Рішення від 02.01.2026 по справі 640/28836/21

Справа № 640/28836/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 січня 2026 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

У 2021 році до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, з вимогами:

1.визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, зокрема в листі ГУ ПФУ в м.Києві від 24.09.2021 щодо не проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м.Києву» від 29.06.2021 №1520 про розмір грошового забезпечення,

2.зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м.Києву» від 29.06.2021 №1520 про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019 з врахуванням вже проведених виплат, перерахунку пенсії виходячи з 90% сум грошового забезпечення згідно рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 03.12.2020 у справі №640/4910/20 та без обмеження максимального розміру виплачуваної пенсії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 жовтня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.11.2021 відкрито провадження в даній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

На виконання положень Закону України №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва наказом ДСА України від 16.09.2024, затвердженого наказом ДСА України від 16.09.2024 №399, дану справу передано на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2025, для розгляду цієї адміністративної справи визначена суддя Хлімоненкова М.В.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 дану справу №640/28836/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії прийнято суддею Хлімоненковою М.В. до свого провадження. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує на протиправність відмови органу ПФУ у проведенні перерахунку та виплаті його пенсії на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, яка містить також додаткові види грошового забезпечення позивача, зі змінами розмірів грошового забезпечення за прирівняною посадою в Національній поліції, оскільки обов'язок відповідача по перерахунку пенсії на підставі нової довідки про складові грошового забезпечення визначено Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Також, позивач вказує на те, що з моменту призначення основний розмір його пенсії становив 90% сум грошового забезпечення, у зв'язку із чим пенсія на підставі оновленої довідки має бути перерахована з урахуванням такого відсоткового значення розміру пенсії позивача та без обмеження максимальним розміром.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що незважаючи на прийняття рішення суду у справі №826/3858/18 від 12.12.2018, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМ України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із законом України №2262 після набрання указаним рішенням суду законної сили, не приймалось. У зв'язку із цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови №103, виплата пенсій продовжується у встановлених на той час розмірах. Звертає увагу, що у зв'язку із скасуванням пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 неможливо здійснити жодні перерахунки. Зробити перерахунок виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення, як того вимагає позивач, за твердженнями відповідача, - неможливо. Зауважує, що згідно редакції Закону №2262-ХІІ від 13.03.2018, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті (ст.13) не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до викладеного, позивачу відповідачем вже з 01.01.2018 було перераховано пенсію виходячи із 70% грошового забезпечення.

Окремо відповідач звертає увагу й на те, що відповідно до приписів п.3 Порядку №45, довідки про розмір грошового забезпечення видаються уповноваженим органом. Таким уповноваженим органом є державний орган з якого особу було звільнено зі служби, якщо інше не передбачено Порядком №45. Позивачем не надано доказів того, що саме державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» є уповноваженим органом з видачі довідок особам, які звільнені з даного органу.

Також, за твердженнями відповідача є безпідставною і вимога позивача про виплати пенсії без обмеження максимальним розміром.

Позивачем надано відповідь на відзив, у якому посилається на те, що викладені у відзиві відповідачем доводи жодним чином не спростовують заявлених ним вимог та наведених на їх обґрунтування доводів. Наголошує на наявності у нього права на отримання перерахунку пенсії з 01.12.2019 на підставі наданої ДУ «ТМО МВС по місту Києву» оновленої довідки від 29.06.2021 №1520 з урахуванням також додаткових видів грошового забезпечення. Просить позов розглядати без урахування заперечень відповідача та задовольнити його вимоги.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, та є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ).

29.06.2021 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву», склало довідку №1520 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського - заступник начальника управління - апарат ГУНП м Київ, із наступними розмірами складових:

- посадовий оклад - 3600,00 грн.,

- оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2400,00 грн.,

- надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 3000,00 грн.,

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (74,57%) - 6711,30 грн.,

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн,

- премія (76,81%) - 12482,62 грн.

Усього 28733,92 грн.

У серпні 2021 року позивач на ім'я начальника Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві надав заяву від 29.08.2021 про здійснення перерахунку пенсії, у якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі Довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м.Києву» про розмір грошового забезпечення від 29.06.2021 №1520 з урахуванням 90% грошового забезпечення, встановленого рішенням Окружного адміністративного суду м.Кива від 03.12.2020 по справі №640/4910/20 та виплату пенсії проводити без обмеження максимального розміру виплачуваної пенсії.

