номер провадження справи 6/155/25
25.12.2025 Справа № 908/2800/25
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Федько О.А.,
за участю секретаря судового засідання Краснікової С.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні справу № 908/2800/25
за позовом: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915)
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Соскова Юрія Євгеновича ( АДРЕСА_1 )
про стягнення грошових коштів,
за участю представників сторін:
від позивача - Савченко І. Г. (самопредставництво), посвідчення № 1600, виписка з ЄДР;
від відповідача - Сосков Ю.Є., Задорожний О.В. (в режимі відеоконференції), адвокат, ордер АА № 1621511, від 08.09.2025.
Процесуальні дії по справі.
04.09.2025 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (документ сформований в системі «Електронний суд» 03.09.2025) Запорізької міської ради до відповідача: Фізичної особи-підприємця Соскова Юрія Євгеновича про стягнення заборгованості за договором оренди землі в розмірі 2 489 243,21 грн.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 04.09.2025, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2800/25 та визначено до розгляду судді Федько О.А.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 08.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2800/25, присвоєно справі номер провадження 6/155/25, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 07.10.2025 об 11 год. 30 хв.
Ухвалою суду від 08.09.2025 частково задоволено заяву Запорізької міської ради про забезпечення позову у справі №908/2800/25. Накладено арешт на нерухоме майно, яке належить на праві власності Соскову Юрію Євгеновичу ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ): виробничу базу (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1839103223101), яке розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:05:014:0102, за адресою: АДРЕСА_2 , в межах суми 2 489 243,21 грн, заявленої до стягнення. В іншій частині заяви Запорізької міської ради про забезпечення позову у справі №908/2800/25 відмовлено.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 07.10.2025 зобов'язано Запорізьку міську раду надати відповіді на поставлені питання у відзиві на позов у визначеному ст. 90 Господарського процесуального кодексу України порядку, в строк до 21.10.2025, або в цей самий строк повідомити суд про наявність підстав для відмови від відповіді. Підготовче засідання відкладено на 28.10.2025 о 12 год. 00 хв.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 28.10.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 18.11.2025 о 10 год. 00 хв. Позивача зобов'язано виконати вимоги ухвали суду від 07.10.2025, надавши відповіді на запитання, поставлені позивачу у відзиві на позовну заяву, в порядку письмового опитування учасників справи як свідків. Відповіді на запитання подати у формі заяви свідка, з дотриманням вимог ст. 88 та 90 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою суду від 18.11.2025 застосовано до Запорізької міської ради заходи процесуального примусу у вигляді попередження за невиконання ухвал господарського суду Запорізької області від 07.10.2025 та від 28.10.2025 у справі 908/2800/25. Закрито підготовче провадження у справі № 908/2800/25. Призначено справу № 908/2800/25 до розгляду по суті на 04.12.2025 об 11 год. 30 хв. Позивача зобов'язано виконати вимоги ухвали суду від 07.10.2025, надавши відповіді на запитання, поставлені позивачу у відзиві на позовну заяву, в порядку письмового опитування учасників справи як свідків. Відповіді на запитання подати у формі заяви свідка, з дотриманням вимог ст. 88 та 90 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою суду від 04.12.2025 відкладено розгляд справи на 10.12.2025 о 14 год. 15 хв.
У судовому засіданні 10.12.2025 в порядку ст. 216 ГПК України оголошено перерву до 25.12.2025 о 14 год. 15 хв.
У судових засіданнях 10.12.2025 та 25.12.2025 представник позивача підтримав заявлені позовні вимогиз підстав, що викладені у позові. Представник відповідача проти позову заперечив.
У судовому засіданні 25.12.2025, в порядку ст. 240 ГПК України, судом проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення, роз'яснив порядок і строк його оскарження.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
В якості підстави для звернення з позовом позивач зазначив про наявність укладеного між сторонами договору оренди землі від 12.05.2021, за умовами якого орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:014:0102 загальною площею 1,5476 га, яка знаходиться за адресою м. Запоріжжя, вул. Феросплавна, 1. Власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя. За умовами договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2020 року становила 24 728 636,12 грн. Договір укладено до 24.02.2031 року.
За твердженням позивача, відповідно до п. 34.6. Договору орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель, згідно з чинним законодавством. Відповідач за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025 не в повному обсязі виконував зобов'язання щодо сплати орендних платежів за користування земельною ділянкою, внаслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 2 489 243,21 грн. Сума заборгованості розрахована наступним чином:
сума річної плати за 2022 рік (з 01.01.2022 по 28.02.2022), відповідно до умов Договору та до пп. 69.14, п. 69 підрозділу 10 «Перехідні положення Податкового кодексу» становить: 24 728 636,12 грн х 1,1 х 3% / 12 міс. * 2 міс. = 136 007,50 грн;
сума річної орендної плати за 2023 рік, відповідно до умов Договору становить: 27 201 499,73 грн (НГО2022) * 1,15 (К2022) = 31 281 724,69 грн. (НГО2023) * 3% = 938 451,74 грн;
сума річної орендної плати за 2024 рік, відповідно до умов Договору становить: 31 281 724,69 грн (НГО2023) * 1,051 (К2023) = 32 877 092,65грн (НГО2024) * 3% = 986 312,78 грн;
сума річної орендної плати за 2025 рік (з 01.01.2025 по 30.06.2025), відповідно до умов Договору становить: 32 877 092,65 грн (НГО2024) * 1,12 (К2024) = 36 822 343,77 грн (НГО2024) * 3% =1 104 670,31 грн / 12 міс. * 6 міс. = 552 335,16 грн.
Отже, за розрахунком позивача, загальний розмір заборгованості ФОП Соскова Ю.Є. за договором оренди землі за період 01.01.2022 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025 становить: 2 613 107,18 грн (сума орендної плати з 01.01.2022 по 30.06.2025) - 123 863,97 грн (сплачено у 2022 році) = 2 489 243,21 грн.
За текстом відзиву, який надійшов до суду 17.09.2025 (документ сформований в системі Електронний суд 17.09.2025), відповідач заперечив проти заявлених позовних вимог, посилаючись на їх безпідставність, просив в позові відмовити. Заперечуючи проти позову зазначив, що відповідач звільняється від сплати орендних платежів за період 2023-2025 роки.
Обґрунтовуючи свою позицію відповідач посилався на Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309. Так, згідно такого Переліку Запорізькій район Запорізької області у період з 12.03.2022 по 31.12.2022 віднесений до 2 підгрупи територій, на яких ведуться (велися) бойові дії - «Території активних бойових дій», а з 01.01.2023 без визначеної на сьогодні дати припинення - до 1 підгрупи територій, на яких ведуться (велися) бойові дії - «Території можливих бойових дій». З огляду на наведене вважає, що відповідач звільняється від сплати за землю за 2022 рік( починаючи з березня) та за 2023 рік (на період до визначення дати припинення можливих бойових дій).
Відповідач звертав увагу суду на оплату ним орендної плати за земельну ділянку за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 в сумі 135 830,00 грн.
Щодо здійсненого позивачем розрахунку суми заборгованості за період з 01.01.2023 по 30.06.2025 відповідач зазначив, що орендована земельна ділянка з 24.02.2022 до 10.09.2025 зазнає обстрілів, руйнувань та високої загрози обстрілів через її розташування з потенційно вкрай високо небезпечним для обстрілів об'єктом, що унеможливлює використання зазначеної земельної ділянка за цільовим призначенням у повному обсязі. Так, 19.04.2025 внаслідок обстрілу м. Запоріжжя було пошкоджено приміщення автомобільної мийки по вул. Феросплавна, 1, що належить Соскову Ю.Є, що підтверджується Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань покримінальному провадженню № 12025250320000544 від 19.04.2025. Окрім того зазначає, що через обставини, за які орендар не відповідає, можливість користування орендованою земельною ділянкою істотно зменшилася та змінилися передбачені договором оренди землі умови господарювання. Указує, що стан орендованої земельної ділянки суттєво погіршився не з вини орендаря. Ураховуючи наведене, відповідач з посиланням на частини 4, 6 ст. 762 ЦК України та частину 2 ст. 23 Закону України «Про оренду землі» вимагає максимального зменшення орендної плати за період з 01.01.2023 по 04.12.2024 принаймні в чотири рази. Ураховуючи наведені обставини відповідач звертався до Запорізької міської ради та вимагав зменшення орендної плати за період з 01.01.2023 по 30.06.2025 принаймні в чотири рази. Відповіді на свої звернення від позивача ФОП Сосков Ю.Є. не отримав.
Відповідач стверджує, що руйнування та пошкодження нерухомого майна, належного відповідачеві, внесені доДержавного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойовихдій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України. Відтак, посилаючись на пп. 69.14-1 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу ХХ «Інші перехідні положення'Податкового кодексу України вважає, що відповідачем не має нараховуватись та сплачуватись орендна плата за земельну ділянку.
У відзиві відповідач посилаючись на тимчасове зупинення виробничої діяльності відповідача внаслідок військових дій, і лише його часткове поновлення, знаходження майна відповідача в прифронтовій зоні, обмеження електро- та газопостачання, які виникають після обстрілів просив, відсутність організаційних, фінансових і технічних умов для здійснення господарської діяльності, просив суд розстрочити виконання рішення суду на 12 місяців з дати його ухвалення.
У відповіді на відзив, яка надійшла до суду 30.09.2025 (документ сформований в системі Електронний суд 23.09.2025) позивач не погодився з доводами відповідача. Зазначив, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:014:0102 розташована безпосередньо у місті Запоріжжі, в межах Запорізької територіальної громади, а не Запорізького району.
Позивач посилаючись на п. 69.14 в редакції Закону України №2120-ІХ від 15.03.2022 та №3050-ІХ від 11.04.2023 зазначає, що законодавець визначив умови оподаткування, уточнивши, що від плати заземлю (орендної плати) звільняються земельні ділянки виключно в зоні активних бойових дій чи на окупованих територіях, змінив початок цього періоду та обмежив його дію до 31.12.2022р. Відтак вважає, що Податковий кодекс України надає право коригування податкових зобов'язань виключно тим суб'єктам господарювання, орендовані земельні ділянки яких перебувають в зоні активних бойових дій, саме оплату за 2022 рік. Таким чином, обов'язок Соскова Ю.Є. щодо сплати орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:0014:0102 у 2023-2025 роках існує на підставі вимог законодавства та Договору оренди землі і не передбачає звільнення.
Звертав увагу суду, що Відповідачем долучено до матеріалів справи витяг з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України від 07.02.2025, відповідно до якого пошкоджене нерухоме майно знаходиться на іншій земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:05:014:0124, категорія пошкоджень: І.a, наявні незначні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, але безпорушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи, пошкодження до 20%.
Відтак підсумовує, що Відповідачем не доведені підстави для відсутності сплати орендної плати за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025 року за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:014:0102.
02.10.2025 до суду від Відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (документ сформований в системі Електронний суд 01.10.2025), які за своїм змістом повторюють відзив на позов.
01.12.2025 в порядку ст. 90 ГПК України від Запорізької міської ради надійшли Відповіді на письмове опитування учасників справи як свідків. Так, представник позивача у відповідь на питання, поставлені відповідачем у відзиві пояснив, що інформація щодо оголошення сигналу «Повітряна тривога» надається до Управління з питань попередження надзвичайних ситуації та цивільного захисту населення Запорізької міської ради від відповідального чергового Департаменту з питань цивільного захисту населення обласної державної адміністрації. Інформація щодо оголошення сигналу «Повітряна тривога» надається до управління з питань попередження надзвичайних ситуації та цивільного захисту населення Запорізької міської ради від відповідального чергового Департаменту з питань цивільного захисту населення обласної державної адміністрації.
Умови використання земельної ділянки загальною з кадастровим номером 2310100000:05:014:0102 встановлені договором оренди землі від 12.05.2021 №202105000100030, в тому числі, за період з 24.02.2022 і по 30.06.2025, що є предметом спору в даному судовому спорі. Виробнича діяльність на земельній ділянці регулюється самим користувачем.
За перiод з 24.02.2022 до 30.06.2025 внаслiдок ракетних ударiв по місту Запорiжжя зазнали пошкоджень 1091 багатоквартирний будинок та 2178 приватних домоволодiнь. Частково зруйновано 23 багатоквартирних житлових будинкiв та повнiстю зруйновано 35 будинкiв приватного сектору. Також рiзних ступенiв пошкоджень зазнали 516 установ та організацій рiзних форм власностi.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 18.08.2025 (номер інформаційної довідки 439902552) Соскову Юрію Євгеновичу (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) належить на праві власності виробнича база, загальною площею 122,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 (дата державної реєстрації права - 23.05.2019), яке розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:05:014:0102.
12.05.2021 між Запорізькою міською радою (орендодавець, позивач у справі) та Фізичною особою-підприємцем Сосковим Юрієм Євгеновичем (орендар, відповідач у справі) укладено договір оренди землі №202105000100030 (надалі - Договір), за умовами якого Орендодавець, відповідно до рішення четвертої сесії восьмого скликання Запорізької міської ради від 24.02.2021 №87/13 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничої ділянки з благоустроєм, яка знаходиться по вул. Феросплавній, 1 у м. Запоріжжі.
Земельна ділянка належить Запорізькій міській раді на праві комунальної власності (п. 2 Договору).
Відповідно до п. 3 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 1,5476 га кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:05:014:0102, для розташування виробничої ділянки з благоустроєм.
На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: виробнича база (виробничий будинок літ. Т, виробничий будинок літ. У, виробничий будинок літ. Ф, навіс літ. Х, навіс літ. Ц, літній душ літ. Ч, вбиральня літ. Ш, гараж літ. Щ, навіс пилорами літ. Ю, сарай літ. Я, вбиральня літ. А1, навіс літ. Б1, будки 14-24, замощення І) є власністю Орендаря (п. 4 Договору).
Згідно з п. 6 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 24 728 636,12 грн, в цінах 2020 року.
За умовами п. 11 Договору, цей договір укладено до 24 лютого 2031 року.
