головуючий суддя у першій інстанції: Потабенко В.А.
05 січня 2026 рокуЛьвівСправа № 380/25016/24 пров. № А/857/30511/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Бруновської Н.В.
суддів: Хобор Р.Б., Шавеля Р.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 червня 2025 року у справі № 380/25016/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправними та скасування актів, визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, -
13.12.2024р. ОСОБА_1 звернувся з позовом до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, у якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати акт про нещасний випадок, що стався під час виконання обов'язків військової служби №14/24 від 03.04.2024р. (форма Н-1*), акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), від 15.12.2023р. (форма Н-5*) в частині висновку про те, що нещасний випадок (у тому числі поранення пов'язане з виконанням обов'язків військової служби;
- зобов'язати скласти нові акти форми Н-1*та Н-5*, щодо травмуванні 15.12.2023р. з обов'язковим зазначенням, що травма пов'язана з захистом Батьківщини;
- визнати протиправною бездіяльність щодо не підготовки та невидачі довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), яку отримав 15.12.2023р.;
- зобов'язати підготувати та видати довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), яку отримав 15.12.2023р., з обов'язковим зазначенням, що травма пов'язана з захистом Батьківщини;
- визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та невиплати додаткової грошової винагороди в розмірі 100000 гривень на місяць за час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я та у відпустках для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва);
- зобов'язати нарахувати та виплатити додаткову грошову винагороду в розмірі 100000 гривень на місяць відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022р. з урахуванням виплачених сум за час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я.
- за період лікування: 16.12.2023р. - 27.12.2023р.;
- за період лікування: 28.12.2023р. - 26.01.2024р.;
- за період лікування:10.02.2024р. - 10.03.2024р..
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2025р. в позові відмовлено.
Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Апелянт просить суд, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2025р. скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді головного сержанта 2 стрілецького взводу стрілецької роти (№22/і) 3 стрілецького батальйону (з ООВДО).
24.12.2024р. наказом командира військової частини (по стройовій частині) №387 від позивач звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу військової частини.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №276 від 19.09.2023р. ОСОБА_1 перебував у відрядженні в ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » для прийняття участі у бойових діях або забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
З матеріалів справи видно, що 15.12.2023р. ОСОБА_1 та водій солдат ОСОБА_2 отримали розпорядження начальника зв'язку військової частини НОМЕР_1 стосовно налагодження зв'язку на БП 2 СО 17 в АДРЕСА_1 . Того ж дня на волонтерському автомобілі Landвони вирушили в напрямку н.п. Карлівка.
Перед н.п. Селидове по зустрічній смузі на зустріч рухався вантажний автомобіль. Несподівано на смугу, по якій рухалися ОСОБА_1 з водієм, виїхав позашляховик з метою здійснення обгону вантажного автомобіля. Коли позашляховик, що рухався на зустріч, завершував маневр, його почало заносити та розвертати на слизькій дорозі. Помітивши цю ситуацію, водій, солдат ОСОБА_2 , викрутив кермо автомобіля праворуч та почав з'їжджати на узбіччя, намагаючись уникнути зіткнення з позашляховиком, який продовжував рухатися по зустрічній смузі дороги. Однак, зіткнення уникнути не вдалося. Зустрічний автомобіль здійснив майже лобове зіткнення з автомобілем, в якому перебували старший сержант ОСОБА_1 та солдат ОСОБА_2 . Того ж дня потерпілих доставлено до стабілізаційного пункту в н.м. Селидове, де позивачу встановлено діагноз: ЗЧМТ, СГМ, закритий перелом н/з правої плечової кістки зі зміщенням уламків. Забій грудної клітки. Нейропатія променевого нерву, забій лівого колінного суглобу.
За вищевказаним фактом Першим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, зареєстровано кримінальне провадження за №62023050010004942 від 15.12.2023р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.415 Кримінального кодексу України.
На даний час винні особи не встановлені, оскільки досудове розслідування кримінального провадження триває.
03.04.2024р. головою комісії - заступником командира військової частини НОМЕР_1 по роботі з особовим складом ОСОБА_3 та членами комісії - старшим офіцером відділення бойової і спеціальної підготовки секції підготовки військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 , начальником медичної служби секції тилу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 , начальником служби охорони праці військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 складено акт №14/24 форми Н-1 про нещасний випадок (у тому числі поранення) старшого сержанта служби по мобілізації ОСОБА_1 та акт форми Н-5 про розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався, відповідно до яких комісією складено висновок про те, що нещасний випадок стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
Відповідно до довідки №153, виданої медичною (військово - лікарською) комісією, старший сержант в/ч НОМЕР_1 НГУ ОСОБА_1 , 1985 р.н., пройшов медичний огляд у медичній (військово-лікарській) комісії ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» 09.04.2024р.
