалежно від наявності у нерезидента зареєстрованого (акредитованого, легалізованого) відокремленого підрозділу), та до іноземних юридичних осіб, визначених у підпункті 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 цього Кодексу. (пункт 44.1 статті 44 ПК України)
За п. 73.3 ст. 73 ПК України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і має містити:
1) підстави для надсилання запиту відповідно до цього пункту із зазначенням інформації, яка це підтверджує;
2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати;
3) печатку контролюючого органу.
Згідно з пп. 16.1.15 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний: забезпечувати надання посадовими (службовими) особами платника податку письмових пояснень на письмовий запит контролюючого органу з питань, що стосуються предмета перевірки, та їх документального підтвердження.
Відповідно до п. 85.2, п. 85.4 ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Матеріалами справи підтверджується, що ГУ ДПС у Запорізькій області надано запит ТОВ «УЛІСС-ТУР» від 19.08.2024 р. вих. № 1146/12/08-01-07-05-04 про надання у термін до 20.08.2024 документів (що відносяться до предмету перевірки), зокрема:
1) копії наказів про прийом (звільнення) посадових осіб, копії паспортних даних та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру посадових осіб;
2) штатний розклад та відомості про основні засоби у періоді, що перевірявся;
3) документи дозвільного характеру та ліцензії, без наявності яких суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності;
4) договори оренди офісних, виробничих, складських приміщень, транспортних засобів;
5) договір(и) купівлі-продажу, підряду, надання послуг з контрагентами-постачальниками та покупцями по взаємовідносинам у періоді, що перевірявся;
6) первинні документи щодо придбання (одержання)/продажу (поставки) товарів, (робіт, послуг) - видаткові накладні, рахунки, акти приймання-передачі, акти виконаних робіт, тощо з контрагентами-постачальниками;
7) документально оформленні повноваження на здійснення господарських операцій осіб, які в інтересах платника податків одержують (відпускають) ТМЦ, нематеріальні активи та інше майно - письмові договори; довіреності; акти керівного органу платника податків, тощо;
8) договори на перевезення вантажів від контрагентів-постачальників, договори на зберігання вантажів та акти виконаних робіт;
9) первинні документи щодо транспортування продукції - з урахуванням типових форм та галузевої специфіки, наприклад, товарно-транспортні накладні, шляхові листи та інше;
10) документи щодо підтвердження відповідності продукції - декларації про відповідність, сертифікати відповідності, застосування яких передбачено нормативно- правовими актами:
11) розрахункові документи: платіжні доручення, платіжні вимоги-доручення, розрахункові чеки (їх корінці), документи щодо проведення розрахунків за акредитивами, векселі, переуступки боргу;
12) регістри бухгалтерського обліку, до яких перенесено інформацію із запитуваних первинних документів, регістри бухгалтерського обліку по коштах, розрахунках і поточних зобов'язаннях (зокрема, рахунки 31, 20, 26, 28. 63, 36, 37, 10, 15), журнали-ордери;
13) первинні та інші документи щодо обліку руху активів всередині підприємства (лімітно-забірні картки, накладні на внутрішнє переміщення ТМЦ або складського обліку, відомості обліку залишків матеріалів на складі та інше); інвентаризаційні описи, акти інвентаризації, або інші облікові документи вузькогалузевого характеру, що відповідно до нормативних актів застосовуються в окремій сфері діяльності;
14) документи, що підтверджують використання отриманих послуг у власній господарській діяльності або її подальшу реалізацію (надання послуг), придбаної від контрагента - договір(и) купівлі-продажу, про надання послуг, акти виконаних робіт, тощо.
У запиті відповідача від 19.08.2024 р. вих. № 1146/12/08-01-07-05-04 про надання документів судом встановлено, що ГУ ДПС у Запорізькій області не неведений конкретний перелік запитуваних, у тому числі, первинних документів (що належать або пов'язані з предметом перевірки), а лише узагальнений перелік типів документів, який складається з 14 підпунктів, що є порушенням та не дозволяє ідентифікувати позивачу витребувані документи.
Крім того, надісланий запит містить лише формальне посилання на загальні норми права і строк його виконання визначений в один день.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач надавав витребувані документи, про що, зокрема, є засвідчення у акті ГУ ДПС у Запорізькій області надання документів (копій документів) менше ніж за три дні від 21.08.2024 р. № 2215/08-01-07-05/31970760, та на аркуші 15 акту перевірки, але відповідач вважав їх наданими частково, тому склав акти про ненадання пояснень та документів (копій документів) від 23.08.2024 р. № 2234/08-01-07-05/31970760, від 26.08.2024 р. № 2254/08-01-07-05/31970760, від 27.08.2024 р. № 2273/08-01-07-05/31970760.
Водночас, враховуючи нечіткість сформульованих вимог про витребування документів у запиті контролюючого органу, а також з огляду на надання позивачем наявних у нього документів під час проведення відповідачем перевірки, великого обсягу запитуваних документів та одноденного терміну його виконання, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність притягнення позивача до відповідальності на підставі положень п. 121.1 ст. 121 ПК України.
Слід зазначити, що Верховний Суд у постанові від 11.03.2025 року у справі №240/18584/22, зазначив про принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України є орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.
Критерій прийняття рішення, вчинення (невчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії, відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами.
Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
За викладених обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29.11.2024 року №2186908010705, № 2187008010705, № 2187108010705. Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи позивача та норми законодавства України, що регулюють дані правовідносини спростовують доводи відповідача.
Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.06.2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили 01.12.2025 та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня її прийняття шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко