65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"02" січня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/3929/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи:
за позовом: Одеського обласного центру зайнятості (65007, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Болтенка Михайла, будинок 10)
до відповідача: Головного управління ДФС в Одеській області (65044, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Семінарська, будинок 5)
про стягнення 112 218,28 грн
1. Короткий зміст позовних вимог Одеського обласного центру зайнятості.
25.09.2025 Одеський обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Головного управління ДФС в Одеській області, в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість з виплаченої суми забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному ОСОБА_1 , якого поновили на роботі за рішенням суду у розмірі 112 218,28 грн, а також судові витрати.
2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.09.2025 відкрито провадження у справі №916/3929/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження та залучено Головне управління ДПС в Одеській області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача.
Вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз'яснено відповідачу про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.
Крім того, ухвалою суду було запропоновано третій особі надати письмові пояснення з урахуванням ст. 168 ГПК України.
Ухвала суду від 30.09.2025 була надіслана та доставлена позивачу до електронного кабінету 1.10.2025 о 21:10, а також надіслана та доставлена третій особі до електронного кабінету 06.10.2025 о 15:22, що підтверджується відповідними довідками про доставку електронного документу, наявними в матеріалах справи (а.с.59-60).
Відповідачу по справі ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана в межах строку, встановленого Господарським процесуальним кодексом України, на його юридичну адресу та вручена останньому 06.10.2025, про що свідчить поштове повідомлення, наявне в матеріалах справи (а.с.61).
17.10.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній просив суд відмовити у позовних вимогах в повному обсязі.
20.10.2025 до суду від третьої особи надійшли письмові пояснення по справі.
Згідно з ч.5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від сторін до суду не надходило.
У відповідності до ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Враховуючи необхідність забезпечення доступу до правосуддя, гарантованого державою та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в умовах воєнного стану, суд вважає за можливе розглянути дану справу в межах розумного строку.
3. Позиція учасників справи.
3.1. Доводи Одеського обласного центру зайнятості.
25.10.2021 громадянин ОСОБА_1 звернувся до Суворовского районного центру зайнятості з приводу пошуку роботи, подавши заяву про надання статусу безробітного та заяву про призначення виплати йому допомоги по безробіттю.
Наказом Суворовського центру зайнятості від 25.10.2021 №НТ211025 ОСОБА_2 було надано статус безробітного на підставі Закону України "Про зайнятість населення" та призначено виплату допомоги по безробіттю у розмірі передбаченому ч. 1, 3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" - понад 10 років - 70% середньої з/п (доходу) залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: 100% - 90 к.д., 80% - 90 к.д., 70% - 180 к.д. з 25.10.2021 по 19.10.2022.
Наказом від 25.10.2021 №HT211025 відкладено виплату допомоги по безробіттю у зв?язку з наданням особі вихідної допомоги або інших виплат при звільненні з ПОУ або закінченні строку повноважень за виборною посадою, що забезпечують часткову або тимчасову компенсацію втраченого заробітку з 25.10.2021 по 27.10.2021.
Наказом від 29.10.2021 №НТ211029 розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю відповідно до ст.22 Закону України "Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з 28.10.2021.
Наказом від 26.10.2022 №HT221026 припинено виплату допомоги по безробіттю, у зв?язку із закінченням строку виплати відповідно до п.12 ч. 1 ст.31 Закону України "Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з 23.10.2022.
Наказом від 01.11.2022 №НТ 221101 припинено реєстрацію безробітних у зв?язку з поданням зареєстрованим безробітним заяви про припинення реєстрації відповідно до абзацу 16 пп.1 п.30 Порядку з 01.11.2022.
Відповідно до акту №49 від 05.08.2025 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону України "Про зайнятість населення", Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого наказом Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України та Міністерства ВСУ від 10.09.2024 №23492/439/620, постановою правління Пенсійного фонду України від 10.09.2024 №27-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.09.2024 №1462/42807, розслідуванням встановлено:
- ОСОБА_1 був зареєстрований в Суворовському районному центрі зайнятості Одеського обласного центру зайнятості, як безробітний з 25.10.2021 до 01.11.2022, відповідно до наказу "Про виконання рішення суду та поновлення на посаді ОСОБА_1 " від 07.04.2025 №1-о-ДФС скасовано наказ Головного управління ДФС в Одеській області №256-0 від 27.09.2021 "Про звільнення підполковника податкової міліції ОСОБА_3 ", ОСОБА_1 поновлений на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області з 28 вересня 2021 року.
