73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
10 грудня 2010 р. Справа № 2-а-5447/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Генічеського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю,
встановив:
Генічеський районний центр зайнятості (далі-позивач, ГРЦЗ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі-відповідач) про стягнення коштів в розмірі 108 грн.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, обгрунтовуючи тим, що до Генічеського районного центру зайнятості звернувся відповідач, якому 17.11.2009, відповідно до його заяви, присвоєно статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю.ОСОБА_1, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, як безробітний, усупереч вимогам чинного законодавства одночасно працював у ВАТ "Райффайзен банк Аваль" з 01.11.2009 по 31.12.2009. Відповідачеві було запропоновано добровільно повернути кошти за період з 17.11.2009 до 26.11.2009 в розмірі 108 грн. Станом на 11.10.2010 зазначена сума не погашена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідач письмових заперечень проти позову не надав, в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату , час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Генічеського районного центру зайнятості для взяття його на облік, набуття статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю. Відповідно до заяви від 17.11.2009 відповідачем зазначено, що він не є найманим працівником. За таких обставин, 17.11.2009 ОСОБА_1 присвоєно статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю з 17.11.2009.
06.09.2010 ГРЦЗ проведено перевірку відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Мінпраці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13.02.2009. Перевіркою встановлено порушення відповідачем ст.2 Закону України "Про зайнятість населення", а саме згідно з листом-відповіддю роботодавця від 25.08.2010 № 01-02/278, довідкою про доходи від 25.08.2010 № 01-02/277, ОСОБА_1 в період перебування на обліку в ГРЦЗ у якості безробітного працював у ВАТ "Райффайзен банк Аваль" та в період з 01.11.2009 по 31.12.2009 згідно договору підряду №10/02-04/1917/1 від 01.11.2009 отримав дохід у четвертому кварталі 2009 року.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі- Закон № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно з п.б ч.3 ст.1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі- Закон №1533-ІІІ) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Абзацом 1 ч.3 ст.36 Закону №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до пп.1 п.5.5 розд.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики Українивід 20 листопада 2000 р. № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за № 915/5136 (далі-Порядок) виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Згідно з п.6.14 Порядку, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до абзацу 1 пп.1.п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219 громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку: з дня: працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Як вбачається з матеріалів справи, листом від 10.09.2010 № 09-11-1585 ОСОБА_1 було запропоновано добровільно повернути суму боргу в розмірі 108 грн. в п'ятнадцятиденний термін з дня отримання листа. Лист 10.09.2010 № 09-11-1585 отримано відповідачем поштою під розписку 14.09.2010. Станом на 11.10.2010 заборгованість ОСОБА_1 зі сплати допомоги по безробіттю складає 108 грн.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Генічеського районного центру зайнятості є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94,158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, на користь Генічеського районного центру зайнятості допомогу по безробіттю в розмірі 108 (сто вісім) грн. на р/р 37176001000443, банк ГУДКУ в Херсонській області, МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 6.14