ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"14" грудня 2010 р. Справа № 2а-4109/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Біньковської Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Верховинському районі до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій в сумі 9500 грн., -
Державна податкова інспекція в Верховинському районі Івано-Франківської області звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій в сумі 9500 грн.
Позов мотивовано тим, що при проведенні перевірки господарської одиниці, що належить відповідачу, виявлено порушення вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг”, за результатами якої до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 13338,50 грн., з яких відповідачем сплачено 3838,50 грн. Штраф в розмірі 9500 гривень відповідач в добровільному порядку не сплатила, а тому позивач просить стягнути його в примусовому порядку.
Судом 19.11.2010 року винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження по даній адміністративній справі, яку разом із копією позовної заяви та доданими до неї документами направлено відповідачу для подання заперечення або заяви про визнання позову, яку відповідачем отримано 01.12.2010 року.
Проте, заперечення або заява про визнання позову від відповідача на адресу суду, у строки, передбачені ст. 183-2 КАС України, не надходили.
Суд, розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що за наслідками перевірки дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій 28.09.2010 року позивачем складено акт №090577 про проведення перевірки господарської одиниці -магазину, який знаходиться в смт.Верховина, по вул. Жаб»євська,10 і належить відповідачу.
В результаті даної перевірки виявлені порушення передбачені п.п.10, 11, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме -проведення розрахункової операції через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості, а саме при реалізації горілки «Западенка бандерівська»та шоколаду «Корона»розрахункову операцію проведено по групі товарів «продукти»; не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 2616,70 грн; не забезпечено зберігання контрольної стрічки протягом встановленого терміну.
Відповідач з актом перевірки ознайомилась, власноручно провела опис готівкових коштів, які знаходились на місці проведення розрахунків, з встановленими податковим органом порушеннями погодилась.
За результатами зазначеної перевірки складено акт від 28.09.2010 року №090577, на підставі якого ДПІ в Верховинському районі прийнято рішення від 06.10.2010 р. №0000692308 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 13338,50 грн., яке відповідачем було отримано 06.10.2010 року.
Відповідно до пунктів 10,11,13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 року №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідальність за невиконання зазначеного обов'язку передбачена пунктами 5, 6 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у вигляді фінансової санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян -у разі невиконання друку контрольної стрічки або її незберігання протягом встановленого строку; п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян -у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
У відповідності до ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Судом встановлено, що працівниками податкового органу були виявлені і належним чином зафіксовані порушення вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Оскільки відповідачем не були виконані вимоги пунктів 10, 11, 13 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, позивач правомірно застосував до неї штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 13338,50 грн. Заборгованість в сумі 3838,50 грн. відповідачем сплачена добровільно.
Відповідачем не вжиті заходи до оскарження рішення податкового органу від 06.10.2010 року №0000692308 на загальну суму штрафних (фінансових) санкцій, доказів сплати суми штрафу в розмірі 9500 грн. суду не надано.
Виходячи з вищенаведеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.2, ст.ст. 8-14, ст.86, ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в дохід бюджету фінансові санкції в сумі 9500 (дев'ять тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок.
Звернути постанову до негайного виконання.
Відповідно до ч.9 ст.183-2 постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її складення.
Суддя Біньковська Н.В.