Рішення від 24.12.2025 по справі 902/770/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"24" грудня 2025 р. Cправа № 902/770/25

Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Виноградського О. Є., за участю секретаря судового засідання Ганкіної А. Л., за участю:

представника позивача - Чернявського В. С.,

відповідача - адвоката Семенчук О. А.

за позовом: Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» (місцезнаходження: вул. Магістратська, буд. 2, м. Вінниця, Вінницька область, 21050, ідентифікаційний код юридичної особи 00130694)

до: Товариство з обмеженою відповідальністю «Вінниця-млин» (місцезнаходження: вул. Данила Нечая, буд. 7, місто Вінниця, Вінницька область, 21001, ідентифікаційний код юридичної особи 30804187)

про стягнення 849469 грн

УСТАНОВИВ:

10.06.2025 Акціонерне товариство «Вінницяобленерго» звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінниця-млин» про стягнення:

- 813' 119,86 гривень вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ;

- 36' 349,44 гривень вартості проведеного експертного дослідження;

Обґрунтовуючи підстави позову позивач зазначив, що відповідач порушив умови договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, в частині використання пристрою для зменшення показів засобу обліку електричної енергії та споживання електричної енергії поза засобами обліку електричної енергії.

Позивач вказує, що 16.02.2024 року, відповідно до норм ПРРЕЕ, представниками Позивача в присутності представника споживача було здійснене обстеження електроустановок та перевірена схема обліку електричної енергії Відповідача.

При проведенні перевірки представниками позивача встановлено, що відповідач не забезпечив належного технічного стану та безпечної експлуатації своїх електроустановок та електроприладів згідно вимог нормативно-технічних документів. Не забезпечив збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку та пломб (відбитків тавр) встановлених та переданих на збереження відповідно до акту про пломбування, а саме: пломба ОСР № С64986490, яка встановлена на доступі до лічильника має ознаки повторного навішування, пломба ОСР № С64986489, яка встановлена на клемнику лічильника має ознаки повторного навішування. Виявити дане порушення при контрольному огляді без спеціального обладнання неможливо.

Відповідно до норм пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, на місці виявлення порушення, представниками Позивача у присутності представника Відповідача був складений Акт про порушення ПРРЕЕ № 04643 від 16.02.2024 року, яким зафіксовано безпосередньо факт порушення Відповідачем підпунктів 6, 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ.

Згідно Висновку експерта № 24-2385 «трасологічного експертного дослідження пломб» визначено, що « 1-2. На поверхнях корпусів та якорях (замикаючих частинах) одноразових полімерних пломб з реквізитами: «С64986586 ВОЕ», «С64986587 ВОЕ», «С64986588 ВОЕ», «С64986589 ВОЕ», «С64986590 ВОЕ», які надійшли на дослідження у сейф-пакеті № SH0135471, наявні пошкодження, локалізація, характер та механізм утворення яких наведені вище. Сукупність виявлених ознак дозволяє зробити категоричний висновок щодо розкриття та повторного встановлення досліджуваних пломб».

На підставі виявлених порушень 24.10.2024 року комісія СО «Вінницькі міські електричні мережі» АТ «Вінницяобленерго» розглянула Акт про порушення № 04643 від 16.02.2024 року та прийняла рішення здійснити розрахунок вартості необлікованої електричної енергії. Згідно проведеного розрахунку, вартість необлікованої електричної енергії складає 813' 119,86 грн. за 101' 726 кВт*год.

Відповідачу було направлено копію протоколу № 454 від 24.10.2024 засідання комісії та рахунок на оплату вартості необлікованої електричної енергії в сумі 813' 119,86 грн та рахунки на відшкодування вартості сплаченої за проведення експертизи. На день звернення позивачем до суду відповідач нараховану суму не сплатив.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.06.2025 справу розподілено судді Виноградському О. Є.

Ухвалою судді Господарського суду Вінницької області від 16.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, призначено підготовче судове засідання на 14.07.2025 об 11:30 год.

18.06.2025 позивач та відповідач отримали, надіслану їм через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, ухвалу про відкриття провадження у справі, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с.56 т.1).

02.07.2025 до суду через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.59-63 т.1).

Відповідач стверджує, що не здійснював будь-якого втручання в систему обліку в т.ч. у відповідні пломби та вказує на неправильності здійсненої експертизи та проведеного позивачем розрахунку.

Відповідач наголошує на тому, що Протоколом зазначено, що вартість та обсяг необлікової електричної енергії розраховується виходячи з наступних розрахунків - тривалість роботи обладнання 24 год. Однак, такі розрахункові дані не можуть застосовуватись до вищенаведеної точки приєднання, оскільки за адресою: м. Вінниця, вул. Львівське шосе, буд. 6 знаходиться ресторан, який працює не за цілодобовим графіком, а лише з 11:00 год до 22:00 год.

Також Позивачем прийнято для розрахунку кількість днів - 114 дні (з дня останнього контрольного огляду). Однак, останній контрольний огляд розрахунково засобу огляду був проведений 07.02.2024 року і представником АТ «Вінницяобленерго» не було виявлено порушень, про що був складений відповідний Акт за № 0545662.

Таким чином, виходячи з вищенаведеного, датою останнього контрольного огляду, при якому не були виявлені та зафіксовані відповідним актом порушення, слід вважати 07.02.2024 року, а не 26.10.2023 року, як зазначено в Протоколі та розрахунку.

Враховуючи наведене вище, відповідач вважає, що позовні вимоги позивач не підлягають задоволенню.

07.07.2025 до суду через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» від представника позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.73-75 т.1).

У Відповіді позивач зазначає, що ознайомився з відзивом відповідача та вважає доводи, викладені у відзиві, такими, що не спростовують заявлені позовні вимоги.

Позивач, з посиланням на положення підпункту 8.4.10. ПРРЕЕ стверджує, що розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії відбувся правомірно, оскільки згідно Додатку до Договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 15 грудня 2021 року №ВІ-03200 «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії, включаючи субспоживачів», по точці обліку (ЕІС-код 62Z8646034606464) встановлено режим роботи електроустановок - 24 години 7 днів на тиждень

Також, позивач вважає посилання відповідача на Акт контрольного огляду розрахункових засобів обліку № 0545662 від 07.02.2024 року безпідставним, оскільки в даному акті містяться відомості щодо лічильника, встановленого на об'єкті проведення контрольного огляду: NIK 2303 ART 1000 МС заводський номер 11541769, в той же час в Акті про порушення № 04643, який додавався до позовної заяви Позивачем, на об'єкті Споживача був встановлений лічильник типу NIK 2303 ART 1000 МС 11 заводський номер 11541773.

14.07.2025 до суду через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» від представника відповідача надійшло клопотання № 902/770/25 від 14.07.2025 (вх. канц. суду № 01-34/7389/25) про призначення судової трасологічної експертизи.

За результатами слухання справи 14.07.2025 судом постановлено ухвалу, занесену до протоколу судового засідання, про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого судового засідання на 15.09.2025 о 10:00 год. Також, судом встановлено строк у 10 днів для надання позивачем письмових пояснень за результатами ознайомлення з клопотанням представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінниця-млин» (вх. канц. суду № 01-34/7389/25) про призначення судової трасологічної експертизи.

22.07.2025 до суду через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» від представника позивача надійшло заперечення на клопотання № б/н від 22.07.2025 (вх. канц суду № 01-34/7700/25).

15.09.2025 в підготовчому засіданні, дослідивши клопотання представника позивач про призначення судової трасологічної експертизи, заслухавши процесуальні позиції учасників справи, суд постановив ухвали, занесені до протоколу судового засідання, про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача про призначення судової трасологічної експертизи та виклик в судове засідання експерта Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України - Абаза Геннадія Петровича.

- закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 20.10.2025 об 11:00 год.

15.09.2025 за наслідками проведення підготовчого засідання Господарський суд Вінницької області постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 10 годину 30 хвилин 06.11.2024.

У судовому засіданні представник позивача підтримав свій позов.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.

За наслідками розгляду справи, у судовому засіданні після судових дебатів суд оголосив про перехід до стадії ухвалення рішення та час його проголошення в цьому судовому засіданні.

Після ухвалення судом рішення, у судовому засіданні, 24.12.2025, оголошено вступну та резолютивну частину рішення, яка долучена до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, оцінивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд установив.

Відповідно до преамбули Закону України «Про ринок електричної енергії» цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності (пункт 56 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання (пункт 56 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор малої системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець, оператор установки зберігання енергії та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії в порядку, передбаченому цим Законом (пункт 96 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про ринок електричної енергії» основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема:

1) правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг;

2) правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку;

3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу;

4) кодексом комерційного обліку;

5) правилами роздрібного ринку;

6) іншими нормативно-правовими актами.

