Справа № 420/8255/23
01 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі звіт про виконання рішення суду за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Одеської виправної колонія (№14)» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Державної установи «Одеської виправної колонія (№14)» про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, за період з 11.03.2022 до 31.05.2022 у розмірі 30000 гривень щомісячно, та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу додаткової винагороди у розмірі 30000 грн., передбаченою постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, за період з 11.03.2022 до 31.05.2022, з урахуванням фактично виплачених сум.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» №168 від 28.02.2022 року за період з 11.03.2022 року до 31.05.2022 року у розмірі 30 000 грн. щомісячно.
Зобов'язано Державну установу «Одеська виправна колонія (№14)» нарахувати та виплати ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» №168 від 28.02.2022 року, за період з 11.03.2022 року до 31.05.2022 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Ухвалою суду від 05.11.2025 року зобов'язано Державну установу «Одеська виправна колонія (№14)» подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 27.12.2024 року по справі №420/8255/23 у 30-ти денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.
27.11.2025 року від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду.
Відповідно до ч.8 ст.382 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частинами 2-3 зазначеної статті встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Так в звіті представником відповідача зазначено, що як визначає частина перша статті 48 БК України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років. За КЕКВ 2800 у кошторисі установи на 2024 рік видатки відсутні, докази надаємо.
На початок року за КЕКВ 2800 для установи було виділено 10 000, 00 грн. Після набрання законної сили судового рішення по справі 420/8255/23, а саме 05.02.2024 року, з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду Державною установою «Одеська виправна колонія (№14)» підготовлено та направлено до Департаменту з питань виконання покарань лист від 29.03.2024 року вих№1/9/1-1823 щодо розгляду можливості надання додаткового виділення бюджетних асигнувань та кошторисних призначень по КПКВ-3601020 «Виконання покарань установами і організаціями Державної кримінально-виконавчої служби України», КЕКВ-2800 «Інші поточні видатки» для виплати зазначеної суми ОСОБА_1 про, що також було повідомлено адвоката Батруна І.А. ОСОБА_2 листом від 20.03.2024 року №1/12/1-1560 та зазначено, що після отримання від Департаменту з питань виконання покарань додаткового виділених бюджетних асигнувань та кошторисних призначень по КПКВ-3601020 «Виконання покарань установами і організаціями Державної кримінально-виконавчої служби України», КЕКВ-2800 «Інші поточні видатки» невідкладно на виконання рішення суду буде здійснено нарахування та виплата ОСОБА_1 належної йому додаткової винагороди про що його буде додатково проінформовано
Департаментом кошти установі виділено не було, установа звернулася з подібними листами 14.05.2024 року вих..№1/9/1-2720, від 08.08.2024 року вих..№1/9/1- 5235, від 19.11.2024 року №1/9/1-7724, від 07.03.2025 року вих..№ 1/9/1-1433, від 06.02.2025 року вих№1/9/1-856. Всі листи були направленні на адресу Департаменту з питань виконання кримінальних покарань через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Додатково установа, після отримання заяви представника позивача про встановлення звіту про виконання рішення про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/8255/23, 28.10.2025 року звернулася до Південно-Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з проханням посприяти у вирішенні питання про виділення їй додаткового фінансування на виконання рішення суду по яким було встановлено судовий контроль у тому числі по справі №420/8255/23. (відповідно до нового положення про установу від 25.08.2025 року діяльність виправної колонії контролюється та координується в межах компетенції Південно-Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції та Департаментом з питань виконання кримінальних покарань). Станом на дату подання до суду вказаного звіту Департаментом поки що не вирішено питання про виділення установі додаткових бюджетних асигнувань та кошторисних призначень по КПКВ-3601020 «Виконання покарань установами і організаціями Державної кримінально-виконавчої служби України», КЕКВ-2800 «Інші поточні видатки» для виконання рішення суду.
Оцінюючи наданий звіт, суд звертає увагу, що Державна установа «Одеської виправної колонія (№14)» фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань.
Тобто, виплати здійснюються Державною установою «Одеської виправної колонія (№14)» виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат не має.
Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно частин 1-2 статті 3823 КАС України За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Відповідно до частини 5 статті 3823 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Судом встановлено, що позивач вчиняв відповідні дії з метою повного виконання рішення суду, що підтверджується зокрема зверненням від 28.10.2025 року №1/12-6647 до Південно-Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з проханням посприяти у вирішенні питання про виділення їй додаткового фінансування на виконання рішення суду по яким було встановлено судовий контроль у тому числі по справі №420/8255/23.
Суд зазначає, що не можна вважати фактично виконаним таке рішення, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.
Отже, відповідачем не доведено повного та фактичного виконання рішення суду у даній справі.
Проте в розрізі вищенаведених статей КАС України та обставин, щодо вчинення активних дій з боку відповідача, задля повного виконання рішення суду, суд вважає за необхідне встановити новий строк Державній установі «Одеської виправної колонія (№14)» для подання звіту про виконання рішення суду від 19.06.2023 року по справі №420/8255/23, а саме у 60-тиденний строк з моменту отримання копії цієї ухвали.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241, 248, 256, 382 КАС України суд,-
Відмовити у прийнятті звіту Державної установи «Одеської виправної колонія (№14)».
Зобов'язати Державну установу «Одеської виправної колонія (№14)» надати до суду у 60-тиденний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 19.06.2023 року по справі №420/8255/23.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Е.А.Іванов