Рішення від 05.01.2026 по справі 914/2561/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.01.2026 Справа № 914/2561/25

Господарський суд Львівської області у складі судді Гоменюк З.П., розглянувши матеріали справи

за позовом Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління», місто Львів

до відповідача Фізичної особи-підприємця Даців Оксани Мар'янівни, м. Львів

про відшкодування витрат у розмірі 7866,00 грн.

Без виклику представників сторін.

ПРОЦЕС.

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» до відповідача Фізичної особи-підприємця Даців Оксани Мар'янівни про відшкодування витрат у розмірі 7866,00 грн.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 21.08.2025, справу №914/2561/25 передано на розгляд судді Гоменюк З.П.

Ухвалою суду від 25.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи, надано сторонам строк для подання відзиву та відповіді на відзив.

Станом на 05.01.2026 від відповідача відзиву на позовну заяву, заяв та клопотань по справі не надходило. Крім того, суд звертає увагу на те, що ухвала суду про відкриття провадження у справі повернулася на адресу суду «за закінченням терміну зберігання».

Як встановлено судом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, юридичною адресою відповідача є адреса: АДРЕСА_1 , куди і надсилалася поштова кореспонденція суду, зокрема, ухвала про відкриття провадження у справі, яка повернулася без вручення її адресату «за закінченням терміну зберігання».

Порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку та регулюють відносини між ними унормований Правилами надання послуг поштового зв'язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270.

За правилами абзаців першого, другого пункту 116 Правил у разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження, відправлення "EMS" - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод. За письмовою заявою відправника/адресата строк зберігання поштових відправлень, внутрішніх поштових переказів може бути продовжений за додаткову плату до двох місяців з дня надходження до об'єкта поштового зв'язку місця призначення.

Після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення, поштові перекази повертаються відправнику (абзац перший пункту 117 Правил).

Таким чином, Правила надання послуг поштового зв'язку передбачають, що у разі невручення рекомендованого поштового відправлення під час доставки до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження такого поштового відправлення. Саме ж рекомендоване поштове відправлення ще протягом одного місяця зберігається об'єктом поштового зв'язку місця призначення, забезпечуючи тим самим адресату можливість отримати таке поштове відправлення на підставі вищевказаного повідомлення. Після спливу встановленого строку зберігання поштове відправлення повертається відправнику з відміткою - "За закінченням терміну зберігання" (крім виключень, визначених Правилами). Такий підхід забезпечує адресату можливість отримати надіслане йому поштове відправлення згодом у разі, якщо з тих чи інших причин він його не отримав під час виходу працівника поштового оператора за його адресою.

Таким чином, судом було вчинено всі дії для належного повідомлення відповідача про розглядувану справу, натомість, останній, нехтуючи своїм обов'язком протягом тридцяти днів з моменту надходження кореспонденції на його поштове відділення не забрав такого.

Більше того, як з'ясовано судом, позовну заяву з додатками, яку позивач надсилав на адресу відповідача за тією самою юридичною адресою (79067, м. Львів, вул. Тракт Глинянський, 163, кв. 113) теж не забирав, що свідчить про суперечливу поведінку відповідача щодо отримання поштової кореспонденції.

Отже, суд прийшов до висновку, що вчинені судом дії, тривалий час розгляду даної справи та суперечлива поведінка відповідача щодо отримання поштової кореспонденції свідчить про необхідність збереження судом балансу прав та обов'язків сторін, а отже можливість розгляду даної справи та ухвалення судового рішення по суті спору.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи судом і від них не надходило жодних заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження чи клопотань про її розгляд у судовому засіданні з повідомленням сторін, дослідивши наявні у справі докази та викладені в позовній заяві пояснення, суд дійшов висновку про необхідність прийняття рішення у справі.

ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ СТОРІН.

Аргументи позивача.

На виконання наказу Департаменту містобудування Львівської міської ради № 14 від 03.02.2020 ««Про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм», КП «Адміністративно - технічне управління» (позивачу) наказано демонтувати самовільно встановлену конструкцію розміщену на просп. Свободи, 41 м. Львів.

