Справа № 420/33596/25
02 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Іванова Е.А., розглянувши в письмовому провадженні в приміщені суду в м.Одесі питання зупинення провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загіну Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом у якому просить визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загіну Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) (далі відповідач) щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за період з 01.06.2023 року по 24.09.2025 року включно; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 01.06.2023 року по 24.09.2025 року включно відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08.02.1995 року №100 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.
Ухвалою судді від 07.10.2025 року відкрито позовне провадження та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Як вбачається з даних Діловодство спеціалізованого суду в провадженні Одеського адміністративного суду перебувала справа № 420/10891/25 по якій 27.06.2025 року прийнято рішення, яким серед іншого: Визнано протиправними дії НОМЕР_1 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Зобов'язано НОМЕР_1 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 01.06.2023 року по 01.12.2023 року включно відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08 лютого 1995 року №100 у розмірі 146 232,16 грн.
Вказане рішення суду не набрало законної сили та було оскаржене до суду апеляційної інстанції.
Також суд зазначає, що положеннями статті 236 КАС України розмежовано підстави, за яких суд має право зупинити провадження, а також, з настанням яких, суд зобов'язаний вчинити дану процесуальну дію.
Суд зазначає, що зупинення провадження по справі - це врегульована законом і оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї з передбачених в законі обставин, які заважають здійснювати її розгляд.
Залежно від характеру підстав розрізняють два види зупинення провадження в справі: обов'язкове і факультативне. Обов'язкове зупинення провадження в справі передбачене тоді, коли в силу прямої вказівки закону суд зобов'язаний зупинити провадження незалежно від свого розсуду і від розсуду осіб, які беруть участь у справі. Обов'язковими є підстави, передбачені частиною першою статті 236 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини першої цієї норми суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
З огляду на зазначені вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен у кожному конкретному випадку з'ясувати:
- чи існує вмотивований зв'язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається адміністративним судом, з предметом доказування в конкретній іншій справі, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства;
- чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи.
Об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи полягає у тому, що рішення суду в справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, що мають преюдиційне значення.
Преюдиційне значення процесуальним законом надається саме обставинам, встановленим судовими рішеннями, у тому числі в їх мотивувальних частинах, а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом.
Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені в цьому процесі, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.
Та задоволення рішенням суду позовних вимог по справі № 420/10891/25 впливає на прийняття рішення по справі №420/33596/25, так як з наявних матеріалів справи, від того яку суму середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за період з 01.06.2023 року по 01.12.2023 року буде виплачено відповідачем позивачу, залежить розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за період з 01.06.2023 р. по 24.09.2025 року по цій справі.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відтак, існує об'єктивна неможливість розгляду справи №420/33596/25 до розгляду справи № 420/10891/25.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі 420/10891/25, у зв'язку з необхідністю додержання принципів всебічності, повноти та об'єктивності при розгляді справи.
Керуючись ст.ст. 2-9, 44, 236, 256, 294, КАС України, суд,-
Зупинити провадження по справі №420/33596/25 до набрання законної сили рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/10891/25.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.ст.293-295, 297 КАС України.
Суддя Іванов Е.А.