Рішення від 15.12.2025 по справі 751/2142/25

Справа№751/2142/25

Провадження №2-а/751/82/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2025 року місто Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

у складі: головуючого-судді Овсієнко Ю.К.,

за участю секретаря Решетник В.В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Дудка О.В. звернулася до суду з позовом в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 № 149 від 07.02.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП стосовно притягнення ОСОБА_1 за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що 03.02.2025 близько 06.00 год. ОСОБА_1 їхав на власному автомобілі по АДРЕСА_1 та був зупинений працівниками патрульної поліції, при перевірці документів, працівник поліції повідомив, що відносно позивача в системі Національної поліції України наявна інформація про порушення мобілізаційного законодавства та відразу доставили до Чернігівського обласного мобілізаційного центру за адресою: АДРЕСА_2 .

Представник мобілізаційного центру повідомив позивача, що потрібно пройти військово-лікарську комісію, позивач погодився пройти ВЛК, однак так як його зупинили на вулиці та відразу доставили до приміщення мобілізаційного центру, він не мав з собою відповідних медичних документів, які необхідно надати під час проходження ВЛК, відповідно до Наказу Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», тому позивач повідомив працівників територіального центру комплектування, що пройде ВЛК після того як візьме всі необхідні медичні документи та медичні картки, так як має проблеми зі здоров'ям і планувалося проведення відповідної операції. Однак, на аргументи позивача ніхто не реагував та відносно нього почали складати Протокол про адміністративне правопорушення за порушення вимог абзацу 4 частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме за відмову від проходження військово-лікарської комісії, за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

Після того, як працівник центру склав протокол то позивач попросив його копію, або можливість сфотографувати його, однак позивачу відмовили в наданні копії, але дозволили зробити фото протоколу. Через деякий час, але вже після складання протоколу позивачу вручили повістку № 02/0032, про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 09.00 год 04.02.2025, для проходження ВЛК та уточнення облікових даних та відпустили.

Відповідно фото-копії протоколу розгляд справи про адміністративне правопорушення був призначений на 07.02.2025 о 11.00 год.

З 04.02.2025 по 07.02.2025 включно позивач знаходився на лікарняному. Відповідно до вимог законодавства, позивач повідомив ІНФОРМАЦІЯ_2 про неможливість з'явитися 04.02.2025 з огляду на лікування, з наданням відповідних доказів.

В подальшому, лікування позивача продовжилося та з 10.02.2025 по 10.02.2025 позивач перебував на стаціонарному лікуванні в КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР, де йому була проведена операція. На даний час лікарняне, після оперативного втручання продовжено відповідно до медичного висновку про непрацездатність 438М-76-РТ-С6КМ-А8Т4.

25.02.2025 позивач отримав за адресою реєстрації та проживання від ІНФОРМАЦІЯ_4 постанову № 149 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

З даною постановою № 149 та протоколом № 149 позивач не згоден та вважає їх протиправними.

Зазначає, що відповідачем направлення на його ім'я на проходження 03.02.2025 військово-лікарської комісії, а також повістка про виклик для проходження медичного огляду (ВЛК) на 03.02.2025 не вручалося.

Направлення, яке зазначено в графі «До протоколу додається» та в постанові (…(направлення № 2071 від 02.02.2025)…) позивачу не вручалося, з ним він не ознайомлювався.

Повістка за № 02/0032 яка позивачу була вручена 03.02.2025 була надана вже після складання Протоколу № 149 і в ній зазначено необхідність з'явитися 04.02.2025.

Крім того, зазначає, що нормою пункту 3.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України на військовозобов'язаного покладається обов'язок під час проведення медичного огляду надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, виписки з медичної документації щодо понесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.

В графі «Факт вчинення правопорушення підтверджують свідки» відсутні жодні відомості, які б підтвердили факт категоричної відмови від проходження ВЛК, при цьому зазначає, що не відмовлявся від проходження комісії, а погодився на її проходження після того, як збере всі необхідні медичні документи, як того вимагає закон, про що і зазначив в графі «Пояснення та зауваження щодо змісту протоколу».

Ухвалою судді від 07.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

21.03.2025 представником ІНФОРМАЦІЯ_4 через систему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позову. Заперечення зводяться до того, що у зв'язку з перебуванням позивача у розшуку за неявку по Розпорядженню, Національна поліція затримала позивача 03.02.2025 та доставила його до обласного ТЦК та СП, де йому виписано Направлення на ВЛК та запропоновано пройти ВЛК, від чого позивач відмовився. Факт вручення позивачу направлення на ВЛК підтверджується рядом доказів. По-перше, копією самого Направлення на ВЛК від 03.02.2025 № 2071, по-друге, це Направлення зареєстровано в Журналі реєстрації направлень на ВЛК, виданих військовозобов'язаним для проходження медичного огляду мобільної групи ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_3 . З копії журналу видно, що Направлення позивача на ВЛК зареєстровано 03.02.2025. При цьому позивач відмовився розписуватися в журналі, про що в останній колонці журналу зроблено відповідна відмітка. Через відмову позивача від ВЛК, представником відповідача складено на позивача протокол від 03.02.2025 № 149. Позивач відмовився від підпису Протоколу. Також, позивачу виписана повістка від 03.02.2025 № 02/0032 про необхідність прибуття до відповідача 04.02.2025. Після цього позивач залишив територію ТЦК та СП. Позивач не з'явився до відповідача ні 04.02.2025, як зазначено в повістці, ні 07.02.2025 на розгляд його адміністративної справи, як це вказано у протоколі, ні станом на дату розгляду цієї справи в суді.

Позивач відмовився проходити ВЛК 03.02.2025 і так і не пройшов ВЛК станом на дату розгляду цієї справи в суді. Тобто, твердження позивача про бажання пройти ВЛК пізніше суперечить фактичним обставинам справи, а саме тому факту, що позивач так і не пройшов ВЛК станом на зараз (а.с.31-34).

26.03.2025 представником ІНФОРМАЦІЯ_1 через систему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позову. Заперечення зводяться до того, що під час складання протоколу про адміністративне правопорушення позивач власноручно надав пояснення та зауваження щодо змісту протоколу.

Під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності справу може бути розглянуто у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Позивач був повідомлений про дату, час та місце розгляду адміністративного правопорушення, зі змістом протоколу ознайомлений. Постанова № 149 від 07.02.2025 винесена від імені територіального центру комплектування та соціальної підтримки уповноваженою на те посадовою особою, а саме начальником територіального центру комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_3 , зазначена постанова направлена позивачу засобами поштового зв'язку.

Зазначають, що у лікарів ВЛК є доступ до ЕСОЗ для отримання необхідних медичних даних військовозобов'язаного, в разі наявності порушення стану здоров'я позивача в ЕСОЗ містилася про це інформація із зазначенням діагнозів.

Позивачу було виписано Направлення на проходження ВЛК та запропоновано пройти ВЛК, від чого позивач відмовився. Факт вручення позивачу Направлення підтверджується копією Направлення на ВЛК від 03.02.2025 № 207, направлення зареєстровано у відповідному Журналі реєстрації направлень на ВЛК, виданих військовозобов'язаним для проходження медичного огляду. Позивач відмовився розписуватися в журналі, про що в останній колонці журналу зроблена відповідна відмітка. Отже, перебуваючи на військовому обліку та маючи статус військовозобов'язаного, позивач відмовився від виконання обов'язку, передбаченого ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ. Вказують, що проходження ВЛК є не правом, а обов'язком військовозобов'язаного, за порушення якого може наставати відповідальність (а.с.42-44).

25.03.2025 представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Дудка О.В. подано відповідь на відзив. Зазначають що відсутні докази, які б підтвердили факт відмови позивача від отримання направлення чи ознайомлення з ним, хоча позивач підписував всі надані йому документи в той день (протокол, повістку), крім того, відсутні докази вручення повістки про виклик для проходження медичного огляд (ВЛК) саме на 03.02.2025.

Вказують на те, що в період часу з 04.02.2025 по 07.02.2025 позивач перебував на лікарняному, та відповідно до вимог закону повідомив відповідача про те, що у зв'язку з хворобою не може з'явитися 04.02.2025 за повісткою врученою 03.02.2025 № 02/0032, підтвердженням чого є повідомлення та квитанція про направлення цього листа відповідачу (а.с.50-51).