Демонтаж самовільно встановленої конструкції виконав підрядник ФОП Флис Т.І. згідно укладеного договору про надання послуг №10/02/2020 від 10.02.2020р.

Згідно накладної №8 від 11.02.2020р. передано на склад комірнику КП «Адміністративно-технічне управління» - Садосі П.В.

За виконані підрядником роботи з демонтажу та зберігання конструкцій відповідач поніс витрати у розмірі 7 866,00 грн, з яких: 6 205,00 грн. - зберігання конструкцій та 350,00 грн. - демонтаж, 1 311,50 грн. - 20% ПДВ.

Враховуючи вищезазначене, позивач звернувся з позовною заявою до Господарського суду Львівської області та просить стягнути з відповідача 7866,00 грн витрат, пов'язаних з проведенням демонтажу та зберіганням рекламної конструкції.

Аргументи відповідача.

Відповідач відзиву та заперечень щодо позовних вимог не подав.

ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

Як було встановлено, Фізична особа-підприємець Даців Оксана Мар'янівна (відповідач) порушуючи норми Закону України «Про рекламу», «Про благоустрій населенихпунктів», Рішення Львівської міської ради № 1025 від 11.11.2016 «Про затвердження Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові», ухвали Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011 року «Правил благоустрою Львівської міської територіальної громади»(чинної на момент встановлення) встановила малу архітектурну форму (вивіску) без погодженого паспорта уповноваженим органом про відповідність за адресою - просп. Свободи, 41 м. Львів.

Комунальним підприємством «Адміністративно - технічне управління» (позивачем) у зв'язку із виявленим порушенням, було скеровано на адресу відповідача вимогу Департаменту містобудування Львівської міської ради від 28.12.2019 № 23/Р-11-3890, та зазначено добровільно усунути допущені порушення в зазначені терміни. Повідомлено, що у разі невиконання вимоги у добровільному порядку, конструкцію буде демонтовано примусово.

Проте, відповідачем не виконано вимоги Департаменту Львівської міської ради про добровільний демонтаж.

Враховуючи невиконання відповідачем вимоги, департаментом містобудування Львівської міської ради видано наказ: № 14 від 03.02.2020р., «Про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм», відповідно до якого КП «Адміністративно - технічне управління» наказано демонтувати самовільно встановлену конструкцію розміщену на просп. Свободи, 41 м. Львів.

На підставі зазначеного наказу самовільно встановлені конструкції відповідача було демонтовано позивачем, із залученням підрядної організації, що підтверджується Актом проведених демонтажів: № 27 від 11.02.2020р.

Демонтаж самовільно встановленої конструкції виконав підрядник ФОП Флис Т.І. згідно укладеного договору про надання послуг №10/02/2020 від 10.02.2020р.

Оплата наданих послуг по демонтажу конструкцій відповідача підтверджується рахунками та актами наданих послуг №1102 від 11.02.2020, які долучені до даної позовної заяви.

Згідно накладної №8 від 11.02.2020р. демонтовані конструкції передано на склад комірнику КП «Адміністративно-технічне управління» - Садосі П.В.

Оплата позивачем витрат за демонтаж самовільно встановлених конструкцій підряднику ФОП Флису Т.І. підтверджено платіжною інструкцією: №1395 від 14.07.2020 (долучено до позовної заяви).

Загальна вартість, яку відповідач - ФОП Даців Оксана Мар'янівна зобов'язана відшкодувати КП «Адміністративно-технічне управління» у зв'язку з демонтажем та зберіганням малої архітектурної форми (вивіски) складає: 7 866,00 грн, з яких: 6 205,00 грн. - зберігання конструкцій та 350,00 грн. - демонтаж, 1 311,50 грн. - 20% ПДВ.

З метою досудового врегулювання спору позивач скеровував відповідачу листи-вимоги від 12.03.2020р. №2410-10-1248; 24.04.2024р. №2410-10-2001 про повернення витрат, понесених КП «Адміністративно-технічне управління» у зв'язку з демонтажем та зберіганням конструкцій, однак станом на момент звернення до суду, відповідач не оплатив вказаних витрат та жодної відповіді позивач - не отримав, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

ПОЗИЦІЯ СУДУ.

