05 січня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/8142/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження питання щодо розгляду звіту про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, -
25 лютого 2025 року Кіровоградським окружним адміністративним судом прийнято рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.51-56), яким позовні вимоги задоволено частково:
- Позовні вимоги про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.03.2022 року по 18.06.2024 року залишено без розгляду.
- Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796.
- Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 19.06.2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796, у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 19.06.2024 року.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2025 року апеляційну скаргу - залишено без задоволення, рішення КОАС від 25.02.2025р. - залишено без змін. (а.с.89-92)
24 вересня 2025 року до суду надійшла заява представника позивача Хомича І.О. про встановлення судового контролю за виконанням рішення.
Ухвалою суду від 26.09.2025 задоволено заяву представника позивача Хомича І.О. про встановлення судового контролю за виконанням рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року у справі №340/8142/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року у справі №340/8142/24 протягом трьох місяця з дня ухвалення даної ухвали.
23.12.2025 до суду надійшов звіт від ГУ ПФУ в Кіровоградській області (а.с.185-188), в якому зазначено, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду по справі №340/8142/24, Головним управлінням прийнято рішення від 31.07.2025 №111050001038 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.06.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796. Заробітна плата взята за період з 01.07.2000 по 31.07.2023 і обчислена згідно зі статтею 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), складає 35954,33 грн (13433,84 грн x2,67640, де 13433,84 грн - проіндексована середня заробітна плата на виконання рішення суду (9118,81 х 1,14 х 1,197 х 1,0796); 2,67640 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 після перерахунку з 19.06.2024 склав 16046,27 грн, де: 15250,75 грн - основний розмір пенсії за віком (35954,33 грн х 0,42417 де 0,42417 -коефіцієнт страхового стажу); 165,27 грн - доплата за 7 років понаднормового стажу; 590,25 грн - підвищення учасникам бойових дій; 40,00 грн - щомісячна цільова грошова допомога учасникам бойових дій. Сума доплати нарахована на виконання судового рішення становить 62144,92 грн за період з 19.06.2024 по 31.08.2025 та буде виплачена при надходженні відповідного фінансування з Державного бюджету України. Вказує, що Порядком № 821 визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування). Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених нормами Порядку № 821, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку. Враховуючи вищевикладене, виплата перерахованої пенсії за рішенням суду та доплата нарахована на виконання рішення суду буде здійснюватися на умовах вищезазначеного Порядку №821. Згідно з Порядком із загальної суми доплати з пенсійних виплат за рішенням суду ОСОБА_1 у жовтні 2025 року виплачено 187,35 грн та у листопаді 2025 року виплачено 187,35 грн (розмір доплати визначений пропорційно виділеним на пенсійні виплати за минулий період бюджетним призначенням). Отже, доплата в сумі 61770,22 грн ( 62144,92 грн -187,35 грн - 187,35 грн) буде виплачуватись на умовах вищезазначеного Порядку. Крім того, вказує, що суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (далі - Реєстр). В Реєстрі обліковано рішення суду по справі № 340/8142/24 за реєстраційним номером № 834062. Інформацію про суми, необхідні для виконання вищезазначеного рішення суду надано Пенсійному фонду України, як до розпорядника бюджетних коштів вищого рівня, шляхом включення до Реєстру. У Реєстрі наявна інформація, зокрема, про суми заборгованості, дату набрання чинності рішень суду та обліковий номер, який змінюється в залежності від внесеної інформації органами Пенсійного фонду України. Тому, вважає, що Головне управління вчинило всі необхідні дії по виконанню рішення суду, обрахувавши суму та забезпечивши облік суми боргу, тому є всі підстави вважати, що, це рішення буде виконано безальтернативно, уразі надходження коштів за відповідною бюджетною програмою. Всі зазначені вище обставини вказують на те, що Головним управлінням, в межах покладених судовим рішенням зобов'язань та наданих нормами чинного законодавства України повноважень, вжито всіх можливих дій, спрямованих на виконання судового рішення по справі. Також зазначав, що застосування штрафу у порядку п.3 ст.382-3 КАС України у період дії воєнного стану в Україні не сприятиме досягненню завдань судового контролю та може мати деструктивні наслідки. Тому просить прийняти звіт Головного управління про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 по справі № 340/8142/24 за позовною заявою ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.1 ст.382-2 суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.12.2025 призначено до розгляду в порядку письмового провадження питання щодо розгляду звіту (а.с.203).
Представником ОСОБА_1 надані заперечення на звіт Головного управління (а.с.205-207), в яких не погоджується з поданим звітом та просить відмовити у прийнятті звіту та накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф та зобов'язати суб'єкта подати новий звіт про виконання судового рішення.
Статтею 382-3 передбачені рішення за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.