Оператор системи розподілу надає послуги з приєднання до системи розподілу відповідно до кодексу систем розподілу (пункт третій частини першої статті 46 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Відповідно до пункту другого Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2028 № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі за текстом - «ПРРЕЕ») укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил та як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи договору на умовах складеного оператором системи паспорта точки розподілу/передачі (пункт 2.1.5 ПРРЕЕ).

На підставі Заяви-приєднання ТОВ «Вінниця-млин» АТ «Вінницяобленерго» та ТОВ «Вінниця-млин» уклали Договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (далі за текстом - «Договір») (а.с.11-18 т.1).

Згідно пункту 2.1. Договору оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309 та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є Додатком 2 до цього Договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.

Відповідно до підпункту « 5)» пункту 6.2. Договору споживач зобов'язується забезпечувати доступ представникам оператора системи, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.

Оператор системи має право на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконанням відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору (підпункт другий пункту 7.1. Договору).

У разі виявлення однією із сторін порушень умов Договору іншої стороною, за які законодавством передбаченого застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження (пункт 8.9. Договору).

Згідно підпункту 1.1.1. ПРРЕЕ ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Оператор системи має право проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії (підпункт « 3)» пункту 5.1.1. ПРРЕЕ).

16.02.2024 представниками позивача: інженером з технічного аудиту Структурної одиниці «Вінницькі міські електричні мережі» АТ «Вінницяобленерго» Єрофєєвим С. С., інженером відділу технічного аудиту АТ «Вінницяобленерго» Шпильовим О. О., інженером відділу технічного аудиту АТ «Вінницяобленерго» Герсаком Б. П., було здійснене обстеження електроустановок, перевірена схема обліку електричної енергії Відповідача та складено Акт про порушення № 04643 (а.с. 19, 20 т.1).

В Акті вказано характеристика об'єкта: ТОВ «Вінниця-млин», договір ВІ -003200, ЕІС CODE 62Z74169882856464.

В пункті 1 Акту «Відомості про засобі вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акту про порушення» зазначено: заводський номер 11541773, Тип NIK 2303 ART1000.МС.11.

Вказаним Актом було засвідчено порушення п. 5.5.5., п.п. 6, п.п. 8 ПРРЕЕ не забезпечив належного технічного стану та безпечної експлуатації своїх електроустановок та електроприладів згідно вимогам НТД. Не забезпечив збереження і цілісність установлених на його території (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту пломбування, а саме: пломби встановлені ОСР С64986490 встановлена на клемнину лічильника, має ймовірні ознаки повторного навішування, С64986489 встановлена на клемнику лічильника електричної енергії зав. № 11541773, має ймовірні ознаки повторного навішування. Виявити дане порушення при контрольному огляді засобу обліку без спеціального обладнання не можливо. Порушення ймовірне продемонстровано споживачу (представнику споживача).

В пункті 10 Акту про порушення наведено перелік вилучених та укладених у пакет засобів вимірювання електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів: пломби ОСР С64986490, С64986489, С64986488, С64986487, С64986486.

Згідно пункту 11 Акту про порушення комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 07.08.2024 о 10:00 год за адресою: СО ВМЕМ м. Вінниця, вул. Пирогова, 174. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої ним особи.

В графі Акту про порушення «зауваження до складено акту» виконано запис наступного змісту: «І В графі Акту про порушення «зауваження до складено акту» виконано запис наступного змісту: Із даним порушенням не згоден, так як 07.02.2024 працівниками АТ «Вінницяобленерго» було проведено контрольний огляд лічильника та доступу до нього зауважень виявлено не було. Пломби прошу надати згідно правил мені для передачі до незалежної експертизи».

В Акті про порушення наявний підпис особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача) та отримала один примірник Акту - Любина М. В.

Згідно Протоколу № 91 від 07.03.2024 засідання комісії структурної одиниці «Вінницькі міські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» по розгляду Акту про порушення № 04643 від 16.02.2024 комісія у складі: Голови комісії - Директора - помічника директора технічного по центральному округу Ігоря Павлова та членів комісії: заступника директора Івана Дученко, керівника ГФКВ Олександра Луця, провідного юрисконсульта Юрія Іваницького, керівника групи технічного аудиту Артура Матвійчука, секретаря комісії фахівця ГФКВ Ірини Московчук за участю представника споживача Інженера Любина Михайла Вікторовича розглянула Акт про порушення № 04643 від 16.02.2024 та вирішила для з'ясування усіх обставин по акту порушення № 04643 від 16.02.2024 перенести засідання комісії структурної одиниці «Вінницькі міські ЕМ» по розгляду Акту про порушення № 04643 від 16.02.2024 на 28.03.2024 на 16 год 00 хв (а.с. 21 т.1).

Згідно Протоколу № 147 від 28.03.2024 засідання комісії структурної одиниці «Вінницькі міські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» по розгляду Акту про порушення № 04643 від 16.02.2024 комісія у складі: Голови комісії - Директора - помічника директора технічного по центральному округу Ігоря Павлова та членів комісії: заступника директора Івана Дученко, провідного юрисконсульта Юрія Іваницького, керівника ГФКВ Олександра Луця, керівника групи технічного аудиту Олександра Ляховченко, фахівця групи ФКВ Марії Юзькової, за участю представника споживача Інженера Любина Михайла Вікторовича розглянула Акт про порушення № 04643 від 16.02.2024 та вирішила в зв'язку з відсутністю повноважень документів яким представник уповноважується від імені підприємства бути присутнім на засіданнях комісії по розгляду актів № 04643 та 04770 засідання комісії перенести на 04.04.2024 на 15:00 год (а.с.23 т.1).

Згідно Протоколу № 91/1 від 04.04.2024 засідання комісії структурної одиниці «Вінницькі міські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» по розгляду Акту про порушення № 04643 від 16.02.2024 комісія у складі: Голови комісії - Директора - помічника директора технічного по центральному округу Ігоря Павлова та членів комісії: заступника директора Івана Дученко, начальника служби внутрішнього контролю за розподілом електричної енергії Андрія Дашевського, керівника ГФКВ Олександра Луця, провідного юрисконсульта Юрія Іваницького, в. о. керівника групи технічного аудиту Олександра Ляховченко, секретаря комісії фахівця ГФКВ Ірини Московчук, за участю представника споживача Інженера Любина Михайла Вікторовича розглянула Акт про порушення № 04643 від 16.02.2024 та вирішила направити пломби ОСР С64986486, С64986489, С64986490, С64986488, С64986487 у сейф-пакеті № SH0135471 до служби засобів обліку АТ «Вінницяобленерго» з метою направлення на незалежну експертиза (обстеження) до організації (підприємства), яка має право на її проведення відповідно до законодавства для підтвердження навішування пломб чи механічного впливу на них (а.с.23 т.1).

Відповідно до пункту 8.4.4. Правил НКРЕКП № 312 факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства.

На підтвердження позовних вимог позивач посилається на Висновок експерта № 24-2385 трасологічного експертного дослідження пломб Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз (а.с. 34-42 т.1).

Згідно з Висновком експерта № 24-2385 на вирішення експертного дослідження поставлено питання:

1.Чи здійснювалось відкриття та повторне навішування одноразової пломб ОСР С64986486, С64986490, С64986489, С64986487, С64986488 та пломб за № С64986587, С64986589, С64986588, С64986586, С64986590?

2. Чи присутні механічні пошкодження внутрішніх та зовнішніх частин пломб № С64986486, С64986490, С64986489, С64986487, С64986488 та пломб за № С64986587, С64986589, С64986588, С64986586, С64986590?

За результатами експертного дослідження експертом зроблено наступні висновки:

1-2. На поверхнях корпусів та якорях (замикаючих частинах) одноразових номерних полімерних пломб з реквізитами: «С64986586 ВОЕ», «С64986587 ВОЕ», «С64986588 ВОЕ», «С64986589 ВОЕ», «С64986590», які надійшли на дослідження у сейф-пакеті № SH0135470 і на поверхнях корпусів та якорях (замикаючих частинах) одноразових номерних полімерних пломб з реквізитами: «С64986486 ВОЕ», «С64986487 ВОЕ», «С64986488 ВОЕ», «С64986489 ВОЕ», «С64986490 ВОЕ», які надійшли на дослідження у сейф-пакеті № SH0135471, наявні пошкодження, локалізація, характер та механізм утворення яких наведені вище. Сукупність виявлених ознак дозволяє зробити категоричний висновок щодо розкриття та повторного встановлення досліджуваних пломб.

