05 січня 2026 року справа 340/1637/25
Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,
розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 (суддя Кравчук О.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області про зарахування періодів роботи до вислуги років
ОСОБА_1 12.03.2025 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області, в якому просить: визнати протиправною та скасувати відмову зарахувати до вислуги років для обчислення стажу служби в Службі судової охорони, періоди роботи в державних органах; зобов'язати перерахувати вислугу років в Службі судової охорони відповідно до пункту 5 розділу І Положення про проходження Служби співробітниками Служби судової охорони з урахуванням змін, внесених рішенням Вищої ради правосуддя №2236/0/15-21 від 18.11.2021 та зарахувати до вислуги років для обчислення стажу служби в Службі судової охорони, час роботи в державних органах, а саме: Кіровоградський обласний центр медичної статистики з 17.04.2000 по 16.04.2003 (2 роки 11 місяців 30 дні) на різних посадах, а саме бухгалтер - касир з 17.04.2000 по 31.03.2000; головним бухгалтером з 01.04.2000 по 16.04.2003; ДЮСШ відділу фізичної культури та спорту КМР з 01.03.2003 по 31.07.2005 (02 роки 04 місяці 00 днів) на наступних посадах: «в.о. головного бухгалтера ДЮСШ з 01.08.2003 по 30.09.2003; переведена на посаду провідного фахівця з 01.10.2003 по 31.05.2005; переведена на посаду фахівця І категорії з 01.06.2005 по 31.07.2005; Кіровоградський будівельний коледж з 17.04.2012 по 24.07.2019 на посаді бухгалтера (з дипломом спеціаліста) (07 років 04 місяців 07 днів); Територіальне управлінні Служби судової охорони у Кіровоградській області з 18.03.2020 по 06.07.2020 на посаді провідного бухгалтера (з дипломом спеціаліста) (00 років 03 місяців 17 днів).
Рішенням Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області позов задоволений частково: визнані протиправними дії Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до вислуги років для обчислення стажу служби в Службі судової охорони періодів роботи в державних органах; зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби у Службі судової охорони періоди її роботи в державних органах.
В апеляційній скарзі Територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволені позовних вимог. Посилається, що наказом Голови Служби судової охорони №454 від 24.10.2022 «Про затвердження Переліку посад співробітників Служби судового охорони середнього та вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах» затверджено перелік посад і вищого складу, в якому посада провідного спеціаліста відділу матеріально-технічного забезпечення відсутня. Крім того зазначає, що ключовим у справі є правильне визначення правового статусу установ, у яких працювала позивачка, відповідно до законодавства та конституційного тлумачення поняття «державний орган» передбачає орган державної влади, створений відповідно до Конституції та законів України, який наділений владними повноваженнями та виконує функції і завдання держави. Періоди роботи в установах де працювала позивачка не можуть бути зараховані до вислуги років у Службі судової охорони, оскільки ці установи не є державними органами, а є комунальними закладами.
Переглядаючи справу колегія суддів виходить з наступного:
Відповідно наказу Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області №5 від 18.03.2020 ОСОБА_1 з 18.03.2020 прийнято на роботу провідним бухгалтером Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області з посадовим окладом згідно зі штатним розписом.
Відповідно наказу Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області 06.07.2020 звільнено з роботи за угодою сторін відповідно до пункту 1 статті 36 Кодексу законів про працю України.
Згідно наказу Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області №40 о/с від 07.07.2020 її призначено на посаду начальника фінансово - економічного відділу Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області з 17.08.2020 та присвоєно звання лейтенант Служби судової охорони.
Відповідно до наказу Служби судової охорони №508 о/с від 01.08.2024 присвоєно чергове звання - капітан Служби судової охорони.
Позивачка проходить службу у Територіальному управлінні Служби судової охорони у Кіровоградській області на посаді начальника фінансово - економічного відділу (головний бухгалтер) служби, має спеціальне звання "капітан Служби судової охорони", прийняла присягу співробітника Служби судової охорони та, відповідно до пунктів 3, 9 розділу І Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони, затвердженого Рішенням Вищої ради правосуддя №1052/0/15-19 від 04.04.2019 (зі змінами) та перебуває у статусі співробітника Служби судової охорони.
ОСОБА_1 10.02.2025 звернулася до керівництва з рапортом №42.07-723/вн щодо зарахування до стажу служби у Службі судової охорони періодів попередньої роботи в державних органах. Загальний стаж роботи в державних органах становить 12 роки 11 місяців 23 дні.
Листом Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області №42.05-63 від 17.02.2025, відмовлено в зарахуванні такого стажу, оскільки відповідно до Постанови КМУ №393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу враховується у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони. Посада позивачки не входить до зазначеного переліку посад, а тому зарахувати час роботи в державних органах до стажу служби у Службі судової охорони неможливо.
Відповідно до статті 161 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах. Керівництво діяльністю Служби судової охорони здійснює Голова Служби судової охорони, який призначається на посаду за результатами відкритого конкурсу і звільняється з посади Вищою радою правосуддя. Служба судової охорони складається з центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби. Структуру та штатну чисельність центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби судової охорони затверджує Голова Служби за погодженням з Державною судовою адміністрацією України. Територіальні підрозділи Служби судової охорони утворюються як юридичні особи.
