05 січня 2026 рокуЛьвівСправа № 460/7114/24 пров. № А/857/21382/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Обрізко І.М.,
суддів Іщук Л.П., Шинкар Т.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 липня 2024 року, прийняте суддею Зозулею Д.П. у місті Рівному, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,-
встановив:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (надалі також - ГУ ДСУНС, відповідач) про визнання протиправними дій щодо визначення ОСОБА_1 в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 від 08.05.2024 за № 05-123д/08 відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 49% та премію в розмірі 10% та в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 від 08.05.2024 за № 05-124д/08 відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50% та премію в розмірі 58% на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 по справі № 460/2323/24;
- зобов'язання на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 по справі № 460/2323/24 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення - ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, 01.01.2023 відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із визначенням посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для проведення з 01.02.2022, 01.02.2023 перерахунку та виплати основного розміру пенсії.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23 липня 2024 відмовлено в позові.
Суд виходив з того, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.
Аналіз приписів пункту 5 Порядку № 45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
З метою з'ясування конкретного відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою командир відділення окремого посту державної пожежної охорони за січень 2022, 2023 років, або посадою прирівняною до цієї посади, позивачем суду доказів щодо відомостей про конкретний відсоток надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено, надано не було. Разом з тим, відповідачем зазначено, що у довідках від 08 травня 2024 № 05-123д/08 станом на 01 січня 2022, № 05-124д/08 станом на 01 січня 2023 про розмір грошового забезпечення зазначено такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії позивача за відповідною посадою, а саме станом на 01.01.2022 премія - 10 %, станом на 01.03.2023 премія - 58 %.
Таким чином, позивачем не підтверджено факту виплати станом на 01 січня 2022, 01 січня 2023 за відповідною (прирівняною) посадою позивача надбавки за особливості проходження служби та премії у розмірах визначених ним у позовній заяві.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу. Вважає, що вказане судове рішення прийняте із неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення на 01.01.2022 для перерахунку пенсії позивача, визначено розмір надбавки за особливості проходження служби 49%, премії 10%; в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення на 01.01.2023 для перерахунку пенсії позивача, визначено розмір надбавки за особливості проходження служби 50%, премії 58%.
Відповідачем на виконання адвокатського запиту, відсоток надбавки за особливості проходження служби за відповідною посадою «командир відділення окремого посту МНС України в Рівненській області» станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 становив 50% від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та з врахуванням надбавки за вислугу років. Відповідно, відсоток премії в січні 2022 становив 128% від посадового окладу та в січні 2023 - 238% посадового окладу
Оскільки Кабінетом Міністрів України не установлено конкретних розмірів надбавки за особливості проходження служби, а тому, така надбавка, а також і премія мають бути включені у довідку для перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, що прямо передбачено наведеними вимогами Порядку № 45.
Просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким задовольнити позов.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд не в повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
ОСОБА_1 звернувся до ГУ ДСУНС у Рівненській області із заявою щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Рівненській області для перерахунку пенсії із 01 лютого 2022 та з 01 лютого 2023, довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2022 та 01 січня 2023 з рахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 та 01 січня 2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 № 704 із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки доплати, підвищення) та премії.
Відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для оформлення і видачі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення.
Не погодившись із відмовою у видачі нових довідок, позивач звернувся до суду з позовом.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 у справі № 460/2323/24 визнано протиправним дії щодо відмови ГУ ДСУНС у Рівненській області у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та з 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20,12.1991 №2011-ХІІ, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 01.01.2022 та з 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які обчислюються із застосуванням розміру посадового окладу, для проведення перерахунку, та виплати основного розміру пенсії.
Зобов'язано ГУ ДСУНС у Рівненській області підготувати та надати до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та з 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 01.01.2022 та з 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які обчислюються із застосуванням розміру посадового окладу, для проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії.
На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 у справі № 460/2323/24 ГУ ДСУНС у Рівненській області складено та направлено до ГУ ПФУ в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 01 січня 2022 від 08 травня 2024 № 05-123д/08, розмір якого склав 12705,64 грн із розрахунку: посадовий оклад - 4340,00 грн; оклад за військове звання - 1340,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 45% - 2556,00 грн; надбавка за особливості проходження служби - 49% - 435,64 грн; премія - 10 % - 434,00 грн;
- станом на 01 січня 2023 від 08 травня 2024 № 05-124д/08, розмір якого склав 16102,25 грн із розрахунку: посадовий оклад - 4700,00 грн; оклад за військове звання - 1450,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 45% - 2767,50 грн; надбавка за особливості проходження служби - 50% - 4458,75 грн; премія - 58 % - 2726,00 грн.
Вважаючи, що відповідачем неправомірно зазначено у довідках про розмір грошового забезпечення відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби (49 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років) та премії (10% від посадового окладу), оскільки це суперечить положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
Оскільки рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2024 у справі № 460/2323/24 зобов'язано відповідача підготувати та надати до пенсійного органу довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2022 та 01 січня 2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) з врахуванням положень Постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення перерахунку пенсії, без вказівки зазначення конкретного відсоткового значення (розміру) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, відсутні підстави для звернення позивача до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду.
З метою уникнення спорів через зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення невідповідного (зменшеного) відсоткового значення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розглядаючи справи щодо визначення розміру посадового окладу і окладу за військовим званням відповідно до Постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, суд в резолютивній частині рішення має вказувати, у якому розмірі (відсоткове значення) мають бути зазначені у довідках щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-XII. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За змістом ч.3 ст.51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 3 Порядку №45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку №45, зазначаються: посадовий оклад; підвищення посадового окладу; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; надбавка за спортивні звання; премія.
Постановою №704 Кабінет Міністрів України збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, зокрема посадових осіб органів і підрозділів цивільного захисту.