Відповідно до пункту 1.1. статуту позивача, Комунальне підприємство Адміністративно-технічне управління", яке до перейменування мало назву Комунальне підприємство «Інспекція благоустрою та екології м.Львова» створене шляхом реорганізації КП «Інспекція благоустрою та екології м.Львова» ухвалою Львівської міської ради від 24.12.1998р. №101 та підпорядковане Департаменту містобудування Львівської міської ради, що є представником власника територіальної громади м. Львова і є органом, до сфери управління якого входить комунальне підприємство.

Пунктами 2.1.2. та 2.1.3. статуту передбачено, що підприємство створене з метою: - покращення благоустрою м. Львова шляхом здійснення нагляду за дотриманням юридичними, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів»;

- поповнення міського бюджету за рахунок справляння плати за використання юридичними, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, міської впорядкованої території.

Основними напрямками діяльності підприємства відповідно до п.2.2.1. та п.2.2.7. статуту є:

- виконання операторських функцій при справлянні департаментом економічного розвитку Львівської міської ради плати за користування місцями для розміщення зовнішньої реклами;

- надання послуг зберігання майна третіх осіб на платній основі.

Згідно із статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Частиною 4 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно із частиною 3 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

Частинами 1 та 2 cтатті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Частиною 1 статті 16 Закону України «Про рекламу» передбачено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1.7. Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, що затверджений рішенням Львівської міської ради №1025 від 11.11.2016р. (чинного на дату спірних правовідносин), паспорт малої архітектурної форми (вивіски) проектна документація, яка є підставою для встановлення малої архітектурної форми (вивіски). Паспорт малої архітектурної форми (вивіски) виготовляє власник (користувач) вивіски у разі відсутності на дану будівлю паспорта комплексного розміщення малих архітектурних форм.

Узгоджений паспорт розміщення малих архітектурних форм (вивісок) підлягає внесенню у реєстр погоджених проектів малих архітектурних форм (вивісок), ведення якого забезпечує комунальне підприємство Адміністративно-технічне управління.

Відповідно до пункту 1.7. Порядку, самовільно встановлена мала архітектурна форма (вивіска) елемент декоративного оздоблення фасаду будинку, якій розміщується з порушенням вимог діючого Порядку.

Пунктом 1.7. Порядку також передбачено, що демонтаж комплекс дій, які передбачають відокремлення малої архітектурної форми (вивіски) разом з її основою від місця її розміщення та транспортування у місце її подальшого зберігання.

Згідно із пунктами 5.1. та 5.2. вказаного Порядку, моніторинг розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові здійснює комунальне підприємство "Адміністративно-технічне управління". Контроль за дотриманням цього Порядку здійснює уповноважений орган на базі моніторингової системи комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління".

Відповідно до пункту 5.3. Порядку, відповідальність за розміщення малої архітектурної форми (вивіски) (міцність, стійкість, безпеку, відповідність погодженому паспорту, цілісність фасаду будівлі після монтажу/демонтажу малої архітектурної форми (вивіски) несе власник або уповноважена власником особа.

Пунктом 6.1.1. Порядку передбачено, що демонтажу підлягають самовільно встановлені малі архітектурні форми (вивіски).

Згідно із пунктом 6.2. Порядку, власникам самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок) (підпункт 6.1.1) скеровуються вимоги уповноваженого органу (департаменту містобудування) про усунення допущеного порушення. Власникам малих архітектурних форми (вивісок), вказаних у підпункті 6.1.4, вимоги не надсилаються.

Відповідно до пункту 6.6. Порядку, примусовий демонтаж малих архітектурних форм (вивісок) організовує комунальне підприємство "Адміністративно-технічне управління" за наказом уповноваженого виконавчого органу Львівської міської ради, проект якого готує орган, який здійснює нагляд за станом малої архітектурної форми (вивіски) (комунальне підприємство "Адміністративно-технічне управління"). Під час проведення демонтажу можуть бути присутні власник або користувач малої архітектурної форми (вивіски), представники державних органів, міських служб та інших організацій.