24.10.2024 відбулось засідання комісії структурної одиниці «Вінницькі міські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» по розгляду Акту про порушення № 04643 від 16.02.2024 у складі: Голови комісії - Директора - помічника директора технічного по центральному округу Ігоря Павлова та членів комісії: заступника директора Івана Дученко, начальника служби внутрішнього контролю за розподілом електричної енергії Андрія Дашевського, керівника ГФКВ Олександра Луця, юрисконсульта Вікторії Кайєвої, керівника групи технічного аудиту Оксани Радуди, секретаря комісії фахівця ГФКВ Тетяни Данилюк, за участю представника споживача ТОВ «Вінниця-млин» Любина Михайла Вікторовича про що складено протокол № 454 від 24.10.2024 (а.с.24 т.1).

За результатами розгляду Акта про порушення № 4216 від 07.10.2022 комісія вирішила, що обсяг необлікованої активної електричної енергії складає 101726 кВт. Вартість необлікованої активної електричної енергії складає 813119,86 грн. Нарахована сума за необліковану електричну енергію має бути сплачена споживачем протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.

При цьому комісія вирішила, що вартість та обсяг необлікованої електричної енергії розраховується на підставі Акту про порушення № 04643 від 16.02.2024, згідно пп. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, виходячи з наступних розрахункових даних:

- кількість днів для розрахунку Комісія визначила згідно п. 8.4.8. ПРРЕЕ за 114 дні (з дня останнього контрольного огляду);

- виходячи із середньої вартості витрат оператора системи на купівлю 1 МВт*год електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії на балансуючому ринку, її передачі та розподілу протягом календарного місяця (цінового періоду) в період порушення;

- величина потужності електроустановок споживача, передбачена договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії 95 кВт;

- тривалість роботи обладнання 24 год;

- коефіцієнт використання струмоприймачів 0,6.

- добовий обсяг споживання необлікованої електричної енергії визначається по потужності згідно договору Р-95 кВт.

В Протоколі № 454 від 24.10.2024 зазначено, що представник відповідача - Любин Михайло Вікторович отримав протокол засідання комісії, розрахунок та рахунок.

Згідно пункту 84 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Відповідно до пунктів першого - третього, шостого частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; не здійснювати несанкціонований відбір електричної енергії.

Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом (частина перша статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Правопорушенням на ринку електричної енергії є пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо (пункт чотирнадцятий частини другої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник (пункт 2.3.4. ПРРЕЕ).

Споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування (підпункт восьмий пункту 5.5.5. ПРРЕЕ).

У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (пункт 8.2.4. ПРРЕЕ).

У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. (перший, другий абзаци пункту 8.2.5. ПРРЕЕ).

Щодо розрахунку обсягу та вартості необлікованої електроенергії

Суд не бере до уваги посилання відповідача, що вартість та обсяг необлікованої електричної енергії неправомірно розрахована виходячи з тривалості роботи обладнання відповідача в 24 год, оскільки за адресою: м. Вінниця, вул. Львівське шосе, буд. 6 знаходиться ресторан, який працює не за цілодобовим графіком, а лише з 11:00 год до 22:00 год.

Відповідно до підпункту другого пункту 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб);

У разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою наведеною в пункті 8.4.10. ПРРЕЕ.

У вказаній формулі тривалість роботи обладнання протягом доби визначається на підставі договору з оператором системи (год).

Відповідно до додатку № 3 до Договору тривалість роботи обладнання (режим роботи) за адресою Вінницька область, м. Вінниця, вул. Львівське шосе, буд. 6 код ЕІС 62Z8646034606464 - 24/7 (а.с. 15 т.1).

Отже позивачем правомірно застосовано при розрахунку тривалість роботи обладнання 24 год.

Також суд погоджується з позивачем, що при розрахунку обсягу та вартості необлікованої електроенергії правомірно визначено період нарахування - 114 днів.

Так, відповідно до пункту 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил):

1) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

На підтвердження останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку відповідача позивачем надано копію Акту контрольного огляду розрахункових засобів обліку № 0541649 від 26.10.2023.

Відповідно до вказаного Акту було проведено контрольний огляд лічильників електричної енергії заводський номер 11541769 тип лічильника NІK 2303 та 11541773 NІK 2303 (а.с. 33 т.1).