Рішенням медичної (військово - лікарської) комісії встановлено: Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. Травма відноситься до тяжких згідно класифікатора травм за ступенем тяжкості, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 04.07.2007р. №370.
Крім того, комісією встановлено: Захворювання (запнена менінгіома серпа мозку. Ангіопатія сітківки обох очей), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. ОСОБА_1 потребує відпустки для лікування після травми на 30 календарних днів.
Згідно довідки №261, виданої медичною (військово - лікарською) комісією, старший сержант в/ч НОМЕР_1 НГУ ОСОБА_1 , 1985 р.н., пройшов медичний огляд у медичній (військово-лікарській) комісії ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» 25.07.2024р.
Рішенням медичної (військово - лікарської) комісії встановлено: Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. Травма відноситься до тяжких згідно класифікатора травм за ступенем тяжкості, затвердженого наказом МОЗ України від 04.07.2007р. №370.
Комісією встановлено: Захворювання (запнена менінгіома серпа мозку. Ангіопатія сітківки обох очей), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. ОСОБА_1 потребує відпустки для лікування після травми на 30 календарних днів.
15.07.2024р. ОСОБА_1 звернувся до військової частини НОМЕР_1 із рапортом про надання інформації про порядок та терміни виплати додаткової винагороди у розмірі 100000,00 грн. за весь період лікування та періоди перебування у відпустках для лікування.
12.08.2024р. військова частина НОМЕР_1 листом №50/02/14-1904 повідомила позивача про те, що за період лікування з 16.12.2023р. - 27.12.2023р. додаткова грошова винагорода не нараховувалася у зв'язку із тим, що згідно п.4 Акту розслідування нещасного випадку (у томі числі поранення), що стався (Форма Н-5*), це дорожньо-транспортна пригода. Також в первинних медичних картках (Форма №100), виданих на СП «Селидове» від 15.12.2023р. та у ВМГ №66 в/ч НОМЕР_2 від 15.12.2023р. №18808/42, зазначено, що травма не бойова.
Стосовно періоду лікування з 28.12.2023р. - 26.12.2024р. та в подальшому період відпустки для лікування за 30 календарних днів, відповідач повідомив, що додаткова грошова винагорода не нараховувалась у зв'язку з тим, що травма відноситься до важких, але не пов'язаних із захистом Батьківщини.
Стосовно періоду перебування у відпустці для лікування з 07.05.2024р. - 05.06.2024р. згідно Довідки ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» від 09.04.2024р. №153, відповідач повідомив, що додаткова винагорода буде виплачена у встановленому законом порядку.
ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підзаконним нормативно-правовим актом, що регулює порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України є Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України", затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.12.2002р. №1346 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.01.2003 за № 83/7404 (далі - Порядок №1346), який розроблено з метою врегулювання питань, пов'язаних з розслідуванням та веденням обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах внутрішніх справ України.
Із змісту п.2.1. - п.2.4 Порядку №1346 видно, що розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров'я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання і гострі професійні та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани та інші надзвичайні події), контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення потерпілого на іншу (легшу) роботу терміном не менш як на один робочий день, а також випадки смерті в підрозділі (далі - нещасні випадки).
За результатами розслідування складаються акти за формою Н-1* (додаток 1) і беруться на облік нещасні випадки (у тому числі поранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
Якщо за висновками роботи комісії з розслідування прийнято рішення, що про нещасний випадок не повинен складатися акт за формою Н-1*, тобто нещасний випадок не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, про такий нещасний випадок складається акт за формою НТ* (додаток 2).
Про кожний нещасний випадок (у тому числі поранення) працівник, який його виявив, або сам потерпілий повинні негайно повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу підрозділу і вжити заходів до надання необхідної допомоги.
