23 грудня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-5984/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Слободянюк Н.І.,
за участю секретаря - Курганська Л.О.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Грисенко С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
19 листопада 2010 року фізична особа-підприємець ОСОБА_3 /далі по тексту - позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві /далі по тексту - відповідач/ про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у м. Полтаві від 11.08.2010 № 0010732304/0 у частині накладення фінансових (штрафних) санкцій у сумі 2220,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив те, що висновок акта перевірки від 23.07.2010 про порушення позивачем пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не відповідає нормам діючого законодавства, оскільки жодним нормативно-правовим актом не передбачено забезпечення ведення фізичною особою-підприємцем обліку товарних запасів накладними на такі товарні запаси.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на виявлений перевіркою від 23.07.2010 факт неведення позивачем обліку товарних запасів за місцем реалізації, про що свідчить відсутність накладних на такі товарні запаси під час перевірки.
У судовому процесі представники сторін підтримали доводи і вимоги сторони, інтереси якої вони відповідно представляють.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд дійшов таких висновків.
Сторонами спору визнано, а матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_3 /ідентифікаційний номер НОМЕР_1/ зареєстрований як фізична особа-підприємець та перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у м. Полтаві.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Частиною 2 статті 9 зазначеного Закону встановлено, що у разі, коли державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.
Відповідно до пункту 4 статті 10 цього Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Так, 23.07.2010 працівниками Державної податкової адміністрації у Полтавській області на підставі направлень на перевірку від 21.07.2010 №№2886, 2887 та плану перевірок на липень 2010 року проведено перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання ОСОБА_3 порядку проведення розрахунків за товари /послуги/, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у барі «Арена-Клуб», що розташований у м. Полтава, вул. Станіславського, 14/2 та в якому здійснює свою господарську діяльність позивач.
За результатами перевірки складено акт від 23.07.2010, в якому зафіксований факт порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 вимог пунктів 9, 11, 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” внаслідок проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування обліку кількості товарів; не роздрукування фіскального звітного чеку за 16.12.2009; неведення у встановленому порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації на загальну суму 1110,00 грн.
На підставі цього акта перевірки ДПІ у м. Полтаві прийнято рішення від 11.08.2010 № 0010732304/0 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 штрафних санкцій на загальну суму 2645,00 грн на підставі статей 17, 20 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Позивач оспорює рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.08.2010 № 0010732304/0 у частині накладення на нього штрафних санкцій у сумі 2220,00 грн за порушення вимоги частини 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Перевіркою від 23.07.2010 виявлено факт надлишку у позивача товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 1110,00 грн, на які відсутні накладні. Перелік і кількість товарів наведено у додатку до акта перевірки від 23.07.2010 “Відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей)”. На підставі викладеного контролюючим органом зроблено висновок про незабезпечення позивачем обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Проаналізувавши наведену норму закону та встановивши фактичні обставини справи, суд вважає, що позивачем не допущено зазначеного порушення.
Так, статтею 6 Закону України Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що облік товарних запасів фізичною особою-суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва.
Для суб'єктів малого підприємництва, до яких належить позивач, постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1269 передбачено ведення Книги обліку доходів та витрат. Обов'язкове ведення іншої документації для фізичних осіб-підприємців не передбачено. Вимоги статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність” щодо обов'язкової наявності первинних документів (накладних тощо), дані яких систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку, не застосовуються до фізичних осіб-підприємців, оскільки згідно із частиною 1 статті 2 вказаного Закону сфера його дії поширюється лише на юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності.
Отже, є підстави для висновку, що на даний час законодавством не встановлений порядок обліку товарних запасів на складах та/або за місцем реалізації для фізичних осіб-підприємців.
Таким чином, відсутність накладних на товар не може бути віднесено до порушень встановленого порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації.
Більш того, на підтвердження правомірності придбання товарів, включених перевіряючими до відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей), позивач надав суду видаткову накладну та податкові накладні, у яких відображено операції з придбання усіх товарів, внесених до відомості.
З огляду на викладене, висновок перевірки про порушення ФОП ОСОБА_3 пункту 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” не знайшов свого підтвердження у ході судового розгляду справи.
За таких обставин рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у м. Полтаві від 11.08.2010 № 0010732304/0 у частині накладення фінансових (штрафних) санкцій у сумі 2220,00 грн суперечить чинному законодавству та є безпідставним.
Отже, позов підлягає задоволенню.
Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Отже, понесені позивачем витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 3,40 грн, які згідно зі статтею 87 вказаного Кодексу відносяться до судових витрат, підлягають стягненню на його користь.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.08.2010 № 0010732304/0 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.08.2010 № 0010732304/0 у частині накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2220,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 витрати зі сплати судового збору у сумі 3,40 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 - денний строк з дня її проголошення, а у разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення встановленого строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 24 грудня 2010 року.
Суддя Н.І. Слободянюк