Справа № 503/2075/25
Провадження №3/503/1494/25
23 грудня 2025 року м. Кодима
Суддя Кодимського районного суду Одеської області Калашнікова Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кодима справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інспектора прикордонної служби 1 категорії-фельдшера, групи віпс " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", НОМЕР_1 прикордонний загін впс " ІНФОРМАЦІЯ_3 "(тип Б), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
29 жовтня 2025 року о 08 год 00 хв ОСОБА_1 , обіймаючи посаду інспектора прикордонної служби 1 категорії-фельдшера групи віпс " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", НОМЕР_1 прикордонний загін впс " ІНФОРМАЦІЯ_3 "(тип Б) та будучи старшим зміни прикордонних нарядів, діючи в умовах особливого періоду, допустив порушення правил несення прикордонної служби, перебуваючи у складі прикордонного наряду «Групи реагування», що виразилось у прийнятті самостійного невірного рішення щодо керівництва діями прикордонних нарядів, без відповідного погодження з керівництвом підрозділу. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав повністю та щиро розкаявся у скоєнному.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов наступних висновків.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний, зокрема, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність особи, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 1 статті 172-18 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України.
Адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП настає за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до статті 1 Закону України № 389-VІІІ від 12 травня 2015 року "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, що затверджений Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введений воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався, і діяв на час вчинення адміністративного правопорушення та на час розгляду справи.
Особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу.
Ураховуючи вищенаведене слід дійти висновку, що починаючи з 24 лютого 2022 року і до теперішнього часу в Україні діє режим воєнного стану, який є особливим періодом.
Крім особистого визнання, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме, протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ № 296354 від 04 грудня 2025 року, в якому викладені обставини вчиненого правопорушення; рапортом заступника начальника відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (тип В) з морально-психологічного забезпечення відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 "(тип Б) лейтенанта ОСОБА_2 ; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 20.11.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_3 , від 06.11.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 12.11.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 06.11.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_6 від 06.11.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_7 від 06.11.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_8 від 06.11.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_9 від 06.11.2025 року, письмовими поясненями ОСОБА_10 від 06.11.2025 року, витягом з книги прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (тип В) прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б), витягом з книги штатно посадового обліку відіділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " ( тип Б), копією журналу спостреження "оператор комплексу спеціальних технічних засобів" відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_4 (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б), копією книги видачі зброї та боєприпасів черговими підрозділу охорони кордону відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " тип (Б), копією робочого зошита прикордонного наряду "черговий підрозділу охрони кордону" відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип В) відділення прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б), висновком службового розслідування по факту виявлення ознак незаконного перетину державного кордону на ділянці відповідальності віділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (тип В) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б), копією наказу "Про результати службового розслідування".
При вирішенні питання щодо призначення адміністративного стягнення, враховуються положення ст. 33 КУпАП, а саме характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Отже, ураховуючи конкретні обставини вчинення адміністративного правопорушення, відсутність обтяжуючих обставин, особу порушника, який раніше до відповідальності не притягався, його майновий стан, суддя дійшов висновку, що необхідним і достатнім буде застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн.
Роз'яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений ним не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови, з наданням до суду в цей строк документа, який підтверджує його сплату. У разі несплати штрафу, постанову про його накладення буде звернуто для примусового виконання, а з порушника стягнуто подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір, у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду, через Кодимський районний суд Одеської області, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Т.О.Калашнікова