Пунктом 12 Договору встановлено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 741 859,08 грн, що складає три відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2021 року.
У пункті 14 Договору сторони погодили, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем згідно (податкового) місяця.
Пунктом 33.6 договору передбачено право орендаря вимагати відповідного зменшення орендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини.
Відповідно до п.п. 34.4, 34.6 Договору Орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату; самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
За умовами п. 36 договору, зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір розглядається у судовому порядку
Згідно з розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведена на 01 січня 2021 р. (додаток до договору оренди), цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; площа - 15 476,00 кв.м; нормативна грошова оцінка на 01.01.2020 - 24 728 636,12 грн, ставка земельного податку, розмір орендної плати - 741 859,08 грн.
Відповідно до витягу №1886/207-20від 20.07.2020 із технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки (надалі - НГО), нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:014:0102 становить 24 728 636,12 грн.
ФОП Сосков Ю.Є. протягом 2022 року сплатив орендну плату за землю в сумі 135 830,00 грн, що підтверджується платіжними інструкціями №164 від 28.03.2022 на суму 10 000,00 грн, №166 від 04.04.2022 на суму 10000,00 грн, №167 від 25.04.2022 на суму 10000,00 грн, №190 від 05.05.2022 на суму 10000,00 грн, №191 від 20.05.2022 на суму 10 000,00 грн, №200 від 02.06.2022 на суму 7830,00 грн, №220 від 09.06.2022 на суму 10000,00 грн, №221 від 17.06.2022 на суму 10000,00 грн, №224 від 23.06.2022 на суму 10 000,00 грн, №233 від 07.07.2022 на суму 10 000,00 грн, №235 від 18.07.2022 на суму 10 000,00 грн, №244 від 02.08.2022 на суму 10000,00 грн, №250 від 17.08.2022 на суму 10000,00 грн, №278 від 26.09.2022 на суму 4000,00 грн, №303 від 29.11.2022 на суму 4000,00 грн.
Листом Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру №6-28-0.22-18/71-25 від 13.01.2025 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2024 роки. Так, значення коефіцієнта індексації НГО земель за 2024 рік становить 1,12, за 2023 рік - 1,051; за 2022 - 1,15.
15.05.2024 Головне управління ДПС у Запорізькій області листом № 6300/5/08-01-24-03-12 повідомило Запорізьку міську раду, що нарахування орендної плати ФОП Сосковим Ю.Є. (РНОКПП НОМЕР_1 ) проводиться самостійно, шляхом щорічного подання декларації з орендної плати. У 2021 році нараховано 472 636,03 грн, сплачено 472 636,03 грн, у 2022 році нараховано - 123 863,97 грн (з урахуванням уточнюючої декларації за 2022 рік), сплачено 123 863,97 грн.
Крім цього зазначено, що платником не були подані податкові декларації з плати за землю (земельний податок/орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2023 та 2024 роки. У зв'язку з чим, Соскову Ю.Є. направлено листи від 10.05.2023 та 24.04.2024 щодо необхідності подання звітності.
Також контролюючий орган повідомив, що на підставі договору оренди землі від 30.11.2005 №040526100778 ФОП Соскову Ю.Є. передається земельна ділянка площею 1,7943 га для розташування комплексу будівель і споруд по обслуговуванню автомобілів, який розташований за адресою м. Запоріжжя, Південне шосе, 57, кадастровий номер 2310100000:05:014:0077. Строк договору - 30.11.2015. З 2016 року нарахування з орендної плати з фізичних осіб по вказаній земельній ділянці відсутні у зв'язку з закінченням строку договору.
Департамент фінансової та бюджетної політики у листі від 20.08.2025 №06.1-14/1608 повідомив, що Сосков Юрій Євгенович впродовж 2024 року та 2025 року (станом на 01.08.2025) до бюджету Запорізької міської територіальної громади кошти за кодом класифікації доходів бюджету 18010990 «Орендна плата з фізичних осіб» не перераховував.
04.12.2024 відповідач звернувся до Запорізької міської ради з вимогою про відповідне зменшення орендної плати за орендовану земельну ділянку за період з 01.01.2023 по 04.12.2024 у зв'язку з тим, що стан орендованої земельної ділянки погіршився не з вини орендаря. За текстом вказаної вимоги ФОП Сосков Ю.Є. вимагав за вказаний вище період максимально зменшити орендну плату за договором оренди землі №20210500100030 від 12.05.2021, принаймні в чотири рази.
З вимогою аналогічного змісту відповідач звернувся до позивача повторно 10.09.2025, вимагав максимально зменшити орендну плату за договором оренди землі №20210500100030 від 12.05.2021, принаймні в чотири рази, за період з 01.01.2023 по 10.09.2025.
До Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України внесена інформація пошкодження об'єкта нерухомого майна - навісу, код згідно з НК 018-2023, розташованого за адресою: Запорізька область, Запорізький район, Запорізька ТГ, м. Запоріжжя, вулиця Феросплавна, будинок 1, корпус / секція, літера Ц, про що свідчить витяг, сформований 07.02.2025, дата його створення - 20.12.2024. За змістом такого витягу зазначено, що орієнтовною датою пошкодження є 24.10.2023, категорія пошкоджень - І.а, наявні незначні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи, пошкодження до 20%. З метою визначення обсягів пошкоджень власникам рекомендовано провести основне (детальне) обстеження будівлі виконавцями робіт, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 №257 «Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва» зі складання відповідного звіту, передбаченого даною постановою.
Відповідач неналежним чином не виконав зобов'язання щодо повної та своєчасної сплати орендної плати за Договором оренди землі за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025, у зв'язку з чим Запорізька міська рада звернулась до суду з даним позовом.
Доказів погашення суми заборгованості, заявленої до стягнення, відповідач на час розгляду справи суду не надав.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
За змістом статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власностіна землю.
Статтею 80 Земельного кодексу України передбачено, що суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:014:0102 належить до комунальної власності, власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради. Вказана земельна ділянка загальною площею 1,5476 га, знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Феросплавна, буд. 1, категорія земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; цільове призначення земельної ділянки - 11.02: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
У відповідності до ч. 3ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок комунальної власності юридичним особам у разі розташування на цих ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у їх власності, здійснюється у порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.
Відповідно до статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом, зокрема, укладення договору оренди земельної ділянки.
Як передбачено ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).
Обставини справи свідчать, що спірні правовідносини сторін щодо користування земельною ділянкою загальною площею 1,5476 га з кадастровим номером 2310100000:05:014:0102 врегульовані договором оренди землі №202105000100030 від 12.05.2021.
Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з частинами 1, 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Отже, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України «Про оренду землі», підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Такий висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 25.02.2025 у справі №908/929/24, від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18.
Подвійна правова природа орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України «Про оренду землі», необхідно враховувати і вимоги ПК України (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).
Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 % їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 % та не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки.
Положеннями пункту 289.1, 289.2 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до витягу № 1886/207-20 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (надалі - НГО) від 20.07.2020, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:014:0102 становить 24 728 636,12 грн.
За правовим висновком, викладеним у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Як убачається з розрахунку сум орендної плати за земельну ділянку, який наведений позивачем за текстом позовної заяви, позивач при здійсненні розрахунку орендної плати використав нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:014:0102, яка станом на 01.01.2020 становила 24 728 636,12 грн з урахуванням коефіцієнтів індексації за 2020 - 2024 р.р., визначених Держгеокадастром.
Перевіривши розрахунок позивача щодо нарахованої орендної плати за договором оренди землі, суд вважає, що такі суми визначені позивачем правильно. Так, за період 01.01.2022 - 28.02.2022 відповідач мав сплатити на користь відповідача 136 007,50 грн, за 2023 рік - 938 451,74 грн, за 2024 рік - 986 312,78 грн, за період 01.01.2025 - 30.06.2025 - 552 335,16 грн.
Згідно з розрахунком позивача, сума заборгованості відповідача з орендної плати за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025 (з урахуванням часткової оплати за 2022 рік, яка за даними ГУ ДПС у Запорізькій області сплачена відповідачем в сумі 123863,97 грн), становить 2 489 243,21 грн.
Перевіривши розрахунок позивача щодо розміру орендної плати, не сплаченої відповідачем за договором оренди землі №202105000100030 від 12.05.2021 за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025, суд зазначає, що такий розрахунок є неправильним. Так, в матеріалах справи містяться платіжні інструкції, які підтверджують сплату відповідачем орендної плати за землю за 2022 рік в загальній сумі 135 830,00 грн.
З урахуванням такої оплати до стягнення з відповідача підлягає заборгованість за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025 у загальному розмірі 2 477 277,18 грн.
В іншій частині вимог щодо стягнення заборгованості за період січень-лютий 2022 року в сумі 11 966,03 грн суд відмовляє.
Доводи позивача про недоведеність сплати відповідачем орендної плати саме за спірну земельну ділянку і саме за 2022 рік суд оцінює критично, оскільки матеріалами справи не підтверджено наявності у користуванні відповідача інших земельних ділянок комунальної власності. За інформацією, наданою Головним управлінням ДПС у Запорізькій області (лист№ 6300/5/08-01-24-03-12), на підставі договору оренди землі від 30.11.2005 №040526100778 ФОП Соскову Ю.Є. була передана земельна ділянка площею 1,7943 га кадастровий номер 2310100000:05:014:0077. Втім, строк такого договору сплинув 30.11.2015, а з 2016 року нарахування з орендної плати з фізичних осіб по вказаній земельній ділянці відсутні у зв'язку з закінченням строку договору. Щодо періоду, за який відповідачем була внесена орендна плата за землю, суд зазначає, що у призначенні платежу платником зазначений період, за який вносилась орендна плата - січень та лютий 2022 року.
Відтак, суд не вбачає підстав для відхилення таких платіжних інструкцій як доказів та не врахування таких платежів, здійснених відповідачем, в рахунок сплати орендної плати за 2022 рік.
Оцінюючи аргументи відповідача про необхідність звільнення його від сплати орендних платежів за період 2023-2025 роки суд зазначає таке.
Відповідач як на підставу для звільнення від орендної плати за вказаний період посилається на Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованихтериторій України 22 грудня 2022 року № 309. Зазначає, що згідно такого Переліку Запорізькій район Запорізької області у період з 12.03.2022 по 31.12.2022 віднесений до 2 підгрупи територій, на яких ведуться (велися) бойові дії - «Території активних бойових дій», а з 01.01.2023 без визначеної на сьогодні дати припинення - до 1 підгрупи територій, на якихведуться (велися) бойові дії - «Території можливих бойових дій». З огляду на наведене вважає, що відповідач звільняється від сплати за землю за 2022 рік(починаючи з березня) та за 2023 рік (на період до визначення дати припинення можливих бойових дій).
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який згодом було неодноразово продовжено.
Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17 березня 2022 року, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, вказаний пункт доповнено підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, та абзаци перший та другий викладено в такій редакції:
За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України в редакції, чинній з 06 травня 2023 року, свідчить про те, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (такий висновок викладений у постанові Касаційного господарського суду від 25.02.2025 у справі № 908/929/24).
Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством розвитку громад та територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій (в редакції зі урахуванням змін, внесених Постановою КМУ №35 від 14.01.2025). До територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
На підставі вищевказаної постанови, наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року №376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786.
Відповідно до вказаного Переліку (підпункт 2.3 пункту 2 «Території активних бойових дій» розділу І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії») вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.
З огляду на вказане вище правове регулювання, положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, суд виснує, що ФОП Сосков Ю.Є. мав право у період з 01.03.2022 по 31.12.2022 не сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, яка розташована в місті Запоріжжі.
Запорізька міська рада пред'явила позов про стягнення з відповідача орендної плати за землю за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025, отже період з 01.03.2022 по 31.12.2022 не є спірним.
З 01.01.2023 територія Запорізького району Запорізької області (UA23060000000070350) та з 01.02.2023 територія Запорізької міської територіальної громади (UA23060070000082704) віднесена до території можливих бойових дій (пункт 1 «Території можливих бойових дій» розділу І. «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії».
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» визначено, що території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією. Втім, зазначеним пунктом також передбачено, що прирівнювання територій можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, до територій, на яких ведуться бойові дії, не застосовується для цілей оподаткування території активних бойових дій - це включені до переліку території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
З огляду на зазначене вище, орендна плата за земельні ділянки не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку саме активних бойових дій, а не можливих бойових дій, і до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії на відповідній території.
На підставі викладеного, суд вважає помилковими аргументи відповідача щодо звільнення його від сплати орендної плати за земельну ділянку за 2023 рік до визначення дати припинення можливих бойових дій.
Стосовно доводів відповідача про те, що у зв'язку з суттєвим погіршенням стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря та зміною умов господарювання, пов'язаною з воєнними діями на території міста Запоріжжя та постійними обстрілами, відповідно до частини 4, 6 ст. 762 ЦК України та частини 2 ст. 23 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за спірний період підлягає зменшенню принаймні в чотири рази.
Частинами 4, 6 ст. 762 ЦК України визначено, що наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Частиною 2 ст. 23 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини.
Зважаючи на зміст наведених приписів закону, у орендаря за наявності певних умов виникає право на звернення до орендодавця з відповідною вимогою про зменшення розміру орендної плати або звільнення від її сплати. Втім, таке звернення не передбачає автоматичного зменшення орендної плати або звільнення від її сплати.
Частиною 1 ст. 23 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Статтею 30 вказаного закону передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Пунктом 36 договору оренди землі №202105000100030 від 12.05.2021, укладеного між сторонами, передбачено аналогічний порядок зміни умов договору.
Відповідач звертався до Запорізької міської ради 04.12.2024 та 10.09.2025 з вимогами про відповідне зменшення орендної плати за орендовану земельну ділянку у зв'язку з тим, що стан орендованої земельної ділянки погіршився не з вини орендаря.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів досягнення згоди між Запорізькою міською радою та ФОП Сосковим Ю.Є. про зміну розміру орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:014:0102, доказів укладення додаткової угоди до договору оренди землі №202105000100030 від 12.05.2021 щодо зменшення орендної плати на відповідний період відповідачем не надано. Так само матеріалами справи не підтверджується суттєве погіршення стану земельної ділянки та неможливість її використання відповідачем за цільовим призначенням.