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови, суд приходить до наступного висновку.

Як було встановлено з матеріалів справи 03.02.2025 позивача ОСОБА_1 було доставлено працівниками Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У подальшому, начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 було складено направлення №71 віл 20.02.2025 до військово-лікарської комісії щодо солдата ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в ЗСУ у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації в особливий період (а.с.40).

Вказане направлення зареєстроване в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12, де наявна також відмітка про відмову позивача від підпису (а.с.39).

Також 03.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 склав щодо позивача ОСОБА_1 повістку №02/0032 від 03.02.2025 про виклик для уточнення даних на 04.02.2025 о 09:00 год (а.с.11) та протокол № 149 про адміністративне правопорушення (а.с.9-10).

За змістом адміністративного протоколу ОСОБА_1 інкримінується порушення вимог абзацу 4 частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в частині відмови від проходження військово-лікарської комісії згідно із виписаним йому направленням.

Указаний протокол містить роз'яснення ОСОБА_1 його процесуальних прав, передбачених статтею 268 КУпАП та змісту статті 63 Конституції України, а також містить сповіщення про розгляд справи про адміністративне правопорушення об 11.00 год 07.02.2025 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 . Сповіщення позивача про дані відомості підтверджується його особистим підписом у відповідній графі протоколу.

У графі протоколу, яка фіксує пояснення особи, щодо якої такий протокол складено, позивачем наведено власноручне пояснення такого змісту «Не відмовляюсь від проходження ВЛК, пройду медичний огляд після того, як зберу всі медичні документи, щоб надати їх комісії, відповідно до вимог закону, так як маю проблеми зі здоров'ям».

Згідно консультативного висновку лікаря загальної практики від 04.02.2025, ОСОБА_1 з 04.02.2025 по 07.02.2025знаходився на лікарняному (а.с.12, 13).

04.02.2025 ОСОБА_1 звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 з повідомленням, що 04.02.2025 не зміг з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 за повісткою від 03.02.2025, так як перебуває на лікуванні з діагнозом: ГРВІ. Гострий ларинготрахеїт. Гострий риносинусит. Лікування проходить в сімейній клініці ТЕСЛА. (а.с.15).

Згідно виписки № 2926 із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_1 з 10.02.2025 по 24.02.2025 перебував на стаціонарному лікуванні в КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради. МВТН видано з 10.02.2025 по 24.02.2025, продовжує хворіти (а.с.16-17).

07.02.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 полковником ОСОБА_2 розглянуто справу про адміністративне правопорушення, за результатами розгляду якої позивача у цій справі визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210 -1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн. (а.с.19)

Вказана постанова направлена на адресу позивача і отримана ним згідно штампу на конверті 21.02.2025 (а.с.18).

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини 1 статті 1 вищевказаного Закону, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Частиною 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

- проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», (зі змінами) введено правовий режим воєнного стану на території України, який триває і на даний час.

Відповідно до Указу Президента України № 65/2022 від 24 лютого 2022 року «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 № 2105-IX, оголошено загальну мобілізацію.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлено в Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

За визначенням статті 1 вищевказаного Закону, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно ч.ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

У відповідності до абзаців 2 та 4 частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані, зокрема:

- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Відповідно до абзацу 8 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Згідно положень абзацу 9 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:

1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;

3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

4) місце, день і час явки за викликом;

5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;

6) реєстраційний номер повістки;

7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Статтею 210-1 КУпАП передбачено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Так, за приписами частини 1 статті 210-1 КУпАП, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У відповідності до частини 3 статті 210-1 КУпАП, вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 9 КУпАП встановлено, що правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

В силу вимог статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

За приписами статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Положеннями статті 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ураховуючи викладене, висновки про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення повинні ґрунтуватися на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи та наданих доказів.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою № 149 начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 полковника ОСОБА_2 від 07.02.2025 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн.

Відповідно до оскаржуваної постанови, 03.02.2025 о 06 год 20 хв. громадянин України ОСОБА_1 відмовився проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно із рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 (направлення за № 2071 від 02.02.2025), чим порушив абзац 4 частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560, в редакції, чинній на час винесення оскаржуваної постанови від 14.11.2024).