- Відповідно до наказу "Про звільнення підполковника податкової поліції ОСОБА_1 " від 07.04.2025 №2-о-ДФС ОСОБА_1 був звільнений з посади податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за ст. 64 п "к" (за угодою сторін) Постанови №114 - полковника податкової поліції ОСОБА_1 - старшого слідчого особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області з 7.04.2025.
Таким чином, ОСОБА_1 з 28.09.2021 перебував у трудових відносинах з Головним управлінням ДФС в Одеській області (під час реєстрації в ЦЗ, як безробітний). Дані, надані Головним управлінням ДФС в Одеській області, відповідають даним про особу з ДРЗДСС.
За весь час перебування на обліку в Одеській філії Одеського обласного центру зайнятості громадянину ОСОБА_1 було виплачено допомогу по безробіттю у розмірі 112 218,28 грн.
Згідно з абз.10 п.п.1 п.32 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 30.03.2023 №446 центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня видання відповідно до законодавства про працю наказу (розпорядження) про поновлення зареєстрованого безробітного на роботі.
Також згідно п.2 ч.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Частиною 1 статті 34 Закону України "Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що Фонд має право стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
3 огляду на вищезазначене та виходячи з положень ст. 34, 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" позивач просить стягнути з роботодавця - Головного управління ДФС в Одеській області 112 218, 28 грн, які були виплачені ОСОБА_1 під час перебування на обліку у Одеській філії Одеського обласного центру зайнятості.
3.2. Доводи Головного управління ДФС в Одеській області.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №420/20809/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області Головного управління ДПС в Одеській області адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДФС в Одеській області №256-0 від 27.09.2021 "Про звільнення підполковника податкової міліції ОСОБА_1 ", яким звільнено з посади податкової міліції ОСОБА_1 підполковника податкової міліції - старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень Слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області в запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом "г" (через скорочення штатів) згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженим Постановою КМУ від 29.07.1991 №114, та поновлено ОСОБА_1 підполковника податкової міліції на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень Слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області з 28.09.2021.
Як зазначає відповідач, на виконання судового рішення наказом Головного управління ДФС в Одеській області від 11.07.2023 №1-0-ДФС було поновлено ОСОБА_1 фактично на неіснуючій посаді.
Водночас, відповідач, заперечуючи проти заявлених позовних вимог у повному обсязі, зазначає про відсутність факту незаконного звільнення та вказує, що ОСОБА_1 було звільнено з посади в зв'язку з ліквідацією Головного Управління ДФС в Одеській області та повного скорочення штату.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши ДФС шляхом поділу.
Так, 5 серпня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про перебування Головного управління ДФС в Одеській області в стані припинення.
При цьому, Державною фіскальною службою України було затверджено кошторис Головного управління ДФС в Одеській області на 2021 рік, який передбачав витрати на оплату праці за КЕКВ 2111 "Заробітна плата" тільки на 1 півріччя 2021 року.
Відповідач також зазначає, шо Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2021 №761 "Про внесення змін в додаток 1до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 №85 "Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів", було виключено таку позицію, як ДФС.
Тобто, гранична чисельність працівників ДФС (та її територіальних органів) відсутня.
Починаючи з 01.01.2022 Державною фіскальною службою України припинено виконання функцій органу виконавчої влади України. Штатний розпис посад не затверджений, фінансування відсутнє.
3.3. Доводи Головного управління ДПС в Одеській області.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 не перебував з Головним управлінням ДПС в Одеській області в трудових відносинах.
