Справа № 466/8586/25
Провадження № 2-о/466/371/25
про відмову у відкритті провадження
06 жовтня 2025 року м. Львів
суддя Шевченківського районного суду м. Львова Невойт П.С., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа - Комунальне некомерційне підприємство «1 територіальне медичне об'єднання м. Львова» про встановлення факту отримання інвалідності 2-ї групи, внаслідок захворювання, пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби,
ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , заінтересована особа - Комунальне некомерційне підприємство «1 територіальне медичне об'єднання м. Львова», юридична адреса: м. Львів, вул. І. Миколайчука, 9, звернувся до суду із заявою про встановлення факту отримання інвалідності 2-ї групи, внаслідок захворювання, пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби.
Оглянувши матеріали заяви, встановлено наступне.
Перелік справ про встановлення факту, які підлягають розгляду судом, передбачено нормами ст. 315 ЦПК України.
Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з вимогами частини першої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суб'єктом владних повноважень на підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14 серпня 2008 року затверджено Положення № 402.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Частиною другою статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суб'єктом владних повноважень на підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно- владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно із п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи наведене, оскільки справа про встановлення факту належності отримання інвалідності 2-ї групи, внаслідок захворювання, пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби, не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, у відкритті провадження за такою заявою необхідно відмовити.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України,
у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Комунальне некомерційне підприємство «1 територіальне медичне об'єднання м.Львова» про встановлення факту отримання інвалідності 2-ї групи, внаслідок захворювання, пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби, - відмовити.
Роз'яснити заявнику, що дана заява підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства і йому слід звернутися із заявою до Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя: П. С. Невойт