В п.3.2. Порядку № 1346 видно, що керівник (посадова особа), у свою чергу, зобов'язаний: терміново організувати надання медичної допомоги потерпілому, а в разі потреби доставити його до лікувально-профілактичного закладу; повідомити про те, що сталося, керівника підрозділу, службу охорони праці УМЗ, ВМЗ ГУМВС, УМВС. Якщо потерпілий є працівником іншого підрозділу, повідомити керівника цього підрозділу, у разі нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався внаслідок пожежі, - місцеві органи державної пожежної охорони, а при гострому професійному захворюванні (отруєнні) - відповідну санітарну епідеміологічну станцію (далі - СЕС) системи МВС України; зберегти до прибуття комісії з розслідування обстановку в тому стані, у якому вона була на момент події (якщо це не загрожує життю і здоров'ю інших працівників), а також ужити заходів до недопущення подібних випадків.
п.3.8. Порядку № 1346 передбачено, що комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) зобов'язана протягом трьох діб після утворення комісії: обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо; визначити відповідність умов служби (праці, навчання) вимогам нормативно-правових актів про охорону праці; з'ясувати обставини і причини, що призвели до нещасного випадку (у тому числі поранення), визначити осіб, які припустилися порушення нормативно-правових актів, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам; визначити, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов'язків (не пов'язаний з виконанням службових обов'язків); скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* (додаток 4) у трьох примірниках, а також акт за формою Н-1* (НТ*) у п'яти примірниках і передати їх на затвердження керівнику підрозділу, який призначив комісію.
У разі необхідності встановлений термін розслідування може бути продовжений керівником, який призначив комісію.
Згідно п.3.12.- п.3.15 Порядку № 1346 до першого примірника акта розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* долучаються: акт за формою Н-1* (НТ*), пояснення свідків, потерпілого, витяги з нормативних документів, схеми, фотографії та інші документи, що характеризують місце події (робоче місце), стан технічних засобів (транспорту, устаткування, апаратури тощо), діагноз травми, медичний висновок щодо втрати здоров'я потерпілим у результаті нещасного випадку (у тому числі поранення), а в разі необхідності - також висновок щодо наявності в його організмі алкоголю, отруйних чи наркотичних речовин.
Керівник підрозділу повинен розглянути і затвердити акти за формою Н-1* (НТ*) протягом доби після закінчення розслідування, а щодо випадків, які сталися за межами підрозділу, - протягом доби після одержання необхідних матеріалів.
Затверджені акти Н-1* (НТ*) разом з актом розслідування нещасного випадку Н-5* не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування видаються потерпілому або його довіреній особі, а також надсилаються:
- керівникові (спеціалістові) служби охорони праці підрозділу разом з першими примірниками актів розслідування нещасного випадку (поранення) за формами Н-5*, Н-1* (НТ*) та всіма іншими матеріалами розслідування;
- керівнику відповідної служби державного нагляду за охороною праці МВС, ГУМВС, УМВС разом з примірниками актів розслідування нещасного випадку (поранення) за формами Н-5*, Н-1* (НТ*) і копіями всіх матеріалів розслідування;
- органу, до сфери управління якого належить підрозділ,
- акти розслідування нещасного випадку (поранення) за формами Н-5*, Н-1* (НТ*);
- до особової справи потерпілого - акт Н-1* (НТ*).
На вимогу потерпілого керівник зобов'язаний ознайомити потерпілого або особу, яка представляє його інтереси, з матеріалами розслідування нещасного випадку.
