Ухвала від 02.01.2026 по справі 420/17169/25

Справа № 420/17169/25

УХВАЛА

02 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, - ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року по справі №420/17169/25 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо здійснення автоматичного перерахунку пенсії з 01.03.2021 року згідно заяви від 25.04.2025 року ОСОБА_1 передбаченого Порядком КМУ №124 від 20.02.2019 року та Постанов КМУ- №124 від 20.02.2019 року, №127 від 22.02.2021 року, №118 від 16.02.2022 року, №168 від 24.02.2023 року, №185 від 23.02.2024 року, 209 від 25.02.2025 року з застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 року з урахуванням Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою КМУ №124 від 20.02.2019 року, Постанови КМУ №127 від 22.02.2021 року «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» - коефіцієнт збільшення 1,11, Постанови КМУ №118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств» населення у 2022 році» - коефіцієнт збільшення 1,14, Постанови КМУ №168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» - коефіцієнт збільшення 1,197, Постанови КМУ №185 від 23.02.2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» - коефіцієнт збільшення 1,0796 Постанови КМУ №209 від 25.02.2025 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» - коефіцієнт збільшення 1,115.

На адресу суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 05 вересня 2025 року по справі №420/17169/25. В обґрунтування поданої заяви, заявник зазначає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року по справі №420/17169/25 відповідачем не виконано.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшли заперечення на заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду. В запереченнях відповідач зазначає про те, що оскільки ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні з 11.12.2020 та отримує пенсію за віком відповідно до ЗаконуУкраїни від 09.07.2003 № 1058 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) за заявою від 13.01.2021, для розрахунку розміру пенсії Позивача застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018 - 2020 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії) в розмірі 9118, 81 грн, відповідно до норм чинного законодавства. Таким чином, твердження представника Позивача про необхідність застосування при перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 05.09.2025 показника середньої заробітної плати у розмірі 19439,52 є безпідставним та необґрунтованим. Крім того, Кабінетом Міністрів України 14.07.2025 прийнято постанову №821 «Про затвердження порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень», яка набрала чинності з 17.07.2025. Пунктом 2 Постанови № 821 встановлено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Пенсійним фондом України введено в роботу доопрацьоване програмне забезпечення, що дає можливість поступового здійснення відповідних перерахунків пенсій на виконання рішень судів. Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень. Механізм фінансування з бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік видатків на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду, який передбачає здійснення виплат за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати визначено пунктом 25 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік». З 01.04.2021 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», якою передбачене централізоване перерахування коштів на фінансування пенсійних виплат. З набранням чинності постанови № 1279 з 01.04.2021 року змінився порядок розподілу та фінансування пенсій, дана функція на сьогодні належить Пенсійному фонду України. Виплати громадянам здійснюватимуться щомісяця пропорційно до коштів, визначених в бюджеті Пенсійного фонду, у розрізі зобов'язань державного бюджету і страхових коштів. Враховуючи наведене, зважаючи на відсутність обставин протиправності дій Головного управління, вважаємо заяву ОСОБА_1 щодо зобов'язання подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/17169/25 від 05.09.2025 передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.

Суд вважає, що заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 05 вересня 2025 року по справі №420/17169/25 обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст. 370, ст. 382, ч. 1 ст. 382-2 , ч. 1 ст. 382-3 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Згідно з ч.4 ст. 372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

При цьому суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду по справі №800/592/17, відповідно до якої встановлення судового контролю може здійснюватися й після завершення розгляду справи.

Відповідно ч.2 ст.119 КАС України строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.

21.11.2025 представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із адвокатським запитом щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року по справі №420/17169/25.

З відповіді ГУ ПФУ в Херсонській області від 19.12.2025 вбачається, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року по справі №420/17169/25 пенсію позивача перераховано з 01.03.2025 року та її розмір склав 3677,25 грн. З 01.04.2025 року пенсію перераховано з доданням до страхового стажу, який становить 38 років 09 місяців 25 днів, розмір пенсії складає 3685,03 грн. Сума заборгованості за період з 01.03.2025 року по 31.12.2025 року становить 3612,52 грн. і обліковується у Реєстрі судових рішень.

У зв'язку із чим, факт не виконання у повному обсязі рішення суду на момент звернення позивача із заявою в порядку статті 382 КАС України підтверджує обставини для встановлення судом судового контролю в адміністративній справі.

Таким чином, суд вважає за необхідне встановити місячний строк для суб'єкта владних повноважень на виконання судового рішення та подання відповідного звіту до суду з дати вирішення порушеного процесуального питання.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду в Херсонській області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року по справі №420/17169/25, яке набрало законної сили, керуючись ст.382 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Керуючись ст. 382, ст. 248 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Херсонській області протягом одного місяця з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року по справі №420/17169/25.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА