Справа № 187/2149/25
3/0187/982/25
іменем України
06 січня 2026 року
Суддя Петриківського районного суду Дніпропетровської області Караул О.А. розглянувши матеріали протоколу про адміністративне правопорушення, що надійшли із відділення поліції № 3 Дніпровського районного управління поліції № 2 ГУНП в Дніпропетровській областівідносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 за порушення ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №532873 від 05.12.2025 слідує, що 05.12.2025 року о 22 год. 20 хв. в с. Лобойківка по вул. Центральній водій ОСОБА_1 керував автомобілем ГАЗ 3110 д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах з порожнини рота, невиразна мова). На законну вимогу пройти медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини не визнав, суду пояснив, що 05.12.2025 він разом зі знайомою гр.. ОСОБА_2 керував автомобілем ГАЗ 3110 в тверезому стані. По дорозі вони посварилися, і він припаркувався на узбіччі, а потім вони зі знайомою випили слабоалкогольний напій. Наміру продовжувати керування автомобілем у нього не було, у зв'язку з чим він зателефонував своєму товаришу, щоб той в якості водія відвіз його додому. Вважає, що працівники поліції незаконно склали на нього протокол, оскільки він не керував автомобілем після вжиття алкогольних напоїв.
В судовому засіданні був допитаний свідок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка підтвердила пояснення ОСОБА_1 з приводу обставин подій, що мали місце 05.12.2024, а також те, що ОСОБА_1 фактично не здійснював керування автомобілем ГАЗ 3110 після вживання алкогольних напоїв.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що матеріали справи не містять належних доказів, які б вказували на доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП з огляду на наступне.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Орган (посадова особа), відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
Частиною 1 статті 130 КУпАП встановлено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В судовому засіданні був досліджений відеозапис з нагрудної боді-камери поліцейського, з якого слідує, що запис розпочинається з моменту фіксування ОСОБА_1 , який перебував поряд з автомобілем. Тобто самого керування автомобілем відеозапис не містить.
Отже, приймаючи до уваги пояснення ОСОБА_1 , які були повністю підтверджені поясненнями свідка ОСОБА_2 , а також дані, що містяться на диску з відео реєстратора нагрудної боді-камери поліцейського, суд вважає, що посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення не доведено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим повинен був пройти огляд на такий стан у встановленому законом порядку.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 2 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП України передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вказані обставини та беручи до уваги, що в судовому засіданні не доведено об'єктивну та суб'єктивну сторону правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що ставиться в вину ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне дану адміністративну справу закрити в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. п. 1 ч. 1 ст. 247КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодекс України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя: О. А. Караул