Частиною 4 статті 163 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції до 23.05.2021 було передбачено, що до стажу служби у Службі судової охорони зараховується стаж служби в поліції, органах внутрішніх справ, військова служба в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону.
Частина 6 статті 163 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції до 23.05.2021 визначала, що порядок проходження служби співробітниками Служби судової охорони визначається у відповідному положенні, яке затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Голови Служби судової охорони, погодженим з Державною судовою адміністрацією України.
З метою вдосконалення існуючого порядку зарахування до стажу служби у Службі судової охорони окремих періодів військової служби та служби в правоохоронних та інших державних органах, який дозволяє встановлювати співробітникам надбавки за стаж служби, а також надання їм додаткової оплачуваної відпустки, Верховною Радою України прийнято Закон України №1417-IX від 27.04.2021 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», який набув чинності з 23.05.2021, та деяких законів України щодо врегулювання окремих питань правового статусу працівників Служби судової охорони», яким Закон України «Про судоустрій і статус суддів» доповнено статтею 162-1 такого змісту: «Стаття 162-1. Правовий статус працівників Служби судової охорони. 1. До працівників Служби судової охорони належать особи, яким присвоєно спеціальні звання співробітників Служби судової охорони, державні службовці та особи, які уклали трудовий договір із Службою судової охорони. 2. Порядок проходження служби співробітниками Служби судової охорони регулюється цим Законом та положенням, яке затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Голови Служби судової охорони, погодженим з Державною судовою адміністрацією України. 3. На державних службовців Служби судової охорони поширюється дія Закону України «Про державну службу». Посади державних службовців Служби судової охорони відносяться до відповідних категорій посад державної служби в порядку, встановленому законодавством. 4. Повноваження керівника державної служби у Службі судової охорони здійснюють Голова Служби судової охорони та керівники територіальних підрозділів Служби судової охорони. 5. Трудові відносини працівників, які уклали трудовий договір із Службою судової охорони, регулюються законодавством України про працю. 6. Для захисту своїх прав та законних інтересів працівники Служби судової охорони можуть утворювати професійні об'єднання та професійні спілки відповідно до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності». Професійним спілкам співробітників Служби судової охорони та їх членам заборонено організовувати страйки або брати в них участь».
Разом з тим, статтю 163 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» після частини третьої доповнено новою частиною четвертою, відповідно до якої на співробітників Служби судової охорони поширюється дія Дисциплінарного статуту Національної поліції України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Порядок проведення службового розслідування стосовно співробітників Служби судової охорони та утворення дисциплінарних комісій, їх повноваження встановлюються Головою Служби судової охорони.
Рішенням Вищої ради правосуддя №1052/0/15-19 від 04.04.2019 «Про затвердження Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони», затверджено Положення, яке визначає порядок проходження громадянами України служби в Службі судової охорони.
Положенням (із змінами, внесеними згідно з Рішенням Вищої ради правосуддя №2236/0/15-21 від 18.11.2021) унормовано наступне. Час проходження служби у Службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, стажу служби в поліції, інших правоохоронних органах. Стаж служби у Службі дає право на встановлення співробітнику надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Відповідно до пункту 5 Положення, до стажу служби у Службі (у календарному обчисленні) зараховуються періоди, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постановою КМУ №393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей»
Отже, пункт 5 Положення містить бланкетну норму, яка вказує, що при обрахунку стажу служби в ССО слід враховувати періоди, зазначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанові КМУ №393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей»
Так, пунктом «и» частини 1 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначено, що особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-»д», «з» статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.
Абзац 12 пункт 1 Постанови №393 також передбачає, що до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» зараховується час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу або службу в органи Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, що затверджуються відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Міністерством юстиції, Міністерством фінансів, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.
Механізм виплати грошового забезпечення працівникам Служби судової охорони, визначено Порядком виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України №384 від 26.08.2020.
Відповідно до підпункт 3 пункту 5 розділу І Порядку №384, до щомісячних основних видів грошового забезпечення працівників Служби судової охорони, серед іншого, належить надбавка за вислугу років.
Відповідно до пунктів 8, 9 Розділу І Порядку №384 грошове забезпечення виплачується співробітникам, які призначені на штатні посади, серед іншого, в територіальних орган Служби судової охорони. Підставою для виплати грошового забезпечення є наказ Служби або територіального управління Служби про призначення на посаду співробітника в Службі, територіальному управлінні Служби та встановлення розмірів посадового окладу, надбавок, доплат.
Аналізуючи вищенаведені норми, стаж (час) роботи в державних органах зараховується до стажу в Службі судової охорони. При цьому, таке право закріплене в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанові №393, а порядок його реалізації - Порядком №384 та Положенням про проходження служби співробітниками Служби судової охорони.
Наказом Служби судової охорони №454 від 24.10.2022 затверджено Перелік посад співробітників Служби судової охорони середнього та вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах і до такого Переліку віднесено наступні посади: 1. Перший заступник Голови Служби судової охорони, заступники Голови Служби судової охорони; 2. Начальники управлінь, відділів та їх заступники центрального органу управління Служби судової охорони.
Наказом Служби судової охорони №519 від 05.12.2022 до вказаного вище Переліку внесено зміни, у зв'язку з чим останній викладено у новій редакції, а саме: « 1. Перший заступник Голови Служби судової охорони, заступники Голови Служби судової охорони; 2. Начальники управлінь, відділів, служб, секторів та їх заступники центрального органу управління Служби судової охорони.»
Таким чином, перелік, затверджений наказом Служби судової охорони №454 від 24.10.2022 (зі змінами), включає лише керівні посади центрального органу управління Служби судової охорони. Водночас, нормами чинного законодавства право зарахування до стажу служби у Службі судової охорони, яке дає право на встановлення співробітнику надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки, не поставлено в залежність від того, в центральному чи територіальному органі Служби судової охорони вони проходять службу.
При цьому, колегія суддів зауважує, що перелік посад середнього і вищого складу територіальних управлінь Служби судової охорони, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах, станом на час виникнення спірних правовідносин, Головою Служби судової охорони не затверджено.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду сформував сталу судову практику під час вирішення питання щодо не затвердження державним органом списку посад, які зараховуються до стажу для обчислення вислуги років (постанова від 18.11.2019 у справі №813/5876/15, від 20.09.2019 у справі №813/904/15, від 04.10.2018 у справі №819/1695/16). Суд касаційної інстанції вказав, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», зокрема встановлює для осіб начальницького складу податкової міліції передбачені гарантії формування вислуги років, необхідної для призначення та нарахування пенсії. Реалізація зазначеної гарантії не повинна залежати від невиконання державними органами, покладених на них обов'язків, зокрема, щодо створення і затвердження списку посад. Правовідносини, що виникають у процесі реалізації права на встановлену державою гарантію для осіб начальницького складу податкової міліції як складової їхнього правового статусу, будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Крім того, принцип юридичної визначеності, закріплений у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності - в даному випадку відсутність визначеного переліку посад середнього і вищого складу територіальних управлінь Служби судової охорони для обрахунку стажу.
Якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це надання для співробітників Служби судової охорони певних гарантій, а саме права на зарахування до стажу служби часу роботи в державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони за правилами, встановленими пунктом «и» частини першої статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», держава, у даному випадку в особі ТУ ССО у Кіровоградській області, безпідставно, відступаючи від гарантованих позивачу прав та правомірних сподівань, не зарахувала до її стажу службу в державних органах, як особі, на яку поширюється дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Такі висновки сформульовані Верховним Судом у постановах від 14.08.2019 у справі №1740/2508/18, від 20.09.2019 у справі №813/904/15, від 18.11.2019 №813/5876/15.
Також, безпідставними є посилання відповідача на наказ Служби судової охорони №454 від 24.10.2022 «Про затвердження Переліку посад співробітників Служби судової охорони середнього та вищого складу, на яких, у разі переходу на службу до Служби судової охорони, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах», відповідно до якого позивачка не обіймала посад за таким переліком, позаяк, з огляду на принцип дії нормативно-правових актів в часі, такий не існував на час виникнення спірних правовідносин та, відповідно, не поширює на них свою дію. В даному контексті слід зазначити про те, що пунктом «и» частини 1 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачено зарахування відповідного попереднього часу роботи в державних органах у разі переходу на службу до Служби судової охорони саме на посади середнього і вищого складу.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 164 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» установлюються спеціальні звання співробітників Служби судової охорони. Зокрема, спеціальними званнями середнього складу є молодший лейтенант Служби судової охорони; лейтенант Служби судової охорони; старший лейтенант Служби судової охорони; капітан Служби судової охорони; майор Служби судової охорони; підполковник Служби судової охорони; полковник Служби судової охорони.
Позивачці присвоєно спеціальне звання старший капітан Служби, що підтверджується записом у службовому посвідченні серії №000517 КГ.
Пунктом 13 Положення №1052/0/15-19 встановлено, що посади за спеціальним званням капітан Служби віднесено до посад середнього складу.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач протиправно не зарахував до стажу служби у Службі судової охорони періоди роботи позивачки в державних органах.
Посилання Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області на те що, періоди роботи в установах де працювала позивачка не можуть бути зараховані до вислуги років, оскільки ці установи не є державними органами, а є комунальними закладами колегія суддів не приймає до уваги, з огляду на наступне.
Лист Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області №42.05-63 від 17.02.2025 про відмову в зарахуванні стажу мотивовано саме тим, що посада провідного спеціаліста відділу матеріально-технічного забезпечення відсутня в Переліку посад співробітників Служби судового охорони середнього та вищого складу. Отже питання зарахування конкретних періодів роботи позивачки, з мотивів що установи не є державними органами, не було підставою відмови в задоволенні рапорту.
Крім того, судом першої інстанції зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби у Службі судової охорони періоди її роботи в державних органах без зазначення конкретних періодів.
З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області залишити без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 - без змін.
Постанова набирає законної сили з 05.01.2026 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя А.В. Суховаров
судді О.В. Головко
судді Т.І. Ясенова