Ухвалу суду про накладення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами статті 149 цього Кодексу.
З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.
Якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов'язав подати звіт про виконання судового рішення його членів, за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з членів такого колегіального органу, своєю ухвалою може накласти штраф на членів, які в межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.
У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, суд своєю ухвалою встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на кожного з членів колегіального органу, які не подали зазначений звіт.
Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.
У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на виконання рішення суду Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , а саме здійснено з 19.06.2024 року індексацію пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796.
Внаслідок проведеного перерахунку, розмір пенсії ОСОБА_1 з 19.06.2024 становить16046,27 грн, де: 15250,75 грн - основний розмір пенсії за віком (35954,33 грн х 0,42417, де 0,42417 -коефіцієнт страхового стажу); 165,27 грн - доплата за 7 років понаднормового стажу; 590,25 грн - підвищення учасникам бойових дій; 40,00 грн - щомісячна цільова грошова допомога учасникам бойових дій. (а.с.193) Вказані обставини підтверджуються рішенням про перерахунок пенсії від 31.07.2025 №111050001038.
Отже, враховуючи наведене, суд вважає, що Головне управління належним чином здійснив перерахунок пенсії позивача проіндексувавши її на виконання рішення суду у цій справі.
Щодо здійснення виплати перерахованих коштів на виконання рішення суду.
Так, відповідач стверджує, сума доплати буде виплачена відповідно до Постанови №821.
Постановою КМУ №821 від 17.07.2025 затверджений Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.
Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
За змістом п.п.4 - 8 даного Порядку, видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
Частиною 1 статті 87 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на: а) виплату пенсій військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їхніх сімей, пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, іншим особам, визначеним законом; сплату до Пенсійного фонду України страхових внесків за окремі категорії осіб, передбачені законом; виплату доплат, надбавок, підвищень до пенсій, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, встановлених законом, державної соціальної допомоги на догляд особам, зазначеним у пунктах 1-3 частини першої статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", а також на покриття різниці між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого та третього частини першої, частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; ж) компенсацію дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (перевищення видатків над доходами, у тому числі з урахуванням резерву коштів Пенсійного фонду України).
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423 (далі -Положення № 423), Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема, у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства лід час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги), державне регулювання та нагляд за дотриманням норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі.
З урахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, додатка № 3 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду", є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
З огляду на наведене, саме Мінсоцполітики України, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
Судом встановлено, що Головний управлінням ведеться облік рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Черговість виконання рішень визначається датою набрання його законної сили.
Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
Так, Верховний Суд у своїх рішеннях зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу на керівника управління не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. Зокрема, у постановах від 24 січня 2018 року у справі № 405/3663/13-а, від 16 липня 2018 року у справі № 811/1469/18 та у справі № 560/523/19 за адміністративним провадженням № K/9901/7195/20 від 23 квітня 2020 року та у справі № 420/70/19 від 07.11.2019 року.
Таким чином, рішення суду у даній справі в повному обсязі буде виконане відповідно до Постанови №821, при цьому, матеріалами справи підтверджено, що Головне управління не відмовлялось від виконання рішення суду, а виконало його у межах своїх повноважень, тому відсутні підстави для накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень.
Слід також зазначити, що приписами ч.11 ст.382-3 КАС України встановлено, що якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Матеріалами справи підтверджується, що рішення суду не виконано в частині виплати позивачу перерахованих коштів.
При цьому, суд звертає увагу, що ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.12.2025 змінено спосіб і порядок виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року у справі №340/8142/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про зобов'язання перерахувати пенсію і доплатити кошти на стягнення коштів у сумі 61770,22 грн за період з 19 червня 2024 року по 31 серпня 2025 року за рахунок коштів, які надходять з Державного бюджету України. (а.с.176-178)
Враховуючи наведені вище положення нормативно-правових актів стосовно розпорядників бюджетних коштів, та те, що змінено порядок та спосіб виконання судового рішення, а також що воно виконується Головним управлінням відповідно до Постанови №821, суд не вважає за необхідне встановлювати відповідачу додатковий строк для подання звіту у цій частині рішення суду, позаяк уважає, що таке рішення буде виконано відповідачем безальтернативно, у разі надходження коштів за відповідною бюджетною програмою.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про належне виконання відповідачем рішення суду від 25.02.2025 у адміністративній справі № 340/8142/24 в частині нарахування та виплати доплати до пенсії, передбаченої за період з 19.06.2024 по 31.08.2025, тому даний звіт відповідача належить прийняти.
Керуючись ст.ст.245, 248, 256, 293-297, 3822 - 3823 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року у справі №340/8142/24, поданий до суду 23.12.2025 року.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, передбачений ст.295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА