Постанова від 05.01.2026 по справі 300/3560/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 січня 2026 рокуЛьвівСправа № 300/3560/25 пров. № А/857/40249/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Качмара В.Я., Онишкевича Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року, головуючий суддя - Кафарський В.В., ухвалене у м. Івано-Франківськ, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ВЧ НОМЕР_1 НГУ, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просив визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за період травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2023 року, а також за період з січня 2024 року по грудень 2024 року додаткової винагороди у сумі 30 000 грн у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 та відповідно до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України», затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 року №729; зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2023 року, а також за період з січня 2024 року по грудень 2024 року додаткової винагороди у сумі 30 000 грн у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 та відповідно до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України», затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 року №729.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 НГУ та з 2023 року, перебуваючи на різних посадах виконував спеціальні/бойові завдання у відповідності до вимог чинного законодавства. Однак, у 2023 та 2024 роках відповідачем нараховувалася та виплачувалася додаткова грошова винагорода збільшена до 30 000 грн у не повному обсязі. На адвокатський запит представника позивача від 25.02.2025 року, відповідач листом від 17.03.2025 року повідомив, що додаткове грошове забезпечення за охорону та оборону важливих державних об'єктів виплачувалося пропорційно до часу виконання таких завдань та у зв'язку із тим що позивач відповідно до наказу №118 від 23.04.2024 року почав виконувати обов'язки з прикриття повітряного простору, тому з 2023 рік виплат не здійснювалися, оскільки відповідні обов'язки не виконувалися. На думку представника позивача такі дії відповідача є протиправними, адже виконання завдань з охорони та оборони важливих державних об'єктів, а також з прикриття повітряного простору є підставою для нарахування такої винагороди у відповідності до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України» затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 року №729.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 17-28 липня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, з 01-08 та 16-29 грудня 2024 року, додаткової винагороди у сумі 30 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 та відповідно до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України» затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 року №729; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за періоди з 17-28 липня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, з 01-08 та 16-29 грудня 2024 року додаткову винагороду у сумі 30 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 та відповідно до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України» затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 року №729, з урахуванням виплачених сум; у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ВЧ НОМЕР_1 НГУ оскаржила його в апеляційному порядку, яка, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що згідно відомостей особової картки позивача на грошове забезпечення за 2024 рік вбачається, що позивачем вже отримувалась додаткова грошова винагорода у розмірі 30 000,00 (тридцяти тисяч) гривень за періоди щодо яких судом першої інстанції було прийнято рішення про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити на рахунок позивача додаткову грошову винагороду. Виплата додаткової грошової винагороди здійснюється на наступний місяць за місяцем у якому виконувались спеціальні/бойові завдання. Таким чином, рішенням суду першої інстанції відповідача було зобов'язано повторно нарахувати та виплатити додаткову грошову винагороду, яка вже була раніше нарахована та виплачена на користь позивача.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України, що підтверджується довідкою від 06.03.2025 року №233.

На адвокатський запит від 25.02.2025 року Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України, листом від 17.03.2025 року №50/41-1568 повідомила, що із витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 НГУ від 23.04.2024 року №118 встановлено, що виконувати завдання з прикриття повітряного простору військовослужбовці, визначені зазначеним наказом, почали від квітня 2024 року, відповідно у 2023 році подібні завдання ними не виконувалися, а відтак бездіяльність командування Військової частини НОМЕР_1 НГУ у питанні нарахування та виплати додаткової грошової винагороди за прикриття повітряного простору у 2023 році військовослужбовцям відсутня.

Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача щодо ненарахування та невиплати додаткової винагороди, представник позивача звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на нарахування та виплату додаткової винагороди, передбаченої Наказом Міністерства внутрішніх справ України №729, за виконання позивачем бойових (спеціальних) завдань у розмірі до 30 000,00 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань за спірний період (з 17-28 липня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, з 01-08 та 16-29 грудня 2024 року).

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

У відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

За змістом ч.2 ст.9 Закону України Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей №2011-XII (далі - Закон №2011-XІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Ч.4 ст.9 Закону №2011-ХІІ передбачає, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Структура та умови грошового забезпечення військовослужбовців, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704).

Відповідно до п.2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування надано право запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та від 24.02.2022 року №69 "Про загальну мобілізацію", Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного с. тану" (далі - Постанова №168), пунктом 1 якої встановлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

В п.5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24.02.2022 року.