В п.3.9.- п.3.19. Порядку № 1346 передбачено, що нещасний випадок (у тому числі поранення), про який безпосереднього керівника потерпілого чи керівника підрозділу своєчасно не повідомили, або якщо втрата працездатності від нещасного випадку настала не одразу, незалежно від терміну, коли він стався, розслідується згідно з цим Порядком протягом місяця після одержання заяви потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси. Питання про складання акта за формою Н-1* (НТ*) вирішується комісією з розслідування, а в разі незгоди потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси, з рішенням комісії - в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Комісія з розслідування визнає, що нещасний випадок трапився при виконанні службових обов'язків, якщо він трапився в період проходження служби під час: припинення або запобігання злочинам або правопорушенням; вчинення дій із забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод; охорони і забезпечення громадського порядку; несення постової чи патрульної служби; виявлення і розкриття злочинів, розшуку осіб, що їх учинили; забезпечення безпеки дорожнього руху; участі в ліквідації наслідків аварії, пожежі, катастрофи, стихійного лиха та інших надзвичайних подій; виконання потерпілим трудових (посадових, функціональних) обов'язків за режимом роботи підрозділу, у тому числі у відрядженні; перебування на робочому місці, на території підрозділу або в іншому місці роботи чи служби (далі - робота) з моменту прибуття потерпілого в підрозділ до його відбуття, що фіксується відповідно до правил внутрішнього розпорядку підрозділу, у тому числі протягом робочого та надурочного часу, або, за дорученням керівника, у неробочий час; підготовки до роботи та приведення в порядок після закінчення роботи знарядь праці, засобів захисту, одягу, а також здійснення заходів щодо особистої гігієни, пересування по території підприємства перед початком роботи і після її закінчення; проїзду на роботу чи з роботи на транспортному засобі, що належить підрозділу, або іншому транспортному засобі відповідно до укладеного договору; проведення навчання, тренувань, обов'язкових фізичних занять у встановлений час, участі в спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах; використання власного транспорту в інтересах підрозділу з дозволу або за письмовим дорученням керівника підрозділу; провадження дій в інтересах підрозділу, у якому проходить службу (працює) потерпілий; прямування працівника до об'єкта (між об'єктами) обслуговування за затвердженими маршрутами; прямування потерпілого до місця чи з місця відрядження згідно з установленим завданням про відрядження.
п.3.10 Порядку №1346 визначено, що комісія з розслідування також визнає, що нещасний випадок трапився при виконанні службових обов'язків, якщо він стався в період проходження служби внаслідок: безпосереднього впливу правопорушника (злочинця) на працівника (учинення опору, захват заручником, напад на працівника, який перебуває не при виконанні службових обов'язків, з метою помсти за законні дії з припинення правопорушення, затримання або викриття правопорушника в період служби тощо); спроби самогубства працівника під впливом психофізіологічних, небезпечних та шкідливих факторів, пов'язаних з виконанням службових обов'язків; травмування внаслідок нестатутних відносин (у разі відсутності вини потерпілого); раптового погіршення стану здоров'я працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов'язків у разі відсутності умов, зазначених у третьому, четвертому та шостому абзацах пункту 3.11 цього розділу, що визнається пов'язаним з виконанням службових обов'язків за умови, що погіршення стану здоров'я працівника сталося внаслідок впливу небезпечних чи шкідливих виробничих факторів, що підтверджено медичним висновком, або якщо потерпілий не проходив медичного огляду, передбаченого законодавством, а робота, що виконувалася, протипоказана потерпілому відповідно до медичного висновку про стан його здоров'я. Медичний висновок щодо зв'язку погіршення стану здоров'я працівника з впливом на нього небезпечних чи шкідливих виробничих факторів або щодо протипоказання за станом здоров'я працівника виконувати зазначену роботу видається лікувально-профілактичним закладом за місцем лікування потерпілого на запит керівника підрозділу чи голови комісії з розслідування; в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Колегія суддів звертає увагу, що в період: 21.09.2023р. - 20.12.2023р. ОСОБА_1 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, перебуваючи в м. Покровськ Донецької області, що підтверджується довідкою, виданою військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України №1487 від 17.04.2024р., про безпосередню участь особи в період: 21.09.2023р. - 20.12.2023р. у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України.
15.12.2023р. позивач потрапив у дорожньо-транспортну пригоду.
За даним фактом зареєстроване кримінальне провадження №62023050010004942 від 15.12.2023р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.415 Кримінального кодексу України. На даний час винні особи не встановлені, оскільки досудове розслідування кримінального провадження триває.
Головою комісії - заступником командира військової частини НОМЕР_1 по роботі з особовим складом ОСОБА_3 та членами комісії - старшим офіцером відділення бойової і спеціальної підготовки секції підготовки військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 , начальником медичної служби секції тилу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 , начальником служби охорони праці військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 складено акт №14/24 форми Н-1 про нещасний випадок (у тому числі поранення) старшого сержанта служби по мобілізації ОСОБА_1 , який затверджений 03.04.2024р. командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_7 , та акт форми Н-5 від 03.04.2024р. розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався.
У акті розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) комісія дійшла висновків про те, що нещасний випадок стався в період проходження ОСОБА_1 служби при виконанні службових обов'язків.
В той же час, як видно зі змісту вищевказаного акта, 15.12.2023р. ОСОБА_1 та водій солдат ОСОБА_2 отримали розпорядження начальника зв'язку військової частини НОМЕР_1 стосовно налагодження зв'язку на БП 2 СО 17 в н.п. Карлівка. Того ж дня на волонтерському автомобілі Landвони вирушили в напрямку н.п. Карлівка. Перед н.п. Селидове по зустрічній смузі на зустріч рухався вантажний автомобіль. Несподівано на смугу, по якій рухалися ОСОБА_1 з водієм, виїхав позашляховик з метою здійснення обгону вантажного автомобіля. Коли позашляховик, що рухався на зустріч, завершував маневр, його почало заносити та розвертати на слизькій дорозі. Помітивши цю ситуацію, водій, солдат ОСОБА_2 , викрутив кермо автомобіля праворуч та почав з'їжджати на узбіччя, намагаючись уникнути зіткнення з позашляховиком, який продовжував рухатися по зустрічній смузі дороги. Однак, зіткнення уникнути не вдалося. Зустрічний автомобіль здійснив майже лобове зіткнення з автомобілем, в якому перебували старший сержант ОСОБА_1 та солдат ОСОБА_2 . Того ж дня потерпілих було доставлено до стабілізаційного пункту в н.м. Селидове, де ОСОБА_1 було встановлено діагноз: ЗЧМТ, СГМ, закритий перелом н/з правої плечової кістки зі зміщенням уламків. Забій грудної клітки. Нейропатія променевого нерву, забій лівого колінного суглобу.».
Разом з тим, відповідно до довідки №153, виданої медичною (військово - лікарською) комісією, старший сержант військової частини НОМЕР_1 НГУ ОСОБА_1 , 1985 р.н., пройшов медичний огляд у медичній (військово-лікарській) комісії ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» 09.04.2024р. Рішенням медичної (військово - лікарської) комісії встановлено: Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. Травма відноситься до тяжких згідно класифікатора травм за ступенем тяжкості, затвердженого наказом МОЗ України від 04.07.2007 №370.
Крім того, комісією встановлено: Захворювання (запнена менінгіома серпа мозку. Ангіопатія сітківки обох очей), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. ОСОБА_1 потребує відпустки для лікування після травми на 30 календарних днів.
Згідно довідки №261, виданої медичною (військово - лікарською) комісією, старший сержант в/ч НОМЕР_1 НГУ ОСОБА_1 , 1985 р.н., пройшов медичний огляд у медичній (військово-лікарській) комісії ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» 25.07.2024. Рішенням медичної (військово - лікарської) комісії встановлено: Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. Травма відноситься до тяжких згідно класифікатора травм за ступенем тяжкості, затвердженого наказом МОЗ України від 04.07.2007 №370. Крім цього, комісією встановлено: Захворювання (запнена менінгіома серпа мозку. Ангіопатія сітківки обох очей), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. ОСОБА_1 потребує відпустки для лікування після травми на 30 календарних днів.
Колегія суддів звертає увагу, що учасниками справи не оспорювався як сам факт виконання ОСОБА_1 розпорядження безпосереднього начальника в АДРЕСА_1 , так і отримання позивачем травм, поставлений діагноз, факт лікування, обставини, при яких були отримані травми.
Отже, між подіями, які відбулися під час виконання ОСОБА_1 службових обов'язків, зокрема виконання розпорядження начальника зв'язку військової частини НОМЕР_1 стосовно налагодження зв'язку на БП 2 С017 в АДРЕСА_1 та отриманням позивачем травм існує прямий причинно-наслідковий зв'язок, який безумовно вказує на наявність 15.12.2023р. нещасного випадку, пов'язаного з виконанням останнім обов'язків військової служби.
Однак, при цьому, суд апеляційної інстанції наголошує, що нормами Порядку №1346 не передбачена форма акта з висновком про те, що травма сталась внаслідок захисту Батьківщини.
Проте, додатком 1 до п.п. 2.2. Порядку №1346 визначено зразок Акта про нещасний випадок (у тому числі поранення) за формою Н-1*, графою 14 якого встановлено висновок про те, що нещасний випадок (поранення) стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
Додатком 4 до п.3.8 Порядку № 1346 визначено зразок Акта розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався, за формою Н-5*, розділом 6 якого встановлено, що комісія за наслідками розслідування нещасного випадку може дійти двох висновків: 1) нещасний випадок (у тому числі поранення) стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків; 2) нещасний випадок (у тому числі поранення) стався в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
Що зроблено відповідачем та відповідно до вимог Порядку № 1346 вказано, що нещасний випадок пов'язаний з виконанням ОСОБА_1 обов'язків військової служби.
Отже, колегія суддів враховуючи наведені обставини, наявні письмові докази вважає, що суд першої інстанції дійшов вірних висновків, що вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасуванні акта про нещасний випадок, що стався з військовослужбовцем під час виконання обов'язків військової служби №14/24 від 03.04.2024р. (форма Н-1*) та акта розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 15.12.2023р. (форма Н-5*) в частині висновку про те, що нещасний випадок (у тому числі поранення позивача пов'язана з виконанням обов'язків військової служби до задоволення не підлягає.
Як наслідок, також слід відмовити і у похідній вимозі про зобов'язання відповідача скласти нові акти форми Н-1*та Н-5* щодо травмуванні позивача 15.12.2023р. з обов'язковим зазначенням, що травма ОСОБА_1 пов'язана з захистом Батьківщини.
Стосовно визнання протиправною бездіяльності щодо не підготовки та невидачі ОСОБА_1 довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), яку позивач отримав 15.12.2023; зобов'язанні в підготувати та видати довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), яку позивач отримав 15.12.2023р., з обов'язковим зазначенням, що травма ОСОБА_1 пов'язана з захистом Батьківщини, колегія суддів звертає увагу на таке.
Наказом МВС від 22.08.2023р. № 692 «Про внесення змін до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.09.2023р. № 1536/40592, внесено зміни у Порядок № 1346 і п. 1.3 глави 1 доповнено новим абзацом: «У разі якщо травма (поранення, контузія, каліцтво) військовослужбовця Національної гвардії України спричинена діями противника, розслідування нещасного випадку відповідно до цього Порядку не проводиться. В такому разі протягом п'яти днів начальником медичної служби військової частини складається довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) та у такий самий строк направляється до закладу охорони здоров'я або територіального центру комплектування та соціальної підтримки».
Вказаний наказ набрав чинності 05.09.2023р.
Даною нормою чітко передбачено, що довідка про обставини травми видається у разі, якщо травма (поранення, контузія, каліцтво) військовослужбовця Національної гвардії України спричинена діями противника.
В процесі розгляду справи встановлено, що травму позивач отримав не внаслідок дій противника, а внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, а тому підстав для видачі довідки про обставини травми у суб'єкта владних повноважень не було, тому як наслідок зазначені позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Крім того, відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову грошову винагороду в розмірі 100000 грн. на місяць відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022р. з урахуванням виплачених сум за час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я за період лікування: 16.12.2023р. - 27.12.2023р.; за період лікування: 28.12.2023р. - 26.01.2024р.; за період лікування: 10.02.2024р. - 10.03.2024р., виходячи з такого.
Виплата додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168).
В п.1-1 - п.1.2. Постанови №168 видно, що військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці), які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень до таких наказів включаються особи, зазначені у пунктах 1 та 1-1, у тому числі такі, які: у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.
Механізм виплати додаткової винагороди на період дії воєнного стану військовослужбовцям Національної гвардії України, з 01.02.2023 по 31.05.2023, врегульовано Порядком виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України, що затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 26.01.2023р. № 37 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.01.2023р. за № 194/39250.
В абз.3 п.4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28.06.2023р. № 3161-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану», видно, що п. 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», з метою визначення особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України затверджено наказ МВС України від 01.09.2023р. № 729 «Особливості виплат на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України».
Таким чином, з 01.06.2023р. механізм виплати додаткової винагороди врегульовано наказом Міністерства внутрішніх справ №729 від 01.09.2023р. «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України» (далі - Наказ №729).
п.14 Наказу 729 визначено, що відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень, включаються військовослужбовці, у тому числі такі, які: 1) у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії,- з дня отримання такого поранення та за час стаціонарного лікування, включаючи час переміщення до лікарняного закладу (у тому числі з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого), або за час такої відпустки.
Із матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 перебував на лікуванні з приводу травм, отриманих під час ДТП, а не внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), пов'язаної із захистом Батьківщини, тобто не внаслідок дій противника, що унеможливлює виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 грн.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки суб'єкт владних повноважень в особі військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України діяв в межах повноважень та у спосіб визначений законами та Конституцією України.
Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі “Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також, п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
ст.316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 червня 2025 року у справі № 380/25016/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н. В. Бруновська
судді Р. Б. Хобор
Р. М. Шавель