Пунктами 6.10. та 6.11. Порядку передбачено, що демонтовані малі архітектурні форми (вивіски) зберігаються на складі комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління". Компенсація витрат комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління", пов'язаних з примусовим демонтажем, транспортуванням та зберіганням малої архітектурної форми (вивіски), покладається на власника (користувача) демонтованої малої архітектурної форми (вивіски).

Відповідно до пункту 49 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою КМУ від 29.12.2003р. №2067, демонтаж вивісок чи табличок, розміщених з порушенням вимог цих Правил, здійснюється у разі:

- припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичної особи - підприємця;

- невідповідності розміщення вивіски чи таблички вимогам щодо її розміщення, наданим у визначенні, та архітектурним вимогам, державним нормам, стандартам і правилам, санітарним нормам;

- порушення благоустрою території.

Розміщені вивіски чи таблички підлягають демонтажу за рахунок коштів юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, якими вони були встановлені.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідачу було скеровано вимогу Департаменту містобудування Львівської міської ради від 26.04.2019 №23/Р-7-1732, якою йому було запропоновано добровільно усунути допущене порушення у зазначений у вимозі термін. Проте, відповідач вимог про демонтаж не виконав.

Як вбачається із матеріалів справи, Департаментом містобудування Львівської міської ради на підставі пункту 6.1. Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, було видано наказ від 16.05.2019 №45 «Про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок)», зокрема щодо малої архітектурної форми (вивіски) по вул. Городоцька, 172 у м. Львові.

Згідно із пунктом 1.1. Правил благоустрою м. Львова, що затверджені ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011р. №376 (надалі Правила), правила благоустрою м. Львова є нормативно-правовим актом, який встановлює порядок благоустрою та утримання об'єктів благоустрою м. Львова, визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста, які спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Пунктом 1.2. Правил передбачено, що вони є обов'язковими для виконання на території м. Львова всіма органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, органами самоорганізації населення, посадовими особами міської ради, об'єднаннями громадян, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до пункту 13.4. Правил, витрати з проведення демонтажу самовільно встановлених рекламних конструкцій, вивісок, їх транспортування та зберігання відшкодовують їх власники:

13.4.1. За демонтаж та транспортування спеціальної конструкції у розмірі фактичних витрат.

13.4.2. За зберігання спеціальної конструкції у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожну добу зберігання.

Факт понесення позивачем витрат в розмірі 7 866,00 грн. (з них ПДВ 1 311,50 грн.) підтверджується платіжною інструкцією №1395 від 14.07.2020, яка міститься у матеріалах справи.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов про стягнення з відповідача 7866,00 грн витрат, пов'язаних з проведенням демонтажу та зберіганням рекламних конструкцій є обгрунтований, підтверджений матеріалами справи, не спростований відповідачем, з огляду на що підлягає задоволенню.

СУДОВІ ВИТРАТИ.

Як передбачено п. 2 ч. 5 ст.238 Господарського процесуального кодексу України, в резолютивній частині рішення зазначається про розподіл судових витрат.

У відповідності до ч. 1 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Пунктом 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач за звернення до Господарського суду Львівської області із позовною заявою здійснив оплату судового збору у розмірі 3028,00 грн.

З огляду на те, що судом позовні вимоги задоволено у повному обсязі, з відповідача підлягає до стягнення 3028,00 грн відшкодування витрат на оплату судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 10, 12, 13, 20, 73,74, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 326 Господарського процесуального кодексу України суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Даців Оксани Мар'янівни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління" (79005, місто Львів, площа Міцкевича, 6/7, ідентифікаційний код 13804591) 7866,00 грн витрат, пов'язаних з проведенням демонтажу та зберіганням рекламної конструкції та 3028,00 грн витрат по сплаті судового збору.

3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законно сили відповідно до ст. 327 ГПК України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене та підписане 05.01.2026.

Суддя Гоменюк З.П.