Отже, виплата додаткової винагороди на період дії воєнного часу, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

У редакції постанови №168 (від 28.02.2022 року) розмір додаткової винагороди для військовослужбовців Збройних Сил України (крім тих із них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів) був визначений у фіксованому розмірі - 30000 грн. щомісячно.

На момент виникнення спірних правовідносин до Постанови №168 внесені зміни зокрема: - в абз.1 п.1 постанови слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно замінено словами і цифрами додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць"; - доповнено постанову п.2-1, яким установлено, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.

В п.2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", видно, що з метою визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України на період дії воєнного стану наказом Міністра внутрішніх справ України №37 від 26.01.2023 року, затверджено "Порядок та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України".( далі Порядок 37)

п. 2 Порядку №37 передбачено, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується у розмірі до 30000 гривень військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно бойовими наказами (бойовими розпорядженнями) в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань:

- у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, резерву Головнокомандувача Збройних сил України Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України, які здійснюють управління діючими угрупованнями військ;

- у складі розгорнутих пунктів управління органів військового управління Національної гвардії України, що здійснюють безпосереднє управління військовими частинами (підрозділами), які залучаються до виконання завдань у межах операційних зон діючих угруповань військ (сил);

- в оперативному підпорядкуванні, під оперативним контролем, оперативною взаємодією визначених органів військового управління Збройних Сил України, командувачів діючих угруповань військ (сил) та/або в межах їх зон відповідальності (операційних зон);

- з протиповітряного прикриття та наземної оборони об'єктів критичної інфраструктури;

- із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, крім випадків здійснення такого забезпечення в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

- з охорони та оборони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні;

- з конвоювання осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі, перевезення військовополонених ворогів.

В п.4 Порядку №37 видно, що документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

- бойовий наказ (бойове розпорядження);

- журнал бойових дій або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або книга служби нарядів та подій, що відбувалися, або постова відомість під час охорони об'єкта (блокпоста, базового табору, складу ракетно-артилерійського озброєння, польового парку), на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них;

- рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), періодів (кількості днів) участі військовослужбовця в бойових діях або заходах.

Підтвердження виконання бойових завдань, визначених п.п.7 п.3 цих Порядку та умов, здійснюється на підставі таких документів:

- витягу з наказу (бойового розпорядження) командувача Національної гвардії України, штабу оперативного (оперативно-тактичного) угруповання, начальника територіального управління, командира військової частини про виконання завдання з розмінування;

- акта виконаних робіт з розмінування місцевості (акваторії, об'єкта) від вибухонебезпечних предметів (знешкодження та (або) знищення виявлених вибухонебезпечних предметів) та/або формуляра загороджень.

01.09.2023 року. наказом Міністра внутрішніх справ України №729, відповідно до абз.2 п.4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28.06.2023 року №3161-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану", п.2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", з метою визначення особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України, затверджено Особливості виплати військовослужбовцям Національної гвардії України винагород, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Згідно п.2 Наказу МВС №729 визначено, що на період воєнного стану виплачуються додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання в період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

У п.4 Наказу зазначається вичерпний перелік бойових (спеціальних) завдань за виконання яких військовослужбовцям Національної гвардії України виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 грн., серед яких:

1) включеними до складу діючих угрупувань військ (сил), які виконують бойові (спеціальні) завдання відповідно до бойових наказів (розпоряджень) командувачів (командирів (начальників):

- безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій:

- з усебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;

- з виявлення та закриття каналів витоку секретної інформації та інструментального контролю захищеності об'єктів інформаційної діяльності; поза районами ведення воєнних (бойових) дій:

- у складі розгорнутих пунктів управління діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (оперативно-стратегічних угруповань військ, оперативних угруповань військ, оперативно-тактичних угруповань військ, угруповань військ) та штабів тактичних груп (зведених підрозділів, прирівняних до них), які здійснюють оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами (у тому числі зведеними), що залучені до виконання бойових (спеціальних) завдань у межах зон відповідальності діючих угруповань військ (сил), тактичних груп (зведених підрозділів, прирівняних до них);

- з утримання у складі підрозділу визначених ротних (взводних) опорних пунктів у складі підрозділу;

- з контрдиверсійної боротьби, посилення охорони державного кордону України, ведення дій, спрямованих на введення противника в оману, антитерористичних заходів у складі нарядів або призначених підрозділів за межами пунктів постійної дислокації військових частин;

- з бойової служби на постах спостереження у складі військового наряду (або призначеного підрозділу);

- з авіаперевезення особового складу, матеріальних засобів, аеромедичної евакуації;

- з охорони та оборони військових об'єктів (військових містечок, пунктів тимчасової дислокації, базових таборів, місць зосередження сил і засобів, станцій (місць) навантаження (розвантаження) військових вантажів, військово-медичних закладів), у складі внутрішньої варти, чергового підрозділу охорони та оборони, оперативно чергової служби, патрульного наряду, що виконується в межах областей України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря та з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону, а на іншій території - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

- із забезпечення безперебійного функціонування систем зв'язку, які застосовуються на пунктах управління (в оперативних штабах) для обміну та захисту інформацією в системі управління військами;

- з бойової служби на блокпостах у складі військового наряду (або призначеного підрозділу), що виконується у межах областей України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря та з українсько-російською, українсько-білоруською ділянками державного кордону, а на іншій території - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

- з протиповітряного прикриття важливих державних об'єктів, органів державної влади, дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, військових об'єктів (військових містечок, пунктів тимчасової дислокації, базових таборів, місць зосередження сил і засобів, станцій (місць) навантаження (розвантаження) військових вантажів, військово-медичних закладів), спеціальних вантажів та інших об'єктів, що підлягають протиповітряному прикриттю Національною гвардією України, у тому числі у складі мобільних (стаціонарних) вогневих груп;

- з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів;

- з охорони та оборони спеціальних вантажів, у тому числі ядерних матеріалів, під час їх перевезення територією України;

- із забезпечення громадської безпеки і порядку, у тому числі під час дотримання встановленої комендантської години, а також участі в забезпеченні проведення масових, профілактичних та пошукових заходів, інших заходів під час запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану в областях України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій;

- з охорони та оборони важливих державних об'єктів, органів державної влади, дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, аеропортів (аеродромів) та інших об'єктів, що підлягають охороні та обороні Національною гвардією України в областях України, окремі території яких визначені районами ведення воєнних (бойових) дій, та тих, що межують з районами ведення воєнних (бойових) дій через акваторію Чорного моря, а на іншій території України - у разі безпосередньої оборони цих об'єктів від вогневих уражень противника, відбиття нападу, звільнення їх у разі захоплення;

2) без обов'язкової умови включення до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, які виконують бойові (спеціальні) завдання відповідно до бойових наказів (бойових розпоряджень) командувачів (командирів (начальників):

- з перевезення військовополонених ворогів;

- з охорони та оборони важливих державних об'єктів, визначених розділом "Державний концерн "Укроборонпром" Переліку важливих державних об'єктів, що підлягають охороні та обороні Національною гвардією України в особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 року №685-011, об'єктів, визначених п.п.1, 6, 8, 12-15 Переліку ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об'єктів, що підлягають охороні Національною гвардією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 року №628, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 року №1229-рс-ОП "Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника;

3) без обов'язкової умови включення до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави та наявності бойових наказів (розпоряджень) командувачів (командирів (начальників) з гасіння (локалізації, ліквідації) пожеж, які виникли внаслідок збройного нападу або вогневого ураження противника, у складі пожежних підрозділів.

З огляду на те, що військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України не включена до складу діючих угрупувань військ (сил) та виконує визначені командувачем Національної гвардії України завдання, далеко за межами районів ведення бойових дій, то згідно з положеннями пункту 4 Наказу №729 виплата додаткової винагороди у розмірі 30 000 гривень можлива за умови перевезення військовополонених ворогів; або виконання наказів щодо охорони та оборони важливих державних об'єктів, визначених розділом «Державний концерн «Укроборонпром» Переліку важливих державних об'єктів, що підлягають охороні та обороні Національною гвардією України в особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 року №685-011, об'єктів, визначених пунктами 1, 6, 8, 12-15 Переліку ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об'єктів, що підлягають охороні Національною гвардією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 року №628, а також об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 року №1229-рс-ОП «Про затвердження переліку об'єктів критичної інфраструктури (І категорії критичності), які потребують першочергового прикриття від повітряних ударів противника.

Матеріалами справи підтверджено, що згідно наказу за №34 від 22.05.2023 року солдата ОСОБА_1 призначено на посаду кулеметника 3-го стрілецького відділення стрілецького взводу (з охорони та оборони важливого державного об'єкта №61).

Відповідно витягу з наказів за №154 від 26.05.2023 року та за №304 від 17.10.2023 року ОСОБА_1 вважається таким, що з 26.05.2023 року приступив до виконання обов'язків за посадою кулеметника 3-го стрілецького відділення стрілецького взводу (з охорони та оборони важливого державного об'єкта №61) та з 17.10.2023 року відповідно, за посадою кулеметника 1-го стрілецького відділення стрілецького взводу (з охорони та оборони важливого державного об'єкта №70).

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 НГУ від 23.04.2024 року за №38 ОСОБА_1 призначено по взводу прикриття повітряного простору старшим кулеметником 1-го стрілецького відділення стрілецького взводу (з охорони та оборони важливого державного об'єкта №70).

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №118 від 23.04.2024 року, позивач приступив до виконання обов'язків за посадою старшого кулеметника 1-го кулеметного відділення взводу прикриття повітряного простору.

Згідно довідок військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_1 у періоди з 17-28 липня 2024 року, з 05-18 та 26-31 серпня 2024 року, з 01-08 та 16-29 вересня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, 01-08 та 16-29 грудня 2024 року виконував бойові (спеціальні) завдання, визначені абз. 6 п.1 Переліку бойових (спеціальних) завдань, за виконання яких здійснюється виплата додаткової винагороди на період дії воєнного стану у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави з розрахунку 30 000 гривень на місяць, затвердженого МОУ 06.05.2024 року за №1475/дск - виявлення, спостереження, супроводження та вогневе ураження повітряних цілей противника мобільно-вогневими групами згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) у складі діючого угруповання сил і засобів Повітряних Сил України.

З особової картки на грошове забезпечення за 2024 рік вбачається, що додаткова винагорода у розмірі 30 000,00 гривень не виплачувалася з січня по липень включно і з жовтня по грудень включно, а у серпні та вересні 2024 року виплачувалась у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.

Водночас, позивач мав право на її нарахування та виплату, окрім серпня і вересня, ще й у період з 17-28 липня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, з 01-08 та 16-29 грудня 2024 року, оскільки виконував бойові (спеціальні) завдання, а саме виявлення, спостереження, супроводження та вогневе ураження повітряних цілей противника мобільно-вогневими групами згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) у складі діючого угруповання сил і засобів Повітряних Сил України.

Щодо доводів апелянта про те, що згідно відомостей особової картки позивача на грошове забезпечення за 2024 рік вбачається, що позивачем вже отримувалась додаткова грошова винагорода у розмірі 30 000,00 (тридцяти тисяч) гривень за періоди щодо яких судом першої інстанції було прийнято рішення про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити на рахунок позивача додаткову грошову винагороду то колегія суддів не приймає такі доводи до уваги і зазначає наступне.

Позивач перебуваючи на різних посадах виконував обов'язки покладені на нього командиром військової частини, що є підставою для нарахування додаткової винагороди відповідно до Наказу МВС № 729. Однак, нарахування за період 17-28 липня 2024 року, 09-29 жовтня 2024 року, 15-30 листопада 2024 року, 01-08 та 16-29 грудня 2024 року не відбулося, що підтверджується відсутністю відповідних записів у картці.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на відсутність у матеріалах справи будь-яких інших доказів, які підтверджують, що у інші спірні періоди відносно позивача командиром військової частини НОМЕР_1 НГУ виносились бойові накази (бойові розпорядження), згідно яких позивач виконував бойові (спеціальні) завдання, у зв'язку із чим у позивача не виникло право на виплату додаткової винагороди у такі періоди в сумі 30000 грн.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду попередньої інстанції про те, що позивач має право на нарахування та виплату за період з 17-28 липня 2024 року, з 09-29 жовтня 2024 року, з 15-30 листопада 2024 року, з 01-08 та 16-29 грудня 2024 року, додаткової винагороди у сумі 30 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 та відповідно до Наказу «Про затвердження Особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Національної гвардії України» затвердженого Міністерством внутрішніх справ України від 01.09.2023 року №729.

Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів вважає правильним висновок суду попередньої інстанції про те, що позовні вимоги в цій частині є підставними та обґрунтованими, відтак підлягають частковому задоволенню.

В іншій частині рішення сторонами не оскаржується.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року у справі №300/3560/25 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Постанову разом із паперовими матеріалами апеляційної скарги надіслати до суду першої інстанції для приєднання до матеріалів справи.

Головуючий суддя Л. Я. Гудим

судді В. Я. Качмар

Т. В. Онишкевич