На підставі пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №2262-XII.
Матеріалами справи стверджується, що спір виник у зв'язку з протиправними, на думку позивача, діями відповідача щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби та премії.
Так, на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/2323/24 від 10 квітня 2024 складено довідки від 08 травня 2024 №05-123д/08 та №05-124д/08 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 січня 2022 та станом на 01 січня 2023 .
Згідно з довідкою розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 склав 12705,64 грн із розрахунку: посадовий оклад - 4340,00 грн; оклад за військове звання - 1340,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 45% - 2556,00 грн; надбавка за особливості проходження служби - 49% - 435,64 грн; премія - 10 % - 434,00 грн;
- станом на 01 січня 2023 - 16102,25 грн із розрахунку: посадовий оклад - 4700,00 грн; оклад за військове звання - 1450,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років - 45% - 2767,50 грн; надбавка за особливості проходження служби - 50% - 4458,75 грн., премія - 58 % - 2726,00 грн.
Разом з тим, як зазначає позивач, відповідачем протиправно зменшено розмір відсоткового значення надбавки за вислугу років та премії.
Так, положеннями п.п.2 п.5 Постанови №704 визначено керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 №623 затверджена Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (надалі - Інструкція №623), яка визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.
Відповідно п.2, п.3 Інструкції №623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.
Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У п.1 розділу XVI Інструкції №623 встановлено, що керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
Відповідно до п.8 розділу XVI Інструкції №623 виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.
Розмір премії як складового елемента грошового забезпечення військовослужбовця у цілях перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії у порядку ст. 63 Закону України №2262-ХП має умовний та непостійний (тобто змінний) характер, але не може бути меншим за 10 %.
Колегія суддів зазначає, що пп.3 п.10 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 №1774-VIII частину четверту статті 63 Закону №2262-XII викладено у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, законодавець делегував Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Зазначені положення Закону №1774-VIII набрали чинності з 01 січня 2017 та неконституційними не визнавались.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 Порядку №45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Зміст зазначеного пункту Порядку №45 свідчить про те, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру премії (розмір якої є предметом спору у цій справі) належить вказувати середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 у справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) (провадження №11-308заі18).
Разом з тим, 05 березня 2024 Верховний Суд ухвалив рішення у зразковій справі №380/19324/23, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024.
За результатом розгляду справи №380/19324/23, як зразкової, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020, 2021, 2022 років, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону №2262-XII на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Таким чином, для правильного вирішення цієї справи та оцінки правомірності зазначення відповідачем у довідках від 08 травня 2024 №05-123д/08 та №05-124д/08 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 січня 2022 та станом на 01 січня 2023 позивача відповідних відсоткових показників необхідно встановити розмір премії, що виплачувались за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01 січня 2022 та станом на 01 січня 2023.
Колегія суддів зазначає, що у матеріалах справи мітиться лист-відповідь ГУ ДСУНС України у Рівненській області, в якому зазначено, що відсоток надбавки за особливості проходження служби за відповідною посадою «командир відділення окремого посту МНС України в Рівненській області» станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 становив 50% від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та з врахуванням надбавки за вислугу років. Відповідно, відсоток премії в січні 2022 становив 128% від посадового окладу та в січні 2023 - 238% посадового окладу.
Таким чином, колегією суддів встановлено, що за посадою (прирівняною посадою), яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01 січня 2022 виплачувалась премія в розмірі 128% посадового окладу, а станом на 01 січня 2023 виплачувалася премія у розмірі 238% від посадового окладу. При цьому, надбавка за особливості проходження служби станом на 2022-2023 роки 50 %, а тому зменшення розміру надбавки та премії позивача у довідках про розмір грошового забезпечення є протиправним.
Колегія суддів також зазначає, що Велика Палата Верховного Суду (постанова в справі №380/19324/23 від 23 травня 2024) зауважила, що підставами для задоволення позовних вимог у подібних до зразкової справи є недоведення відповідачем дотримання ним вимог абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на відповідний рік та правильність визначення у цих довідках відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (1 %) та премії (10 %), який передбачає, що відповідні розміри надбавок та премій мають зазначатись у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої відповідну особу було звільнено на пенсію, а не те, що Постанова №704 містить вказівки на обов'язковий мінімальний відсоток надбавки та премії.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, колегія суддів, враховуючи правовий висновок у зразковій справі №380/19324/23, що викладений у рішенні Верховного Суду від 05 березня 2024, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 дійшла висновку про підставність позовних вимог.
За наведених обставин апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції не в повній мірі правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з порушенням норм матеріального права, а тому оскаржене рішення слід скасувати та прийняти постанову, якою частково задовольнити позовні вимоги.
Апеляційний суд при прийнятті даного рішення також застосовує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії», заява №303-A, п. 29).
Враховуючи те, що по суті розгляду вказаної справи позовні вимоги позивача задоволено, то відповідно до ст.139 КАС України із відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню судовий збір на суму 968,96 грн за подання позовної заяви та 1453,44 грн за подання апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 липня 2024 року у справі №460/7114/24.
Ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області щодо визначення ОСОБА_1 у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2022 року від 08 травня 2024 року за №05-123д/08 відомостей про надбавку за особливості проходження служби у розмірі 49% та премію у розмірі 10% та в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року від 08 травня 2024 року за №05-124д/08 відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50% та премію у розмірі 58% на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2024 року по справі №460/2323/24.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт з обов'язковим зазначенням відомостей про надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50% та премію у розмірі 128%.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт з обов'язковим зазначенням відомостей про надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50% та премію у розмірі 238%.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (ЄДРПОУ: 38610634) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір на суму 968,96 грн сплачений за подання позовної заяви та 1453,44 грн сплачений за подання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. М. Обрізко
судді Л. П. Іщук
Т. І. Шинкар