Разом з заявою позивач надав до ГУ ПФУ в м.Києві також оригінал відповідної Довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м.Києву» про розмір грошового забезпечення від 29.06.2021 №1520

За результатом розгляду заяви позивача щодо перерахунку його пенсії, листом від 24.09.2021 №2600-0304-8/152854 ГУ ПФУ в м.Києві повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови №103, Урядом України акти, які визначають механізм перерахунку пенсій відповідних категорій військовослужбовців не приймались. Повідомлення від Мінсоцполітики про підстави для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців до Головного управління не надходили.

Не погодившись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям врегульовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким доповнено статтю 63 Закону № 2262-ХІІ частиною третьою, відповідно до якої, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у встановлених законодавством для поліцейських розмірах.

Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

11.11.2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Пунктом 1 Постанови КМУ № 988 визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання вимог статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року і Постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року було затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Порядком № 260 встановлені такі додаткові види грошового забезпечення: - надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); - надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); - надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); - надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); - надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); - доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); - доплата за вчене звання (пункт 10); - доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Процедура перерахунку пенсії визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На підставі частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103).

Відповідно до пункту 3 Постанови КМУ № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Одночасно, пунктом 5 Постанови КМУ № 103 визначено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45" (далі - Порядок № 45).

Пунктом 6 Постанови КМУ № 103 були внесені зміни до Порядку № 45.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсій з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року згідно з Постановою КМУ № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою КМУ № 103 доповнено Порядок № 45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

За змістом вищевказаної довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою КМУ № 988, премія.

Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, та постанови Верховного Суду від 12.11.2019 року у цій справі визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМУ № 103 (що стосуються пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Порядок № 45 (додаток 2) містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції. Вказаною довідкою не передбачено такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Водночас, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених вище змін.

Після скасування 05.03.2019 року змін до пункту 5 Порядку № 45 і додатку 2 Порядку № 45 залишався чинним пункт 3 Постанови КМУ № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988, а також пункт 6 Постанови КМУ № 103, яким внесені зміни до Порядку № 45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Згідно з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року у адміністративній справі № 826/12704/18, яке було залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним і скасовано пункт 3 Постанови КМУ № 103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність.

З огляду на наведене, починаючи з 19.11.2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 988 та статтями 43, 63 Закону № 2262-ХІІ.

Судом враховується правовий висновок, викладений Верховним Судом у постанові від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18, де, серед іншого, зазначено, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян", яка набрала чинності 01.01.2020 року, були виключені пункти 1-3 Постанови КМУ № 103.

Інші положення Порядку №45, які визначають алгоритм дій, пов'язаних з перерахунком пенсії, після втрати чинності 05.03.2019 року пунктами 1 та 2 Постанови КМУ № 103 та внесення змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, а також після втрати чинності 19.11.2019 року пунктом 3 Постанови КМУ № 103, фактично не змінилися.

Суд звертає також увагу, що перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій до прийняття Постанови КМУ № 103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

При цьому чинним законодавством передбачалося, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи (у тому числі МВС) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів головним управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а ті складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Оскільки на теперішній час Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів органів внутрішніх справ, то відсутні підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком № 45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії.

Подальше скасування у судовому порядку окремих положень Постанови КМУ № 103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії на підставі довідок уповноважених органів.

Наразі чинним є пункт 5 Постанови КМУ № 103, за яким перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

Однак цей пункт лише передбачає, що перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто визначає певні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв'язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.

В свою чергу, підставою перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ. При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії є безумовним, а підставою для його проведення є довідка про розмір грошового забезпечення, видана ДУ «ТМО МВС України по м.Києву».

Як було встановлено судом з матеріалів справи, ДУ "ТМО МВС України по м.Києву» видало позивачу відповідну довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року для перерахунку його пенсії, оригінал якої позивач надав до органу ПФУ разом із заявою про здійснення відповідного перерахунку пенсії на підставі цієї довідки, однак отримав відмову, оскільки, як вважає відповідач не були дотримані вимоги Порядку №45.

Однак, на думку суду, такі твердження відповідача спростовуються викладеним вище.

