Справа № 357/5377/25Головуючий у І інстанції Вознюк О.Л.
Провадження № 33/824/4197/2025 Категорія ч. 5 ст. 126 КУпАПДоповідач у 2 інстанції Шроль В. Р.
26 грудня 2025 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного суду В.Р.Шроль, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на постанову судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 12.06.2025 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце роботи не повідомив, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 2400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 5 років без оплатного вилучення транспортного засобу. Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави 605 грн. 60 коп. судового збору,
За постановою суду 11.04.2025 року о 14 год. 34 хв. у м. Біла Церква, б-р. Олександрійський, 8 ОСОБА_1 повторно протягом року, в порушення вимог п.2.1 ПДР, керував т.з. BMW X5 з д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування таким транспортним засобом, ніколи не отримувавши посвідчення водія в Україні, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
В апеляційній скарзі особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, просить закрити провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування апеляційної скарги вважає, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Вказує на відсутність об'єктивної сторони правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.126 КУпАП, оскільки під час керування транспортним засобом він мав при собі посвідчення водія іноземної держави (США), яке надає йому право керування відповідним транспортним засобом.
Зазначає, що постанову серії EHA №342718 від 17.11.2024 року про притягнення ОСОБА_1 за ч.2 ст. 126 КУпАП не було долучено до матеріалів справи, а довідка, на його думку, не є доказам повторності.
Крім того, апеляційна скарга містить у собі клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, в якому особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, зазначає про те, що копію постанови отримав лише 07.07.2025 року.
У відповідності до вимог ст.294 КУпАП постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення постанови.
З матеріалів справи вбачається, що постанова винесена 12.06.2025 року, а апеляційна скарга особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, подана до місцевого суду 14.07.2025 року, тобто з пропуском строку на апеляційне оскарження.
Вважаю, що особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, слід поновити строк на апеляційне оскарження постанови, оскільки копія постанови в строк, передбачений ст. 285 КУпАП, не була вручена ОСОБА_1 , у зв'язку з чим причини пропуску строку на апеляційне оскарження постанови слід визнати поважними.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, та захисника , які підтримали апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи та вивчивши доводи апеляційної скарги, вважаю апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно довимог ч.ч.1та 2ст.7 КУпАП, ніхто неможе бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення
причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 252 КУпАПпередбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до положень КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП настає у разі повторного протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою-четвертою цієї статті.
Частиною 2 ст.126 КУпАП встановлена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Під час судового засідання в суді першої інстанції, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, безпосередньо судді пояснень не надавав внаслідок своєї відсутності, а під час апеляційного розгляду вказав на те, що він постійно не проживає в Україні та є громадянином США, а у 2023 році він приїхав тимчасово провідати рідних та не може тривалий час покинути територію України внаслідок не досягнення 60 - річного віку та наявності у нього, окрім паспорту громадянина США, ще й закордонного паспорту громадянина України.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 , є громадянином США та керування транспортними засобами здійснював на підставі міжнародного водійського посвідчення, виданого уповноваженим органом 30.05.2023 року штату Вашингтон, США.
Міжнародне водійське посвідчення WDL5N263383В від 30.05.2023 відповідає вимогам Додатку №3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020р. №844 «Про затвердження зразків бланків і технічних описів бланків національного та міжнародного посвідчень водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, тимчасового реєстраційного талона транспортного засобу та зразка розпізнавального автомобільного знака України та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» та є дійсним до 15.09.2030.
Відповідно до абз.5 п. 30 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 травня 1993 р. № 340,посвідчення водія іноземної держави, що належить особі, яка переїжджає на постійне місце проживання в Україну, дійсне на території України протягом 60 днів з дати видачі органами та підрозділами ДМС документів на постійне проживання в Україні і після цього підлягає обміну. Обмін таких посвідчень проводиться після проходження особою медичного огляду та складення теоретичного і практичного іспитів (за винятком випадків, визначених пунктом 32 цього Положення).
Відповідно до абз. 1 пункту 30 Положення «Про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 травня 1993р. №340 (далі - Положення), особи, які тимчасово перебувають на території України, мають право на керування транспортними засобами за наявності міжнародного посвідчення водія та посвідчення водія іноземної держави, що не відповідає вимогам Міжнародної конвенції про дорожній рух 1968 року, записи в якому виконані або продубльовані літерами латинського алфавіту, або у разі наявності посвідчення водія іноземної держави, що
відповідає вимогам Міжнародної конвенції про дорожній рух 1968 року, записи в якому виконані або продубльовано літерами латинського алфавіту.
Особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не надано доказів того, що громадянин США ОСОБА_1 переїхав на постійне місце проживання в Україну, та не спростована інформація про його тимчасове перебування на території України і його право на керування транспортним засобом за наявності посвідчення водія іноземної держави.
На зазначені обставини суддя уваги не звернула та дійшла помилкового висновку про керування транспортним засобом особою, яка не має права керування транспортним засобом.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
З огляду на наведене, постанова підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю у звязку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Керуючись ст.294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Поновити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, строк на апеляційне оскарження постанови судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 12 червня 2025 року.
Апеляційну скаргу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, задовольнити.
Постанову судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 12 червня 2025 року щодо ОСОБА_1 скасувати, а провадження по справі закрити у звязку у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя В. Р. Шроль