ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
29.12.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/191/25
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В., секретар судового засідання Масловський А.Ю. розглянувши заяви Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про грошові вимоги до ПрАТ "Шкіряник" вх. №10533/25 від 01.12.2025 та вх.№20364/25 від 12.12.2025 у справі
за заявою: Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
до боржника: Приватного акціонерного товариства "Шкіряник"
про банкрутство
за участі:
від кредитора: Клебан Микола Андрійович,
розпорядник майна: Ракущинець Андрій Андрашович
установив: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Шкіряник".
12.05.2025 суд постановив, зокрема відкрити провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Шкіряник" (77202, вул.Петрушевича,29, м.Болехів, Калуського району, Івано-Франківської області, ідентифікаційний код юридичної особи: 22173327); оприлюднити на офіційному вебпорталі судової влади України оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Шкіряник".
14.05.2025 о 16:40 на офіційному вебпорталі судової влади України опубліковано оголошення за номером публікації 76067 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність Приватного акціонерного товариства "Шкіряник".
13.10.2025 суд постановив визначити розмір та перелік визнаних судом вимог кредиторів Приватного акціонерного товариства "Шкіряник" на загальну суму 6 378 722 грн 91 коп., які необхідно внести розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів; призначити підсумкове засідання суду на 01.12.2025.
01.12.2025 Головне управління ДПС в Івано-Франківській області подало заяву про грошові вимоги до ПрАТ "Шкіряник" в сумі 1 621 970 грн 62 коп. (вх. №10533/25 ).
08.12.2025 суд постановив заяву Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про грошові вимоги до ПрАТ "Шкіряник" в сумі 1 621 970 грн 62 коп. (вх. №10533/25 від 01.12.2025) прийняти до розгляду; призначити судове засідання на 29.12.2025.
12.12.2025 Головне управління ДПС в Івано-Франківській області подало заяву про збільшення грошових вимог вх.№20364/25. Суд визнав подану заяву такою, що відповідає вимогам процесуального законодавства та прийняв її до розгляду. За таких обставин заявлені грошові вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до ПрАТ "Шкіряник" становлять 5 348 797 грн 12 коп.
29.12.2025 розпорядник майна Ракущинець Андрій Андрашович подав Повідомлення про результати розгляду грошових вимог Головного управління ДПС в Івано-Франківській області вх.№21082/25.
В судовому засіданні 29.12.2025 представник кредитора заявлені грошові вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх визнати.
Розпорядник майна арбітражний керуючий Ракущинець Андрій Андрашович в судовому засіданні заявлені грошові вимоги визнав в повному обсязі.
Розглянувши заяву Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про грошові вимоги до боржника, заслухавши представника кредитора та розпорядника майна, дослідивши матеріали заяви, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положень статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства, грошовим зобов'язанням є зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України.
Отже, законодавцем не обмежено перелік підстав, з яких виникають грошові зобов'язання боржника перед кредиторами. Такими підставами можуть бути укладені боржником договори (правочини), грошові зобов'язання зі сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, які виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти, позики тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях.
До грошових зобов'язань боржника законодавець також відносить будь-які виражені у грошовій формі зобов'язання, які виникають в силу інших підстав, передбачених законодавством, за винятком неустойки (штрафу, пені) та інших фінансових санкцій, визначених на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника-юридичної особи, що виникли з такої участі (абзац 5 частини першої статті 1 КУзПБ).
Абзац 11 ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства визначає, що кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Кодексу, для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Зі змісту ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства вбачається, що кредитор, звертаючись до господарського суду з відповідною заявою, самостійно визначає розмір своїх кредиторських вимог, підтверджує їх відповідними документами. До обов'язків суду при розгляді відповідних заяв входить саме перевірка їх обґрунтованості та наявності документів, що підтверджують відповідні вимоги.
Завданням господарського суду у попередньому засіданні є перевірка заявлених до боржника грошових вимог конкурсних кредиторів, які можуть підтверджуватися або первинними документами (угодами, накладними, рахунками, актами виконаних робіт тощо), що свідчать про цивільно-правові відносини сторін та підтверджують заборгованість боржника перед кредитором, або рішенням юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення такого спору (аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 29.01.2019 р. у справі № 916/4644/15; Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 10.12.2019 р. у справі № 913/479/18).
Як вбачається з поданої заяви та встановив суд, ПрАТ "Шкіряник" зареєстроване як суб'єкт господарювання та перебуває на обліку в ГУ ДПС в Івано-Франківській області як платник податків, що покладає на нього обов'язок сплачувати у встановленому порядку і розмірі передбачені законодавством податки і збори.
Відповідно до положень ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Станом на 12.12.2025 за підприємством обліковується заборгованість в сумі 5 348 797 грн 12 коп., вказана сума складається з пені за такими платежами:
1. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код бюджетної класифікації 18010400) в сумі 1 783 грн 83 коп.;
2. Орендна плата з юридичних осіб (код бюджетної класифікації 18010600) в сумі 104 грн 21 коп.;
3. Земельний податок з юридичних осіб (код бюджетної класифікації 18010500) в сумі 358 584 грн 13 коп.;
4. Податок на прибуток підприємств (код бюджетної класифікації 11021000) в сумі 1 261 498 грн 45 коп.;
5. Пеня за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства (код бюджетної класифікації 21081000) у розмірі 3726 826 грн 50 коп., відповідно до податкового повідомлення-рішення № 025681/0707 від 08.10.2025, винесеного на підставі акта перевірки № 19873/09- 19-07-07/22173327 від 19.09.2025.