Суд наголошує відповідачу, що відповідно до пункту 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, які передбачені частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що Пенсійний фонду України повідомляє головним управлінням в областях, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема, довідка від уповноваженого органу в якому особа проходила службу.

Аналогічна правова позиція відображена Верховним Судом зокрема у постанові від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а, постанові від 12.04.2023 у справі №П/320/122/20, тощо.

Відтак, з моменту отримання відповідної довідки, поданої уповноваженим на те органом або пенсіонером, в пенсійного органу виникає обов'язок щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії такої особи на підставі отриманої довідки.

При цьому, подання пенсіонером, до відповідного ГУ ПФУ заяви про перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення - є самостійною підставою для здійснення перерахунку.

Верховний Суд в постанові від 24 травня 2023 року в справі № 160/19847/21, вирішуючи спір, подібний до правовідносин у цій справі, дійшов висновку, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, зокрема, довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Враховуючи положення ч.2 ст.51 Закону №2262-XII, відповідно до якої, перерахунок пенсій, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, після отримання оновленої довідки про грошове забезпечення станом за листопад 2019 року у відповідача виник обов'язок щодо перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019р.

Відтак, відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки з моменту одержання довідки ДУ "ТМО МВС України по м.Києву» від 29.06.2021 №1520 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року у відповідача виник обов'язок провести перерахунок його пенсії з 01.12.2019р.

Наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву обставини не доводять правомірності поведінки відповідача у спірних правовідносинах, не позбавляють права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Щодо відсоткового розміру пенсії, суд зазначає, що згідно матеріалів справи, пенсію позивачу у 2005 році було призначено у розмірі 90% сум грошового забезпечення, що узгоджується з вимогам ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII у редакції, на час призначення позивачу пенсії, яка передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

З огляду на викладене, суд оцінює критично посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на те, що пенсії за вислугу років призначаються у розмірах, регламентованих ст.13 Закону №2262, приписами якої у редакції Закону №2262-ХІІ від 13.03.2021 максимальний розмір пенсії, обчислений у відповідності до цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, у зв'язку із чим пенсію позивачу з 01.01.2018 перераховано саме виходячи із 70% відповідних сум грошового забезпечення.

З даного приводу суд зауважує, що з огляду на правові висновки Верховного Суду, наведені, зокрема, у постанові від 10.02.2021 у справі №0940/2217/18, відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Суд зазначає, що стаття 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону №2262-XII Законом №1166-VII не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені зокрема Законом від 27.03.2014 № 1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-XII, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону від 27.03.2014 №1166-VII не зазнала.

Аналогічні правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №240/5401/18, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

Також, суд відзначає, що вимогами ч.1, 2 ст.6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Слід також вказати, що згідно ст.58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

З урахуванням наведеного та з огляду на те, що при виході позивача на пенсію її розрахунок проводився виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення позивача, що підтверджується наявними у справі письмовими доказами, суд приходить висновку про можливість задоволення вимоги позивача про зобов'язати ГУ ППФУ в м.Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м.Києву» від 29.06.2021 №1520 про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019 з врахуванням вже проведених виплат, виходячи з 90% сум грошового забезпечення.

Водночас, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплачу пенсії з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки без обмеження максимальним розміром, позаяк обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

У спірному випадку, як встановлено судом з матеріалів справи, перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки відповідачем ще не здійснено.

Доказів того, що під час перерахунку пенсії позивача, розмір її пенсії буде обмежено максимальним розміром, позивачем не надано.

Відтак, у суду відсутні підстави вважати, що перерахунок пенсії позивача за рішенням суду відбудеться з порушенням вимог чинного законодавства в частині обмеження пенсії максимальним розміром під час її перерахунку. Наразі, як свідчать зібрані у справі документи, пенсія позивача не досягає максимального розміру, отже виплачується без обмежень.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених фактичних обставин та норм права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

З огляду на викладене, оскільки судом прийнято рішення про задоволення вимог позивача, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого за подання цього позову судового збору у сумі 908,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, викладену в листі від 24.09.2021 у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м.Києву» від 29.06.2021 №1520 про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м.Києву» від 29.06.2021 №1520 про розмір грошового забезпечення, виходячи з 90% сум грошового забезпечення та з врахуванням вже проведених виплат.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві 908,00 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві, код ЄДРПОУ 42098368, адреса: вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м.Київ, 04053.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА