465/5210/17
6/465/48/26
Іменем України
02.01.2026 м. Львів
Франківський районний суд м. Львова в складі:
головуючої - cудді Гулієвої М. І.,
за участі секретаря судового засідання Столярської Ю. Є.
розглянувши у судовому засіданні в м. Львові заяву представника Державної судової адміністрації України про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання у цивільній справі № 465/5210/17 за позовом заступника керівника Львівської місцевої прокуратури №3 в інтересах держави в особі Львівської міської ради до ОСОБА_1 , 3 особи комунальної міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення, -
Представник Державної судової адміністрації України звернулася до суду з заявою, в якій просить визнати поважною причину пропуску строку, який надається для пред'явлення виконавчого документа до виконання та поновити строк пред'явлення виконавчого документу до виконання про стягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у дохід держави судового збору у сумі 640, 00 грн., оскільки з об'єктивних причин ДСА України не мала змоги вчасно опрацювати виконавчий лист з огляду на те, що до них надсилається велика кількість документів, а ними займаються 3 особи в юридичному відділі. Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та іншими нормативно-правовими актами введено ряд обмежень, які в свою чергу негативним чином вплинули на можливість якісного та своєчасного опрацювання документів, які надходять до ДСА України. Додатково повідомляє, що у зв?язку із зміною обставин, що склались із-за ввелення в Україні воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" з відповідними подальшими змінами та доповненнями та беручи до уваги, що адміністративна будівля ДСА України розташована в Урядовому кварталі, який з першого дня введення військового стану в Україні знаходився в посиленій зоні ризику обстрілів та проникнення диверсійних груп, фізична присутність працівників в будівлі ДСА України та виконання ними своїх безпосередніх посадових обов?язків була зведена до мінімуму. Зважаючи на викладене, беручи до уваги великий документообіг, а також негативні наслідки, пов?язані із обсягом направлених на опрацювання виконавчих документів, поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) та переформатуванням роботи в умовах воєнного часу, зазначені в заяві обставини ускладнювали направлення виконавчого документа до виконання у строки, визначені законодавством. Просить заяву задовольнити.
Представник стягувача в судове засідання не з'явилася, однак в заяві, просила дану справу розглядати без її участі, заяву підтримує та просить її задоволити.
У судове засідання боржник не з'явився з невідомих суду причин, хоча повідомлявся про день, час та місце розгляду заяви належним чином. Суд вважає, що неявка боржника не перешкоджає вирішенню поданої заяви.
У відповідності до ч. 2ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, не здійснюється.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі учасників процесу, на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи заяви та долучені додатки, в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом установлено, що заочним рішенням Франківського районного суду м. Львова від 12.12.2017 року у справі № 465/5210/17 позов задоволено, стягнуто з ОСОБА_1 в користь Львівської міської ради (до місцевого бюджету) витрати в сумі 3 726 (три тисячі сімсот двадцять шість)грн.69коп.,понесені комунальною міською клінічною лікарнею швидкої медичної допомоги на лікування потерпілого від злочину. Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 640 грн.
На підставі вказаного рішення суду 12.01.2018 року було видано виконавчий лист, що вбачається із відмітки на виконавчому листі у вказаній справі.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст.18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності встановленої законом.
Пунктом 9 частини другої статті 129 Конституції України передбачено, що однією з основних засад судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до статті 129-1Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Виконання судового рішення відповідно до змісту рішення Конституційного Суду України№ 5-рп/2013від 26червня 2013року по справі № 1-7/2013, є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави; невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд справи судом.
При цьому виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду та ефективного захисту сторони у справі, що передбачено ст. ст.6,13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У частині 1 статті 17 Закону України" Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" зазначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У ч. 1, 3ст.431ЦПК України закріплено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Виконавчий лист, судовий наказ, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами.
05 жовтня 2016 року набрав чинності Закон України «Про виконавче провадження» №1404-VIIIвід 02червня 2016року (далі Закон № 1404-VIII), згідно п. 5 Розділу XIII Прикінцеві та перехідні положення якого виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред'являються до виконання у строки, встановлені цим Законом.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 п. 1, ч. 4 ст. 12 Закон України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII, виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню з наступного дня після його прийняття. Строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Згідно ч. ч. 1, 4 ст. 433ЦПК України у разі пропуску строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання суд постановляє ухвалу.
Як зазначено у ч. ч. 1, 2 ст.127 ЦПК України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Згідно з ч. 6 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.
Враховуючи наведене, суд вважає, що заява про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа підставна та підлягає до задоволення, оскільки причини пропуску строку є поважними.
Керуючись ст. ст. 247, 258-260, 263, 353, 354, 433 ЦПК України, п.17.4 Перехідних положень ЦПК України-
ухвалив:
Заяву представника Державної судової адміністрації України про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання у цивільній справі № 465/5210/17 за позовом заступника керівника Львівської місцевої прокуратури №3 в інтересах держави в особі Львівської міської ради до ОСОБА_1 , 3 особи комунальної міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення - задовольнити.
Поновити Державній судовій адміністрації України пропущений строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого 12.01.2018 року у справі № 465/5210/17 про стягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у дохід держави судового збору у сумі 640, 00 грн.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М. І. Гулієва