Зі своєї сторони відповідач, заперечуючи проти прийняття позивачем для розрахунку обсягу та вартості необлікованої електроенергії кількості днів в 114 днів, посилається на Акт контрольного обліку розрахункових засобів за № 0545662 від 07.02.2024 (а.с.71 т.1).

Суд не бере до уваги вказаний Акт контрольного обліку розрахункових засобів за № 0545662 від 07.02.2024, оскільки в Акті за № 0545662 від 07.02.2024 не зазначено найменування площадки вимірювання (об'єкту), адресу об'єкту, та вказано лічильник електричної енергії за № 11541769, тип NIK 2303 ART1000.МС.11.

В той же час, як вже було вказано вище, в пункті 1 Акту «Відомості про засобі вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акту про порушення» зазначено: заводський номер 11541773, Тип NIK 2303 ART1000.МС.11.

Також, суд звертає увагу, що Акт контрольного обліку розрахункових засобів за № 0545662 від 07.02.2024, на який посилається відповідач в обґрунтування своєї позиції, підписано лише одним представником позивача, із вказаних в акті трьох осіб.

Отже відповідач безпідставно посилається на Акт контрольного обліку розрахункових засобів за № 0545662 від 07.02.2024.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини першої статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Проаналізувавши вищевказані норми права, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного окремого доказу, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» до Товариство з обмеженою відповідальністю «Вінниця-млин» підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат

Позивачем при зверненні до суду із цим позовом сплачено 12' 742,04 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 0003504322 від 02.06.2025 (а.с. 7 т.1).

Відповідно до підпункту першого пункту другого частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд встановив, що позовна заява подана позивачем через систему «Електронний суд» ЄСІТС.

Згідно пункту третього статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Отже з врахуванням ціни позову розмір судового збору, що підлягає сплаті позивачем складає 9' 757,44 грн.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду у разі внесення судового збору в більшому розмірі ніж встановлено законом.

У зв'язку з відсутності клопотання позивача про повернення переплаченої суми, питання про повернення позивачу 2' 984,60 грн судом не вирішується.

Відповідно до пункту другого частини першої статті 129 ГПК України судові витрати в частині сплати судового за подання позовної заяви в розмірі 9' 757,44 грн. покладаються на відповідача.

В підпункті другому пункту третього статті 124 ГПК України визначено, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи

Згідно пункту четвертого статті 127 ГПК України розмір витрат на підготовку експертного висновку на замовлення сторони, проведення експертизи, залучення спеціаліста, оплати робіт перекладача встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів.

На підтвердження витрат на проведення експертизи позивачем надано Акт № 24-2385 здачі-приймання експертного дослідження № 24-2385 (а.с.34 т.1).

У вказаному Акті загальна вартість проведеного експертного дослідження складає 36' 349,44 грн.

Відповідно до частини четвертої статті 129 ГПК України судові витрати в частині сплати вартості проведеного експертного дослідження в розмірі 36' 349,44 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 74, 76- 80, 129, 233, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Вінницької області,

УХВАЛИВ:

1. Позов Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінниця-млин» про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ задовольнити.

2. Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Вінниця-млин», вул. Данила Нечая, буд. 7, місто Вінниця, Вінницька область, 21001, ідентифікаційний код юридичної особи 30804187) на користь Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» (місцезнаходження: вул. Магістратська, буд. 2, м. Вінниця, Вінницька область, 21050, ідентифікаційний код юридичної особи 00130694) 813' 119,86 (вісімсот тринадцять тисяч сто дев'ятнадцять гривень вісімдесят шість копійок) гривень вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ.

3. Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Вінниця-млин», вул. Данила Нечая, буд. 7, місто Вінниця, Вінницька область, 21001, ідентифікаційний код юридичної особи 30804187) на користь Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» (місцезнаходження: вул. Магістратська, буд. 2, м. Вінниця, Вінницька область, 21050, ідентифікаційний код юридичної особи 00130694) судові витрати в розмірі 36' 349,44 (тридцяти шести тисяч триста сорока дев'яти гривень сорока чотирьох копійки) гривень вартості проведеного експертного дослідження та судові витрати із сплати судового збору в розмірі 9' 757,44 грн.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

5. Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Згідно частини першої статті 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

7. Примірник рішення надіслати учасникам справи до електронних кабінетів у підсистемі (модулі) ЄСІТС.

Повне рішення складено 05 січня 2026 р.

Суддя Олег ВИНОГРАДСЬКИЙ

віддрук. прим.:

1 - до справи