Ураховуючи наведене, суд не вважає слушними аргументи відповідача про необхідність зменшення орендної плати за спірний період в чотири рази.
Суд вважає за необхідне зазначити, що пунктом 12.3 ст. 12 ПКУкраїни передбачено право органів місцевого самоврядування встановлювати податкові пільги з плати за землю (в т. ч. орендної плати).
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами) (п. 288.4 ст. 288 ПКУкраїни).
При цьому, згідно з абзацами другим - третім п. 288.1 ст. 288 ПКУкраїни органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 01 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 01 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Отже, враховуючи положення пп. 288.1, 288.4 ст. 288 ПКУкраїни у разі встановлення рішенням ради, в межах своїх повноважень, на період дії воєнного стану пониженого розміру (ставки) орендної плати, такий розмір (ставка) застосовується суб'єктами господарювання після внесення відповідних змін до діючих договорів оренди земель державної і комунальної власності. До внесення змін до договорів оренди земель державної і комунальної власності щодо нового розміру (ставки) орендної плати та періоду його застосування, суб'єкти господарювання не можуть застосовувати зменшений розмір (ставку) орендної плати на підставі прийнятого рішення ради, крім випадків, якщо на період дії воєнного стану орган місцевого самоврядування, в межах своїх повноважень, на підставі положень п. 12.3 ст. 12, п. 284.6 ст. 284 ПКУкраїни, прийняв рішення про встановлення зменшеного розміру (ставки) орендної плати з визначенням терміну дії таких ставок та з обов'язковою умовою, що зменшені ставки застосовуються без внесення змін до діючих договорів оренди земель державної і комунальної власності.
Матеріали справи не містять рішень Запорізької міської ради, які б передбачали зменшення розміру орендної плати за користування земельними ділянками на період дії воєнного стану без укладання відповідних додаткових угод до договорів оренди.
Відтак, у зв'язку з відсутністю в матеріалах справи доказів укладення між сторонами додаткової угоди до договору оренди землі №202105000100030 від 12.05.2021 щодо зменшення орендної плати на відповідний період, суд не вбачає підстав для зменшення її розміру.
Щодо посилання відповідача на п. 69.14-1 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу ХХ «Перехідні положення'Податкового кодексу України як на підставу не нараховувати та не сплачувати орендну плату за земельну ділянку суд зазначає таке.
Так, пунктом 69.14-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України передбачено, що не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, дані про знищення яких та дані про земельні ділянки, на яких були розташовані зазначені об'єкти нерухомого майна, внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр майна), в межах площ (земельних ділянок), визначених цим підпунктом.
Плата за землю за земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, не нараховується і не сплачується за період починаючи з першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна, згідно з Реєстром майна, до останнього числа місяця, у якому зареєстровано речове право на новозбудований на такій земельній ділянці об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, або до останнього числа місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан в Україні, але не пізнішеніж до 1 січня 2026 року.
У пункті4 ст. 1 закону України Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України міститься визначення терміну «знищені об'єкти нерухомого майна». Так, це об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним.
Об'єктами Реєстру пошкодженого та знищеного майна є інформація (відомості) та документи, серед іншого, про пошкоджене та знищене майно всіх форм власності - об'єкти рухомого та нерухомого майна, зокрема лінійні об'єкти інженерно-транспортної та енергетичної інфраструктури, а також пошкодження земель, пошкодження та знищення надр, лісових, водних та інших природних ресурсів, біологічного різноманіття незалежно від того, чи передбачається компенсація за пошкодження або знищення такого майна (пункт 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2023 №624 «Деякі питання забезпечення функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».)
Як установлено судом, до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України внесена інформація про пошкодження об'єкта нерухомого майна - навісу, код згідно з НК 018-2023, розташованого за адресою: Запорізька область, Запорізький район, Запорізька ТГ, м. Запоріжжя, вулиця Феросплавна, будинок 1, корпус / секція, літера Ц, про що свідчить витяг, сформований 07.02.2025, дата його створення - 20.12.2024. За змістом такого витягу зазначено, що наявні незначні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи, пошкодження до 20%.
З витягу судом установлено, що пошкодження внаслідок бойових дій зазнав навіс (літ. Ц), який є складовою частиною об'єкта нерухомого майна - виробничої бази, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вулиця Феросплавна, будинок 1. Матеріалами справи не підтверджено знищення нерухомого майна, належного відповідачеві, або його складових частин, яке розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:05:014:0102.
У зв'язку з зазначеним, суд дійшов висновку, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню приписи пункту 69.14-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, відтак аргументи відповідача про звільнення його від сплати орендної плати за землю на підставі такої норми ПК України суд відхиляє.
Щодо клопотання відповідача про розстрочення виконання рішення у справі на 12 місяців, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 239 ГПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Отже, суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення суду, як під час його ухвалення, так і після шляхом постановлення ухвали. Наведена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 07 березня 2024 року у справі № 905/1053/23.
Умовою для надання розстрочки виконання рішення суду є встановлення судом факту наявності виняткових обставини, що ускладнюють чи роблять неможливим виконання рішення у справі.
Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, суд повинен врахувати викладені відповідачем обставини, матеріальні інтереси обох сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
Отже, розстрочення судом виконання судового рішення має бути пов'язано з об'єктивними та виключними обставинами, які ускладнюють його вчасне виконання. При цьому розстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів як стягувача, так і боржника.
Господарський процесуальний кодекс не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання. Тому, суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини за правилами статті 86 ГПК України.
В обґрунтування клопотання про розстрочення виконання судового рішення, відповідач посилається на те, що з початку введення правового режиму воєнного стану (тобто з 24.02.2022р) і дотепер (тобто до 10.09.2025р) майно відповідача зазнає обстрілів, руйнувань (зазначене підтверджується документально доданими до відзиву документами), що унеможливлює повноцінне здійснення господарської діяльності. Окрім того, 19.04.2025 внаслідок обстрілу м. Запоріжжя було пошкоджено приміщення автомобільної мийки по вул. Феросплавна, 1, що належить Соскову Ю.Є., що підтверджується Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань по кримінальному провадженню № 12025250320000544 від 19.04.2025р.
З огляду на те, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави, до обов'язків суду відноситься дослідження усієї сукупності обставин потенційної можливості виконання судового рішення, задля отримання позивачем суми коштів, що складають предмет заборгованості.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 17.05.2005 «Чижов проти України» зазначено, що на державі лежить позитивне зобов'язання організувати систему виконання рішень таким чином, щоб гарантувати виконання без жодних невиправданих затримок, і так, щоб ця система була ефективною як в теорії, так і на практиці, а затримка у виконанні рішення не повинна бути такою, що порушує саму сутність права, яке захищається відповідно до параграфу 1 статті 6 Конвенції.
Отже, необхідною умовою задоволення заяви про надання розстрочення виконання рішення суду є з'ясування факту дотримання балансу інтересів сторін.
Оцінивши у сукупності викладені відповідачем обставини та надані документи, враховуючи специфіку підприємницької діяльності відповідача, зіставляючи майнові інтереси обох сторін, з метою реального виконання відповідачем судового рішення, суд вважає за можливе клопотання відповідача задовольнити частково, розстрочити виконання судового рішення строком на шість календарних місяців, шляхом сплати відповідачем на користь позивача щомісяця рівними частинами по 412 879,53 грн до останнього дня кожного місяця, починаючи з січня 2026 року. Таке розстрочення, на переконання суду, цілком відповідатиме принципам справедливого судового розгляду в контексті ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Щодо розподілу судових витрат.
Згідно з п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України до основних засад (принципів) господарського судочинства, віднесено, зокрема, відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позивних вимог відповідно дост. 129 ГПК України.
Відтак, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 29 727,33 грнза подання позовної заяви та 1205,39 грн за подання заяви про забезпечення позову.
В іншій частині судові витрати щодо сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232,233, 236-238,240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Соскова Юрія Євгеновича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915) заборгованість за договором оренди землі №202105000100030, за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.06.2025 в розмірі 2 477 277,18 грн (два мільйона чотириста сімдесят сім двісті сімдесят сім гривень 18 коп.).
В іншій частині позову відмовити.
Заяву Фізичної особи-підприємця Соскова Юрія Євгеновича про розстрочення виконання рішення суду задовольнити частково.
Розстрочити виконання рішення в частині стягнення 2 477 277,18 грн заборгованості за Договором оренди землі №202105000100030 на 6 (шість) місяців, зі сплатою Фізичною особою-підприємцем Сосковим Юрієм Євгеновичем на користь Запорізької міської ради рівними частинами по 412 879,53 грн (чотириста дванадцять тисяч вісімсот сімдесят дев'ять гривень 53 коп.) щомісячно до останнього числа кожного місяця, починаючи з січня 2026 року.
В іншій частині заяви відмовити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Соскова Юрія Євгеновича (код РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) витрати на сплату судового збору в розмірі 29 727,33 грн (двадцять дев'ять тисяч сімсот двадцять сім гривень 33 коп.) за подання позовної заяви та 1205,39 грн (одну тисячу двісті п'ять гривень 39 коп.) за подання заяви про забезпечення позову.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано -05.01.2026.
Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за вебадресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя О.А. Федько