Вищевказаний Порядок визначає, зокрема, процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних, організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби, процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

За приписами підпункту 1 пункту 27 Порядку №560, під час мобілізації громадяни викликаються з метою: до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

- взяття на військовий облік;

- проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

- уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

- призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.

Пунктом 28 Порядку №560 передбачено, що виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Згідно вимог пункту 29 Порядку №560, у повістці зазначаються, зокрема, мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ.

Як вбачається з наданої до суду повістки № 02/0032 від 03.02.2025 ОСОБА_1 належить з'явитися 04.02.2025 о 09:00 год., до ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_3 , мета виклику: «для уточнення облікових даних та проходження ВЛК» (а.с. 11).

Відповідно до абзацу 3 пункту 69 Порядку №560 громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), на медичний огляд не направляються. На медичний огляд громадяни, які уточнили свої облікові дані, викликаються повісткою.

Положеннями пункту 74 Порядку №560 передбачено, що резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11. При цьому, особам віком до 45 років видається направлення щодо визначення їх придатності до проходження військової служби у десантно-штурмових військах, силах спеціальних операцій, морській піхоті.

Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту та військовозобов'язаному під особистий підпис.

Під час вручення направлення резервістам та військовозобов'язаним під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.

Таким чином, з наведеного вбачається, що процедурі проходження ОСОБА_1 , медичного огляду передує видача начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою, згідно з додатком 11 Порядку №560 та реєстрація відповідного направлення в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою, згідно з додатком 12 Порядку №560, а також, формування повістки про виклик для проходження відповідного огляду.

В силу вимог пункту 3.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, військовозобов'язаний під час проведення медичного огляду зобов'язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.

Зазначені документи, а на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи, ТЦК та СП до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.

Отже, вказаною нормою пункту 3.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України на військовозобов'язаного покладається обов'язок під час проведення медичного огляду надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.

Позивач зазначає, що у зв'язку із тим, що його було зупинено на вулиці, останній не мав при собі медичних документів, оскільки не готувався в цей день проходити військово-лікарську комісію, крім того пояснив, що має проблеми зі здоров'ям.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи з 04.02.2025 по 07.02.2025 позивач перебував на лікарняному, про що було повідомлено начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 04.02.2025, а з 10.02.2025 по 24.02.2025 знаходився на стаціонарному лікуванні в КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР.

Вказане дозволяє стверджувати, що у діях позивача відсутній умисел на вчинення правопорушення, за яке його притягнуто до адміністративної відповідальності.

Водночас, суд звертає увагу, що надання медичної документації, яка відсутня в ЕСОЗ, навіть якщо з такої документації не вбачається наявність підстав для виключення особи з військового обліку, є обов'язком самого військовозобов'язаного який направляється на ВЛК.

Більше того, такий обов'язок обумовлений необхідністю детального дослідження стану здоров'я військовозобов'язаного з метою прийняття повного та обґрунтованого висновку щодо його придатності/непридатності до військової служби.

Тому, відповідач, при розгляді питання про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, зобов'язаний був оцінити вказані пояснення позивача щодо відсутності із собою медичних документів, надати їм оцінку, та врахувати при вирішенні питання про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, однак, цього не зробив.

Таким чином, суд не вбачає правових підстав для тверджень, що позивач відмовлявся від проходження військово-лікарської комісії.

Отже, на переконання суду, відповідач не встановив усіх обставин, які мають значення для справи, а відтак передчасно прийшов до висновку про вчинення позивачем адміністративного правопорушення.

Беручи до уваги вищевказане, суд вважає, що відповідачем не доведено порушення ОСОБА_1 вимог 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та як наслідок, вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Таким чином, постанова начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_2 № 149 від 07.02.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності гр.. ОСОБА_1 за ч.3 ст. 210-1 КУпАП підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення - закриттю.

Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

А тому, понесені позивачем судові витрати (а.с.1), підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_4 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 14, 19, 72, 77, 90, 139, 245, 246, 250, 286 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Скасувати постанову №149 начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 07.02.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 201-1 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн, а провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 , судовий збір у сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідачі: ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 );

ІНФОРМАЦІЯ_9 (місцезнаходження: АДРЕСА_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Суддя Ю.К. Овсієнко