Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
13.12.2010 р. 09:55 Справа № 2а-8211/10/1470
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В.С. розглянувши адміністративну справу в порядку письмового провадження,
за позовомДержавної податкової інспекції у Ленінському районі
м. Миколаєва,
вул. Гмирьова, 1/1, м. Миколаїв, 54028
доТовариства з обмеженою відповідальністю
”Ніконджитбудсервіс”,
вул. Космонавтів, 128, м. Миколаїв, 54031
простягнення податкового боргу в сумі 13 083,65 грн.,
за участю представників:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився,
Позивач звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про стягнення з відповідача на його користь податкової заборгованості в сумі 13083,65 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що згідно податкових декларації з податку на додану вартість за лютий-травень, жовтень, грудень 2009 р. відповідач повинен сплатити податкове зобов'язання з даного виду податку у сумі 9696,00 грн. Також, у відношенні відповідача були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0002151520/0 від 23.04.2009 р. та № 0003801520/0 від 26.08.2009 р., № 0004471520/0 від 24.09.2009 р., № 0006261520/0 від 27.11.2009 р., № 0002351520/0 від 06.05.2010 р. про нарахування штрафних санкцій на загальну суму 4855,53 грн. Крім того, у відношенні відповідача була нарахована пеня 2379,91 грн. Відповідачем в рахунок заборгованості було сплачено 3847,79 грн.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, відповідач заперечень суду не надав, в зв'язку з цим справа розглядається у письмовому провадженні відповідно до ч.6 ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
Товариство з обмеженою відповідальністю ”Ніконджитбудсервіс”, зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради 31.01.2000 р. за № 13327.
Згідно довідки від 16.11.2010 р. відповідач взятий на облік як платник податків з 03.02.2000 р. і є платником податків.
20.03.09 р. відповідач подав до ДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2009 р. № 6068 в якій самостійно визначив суму податкового зобов'язання з даного виду податку у розмірі 5538,00 грн., однак розрахунок не здійснив.
17.04.09 р. відповідач подав до ДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2009 р. № 16046 в якій самостійно визначив суму податкового зобов'язання з даного виду податку у розмірі 1568,00 грн., однак розрахунок не здійснив.
19.05.09 р. відповідач подав до ДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2009 р. № 24557 в якій самостійно визначив суму податкового зобов'язання з даного виду податку у розмірі 329,00 грн., однак розрахунок не здійснив.
19.06.09 р. відповідач подав до ДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2009 р. № 29154 в якій самостійно визначив суму податкового зобов'язання з даного виду податку у розмірі 618,00 грн., однак розрахунок не здійснив.
20.11.09 р. відповідач подав до ДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2009 р. № 73178 в якій самостійно визначив суму податкового зобов'язання з даного виду податку у розмірі 986,00 грн., однак розрахунок не здійснив.
20.01.10 р. відповідач подав до ДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2009 р. № 86982 в якій самостійно визначив суму податкового зобов'язання з даного виду податку у розмірі 657,00 грн., однак розрахунок не здійснив.
Також, 22.04.2009 р. позивачем була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача з питань своєчасності сплати та подання платіжних доручень до установ банків на перерахування належного до сплати податку на додану вартість за серпень 2008 р. за наслідками якої був складений акт № 1545/15-20/30737818 від 22.04.2010 р. Перевіркою встановлено порушення абз.1 п.п. 5.3.1, п. 5.3 ст. 5 Закону України ”Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181 від 21.12.2000 р., (далі Закон) а саме: встановлена несвоєчасна сплати податку на додану вартість за перевіряємий період.
На підставі даного акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002151520/0 від 23.04.2009 р. про нарахування штрафу у сумі 475,89 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу 23.04.2009 р.
25.08.2009 р. позивачем була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача з питань своєчасності сплати та подання платіжних доручень до установ банків на перерахування належного до сплати податку на додану вартість за серпень 2008 р. за наслідками якої був складений акт № 4651/15-20/30737818 від 25.08.2009 р. Перевіркою встановлено порушення абз.1 п.п. 5.3.1, п. 5.3 ст. 5 Закону а саме: встановлена несвоєчасна сплати податку на додану вартість за перевіряємий період.
На підставі даного акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003801520/0 від 26.08.2009 р. про нарахування штрафу у сумі 1106,43 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу 26.08.2009 р.
23.09.2009 р. позивачем була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача з питань своєчасності сплати та подання платіжних доручень до установ банків на перерахування належного до сплати податку на додану вартість за серпень та вересень 2008 р. за наслідками якої був складений акт № 5296/15-20/30737818 від 23.09.2009 р. Перевіркою встановлено порушення абз.1 п.п. 5.3.1, п. 5.3 ст. 5 Закону а саме: встановлена несвоєчасна сплати податку на додану вартість за перевіряємий період.
На підставі даного акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004471520/0 від 24.09.2009 р. про нарахування штрафу у сумі 236,27 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу 24.09.2009 р.
26.11.2009 р. позивачем була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача з питань несвоєчасності подання податкової звітності по податку на додану вартість за червень 2009 р., та неподання за липень-вересень 2009 р. за наслідками якої був складений акт № 7355/15-20/30737818 від 26.11.2009 р. Перевіркою встановлено порушення п.п. «а». п.п. 4.1.4, п. 4.1 ст. 4 Закону а саме: встановлено несвоєчасне подання та неподання податкової декларації по податку на додану вартість за перевіряємий період.
На підставі даного акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006261520/0 від 27.11.2009 р. про нарахування штрафних (фінансових санкцій) у сумі 680,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу 27.11.2009 р.
05.05.2010 р. позивачем була проведена невиїзна документальна перевірка відповідача з питань своєчасності сплати та подання платіжних доручень до установ банків на перерахування належного до сплати податку на додану вартість за вересень 2008 р. -лютий 2009 р. за наслідками якої був складений акт № 3797/15-20/30737818 від 05.05.2010 р. Перевіркою встановлено порушення абз.1 п.п. 5.3.1, п. 5.3 ст. 5 Закону а саме: встановлена несвоєчасна сплати податку на додану вартість за перевіряємий період.
На підставі даного акту перевірки позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002351520/0 від 06.05.2010 р. про нарахування штрафу у сумі 2356,94 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу 06.05.2010 р.
Крім того, відповідачу нарахована пеня за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання з 31.03.2009 р. по 21.09.2010 р. в сумі 2379,91 грн.
Відповідач в рахунок заборгованості сплатив 3847,79 грн.
Таким чином загальна податкова заборгованість відповідача склала 13083,65 грн.
Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону у разі визначеного податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п. ”а” -”в” п.п.4.2.2 п.4.2. ст.4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
Відповідач податковий борг не сплатив, податкові рішення-повідомлення в адміністративному та судовому порядку не оскаржив. Таким чином дане податкове зобов'язання є узгодженим.
Відповідно до п.п.5.4.1 п.5.3 ст.5 Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки встановлені законом, визнається сумою податкового боргу.
Відповідно до п.11 ч.1 ст.10 Закону України ”Про державну податкову службу в Україні”, державні податкові інспекції мають повноваження щодо подання до суду позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати по справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 69, 71, 86, 159-163, КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ”Ніконджитбудсервіс”, на користь Державної податкової інспекції Ленінському районі м. Миколаєва податкової заборгованості з податкового боргу та по штрафним (фінансовим) санкціям в сумі 13083,65 грн.
3. Роз'яснити сторонам строк і порядок набрання цією постановою законної сили та її оскарження.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення/отримання її копії. Апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.
Суддя В. С. Брагар