Щодо пені в сумі 1 621 970 грн 62 коп. (за несплату податкових зобов"язань, визначених у пунктах 1-4 ), суд зазначає, що така нарахована під час відображення в інтегрованій картці платника (ІКП) ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 12.05.2025 про відкриття провадження у справі № 909/191/25 про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Шкіряник", відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення корона вірусної хвороби (COVID -19) та не була предметом розгляду в суді та не включена в реєстр вимог кредиторів ПАТ "Шкіряник".
Згідно з п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з п.п. 16.1.4 п.16.4 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст. 38 ПК України).
Відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. В пункті 129.3.3 встановлений кінцевий строк нарахування пені на суму податкового боргу, зокрема, день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України).
Пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (п.п. 14.1.162 ПК України).
Згідно з ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: - п.129.1.1. при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;
- п. 129.1.2. при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
- п.129.1.3. при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Відповідно до ст. 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків. Суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні додатки.
Суд враховуючи положення Податкового кодексу України, перевірив правильність визначення заявником періоду її нарахування та зазначає, що така є обґрунтованою та належить до визнання.
Щодо грошових вимог в сумі 3 726 826 грн 50 коп., суд встановив, що за результатами проведеної позапланової документальної невиїзної перевірки ПрАТ "Шкіряник" щодо дотримання вимог валютного законодавства України при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності за контрактом № 23 від 07.08.2021 року, за період з 07.07.2021 до 31.08.2025 (Акт №19873/09-19-07-07/22173327 від 19.09.2025), контролюючий орган виявив порушення вимог статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII "Про валюту і валютні операції" при здійсненні розрахунків за експортним контрактом № 23 від 07.07.2021 року з нерезидентом Conceria PEGASO S.p.A (Італія). За вказане порушення останній нарахував пеню, яка відповідно до Додатку №5 до вказаного Акта перевірки "Розрахунок нарахування пені за порушення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортними операціями" становить 3 726 826 грн 50 коп.
На підставі зазначеного Акта перевірки контролюючий орган виніс податкове повідомлення рішення № 025681/0707 від 08.10.2025, яке 09.10.2025 направив на адресу боржника, докази чого долучені до поданої заяви.
Згідно з п. 113.7. ст. 113 ПК України у разі застосування контролюючими органами до
платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення-рішення.
Відповідно до вимог п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 42.2, 42.4 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (п. 42.5, ст. 42 ПК України).
Суд встановив, що податкове повідомлення-рішення направлене відповідно до вимог статті 42 Податкового кодексу України та вважається належним чином врученим платнику податків.
Доказів погашення податкового боргу чи сплату нарахованої пені боржник не подав, доводи заявника не спростовував.
За наведеного, грошові вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до боржника ПрАТ "Шкіряник" в сумі 5 348 797 грн 12 коп. - є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами.
Крім того, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області за подання заяви про грошові вимоги кредитора до боржника сплатило судовий збір у сумі 4 844 грн 80 коп. , згідно з платіжною інструкцією № 2122 від 04 грудня 2025 року, який також належить до визнання.
Черговість задоволення вимог кредиторів визначена статтею 64 Кодексу України з процедур банкрутства.
Згідно з абз. 5 п. 1 ч. 1 зазначеної вище норми, у першу чергу задовольняються: витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді.
Інші вимоги кредиторів задовольняються в шосту чергу ( ч.6 ст.64 Кодексу України з процедур банкрутства).
За наведених обставин та правових норм, грошові вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до ПрАТ "Шкіряник" є конкурсними, але без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів, які необхідно внести розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів боржника.
Керуючись ст. 1, 2, 45, 46, 64 Кодексу України з процедур банкрутства; ст. 3, 232, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
задовольнити заяви Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про кредиторські (грошові) вимоги до боржника ПрАТ "Шкіряник" (вх. №10533/25 від 01.12.2025 та вх.№20364/25 від 12.12.2025).
Визнати грошові вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, буд. 20; код ЄДРПОУ: 43968084) до боржника Приватного акціонерного товариства "Шкіряник" (77202, вул.Петрушевича,29, м.Болехів, Калуського району, Івано-Франківської області, ідентифікаційний код юридичної особи: 22173327), які розпоряднику майна необхідно внести до реєстру вимог кредиторів Приватного акціонерного товариства "Шкіряник" в сумі 5 348 797 (п"ять мільйонів триста сорок вісім тисяч сімсот дев"яносто сім) грн 12 коп. - в шосту чергу задоволення вимог кредиторів та 4 844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн 80 коп. витрат на оплату судового збору - в першу чергу задоволення вимог кредиторів.
Вказані вимоги кредитора є конкурсними, але без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Ця ухвала суду є підставою для внесення відомостей про кредитора Головне управління ДПС в Івано-Франківській області до реєстру вимог кредиторів Приватного акціонерного товариства "Шкіряник".
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її прийняття, та може бути оскаржена у порядку та строки, визначені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.
Дата підписання: 02.01.2026
Суддя Т. В. Максимів