Зокрема, Головне управління ДПС в Одеській області, як відокремлений підрозділ ДПС не наділений повноваженнями щодо вчинення будь-яких дій стосовно працівників податкової міліції, а до новоутвореної Державної податкової служби України (та її територіальних органів) не перейшли функції та повноваження підрозділів податкової міліції Державної фіскальної служби України.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" та керуючись наказом Державної фіскальної служби України від 31 липня 2019 року 7-рг "Про реорганізацію головних управлінь ДФС в областях та м. Києві" вирішено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних, органів Державної податкової служби України, в тому числі - Головне управління ДФС в Одеській області.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" (зі змінами та доповненнями згідно з постановою КМУ від 25.09.2019 №846) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши ДФС шляхом поділу.
В свою чергу, з огляду на Розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р та постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 із змінами та доповненнями Головне управління ДФС в Одеській області втратило лише повноваження щодо виконання функцій у сфері реалізації державної податкової політики, тоді як предметом розгляду даної справи були відносини проходження публічної служби.
Таким чином, Головне управління ДПС в Одеській області є процесуальним правонаступником Головного управління ДФС в Одеській області лише у справах предметом яких е оскарження податкових повідомлень-рішень, рішень про застосування штрафних санкцій, реєстрації податкових накладних, стягнення податкового боргу, оскільки функції з адміністрування, податків та зборів на підставі вищезазначених актів покладено на Головне управління ДПС.
Дійсно, 5 серпня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про перебування Головного управління ДФС в Одеській області в стані припинення, водночас, останнє не є припиненим, оскільки процес реорганізації не є завершеним та не передано все майно, права та обов?язки Головного управління ДФС в Одеській області до Головного управління ДПС в Одеській області. Головне управління ДПС в Одеській області не наділено будь-якими повноваженнями щодо вчинення дій відносно співробітників Головного управління ДФС в Одеській області.
Таким чином, третя особа зазначає, що у даному випадку немає підстав для правонаступництва.
Підрозділи податкової міліції у складі Державної фіскальної служби продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну, процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов?язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об?єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (абзац 6 пункту 2 Постанови №1200).
Отже, з урахуванням виконання до теперішнього часу Головним управлінням ДФС в Одеській області повноважень та функцій податкової міліції, визначених Постановою КМУ №1200, та відсутності в організаційній структурі Головного управління ДПС в Одеській області підрозділів, які б виконували функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями у податковій сфері, третя особа зазначає, що будь-які позовні вимоги до ГУ ДПС в Одеській області є необґрунтованими та незаконними.
4. Фактичні обставини, встановлені судом.
Як встановлено судом, 25.10.2021 ОСОБА_1 звернувся до Суворовского районного центру зайнятості, подавши заяву про надання статусу безробітного та заяву про призначення виплати йому допомоги по безробіттю (а.с.19-20).
Як вбачається з витягу із наказів про прийняті рішення по особі: ОСОБА_1 від 1.11.2022 (а.с.22), наказом Суворовського центру зайнятості від 25.10.2021 №НТ211025 ОСОБА_2 було надано статус безробітного на підставі Закону України "Про зайнятість населення" та призначено виплату допомоги по безробіттю у розмірі передбаченому ч. 1, 3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" - понад 10 років - 70% середньої з/п (доходу) залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: 100% - 90 к.д., 80% - 90 к.д., 70% - 180 к.д. з 25.10.2021 по 19.10.2022.
Крім того, вказаним наказом відкладено виплату допомоги по безробіттю у зв?язку з наданням особі вихідної допомоги або інших виплат при звільненні з ПОУ або закінченні строку повноважень за виборною посадою, що забезпечують часткову або тимчасову компенсацію втраченого заробітку з 25.10.2021 по 27.10.2021.
Наказом від 29.10.2021 №НТ211029 розпочато (поновлено) виплату допомоги по безробіттю відповідно до ст.22 Закону України "Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з 28.10.2021.
Наказом від 26.10.2022 №HT221026 припинено виплату допомоги по безробіттю, у зв?язку із закінченням строку виплати відповідно до п.12 ч. 1 ст.31 Закону України "Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з 23.10.2022.
Наказом від 01.11.2022 №НТ 221101 припинено реєстрацію безробітних у зв?язку з поданням зареєстрованим безробітним заяви про припинення реєстрації відповідно до абзацу 16 пп.1 п.30 Порядку з 01.11.2022 (а.с.21).
Матеріали справи містять персональну картку ОСОБА_1 (а.с.18), з якої вбачається, що датою припинення останнього виду зайнятості є 27.09.2021, вид зайнятості: старший слідчий з особливо важливих справ, Головне управління ДФС в Одеській області, причина припинення: скорочення чисельності. Дата надання статусу безробітного - 25.10.2021; дата припинення реєстрації/обліку - 01.11.2022.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №420/20809/21 (а.с.32-39) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області Головного управління ДПС в Одеській області адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДФС в Одеській області №256-0 від 27.09.2021 "Про звільнення підполковника податкової міліції ОСОБА_1 ", яким звільнено з посади податкової міліції ОСОБА_1 підполковника податкової міліції - старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень Слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області в запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом "г" (через скорочення штатів) згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженим Постановою КМУ від 29.07.1991 №114, та поновлено ОСОБА_1 підполковника податкової міліції на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень Слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області з 28.09.2021.
Відповідно до наказу "Про виконання рішення суду та поновлення на посаді ОСОБА_1 " від 07.04.2025 №1-о-ДФС (а.с.26) скасовано наказ Головного управління ДФС в Одеській області №256-0 від 27.09.2021 "Про звільнення підполковника податкової міліції ОСОБА_3 " та поновлено ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області з 28 вересня 2021 року.
Згідно з наказом "Про звільнення підполковника податкової поліції ОСОБА_1 " від 07.04.2025 №2-о-ДФС (а.с.25) ОСОБА_1 був звільнений з посади податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за ст. 64 п "к" (за угодою сторін) Постанови №114 - полковника податкової поліції ОСОБА_1 - старшого слідчого особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області з 7.04.2025.
Як вбачається з довідки Одеського обласного центру зайнятості від 29.07.2025 (а.с.30), сума нарахованої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 за період з 28.10.2021 до 22.10.2022, яка підлягає поверненню до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, складає 112 218,28 грн.
Відповідно до акту №49 розслідування страхових випадків та обґрунтованості призначення і виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття від 05.08.2025 (а.с.23) розслідуванням встановлено наступне:
- ОСОБА_1 був зареєстрований в Суворовському районному центрі зайнятості Одеського обласного центру зайнятості, як безробітний з 25.10.2021 до 01.11.2022, відповідно до наказу "Про виконання рішення суду та поновлення на посаді ОСОБА_1 " від 07.04.2025 №1-о-ДФС скасовано наказ Головного управління ДФС в Одеській області №256-0 від 27.09.2021 "Про звільнення підполковника податкової міліції ОСОБА_3 ", ОСОБА_1 поновлений на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області з 28 вересня 2021 року.
- Відповідно до наказу "Про звільнення підполковника податкової поліції ОСОБА_1 " від 07.04.2025 №2-о-ДФС ОСОБА_1 був звільнений з посади податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за ст. 64 п "к" (за угодою сторін) Постанови №114 - полковника податкової поліції ОСОБА_1 - старшого слідчого особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області з 7.04.2025.
Таким чином, ОСОБА_1 з 28.09.2021 перебував у трудових відносинах з Головним управлінням ДФС в Одеській області (під час реєстрації в ЦЗ, як безробітний). Дані, надані Головним управлінням ДФС в Одеській області, відповідають даним про особу з ДРЗДСС.
Згідно з наказом Одеського обласного центру зайнятості від 05.08.2025 про організацію повернення коштів Головним управлінням ДФС в Одеській області (а.с.28-29) вирішено звернутися до останнього з вимогою про повернення коштів у зв'язку з поновленням на посаді ОСОБА_1 , а у разі неповернення протягом 30 календарних днів - вжити заходи про стягнення заборгованості у судовому порядку.
У матеріалах справи наявне повідомлення Одеського обласного центру зайнятості від 06.08.2025 про необхідність повернення коштів (допомоги по безробіттю, виплачену ОСОБА_1 ) у загальному розмірі 112 218,28 грн (а.с.27), у відповідь на Головне управління ДФС в Одеській області листом від 15.08.2025 (а.с.31) повідомило, що фактичне відшкодування коштів можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
5. Позиція суду.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно із частиною 1 статті 3 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно- правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Пунктом 8 статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що страховий випадок - це подія, через яку: застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу; застраховані особи опинилися в стані часткового безробіття.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебував на обліку в Одеському обласному центру зайнятості з 25.10.2021 до 01.11.2022, за вказаний період йому виплачено допомогу по безробіттю на загальну суму 112 218,28 грн.
Статтями 34, 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, та обов'язок роботодавця сплатити суму виплаченого забезпечення та вартість наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Аналогічна правова позиція наведена в постановах Верховного Суду від 12.06.2018 року у справі №914/2087/17, від 06.07.2018 у справі №921/220/17-г/16, від 09.07.2018 у справі №914/1875/17, в яких зазначено, що за положеннями ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме судове рішення про поновлення на роботі може бути правовою підставою для стягнення з працедавця суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному.
Обов'язок роботодавця відшкодувати Фонду суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду виникає тільки у випадку, коли працівника звільнено незаконно, і саме через цю подію застрахована особа втратила заробітну плату і була вимушена стати на облік як безробітна та отримувати страхові виплати.
Як встановлено судом, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №420/20809/21 (а.с.32-39) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області Головного управління ДПС в Одеській області адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДФС в Одеській області №256-0 від 27.09.2021 "Про звільнення підполковника податкової міліції ОСОБА_1 ", яким звільнено з посади податкової міліції ОСОБА_1 підполковника податкової міліції - старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень Слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області в запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом "г" (через скорочення штатів) згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженим Постановою КМУ від 29.07.1991 №114, та поновлено ОСОБА_1 підполковника податкової міліції на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень Слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області з 28.09.2021.
Відповідно до наказу "Про виконання рішення суду та поновлення на посаді ОСОБА_1 " від 07.04.2025 №1-о-ДФС (а.с.26) скасовано наказ Головного управління ДФС в Одеській області №256-0 від 27.09.2021 "Про звільнення підполковника податкової міліції ОСОБА_3 " та поновлено ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в Одеській області з 28 вересня 2021 року.
Тобто, незаконність звільнення відповідачем з посади вищевказаної особи встановлена судовим рішенням, яким і було поновлено її на посаді, з огляду на що суд також не бере доводи відповідача у цій частині.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 45 Закону України "Про зайнятість населення", реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Пунктом 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що із роботодавця утримуються: сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Оскільки судовим рішенням скасовано наказ про звільнення працівника, який став підставою для втрати заробітної плати, а в подальшому ця подія стала підставою для призначення та виплати йому допомоги по безробіттю, суд доходить висновку про те, що позивач має право на відшкодування відповідачем суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у відповідності до статей 34 та 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Таким чином, у зв'язку із поновленням безробітного на роботі за рішенням суду, відповідно до норм пункту 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", виплачена допомога по безробіттю в сумі 112 218,28 грн підлягає стягненню на користь Одеського обласного центру зайнятості з Головного управління ДФС в Одеській області, як з роботодавця. Наявність у Головного управління ДФС в Одеській області статусу роботодавця підтверджується також відповідними наказами останнього про поновлення ОСОБА_1 на посаді та його подальше звільнення (а.с.25, 26).
При цьому, враховуючи, що відповідно до положень ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд застосовує практику Суду як джерело права, суд відхиляє посилання відповідача на відсутність фінансування та зауважує, що ЄСПЛ у рішеннях від 18 жовтня 2005 року у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» та від 30 листопада 2004 року у справі «Бакалов проти України» зазначив, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Відтак, зважаючи на наведені приписи законодавства та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, а заперечення відповідача проти позову суд вважає необґрунтованими.
Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.129, 232, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (65044, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Семінарська, будинок 5, код ЄДРПОУ 39398646) на користь Одеського обласного центру зайнятості (65007, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Болтенка Михайла, будинок 10, код ЄДРПОУ 03491435) заборгованість з виплаченої суми забезпечення та вартості наданих соціальних послуг у розмірі 112 218 /сто дванадцять тисяч двісті вісімнадцять/ грн 28 коп., судовий збір у сумі 3 028 /три тисячі двадцять вісім/ грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Ю.М. Щавинська