Вирок від 15.10.2025 по справі 761/8953/24

Справа № 761/8953/24

Провадження №1-кп/761/2125/2025

ВИРОК

Іменем України

15 жовтня 2025 року, Шевченківський районний суд міста Києва у складі

головуючої судді - ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Шевченківського районного суду міста Києва, в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) кримінальне провадження №42021000000000473, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.03.2021 відносно

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Жура Рибницького району Молдовської РСР, громадянина рф, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

за обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 110, ч. 1 ст. 2583, ч. 2 ст. 3321 КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора - ОСОБА_4 ,

захисника - ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

Так, з 19.02.2014 представниками Російської Федерації (далі - РФ) розпочато збройне вторгнення збройних сил РФ (далі - ЗС РФ), приховане твердженням керівників РФ про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями Чорноморського флоту РФ та іншими підрозділами ЗС РФ здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечивши військову окупацію території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя. 18.03.2014 РФ оголосила про офіційне включення Криму до її території.

Одночасно із цим, протягом березня та на початку квітня 2014 року, під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади та ЗС РФ представники незаконних збройних формувань, озброєних банд і груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, взяли під контроль будівлі, в яких знаходилися органи місцевої влади та місцеві органи виконавчої влади України, військові об'єкти України в окремих районах Донецької та Луганської областей України. 07.04.2014 на території Донецької області створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі за текстом - «ДНР»), а 27.04.2014 у Луганській області - терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі за текстом - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування, які функціонують і по теперішній час.

Створена унаслідок військового вторгнення «ДНР», відповідно до ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», є терористичною організацією. Її учасники на території України займаються вчиненням актів тероризму, залякуванням населення, вбивством громадян, захопленням адміністративних будівель органів державної влади і місцевого самоврядування, а також інших тяжких і особливо тяжких злочинів, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у державі.

Основною метою діяльності вказаної терористичної організації є насильницька зміна та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні, а також зміна меж території і державного кордону України шляхом створення незаконного державного утворення «ДНР».

Зазначена терористична організація є стійкою, має чітку ієрархію та структуру, що складається з політичного та силового блоків, які очолюють керівники терористичної організації (стосовно яких є окремі кримінальні провадження), а також розподіл функцій між її учасниками, на яких покладені відповідно обов'язки згідно з єдиним планом спільних злочинних дій.

На керівників блоків покладається керівництво, організація дій та контроль за діяльністю підлеглих їм співучасників злочину за допомогою керівників груп, що входять до складу вказаних блоків.

При цьому на керівників та учасників силового блоку покладається забезпечення стійкості терористичної організації шляхом вчинення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів і військовослужбовцями Збройних Сил України. У свою чергу, представники політичного блоку організовують збір та отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб, лояльно налаштованих до їхньої діяльності, чим також забезпечують існування вказаної терористичної організації.

«ДНР» має стабільний склад лідерів, які підтримують між собою тісні стосунки, централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.

Так, на учасників політичного блоку, відповідно до плану спільних злочинних дій, покладаються такі обов'язки: створення так званих органів державної влади «ДНР» та організація їх діяльності; видача нормативно-правових актів від імені нелегітимних органів державної влади «ДНР»; організація та проведення незаконного референдуму на території Донецької області про визнання суверенітету незаконного державного утворення «ДНР»; проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності терористичної організації «ДНР» з метою схиляння його до участі у вказаній терористичній організації та отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України; організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу; налагодження взаємодії з незаконним державним утворенням «Луганська народна республіка» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на повалення конституційного ладу та захоплення державної влади в Україні, а також дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України; налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном, з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним Силам України; налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітацій, висвітлення діяльності «ДНР», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у проведенні антитерористичної операції, а також формування думки серед населення про законність власних дій та вчинення за їх допомогою закликів до повалення конституційного ладу і захоплення державної влади в Україні і дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України; надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам бойового блоку «ДНР» для забезпечення їхньої протиправної діяльності; забезпечення учасників «ДНР» транспортом, символікою та агітаційними матеріалами.

На учасників силового блоку, відповідно до плану спільних злочинних дій, покладаються такі обов'язки: систематична організація та ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями Збройних Сил України, задіяними у проведенні антитерористичної операції; з метою опору представникам державної влади та унеможливлення припинення злочинної діяльності правоохоронними органами і Збройними Силами України, організація у групи осіб, які є прихильниками злочинної діяльності учасників «ДНР», озброєння зазначених осіб та керівництво їхніми діями; створення не передбачених законом збройних формувань та участь у їхній діяльності; вербування нових учасників до складу силового блоку «ДНР» та керівництво їхніми діями; захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької області; скоєння терористичних актів і диверсій на території України; захоплення зброї чи заволодіння в інший спосіб боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами, а також будівництво укріплень з метою протидії діяльності осіб, задіяних у проведенні антитерористичної операції, та забезпечення власної злочинної діяльності; викрадення осіб з метою отримання матеріальної вигоди та залякування осіб, які підтримують чинну владу в Україні; силова підтримка учасників політичного блоку під час проведення незаконного референдуму на території Донецької області про визнання суверенітету незаконного державного утворення «ДНР», а також укріплення та охорона зайнятих ними будівель і споруд; вчинення дій, спрямованих на унеможливлення проведення 25.05.2014 на території Донецької області позачергових виборів Президента України; організація поставок зброї, боєприпасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичної організації.

Реалізуючи свої злочинні наміри, нелегітимні представники окремих районів Донецької області, які назвали себе «ДНР», у порушення вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР, а саме ст. 7 (згідно з якою місцевий референдум є формою вирішення територіальної громадою питань місцевого значення шляхом прямого волевиявлення; предметом місцевого референдуму може бути будь-яке питання, віднесене Конституцією України, цим законом та іншими законами до відання місцевого самоврядування; на місцевий референдум не можуть бути винесені питання, віднесені законом до відання органів державної влади; порядок призначення та проведення місцевого референдуму, а також перелік питань, що вирішуються виключно референдумом, визначається законом про референдуми) та п.п. 18, 19 ч.1 ст. 26 (відповідно до яких виключно на пленарних засіданнях місцевих рад вирішується питання прийняття рішення про проведення місцевого референдуму), 11.05.2014 проведено незаконний референдум про підтримку акта про державну самостійність Донецької народної республіки», за результатами якого 12.05.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «Донецька народна республіка».

Так, 13.04.2014 Радою національної безпеки і оборони України прийнято рішення «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», яке введено в дію Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 №405/2014, згідно з яким на території України розпочато антитерористичну операцію.

Наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 №33/6/9 районами проведення антитерористичної операції визначено території Донецької та Луганської областей.

До проведення антитерористичної операції, відповідно до ст. 4 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», залучені військові підрозділи Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України, а також інші правоохоронні органи.

Разом з тим 17.03.2015 Верховна Рада України своєю постановою №254-VІІІ визнала тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей.

Крім того, згідно зі Зверненням Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором, затвердженим постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 №129-VIII; Заявою Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян», схваленою постановою Верховної Ради України від 04.02.2015 №145-VIII; Заявою Верховної Ради України «Про відсіч збройної агресій Російської Федерації та подолання її наслідків», схваленою постановою Верховної Ради України від 21.04.2015 №337-VIII, «ДНР» та «ЛНР» визначено терористичними організаціями, референдум, проведений у травні 2014 року, - фіктивним, проведеним у неконституційний спосіб.

Конвенцією Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності від 15.11.2000 зобов'язано держави-учасниці криміналізувати участь в організованій злочинній групі. При цьому згідно з п. «а» ст. 2 цієї Конвенції організована злочинна група означає структурно оформлену групу в складі трьох або більше осіб, що існує протягом визначеного періоду часу і діє узгоджено з метою здійснення одного або декількох серйозних злочинів або злочинів, визнаних такими відповідно до цієї Конвенції, для того, щоб одержати, прямо або посередньо, фінансову або іншу матеріальну вигоду.

Поняття терористичної організації наведено в Законі України «Про боротьбу з тероризмом» від 20.03.2003 №638-IV, відповідно до якого це є стійке об'єднання трьох і більше осіб, створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено певні правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів.

Визначальним для визнання організації терористичною є те, що хоч один з її структурних підрозділів здійснює терористичну діяльність з відома хоча б одного з керівників (керівних органів) усієї організації.

Рішенням Варшавської конвенції 2001, Резолюцією Ради Безпеки ООН від 28.09.2001 №1373 по боротьбі з тероризмом, а також відповідними положеннями Закону України «Про боротьбу з тероризмом» від 20.03.2003 №638-IV терористичну організацію виділено, як вид злочинної організації зі спеціальною метою - здійснення терористичної діяльності.

Так, згідно із Законом України «Про боротьбу з тероризмом» від 20.03.2003 №638-IV терористична діяльність - це діяльність, яка охоплює: планування, організацію, підготовку та реалізацію терористичних актів; підбурювання до вчинення терористичних актів, насильства над фізичними особами або організаціями, знищення матеріальних об'єктів у терористичних цілях; організацію незаконних збройних формувань, злочинних угруповань (злочинних організацій), організованих злочинних груп для вчинення терористичних актів, так само, як і участь у таких актах; вербування, озброєння, підготовку та використання терористів; пропаганду і поширення ідеології тероризму; фінансування та інше сприяння тероризму.

Статтями 17, 65 Конституції України передбачено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Положеннями ст. 25 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» визначено, що керівники та посадові особи підприємств, установ і організацій, а також громадяни, які сприяли терористичній діяльності, несуть відповідальність згідно із законом.

У результаті подій, які відбувались протягом квітня - вересня 2014 року, велика частина території та населених пунктів Донецької області опинилась під контролем нелегітимних представників окремих районів Донецької області, які назвали себе «ДНР», які постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 №254-VIII та Законом України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» від 16.09.2014 №1680-VII визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.

Надалі з метою реалізації злочинних намірів щодо насильницького захоплення державної влади та зміни конституційного ладу представниками самопроголошених органів влади терористичної організації «ДНР» протягом 2014-2015 років прийнято такі рішення: 13.05.2015 за № 35-ІНС так званий закон «Про систему органів виконавчої влади ДНР», яким передбачено, що систему органів виконавчої влади «ДНР» складають: 1) рада міністрів; 2) міністерства; 3) державні комітети; 4) служби; 5) агенції; 6) інспекції; 7) інші органи виконавчої влади «ДНР»; 24.09.2014 представниками самопроголошеної народної ради «ДНР» прийнято так звані закони «Про вибори депутатів народної ради ДНР» та «Про вибори голови ДНР», згідно з якими зазначені вибори призначено на 02.11.2014;

У м. Донецьк та частині Донецької області, підконтрольній представникам терористичної організації «ДНР», 02.11.2014 всупереч вимогам чинного законодавства України проведено вибори голови та депутатів «народної ради «ДНР», за результатами яких обрано голову «ДНР» та депутатів до складу «народної Ради «ДНР», які приступили до виконання своїх повноважень.

У період з 02.11.2014 по 24.04.2015 самопроголошеним головою «ДНР» з метою вибудовування політичного блоку терористичної організації «ДНР» створено структуру виконавчих органів державної влади «ДНР» - «раду міністрів ДНР», а також інші виконавчі органи державної влади «ДНР». До структури терористичної організації увійшов такий підрозділ, як «міністерство освіти і науки ДНР» (далі - «міністерство»).

«Радою міністрів ДНР» 26.09.2014 видано постанову №35-11, якою затверджено «положення про міністерство освіти і науки» та його структуру (з подальшими змінами від 02.06.2015 №10-1, від 22.07.2015 №13-43, від 10.10.2019 №30-10, від 17.02.2020 №6-3).

Згідно з цим положенням «міністерство» є органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері освіти та виконує такі функції: здійснює координацію і контроль (нагляд) за діяльністю навчальних і наукових закладів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, що перебувають у його віданні; свою діяльність здійснює безпосередньо та через підвідомчі йому організації у взаємодії з іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями та іншими організаціями; вносить до «ради міністрів» проекти законів, нормативно-правових актів «ради міністрів» та інші документи, щодо яких потрібне рішення «ради міністрів»; на основі та на виконання законодавства «ДНР» самостійно приймає і встановлює проекти документів з питань, що належать до сфери діяльності «міністерства»; здійснює функції головного розпорядника коштів бюджету, передбачених на утримання «міністерства» і реалізацію покладених на нього функцій; здійснює організацію моніторингу системи освіти; забезпечує в межах своєї компетенції захист відомостей, що становлять державну таємницю; забезпечує мобілізаційну підготовку «міністерства», а також контроль та координацію діяльності тих, хто перебуває у його віданні, служб та агенцій з їхньої мобілізаційної підготовки; здійснює організацію та ведення цивільної оборони в «міністерстві»; здійснює державну акредитацію навчальних закладів (їх підрозділів), а також контролює зміст і якість освітнього процесу у всіх типах організацій (їх підрозділах); взаємодіє в установленому порядку з органами державної влади іноземних держав і міжнародними організаціями у відповідній сфері діяльності;

Згідно з «Положенням» «міністерство» освіти очолює «міністр», який призначається на посаду та звільняється з посади «радою міністрів» та «верховною радою ДНР». «Міністр» несе персональну відповідальність за виконання покладених на «міністерство» повноважень та реалізацію державної політики у встановленій сфері діяльності. «Міністр» має «заступників», які призначаються на посаду та звільняються з посади «радою міністрів», за поданням «міністра освіти та науки».

Так, громадянин РФ ОСОБА_3 , достовірно знаючи про розпочату в березні 2014 збройну агресію РФ проти України та проведення на території Донецької області антитерористичної операції, діючи з особистих міркувань та корисливих мотивів, вирішив вступити до терористичної організації «ДНР», стати її членом і безпосередню взяти участь у злочинній діяльності «ДНР».

Реалізуючи злочинний намір, ОСОБА_3 не пізніше 25.03.2015 погодився обійняти керівні посади в одному з підрозділів політичного блоку терористичної організації «ДНР» так званому «міністерстві освіти і науки ДНР», і використовуючи надані йому службові повноваження в освітній сфері, активно сприяти протиправній діяльності «ДНР» на шкоду інтересам України, насильницькій зміні та поваленню існуючого конституційного ладу, захоплення державної влади, зміну меж території України, утвердження незаконного державного утворення «ДНР» в межах території Донецької області, що грубо порушує норми Конституції України.

Для реалізації поставлених цілей «указом голови ДНР» від 25.03.2015 №117 ОСОБА_3 призначено на посаду «заступника міністра освіти і науки ДНР», і з того часу він приступив до виконання своїх службових повноважень у складі терористичної організації за місцезнаходженням «міністерства» за адресою: м. Донецьк, вул. Артема, 129А.

В подальшому «указом голови ДНР» від 14.07.2015 №286 ОСОБА_3 призначено на посаду «першого заступника міністра освіти і науки» у складі терористичної організації «ДНР».

Указом «голови ДНР» від 19.06.2019 №189 ОСОБА_3 призначено на посаду «міністра освіти та науки ДНР», на якій він працював до 02.07.2022.

Відповідності до розділу 3 «положення про міністерство освіти і науки ДНР» (у редакції від 10.10.2019) «міністр» ОСОБА_3 : організовує діяльність «міністерства»; несе персональну відповідальність за виконання покладених на Міністерство повноважень та реалізацію державної політики у встановленій сфері діяльності; має «заступників», які призначаються на посаду та звільняються з посади «головою ДНР», за поданням «міністра освіти і науки»; розподіляє обов'язки між своїми «заступниками»; затверджує положення про структурні підрозділи «міністерства»; у встановленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади працівників «міністерства»; вирішує відповідно до законодавства «ДНР» питання, пов'язані з проходженням державної служби у «міністерстві»; затверджує щорічний план роботи та показники діяльності підвідомчих «міністерству» служб та агенцій, а також звіти про їх діяльність; вносить до «уряду ДНР» за поданням керівників підвідомчих «міністерству» служб та агентств проекти положень про служби та агентства, а також пропозиції про граничну чисельність працівників служб та агентств та фонд оплати праці їх працівників; подає до «уряду ДНР» в установленому порядку пропозиції щодо створення, реорганізації та ліквідації державних організацій, які перебувають у віданні «міністерства» та підвідомчих йому служб та агентств; вносить до «ради міністрів» проекти нормативно-правових актів, інші документи, зазначені у розділі II, підпункт 11.1 цього «положення»; дає керівникам підвідомчих «міністерству» служб та агентств обов'язкові для виконання вказівки; зупиняє у разі потреби рішення підвідомчих «міністерству» служб та агентств (їх керівників) або скасовує ці рішення; призначає на посаду та звільняє з посади за поданням, керівників та заступників підвідомчих «міністерству» служб; представляє в установленому порядку працівників «міністерства» та підвідомчих йому служб, інших осіб, які здійснюють діяльність у встановленій сфері, до присвоєння почесних звань та нагородження державними нагородами; у встановленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади керівників підвідомчих організацій, укладає, змінює та розриває із зазначеними керівниками трудові договори; видає накази, що мають нормативний характер, а з оперативних та інших поточних питань діяльності «міністерства» - накази ненормативного характеру.

У період з 25.03.2015 по 02.07.2022 ОСОБА_3 , достовірно знаючи про те, що система органів влади «ДНР» на чолі з самопроголошеним «головою ДНР», до складу якої входить підпорядковане йому «міністерство», є політичним блоком терористичної організації ДНР, основним завданням якої є сприяння насильницькому поваленню конституційного ладу, захоплення державної влади України, порушення територіальної цілісності України, вчинення терористичних актів та інших дій, які створюють небезпеку для життя та здоров'я людей, завдають значної майнової шкоди та призводять до тяжких наслідків, організував роботу підпорядкованого «міністерства» та представляв його інтереси у всіх відносинах з іншими органами влади «ДНР», був відповідальний за виконання покладених на «міністерство» повноважень, фінансування та реалізацію освітньої політики «ДНР».

Використовуючи надані йому владні повноваження та представницькі функції у сфері освіти, ОСОБА_3 приймав управлінські рішення щодо діяльності «міністерства» як структурного підрозділу терористичної організації «ДНР», налагодив взаємодію з окремими засобами масової інформації, використовував їх для висвітлення діяльності «ДНР» з точки зору її законності та легітимності, поширення ідеології «ДНР», формування думки у населення і світової спільноти про правомірність створення та діяльності «ДНР» і її структурних підрозділів, у тому числі очолюваного ним «міністерства».

Основним напрямом діяльності «міністра» ОСОБА_3 стала повна інтеграція освітнього простору на окупованій території «ДНР» в одне ціле з РФ у всіх сферах культурного, соціального та економічного життя, що є частиною державної політики РФ по знищенню української національної групи.

Запровадження на тимчасово окупованих територіях України освітніх програм та стандартів РФ нерозривно пов'язано з викладанням навчальних дисциплін російською мовою, фактичною забороною використання української мови, вилученням із закладів освіти і бібліотек «небажаної» літератури, у тому числі книг окремих українських авторів та підручників з історії.

До викладання залучалися російські педагоги, однією з задач яких є здійснення так званого «перевиховання» дітей. З цією метою у навчальний процес масово впроваджувалося російське ідеологічне виховання, здійснювалося викладання історії з викривленою інтерпретацією історичних подій, насадженням ідеї меншовартості українців, які нібито є частиною російського народу, а Україна не має права на незалежність та суверенітет, запроваджувалася обов'язкова участь дітей у «патріотичних» мілітаризованих об'єднаннях.

Указана асиміляційна освітня політика РФ викорінює елементи української національної ідентичності, нав'язує дітям хибну ідею їх приналежності до російського народу та прищеплює патріотичні почуття до «новоі?» батьківщини - РФ, що свідчить про вчинення дій, які спрямовані на знищення у дітей української самобутності, як основи, яка формує українську націю.

Виконуючи вказівки представників влади РФ, ОСОБА_3 спрямовував свою діяльність на повне знищення культурних і освітніх цінностей України. За діяльності ОСОБА_3 почали переписувати підручники з історії України, впроваджено викладання російською мовою та за російськими стандартами, здійснювалася популяризація усього російського в освіті, науці, культурі, мистецтві та у повсякденному житті людей на окупованих територіях нашої держави.

Водночас ОСОБА_3 забезпечено проходження університетами «ДНР» російської акредитації, здобуття студентами «ДНР» російської освіти і, як наслідок, отримання російських дипломів, повний перехід на російські стандарти початкової, загальної та вищої освіти, використання російської мови як основної мови навчання у всіх навчальних закладах «ДНР».

З метою надання вигляду законності діяльності «міністерства» на тимчасово окупованій території, що перебувала під повним контролем терористичної організації «ДНР», за вказівкою ОСОБА_3 працівниками «міністерства» було видано ряд документів, які мають ознаки нормативно-правових актів, однак за законодавством України є нікчемними, щодо функціонування самого «міністерства», а також організації системи освіти і науки на окупованій території.

Зокрема, «міністром» ОСОБА_3 у приміщенні «міністерства» за адресою: м. Донецьк, вул. Артема, 129А, видано ряд наказів від 25.08.2019 №1205, від 25.08.2019 №1207, від 28.08.2019 №1203, від 28.08.2019 №1204, від 10.10.2019 №1397, від 18.10.2019 №1441, від 26.12.2019 №1842, від 26.12.2019 №1873, від 25.05.2020 №76-НП, якими затверджено державні освітні стандарти підготовки кадрів вищої кваліфікації та середнього професійного навчання за різними спеціальностями на умовах та в порядку, визначеному «урядом ДНР».

Надалі, 12.02.2020, ОСОБА_3 видав наказ №14 нт «Про затвердження порядку державної підсумкової атестації з основних освітніх програм середньої загальної освіти», у якому, серед іншого, визначив обов'язкову здачу російської мови як державного обов'язкового екзамена учням, які засвоїли програму середньої загальної освіти.

Також «міністр» ОСОБА_3 організував виконання підлеглими працівниками «міністерства» доручення представника «уряду ДНР» від 15.03.2020 №28 «Про перехід ДНР на систему класифікації професій та професійні стандарти РФ», а також виконання «указу голови ДНР» від 25.08.2020 №293 «Про застосування на території ДНР загальноросійського класифікатора професій робітників, посад службовців та тарифних розрядів; загальноросійського класифікатора занять; єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт та професій робітників; єдиного кваліфікаційного довідника посад керівників, фахівців та службовців, професійних стандартів Російської Федерації».

ОСОБА_3 15.01.2021 видав наказ №1-нп «Про внесення змін в деякі накази міністерства освіти і науки ДНР, що стосуються державних освітніх стандартів середньої професійної освіти» з метою інтеграції середньої професійної освіти «ДНР» в освітній простір РФ і синхронізацію законодавства «ДНР» і РФ.

Надалі, 05.03.2021, ОСОБА_3 з метою проходження процедури ліцензування і державної акредитації РФ освітніми закладами «ДНР» видав наказ «Про внесення змін до наказу міністерства від 25.06.2015 №280 «Про затвердження переліку професій, кваліфікацій працівника, службовця, про встановлення відповідності професій, кваліфікацій працівника, службовця».

ОСОБА_3 29.03.2021 видав наказ «Про внесення змін в порядок заохочення учнів загальноосвітніх закладів золотою, срібною медалями «за особливі успіхи в навчанні», похвальним листом «за відмінні успіхи в навчанні», де, серед іншого, було визначено, що іспит з російської мови впливає на отримання вказаних заохочень.

У подальшому «міністр» ОСОБА_3 видав наказ від 30.03.2022 №21-П «Про затвердження державного освітнього стандарту початкової загальної освіти ДНР», який забезпечує єдність освітнього простору Російської Федерації та «ДНР», у тому числі єдність навчальної та виховної діяльності, що реалізується спільно із сім'єю та іншими інститутами виховання з метою реалізації рівних можливостей отримання якісної початкової загальної освіти.

Такі самі положення про єдність освітнього простору Російської Федерації та «ДНР» відображенні в підписаному «міністром» ОСОБА_3 наказі від 30.03.2022 №22-П «Про затвердження державного освітнього стандарту основної загальної освіти ДНР». Обома стандартами передбачено перехід освітніх закладів на російськомовну форму навчання.

Надалі, очолюючи «міністерство» ОСОБА_3 вживав активних заходів для проходження державної акредитації вищих навчальних закладів «ДНР» в органах державної влади РФ, розроблення навчальних планів, що відповідають вимогам освітньої програми РФ, отримання вищими навчальними закладами «ДНР» дипломів про вищу освіту за зразком РФ, створення дисертаційних рад. Для цього він проводив зустрічі, наради, обговорення, висвітлював їх у засобах масової інформації, тобто цілеспрямовано і поетапно реалізовував перехід з української системи навчання на освітні стандарти РФ.

Так, ОСОБА_3 у період 27.11.2018 - 29.11.2018 у м. Москва взяв участь у робочій нараді з гуманітарної програми з возз'єднання народів Донбасу за участю представників Федеральної служби нагляду в сфері освіти і науки РФ, під час якої ним було узгоджено порядок підготовки і проведення російської державної акредитації вищих навчальних закладів на території «ДНР».

Далі ОСОБА_3 у період 10.02.2019 - 13.02.2019, перебуваючи у м. Москві, обговорив з представниками Федеральної служби нагляду у сфері освіти і науки РФ питання щодо видачі дипломів за зразком РФ закладами освіти «ДНР» у 2019 році, створення дисертаційних рад для визнання вчених «ДНР» у РФ, а також стажування вчених «ДНР» у закладах освіти РФ.

Продовжуючи вчиняти протиправні дії, 15.03.2019 ОСОБА_3 , перебуваючи у м. Новочеркаськ Ростовської області, РФ, взяв участь у переговорах представників навчальних закладів «ДНР» та РФ щодо можливості реалізації програм подвійних дипломів і отримання студентами «ДНР» російських дипломів у вузі-партнері за програмою екстернату.

Надалі, ОСОБА_3 у період з 04.09.2019 по 07.09.2019 у м. Москва, РФ, обговорив із представниками органів державної влади РФ питання щодо реєстрації у РФ дипломів, виданих у 2019 році, закладами освіти «ДНР».

У м. Донецьк 09.01.2020 ОСОБА_3 звернувся до «голови ДНР» щодо виділення грошових коштів з резервного фонду «голови ДНР» для оплати Федеральній службі з нагляду у сфері освіти і науки РФ процедури російської державної акредитації дев'яти освітніх програм вищої освіти «ДНР».

Потім, 22.01.2020, ОСОБА_3 повідомив «заступнику голови уряду ДНР» ОСОБА_6 про те, що з 26.01.2020 по 29.01.2020 планує службове відрядження до м. Москва з метою проведення зустрічей у Рососвітнагляді та Росакредагенстві, подання документів до вказаних установ для проходження російської державної акредитації ГОУ ВПО «Донбаська національна академія будівництва і архітектури», обговорення питань видачі дипломів освітніми закладами вищої професійної освіти «ДНР» за зразком РФ у 2020 році.

У період з 26.01.2020 по 29.01.2020 ОСОБА_3 їздив до м. Москва, РФ, де взяв участь у робочій зустрічі Федеральної служби з нагляду у сфері освіти і науки РФ та національного акредитаційного агентства у сфері освіти, забезпечив надання документів для проходження російської державної акредитації навчальних закладів «ДНР», обговорював з представниками влади РФ видачу дипломів за зразком РФ у 2020 році випускникам навчальних закладів «ДНР».

ОСОБА_3 27.04.2020 та 29.05.2020 взяв участь у робочій зустрічі з «заступником голови уряду ДНР» ОСОБА_6 , де отримав завдання надати пропозиції щодо переходу на наукову тематику на основі російського законодавства для студентів і аспірантів юридичного напрямку та перепідготовки викладачів юридичних факультетів для викладання навчальної програми на основі російського законодавства.

У період з 24.06.2020 по 27.06.2020 ОСОБА_3 їздив у відрядження до м. Москва, РФ, з метою проведення зустрічі з новим керівництвом Рососвітнагляду, вирішення питання проходження російської державної акредитації та нових умов прийому документів, зустрічі з представниками Міністерства освіти РФ щодо поставки нових російськомовних підручників для загальноосвітніх закладів, отримання методичної допомоги для повного переходу загальноосвітніх закладів на російські освітні стандарти.

Як наслідок, за офіційними документами російської Федеральної служби з нагляду у сфері освіти та науки, акредитацію за стандартами РФ отримали Донбаська національна академія будівництва та архітектури, Донецький національний медичний університет, Донецький національний університет, Донецький національний університет торгівлі ім. М. Туган-Барановського.

«Міністр» ОСОБА_3 29.06.2020 разом із «заступником голови ДНР» ОСОБА_7 відвідали з робочим візитом Донецький національний університет з метою підготовки завершального етапу акредитації за стандартами РФ і перевірки готовності університету до приймальної кампанії. Під час виступу перед робочим колективом ОСОБА_3 наголосив, що Донецький національний університет проходив і зараз проходить державну акредитацію у РФ і цього року 449 випускників-магістрів отримають дипломи за зразком РФ.

«Голова ДНР» ОСОБА_8 12.07.2020 за участі «міністра» ОСОБА_3 інших службових осіб «ДНР» привітав перших 57 випускників Донецького загальновійськового командного училища (ДонВОКУ) заявивши, що після отримання дипломів вони стають офіцерами «збройних сил ДНР», окремо подякував викладацькому складу за навчання студентів військовій справі.

Також «Голова ДНР» ОСОБА_8 та «міністр» ОСОБА_3 14.07.2020 вітали випускників-курсантів спеціалізованого факультету підготовки юридичних кадрів для органів «державної безпеки ДНР» із завершенням навчання та присвоєння військового звання «лейтенант», агітуючи їх до подальшої служби в інтересах ДНР.

Перебуваючи у м. Донецьк, ОСОБА_3 24.07.2020 на виконання доручення «уряду ДНР» організував збір інформації для отримання паспортів громадянина РФ усіма працівниками «міністерства» та підпорядкованих йому закладів освіти «ДНР».

Надалі ОСОБА_3 з «першим заступником голови комітету з освіти та науки Державної думи Федеральних зборів РФ ОСОБА_9 , «головою ДНР» ОСОБА_8 та іншими не встановленими особами 24.07.2020 у приміщенні готельного комплексу «Shakhtar Plaza» за адресою: м. Донецьк, просп. Титова, 15, організував церемонію вручення випускникам 4 вищих навчальних закладів «ДНР» - Донецького національного медичного університету ім. Максима Горького, Донбаської національної академії архітектури і будівництва, Донецького національного університету, Донецького національного університету економіки і торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського - дипломів із відзнакою російського зразка, а також сертифікатів про російську акредитацію навчальних закладів.

«Голова ДНР» ОСОБА_8 26.08.2020 провів зустріч з «міністром» ОСОБА_3 , на якій обговорювали питання фінансування та професійної підготовки викладачів, медиків та інших спеціалістів за російськими стандартами для потреб «ДНР».

На офіційному сайті «ДНР» 01.09.2020 опубліковано звернення ОСОБА_3 з приводу завершення вступної кампанії до закладів освіти, у якому він заявив: «із самого початку становлення нашої системи освіти було взято курс на російські освітні стандарти та технології навчання. Головними вимогами є питання підвищення якості освіти та інтеграції у російський науково-освітній простір. У цій системі ми працюватимемо й надалі».

ОСОБА_3 23.09.2020 звернувся до міністра освіти РФ з листом про отримання дозволу на участь державного освітнього закладу вищої професійної освіти Донецького національного університету в конкурсному відборі заявок ВНЗ РФ у програмі стратегічного академічного лідерства, мотивуючи своє звернення тим, що «ДНР» обрано курс на інтеграцію в загальний науково-освітній, культурно-духовний, промислово-економічний і соціально-політичний простір РФ.

Надалі у період з 04.11.2020 по 07.11.2020 ОСОБА_3 їздив у службове відрядження до м. Москва, РФ, з метою перевірки правильності оформлення пакета документів, необхідних для проходження російської державної акредитації освітніми організаціями (закладами) середньої і вищої професійної освіти, зустрічі з представниками Міністерства науки і освіти РФ, Федеральним агентством зі справ співдружності незалежних держав, представниками Федеральної служби з нагляду у сфері освіти і науки і Федерального державного бюджетного закладу «Національне акредитаційне агентство у сфері освіти» з метою вирішення питань в інтересах розвитку російськомовної системи освіти «ДНР».

Продовжуючи протиправну діяльність на шкоду інтересам України, «міністр» ОСОБА_3 у період з 12.05.2021 по 15.05.2021 у м. Москва, РФ, обговорив з представниками Міністерства освіти і науки РФ питання визнання у РФ вчених звань та ступенів, присвоєних в «ДНР», подачі документів, інших необхідних даних до Росаккредагенства РФ для подальшого проходження акредитації навчальними закладами «ДНР» і отримав бланки дипломів РФ.

У «міністерстві» 30.12.2021 за участі ОСОБА_3 відбулося вручення свідоцтв про державну акредитацію РФ. Російські акредитаційні свідоцтва отримали Донбаська національна академія будівництва і архітектури, Шахтарський педагогічний коледж, Донецький коледж ресторанного сервісу і торгівлі, Ліцей № 2 «Престиж» м. Макіївки. Крім того, донецьким педагогам вручили 63 посвідчення про підвищення кваліфікації, виданих Центром додаткової освіти м. Сочі РФ та 10 посвідчень Московського державного університету ім. М.В. Ломоносова. На офіційному сайті «ДНР» про це була опублікована стаття, у якій «міністр» ОСОБА_3 зазначив, що РФ визнала освіту «ДНР», і це для них почесно і приємно.

«Міністр» ОСОБА_3 , перебуваючи 18.03.2022 у відрядженні в Москві, взяв участь в обговоренні питань співробітництва у сфері освіти, яке відбулося у Державній думі РФ. Заступники голови Державної думи РФ ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , голова Комітету з науки та вищої освіти ОСОБА_12 , голова Комітету з освіти Ольга Казакова, міністр науки та вищої освіти ОСОБА_13 , міністр освіти ОСОБА_14 виступили з пропозиціями, спрямованими на підтримку системи освіти та науки «ДНР», підготовки кадрів, підвищення якості освіти. Зокрема, йшлося про можливість визнання вчених ступенів та звань «ДНР» на території Росії, забезпечення новими російськими підручниками всіх шкіл «ДНР».

На офіційному сайті «ДНР» 26.05.2022 розміщено публікацію прес-служби «міністерства» про проведення Єдиного державного екзамену за російським стандартом для випускників шкіл, що, на думку ОСОБА_3 , є важливим кроком на шляху інтеграції в освітній простір Росії.

Агітаційна діяльність міністра ОСОБА_3 , спрямована на схиляння учасників навчально-виховного процесу до служби на користь «ДНР» неодноразово висвітлювалась на офіційному сайті за посиланням https://xn--80ahqgjaddr.xn--p1ai/novosti/.

Пізніше обіймаючи посаду «ректора Донбаської юридичної академії» «ДНР» ОСОБА_3 продовжив свою протиправну діяльність на шкоду територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України.

13.12.2022 у Російській академії освіти відбувся науковий семінар «Орієнтири стратегічного розвитку єдиного науково-освітнього простору макрорегіону «Південь Росії - Донбас». У своєму виступі ОСОБА_3 подякував представникам російських вузів та органів управління освітою РФ за підтримку, надану системі освіти «ДНР», у тому числі за реалізацію програм подвійних дипломів і присвоєння російських наукових звань мешканцям «ДНР».

Таким чином, ОСОБА_3 , тривалий час обіймаючи адміністративні посади у «Міністерстві освіти і науки ДНР», перебуваючи на тимчасово окупованій території України, вчиняв умисні дії, спрямовані на сприяння діяльності терористичної організації, а саме вступив до її складу та здійснював безпосередню діяльність у складі терористичної організації «ДНР» на шкоду інтересам України, створював умови для функціонування терористичної організації «ДНР», поширював її ідеологію, виконував вказівки інших учасників терористичної організації «ДНР».

Кримінальна відповідальність за вказане кримінальне правопорушення передбачена ч. 1 ст. 2583 КК України, як участь у діяльності терористичної організації, організаційному та іншому сприянні діяльності терористичної організації.

Крім того, ОСОБА_3 у не встановлений час, але не пізніше 18.07.2020, вирішив із використанням мережі Інтернет здійснити публічні заклики до вчинення умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Відповідно до ст. 2 Конституції України Україна є унітарною державою. Територія України у межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.

Згідно зі ст. ст. 1, 2, 33 Закону України «Про державний кордон України» Державним кордоном України є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України: суші, вод, надр, повітряного простору; державний кордон України визначається Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; державні органи, громадські організації, посадові особи зобов'язані надавати всемірну допомогу органам Державної прикордонної служби України в охороні державного кордону України; державні органи, громадські організації, посадові особи, а також громадяни зобов'язані додержуватись режиму державного кордону України.

За ст. ст. 72, 73 Конституції України, питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

Організація і порядок проведення референдумів та територіальний устрій України, згідно з положеннями ст. 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.

Відповідно до ст. ст. 132, 133 Конституції України територіальний устрій країни ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

Так, ОСОБА_3 з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на публічні заклики до вчинення умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, у не встановлений час, проте не пізніше 18.07.2020, перебуваючи на території м. Донецьк, дав інтерв'ю «ГП ТРК «ОПЛОТ ТВ», яке опубліковане 18.07.2020 у мережі Інтернет за допомогою відеохостингу «Youtube» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 під назвою: «Личное дело: ОСОБА_15 . 18.07.2020».

На запитання особи, яка брала інтерв'ю: «Чего можно пожелать сегодня жителям Донецкой народной республики» ОСОБА_3 відповів: «Ну, прежде всего, это конечно, завершение войны, возвращение нашей исторической территории… вот, и естественно мирного неба…больше радости, больше улыбки, и конечно, в конечном итоге, чтоб мы воссоединились с нашей великой исторической родиной - Россией», яке відповідно до висновку №21222/23-36 від 17.11.2023 судової лінгвістичної семантико-текстуальної експертизи містить публічні заклики до дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України шляхом зміни меж її території, державного кордону, на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Кримінальна відповідальність за вказане кримінальне правопорушення передбачена ч. 1 ст. 110 КК України, як публічні заклики до вчинення умисних дій з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Крім того, ОСОБА_3 порушив порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави.

Так, згідно з ст. ст. 1, 4, 10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-7, ч. 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 №254-VІІІ, визначено, що тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія, ТОТ) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина; громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в'їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї через контрольні пункти в'їзду-виїзду за умови пред'явлення документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Відповідно до Указу Президента «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» від 07.02.2019 № 32/2019 м. Донецьк є тимчасово окупованою територією України.

Положеннями п. п. 1.2, 1.3, 8.1 Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів (товарів) через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, затвердженого наказом першого заступника керівника антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 14.04.2017 №222ог (далі - Тимчасовий порядок № 222), передбачено, що контроль за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів (товарів) вздовж лінії зіткнення здійснюється уповноваженими контрольними органами на засадах протидії тероризму, посилення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів, вантажів (товарів) на неконтрольовану територію з метою запобігання несанкціонованому проникненню осіб на неконтрольовану територію, ввезення (вивезення) до/з району проведення АТО предметів і речовин, вантажів, транспорту та іншого майна.

Крім того, систематичне перетинання лінії розмежування поза контрольними пунктами в'їзду на ТОТ та виїзду з неї завдає шкоди інтересам держави, а саме нівелює спроможність виконання правоохоронними органами завдань і функцій, передбачених п.п. 2.2.3, 2.3.2, 3.2, 5.8, 5.9 Тимчасового порядку № 222.

Громадянин РФ ОСОБА_3 за не встановлених обставин, не пізніше 25.03.2015, достовірно знаючи про розпочату в березні 2014 збройну агресію РФ проти України, окупацію території Донецької області та проведення антитерористичної операції, діючи з особистих політичних міркувань та корисливих мотивів, маючи на меті вступити до терористичної організації ДНР, стати її членом і безпосередньо взяти участь у злочинній діяльності «ДНР» на шкоду інтересам України, у невстановленому місці незаконно перетнув державний кордон України та прибув на територію Донецької області.

Указом «голови ДНР» від 25.03.2015 №117 ОСОБА_3 призначений на посаду «заступника міністра освіти і науки ДНР», і з того часу він приступив до виконання своїх службових повноважень у складі терористичної організації за місцем знаходження «міністерства» за адресою: м. Донецьк, вул. Артема, 129А.

Згідно з відповіддю Державної прикордонної служби України відомості про факти перетину ОСОБА_3 державного кордону України у пунктах пропуску відсутні.

Надалі ОСОБА_3 , перебуваючи у м. Донецьк 27.11.2018, достовірно знаючи, що м. Донецьк та інші міста, селища та села Донецької області є тимчасово окупованими територіями, існує визначений порядок в'їзду та виїзду з них, вирішив умисно порушити цей порядок шляхом перетину державного кордону України у не встановленому населеному пункті Донецької області та виїхав на територію РФ до м. Москва з метою участі у робочій нараді з «гуманітарної програми возз'єднання народів Донбасу з РФ», обговоренні з представниками влади РФ питань інтеграції освітньої програми РФ у навчальні заклади «ДНР», проведення російської державної акредитації вищих навчальних закладів «ДНР», розроблення російських навчальних планів, отримання вищими навчальними закладами «ДНР» дипломів про вищу освіту за зразком РФ, паспортизації жителів Донецької області паспортами громадянина РФ, чим заподіяв шкоду інтересам України.

З метою продовження злочинної діяльності у складі терористичній організації «ДНР», ОСОБА_3 повернувся 29.11.2018 на окуповану територію України, повторно незаконно перетнувши державний кордон у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Донецьк.

Надалі, продовжуючи вчиняти умисні дії, спрямовані на порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, 10.02.2019 ОСОБА_3 повторно перетнув державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Москва з метою заподіяння шкоди інтересам держави, а саме зустрічі з представниками Федеральної служби з нагляду у сфері освіти і науки РФ, Державної думи РФ для вирішення питань російської державної акредитації та видачі дипломів за зразком РФ закладами освіти на території «ДНР» у 2019 році.

З метою продовження участі у терористичній організації «ДНР» на шкоду інтересам України ОСОБА_3 13.02.2019 повторно незаконно перетнув державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Донецьк з порушенням порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.

У подальшому ОСОБА_3 15.03.2019 повторно незаконно перетнув державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Новочеркаськ Ростовської області РФ з метою проведення переговорів з представниками навчальних закладів РФ щодо реалізації програми подвійних дипломів і отримання російських дипломів закладами освіти «ДНР», чим заподіяв шкоду інтересам України.

З метою обговорення з представниками Міністерства освіти і науки РФ питання реєстрації російських дипломів, виданих випускникам закладів освіти «ДНР», ОСОБА_3 14.07.2019, порушуючи порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, повторно незаконно перетнув державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Москва, РФ, чим заподіяв шкоду інтересам України.

Продовжуючи протиправну діяльність у складі терористичної організації «ДНР», ОСОБА_3 повернувся 17.07.2021 на тимчасово окуповану територію України, повторно незаконно перетнувши державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Донецьк, чим заподіяв шкоду інтересам України.

Продовжуючи вчиняти умисні дії, спрямовані на порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, з метою обговорення з представниками міністерства освіти РФ питань щодо необхідного фінансування бюджету «міністерства ДНР» на 2020, реєстрації у РФ дипломів закладами освіти терористичної організації «ДНР», виданих у 2019 році, ОСОБА_3 04.09.2019 повторно незаконно перетнув державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Москва, РФ, чим заподіяв шкоду інтересам України.

Продовжуючи діяльність у складі терористичної організації «ДНР», ОСОБА_3 07.09.2019 повернувся на тимчасово окуповану територію України, повторно незаконно перетнувши державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Донецьк, чим заподіяв шкоду інтересам України.

Далі, продовжуючи вчиняти умисні дії, спрямовані на порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою продовження проведення заходів щодо інтеграції системи освіти і науки «ДНР» в освітній простір РФ, ОСОБА_3 22.11.2019 повторно незаконно перетнув державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Москва, РФ, чим заподіяв шкоду інтересам України.

Продовжуючи вчиняти умисні дії, спрямовані на порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, з метою участі у складі терористичної організації «ДНР», ОСОБА_3 повернувся 24.11.2019 на тимчасово окуповану територію, повторно незаконно перетнувши державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Донецьк, чим заподіяв шкоду інтересам України.

Далі, продовжуючи вчиняти умисні дії, спрямовані на порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, з метою зустрічі з представниками влади РФ, проведення заходів щодо інтеграції системи освіти і науки «ДНР» в освітній простір РФ, ОСОБА_3 31.12.2019 повторно незаконно перетнув державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Москва, РФ, чим заподіяв шкоду інтересам України.

З метою подальшої участі у терористичній організації «ДНР», ОСОБА_3 07.01.2020 повернувся на Україну, повторно перетнувши державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Донецьк, чим заподіяв шкоду інтересам України.

Далі продовжуючи вчиняти умисні дії, спрямовані на порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, з метою участі у робочій зустрічі Федеральної служби з нагляду у сфері освіти і науки РФ та національного акредитаційного агентства у сфері освіти РФ, надання документів для проходження російської державної акредитації навчальними закладами «ДНР», видачі дипломів за зразком РФ у 2020 році випускникам навчальних закладів «ДНР», ОСОБА_3 26.01.2020 повторно незаконно перетнув державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Москва, РФ, чим заподіяв шкоду інтересам України.

З метою участі у терористичній організації «ДНР», продовжуючи вчиняти умисні дії направлені на порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, ОСОБА_3 29.01.2020 повторно незаконно перетнув державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Донецьк, чим заподіяв шкоду інтересам України.

Продовжуючи вчиняти умисні дії, спрямовані на порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, з метою обговорення з представниками Міністерства освіти і науки РФ питання про визнання вчених звань та ступенів, присвоєних в «ДНР», подачі документів до Росаккредагенства, необхідних для подальшого проходження акредитації навчальними закладами «ДНР», отримання бланків дипломів РФ ОСОБА_3 12.05.2021 повторно незаконно перетнув державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Москва, РФ, чим заподіяв шкоду інтересам України.

З метою продовження участі у терористичній організації «ДНР» ОСОБА_3 повернувся 15.05.2021 на тимчасово окуповану територію України, повторно незаконно перетнувши державний кордон України у не встановленому населеному пункті Донецької області у напрямку м. Донецьк, чим заподіяв шкоду інтересам України.

Кримінальна відповідальність за вказане кримінальне правопорушення передбачена ч. 2 ст. 3321 КК України, як порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави, вчинене повторно.

Прокурор у судовому засіданні обставини, викладені в обвинувальному акті підтримав у повному обсязі, в обґрунтування винуватості обвинуваченого зазначив, що подані письмові докази підтверджують протиправність злочинних дій ОСОБА_3 , а кваліфікація кримінальних правопорушень є вірною для того, щоб довести винуватість ОСОБА_3 поза розумним сумнівом.

Відтак, прокурор просив суд визнати ОСОБА_3 винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 110, ч. 1 ст. 2583, ч. 2 ст. 3321 КК України, та призначити йому покарання за ч. 1 ст. 2583 - у виді позбавлення волі строком на 12 років, з конфіскацією майна; за ч. 1 ст. 110 КК України - у виді позбавлення волі строком на 5 років, з конфіскацією майна; за ч. 2 ст. 3321 КК України - у виді позбавлення волі строком на 5 років. На підставі ст. 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити покарання у вигляді позбавлення волі на строк 12 років, з конфіскацією майна.

Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia), ОСОБА_3 , який показань суду не надавав, та будь-яких клопотань від останнього на адресу суду також не надходило.

При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Північного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги.

Відповідно до ухвали суду від 06.06.2024, вказане кримінальне провадження призначено до судового розгляду та постановлено здійснювати спеціальне судове провадження за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 110, ч. 1 ст. 2583, ч. 2 ст. 3321 КК України.

Повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_3 , а також інформацію про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.

Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_3 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої обвинувачений над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.

В той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_3 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Захисник ОСОБА_5 у судовому засіданні просив виправдати ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень, у зв'язку з тим, що ОСОБА_3 не був належним чином повідомленим про наявність існування відносно нього кримінального провадження.

Суд вважає, що вина ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 110, ч. 1 ст. 2583, ч. 2 ст. 3321 КК України, за викладених у вироку обставинах у межах висунутого обвинувачення, повністю підтверджується зібраними по кримінальному провадженню і дослідженими в судовому засіданні наступними доказами:

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками свідку ОСОБА_16 , яка впізнала Міністра освіти та науки ДНР ОСОБА_3 під час вручення у липні 2020 року російських дипломів студентам Донецького національного медичного університету ім. М. Горького (том 2, а.с. 16-19).

- протоколом огляду мережі Інтернет щодо ОСОБА_3 від 12.06.2023, який містить: огляд офіційного сайту Донбаської юридичної академії та інформацію щодо діяльності ОСОБА_3 на посаді ректора академії; огляд сайту ДНР за посиланням «dpa.dnronlaine.su», де розміщені накази видані Міністром освіти і науки ДНР ОСОБА_3 про затвердження державних стандартів навчання, оглянуто накази голови ДНР, закони ДНР щодо системи органів виконавчої влади ДНР у тому числі Міністерства освіти та науки ДНР ( том 2, а.с. 110-121), які вказують на безпосередню участь ОСОБА_3 у складі терористичної організації «ДНР», здійснення керівництва освітньою сферою на посаді Міністра освіти та науки ДНР на тимчасово окупованій території Донецької області, проведення інтеграції системи освіти і науки в освітній простір РФ;

-протоколом огляду від 09.09.2021 інтернет сайту ДНР за посиланням «mondnr.ru», який містить публікації щодо призначення ОСОБА_3 . Міністром освіти і науки ДНР, наказу Голови ДНР про призначення ОСОБА_3 , проведення зустрічі голови ДНР ОСОБА_17 з міністром освіти і науки ОСОБА_3 , статтю з назвою «З Днем звільнення Донбасу». На вказаному сайті висвітлено проведення форуму «Росія - Донбас», єдинство пріоритетів, перспективи проведення інтеграційних процесів у сфері освіти, ведення пропаганди про необхідність об'єднання ДНР з РФ. Виділяється особлива роль діяльності Міністерства освіти і науки ДНР в особі Міністра ОСОБА_3 щодо приведення освітніх стандартів у відповідність до норм РФ, така діяльність висвітлюється заступниками міністра освіти ДНР. На Сайті Міністерства освіти ДНР розміщено публікацію про те, що 04.05.2021 Голова ДНР ОСОБА_18 приняв участь в церемонії приведення до присяги на вірність народу ДНР юноармійців. 05.04.2021 відбулося створення громадського об'єднання воєнно-патріотичного руху Молода гвардія Юнармія. (том 2 а.с 127-136). Вказані обставини підтверджують факт протиправної діяльності Міністра освіти та науки ДНР ОСОБА_3 у складі терористичної організації ДНР, шляхом видання нормативно-правових актів від імені ДНР, проведення агітаційної роботи серед учасників навчально виховного процесу, виховання та подальшого залучення молоді до служби в інтересах терористичної організації «ДНР», надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам терористичної організації ДНР.

- матеріалами виконаного доручення від 13.07.2021 з інформацією про штатну структуру Міністерства освіти та науки ДНР, список студентів, яким вручали російські дипломи за участі Міністра освіти та науки ДНР ОСОБА_3 ( том 2, а.с. 152-167)

- висновком судової лінгвістичної семантико-текстуальної експертизи від 17.11.2023 №21222/23-36 згідно якого у відеоматеріалі, опублікованому 18.07.2020 на каналі «ІНФОРМАЦІЯ_7» на відеохостингу «You Tube» з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6», де зазначено, що у мовленні ОСОБА_3 «Ну, прежде всего, это конечно, завершение войны, возвращение нашей исторической территории… вот, и естественно мирного неба…больше радости, больше улыбки, и конечно, в конечном итоге, чтоб мы воссоединились с нашей великой исторической родиной - Россией», містяться публічні заклики до дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України шляхом зміни меж її території, державного кордону, на порушення порядку, встановленого Конституцією України ( том 3, а.с. 36-45)

- протоколом огляду Інтернет-ресурсу щодо ОСОБА_3 від 05.05.2021 ( том 3 а.с. 64-100), відповідно до якого встановлено: відеоматеріал опублікований 19.07.2019 на відеохостингу You Tube під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_8 », де останній, виступаючи як Міністр освіти та науки ДНР, дає інтерв'ю і розповідає, що вузи ДНР пройшли російську акредитацію, студенти вже отримують російські дипломи, випускники мають можливість продовжити навчання в Росії. Дипломи видані в ДНР захищені російською державою. Міністерство освіти та науки ДНР буде надалі продовжувати інтеграцію в російський науковий, освітній та культурний простір; відеоматеріал опублікований на You Tube від 16.03.2021 під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_9», у якому Міністр освіти та науки ДНР ОСОБА_3 розповідає про здобутки Міністерства у напрямку інтеграції освіти за стандартами РФ, висвітлює проведення російської акредитації навчальних закладів ДНР, інтеграцію освітнього простору на окупованій території «ДНР» в одне ціле з РФ у всіх сферах культурного, соціального та економічного життя, що є частиною державної політики РФ; відеоматеріал опублікований 01.09.2000 під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_10 », де останній, виступаючи як Міністр освіти та науки ДНР, розповідає, що з самого початку ним взято курс на те, щоб російські освітні стандарти та російські програми були задіяні по всім формам навчання у ДНР; відеоматеріал опублікований 19.03.2000 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_11», де зазначив що 4 організації вищої професійної освіти отримали російську акредитацію, 3 вуза ДНР завершують процес акредитації РФ; відеоматеріал опублікований 19.06.2019, де розповідається про призначення ОСОБА_3 керівником Міністерства освіти і науки ДНР.; відеоматеріал опублікований 16.12.2018 під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_12» у якому ОСОБА_3 розповідає про проходження вузами ДНР російської акредитації, приведення стандартів освіти до вимог законодавства РФ; відеоматеріал опублікований ІНФОРМАЦІЯ_4 під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_13 », де останній розповідає про видачу студентам ДНР російських дипломів, наголошуючи на необхідності приєднання території Донецької області до РФ; відеоматеріал опублікований 05.03.2021 під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_14», де вкотре висвітлюється діяльність Міністерства освіти та науки ДНР в утвердженні російського напрямку освіти; відеоматеріал опублікований 15.04.2020 під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_15», де ОСОБА_3 розповідає про проходження російської акредитації навчальними закладами ДНР; відеоматеріал опублікований 20.02.2020 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_16», де знову йдеться про введення російських стандартів в освітньому процесі на території ДНР; відеоматеріал опублікований 17.02.2021 під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_17», де Міністр освіти та науки ДНР ОСОБА_3 розповідає про проходження російської державної акредитації вузами ДНР та вручення керівникам вузів свідоцтва про акредитацію зразка РФ, приведення у відповідність навчальних програм вузів ДНР російським вимогам.

- протоколом огляду від 02.04.2021 інтернет мережі на сайті «ВКонтакті» офіційної сторінки користувача ОСОБА_20 (перший заступник голови комітету з освіти та науки Державної думи Федеральних зборів РФ), який 27.07.2020 приїжджав у м. Донецьк та разом із Міністром освіти та науки ДНР ОСОБА_3 вручав студентам російські дипломи, закликав повертати окуповані території України до складу РФ. (том 3, а.с. 104)

- протоколом огляду від 01.04.2021 інтернет мережі за посиланням «sprotyv.info», де оприлюднено статтю «Контроль над ОРДЛО, навіщо Росія акредитувала вузи ДНР», у якій розповідається про проведення акредитації вузів ДНР за російськими стандартами, а також опубліковані документи - видані Федеральною службою з нагляду у сфері науки та освіти РФ свідоцтва про державну акредитацію. (том 3 а.с. 132-141)

- протоколом огляду від 17.07.2023 мережі інтернет - офіційного сайту ДНР за посиланням «днронлайн.рф», що містять відомості про діяльність Міністерства освіти та науки ДНР. При огляді вебсайту мається інформація про нормативно-правові акти, які регулюють діяльність Міністерства освіти та науки ДНР, повноваження Міністра освіти та науки ДНР, накази видані та підписані Міністром ОСОБА_3 . У вкладці новини мається інформація щодо діяльності Міністра освіти та науки ДНР ОСОБА_3 , проведені ним зустрічі з керівництвом ДНР, формування освіти ДНР з дотриманням російських стандартів, вручення студентам ДНР російських дипломів, підтримка державної думи РФ щодо формування російської системи освіти і науки в ДНР, викладання освітніх програм російською мовою, впровадження викладання російською мовою у навчальних закладах за російськими стандартами, популяризація усього російського в освіті, науці, культурі, мистецтві та у повсякденному житті людей на окупованих територіях Донецької області. (том 4, а.с. 68-227).

- інформацією Служби зовнішньої розвідки України щодо громадянина РФ та кадрового співробітника ФСБ РФ ОСОБА_3 , його протиправна діяльність у складі терористичної організації ДНР. У 2015 ОСОБА_3 за вказівкою кураторів російських спеціальних служб поїхав на тимчасово окуповану територію України, де брав активну участь у складі терористичної організації ДНР, був призначений на посаду першого заступника Міністра освіти ДНР. Станом на 2017 рік використовувався спецслужбами РФ для контролю за діяльністю та функціонуванням навчальних закладів ДНР, Міністерства освіти ДНР. ОСОБА_3 здійснював в'їзди та виїзди з ТОТ Донецької області до РФ з 16 по 18.07.2025, з 11 по 16.10.2020, з 19 по 21.11.2020, з 26 по 30.01.2021 (том 5, а.с. 8-10).

- інформацією Головного управління розвідки щодо громадянина РФ ОСОБА_3 та його діяльність у складі терористичної організації ДНР. ( т. 5 а.с. 27-28).

- матеріали виконаного доручення, відповідно до яких Департаментом захисту національної державності СБУ встановлено, що ОСОБА_3 здійснює системні, взаємоузгоджені з державними інституціями РФ заходи з фактичної інтеграції тимчасово окупованих територій терористичної організації ДНР до складу РФ, тобто умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку встановленого Конституцією України, є учасником терористичної організації ДНР на посаді Міністра освіти, неодноразово здійснював в'їзд та виїзд на ТОТ Донецької області з території РФ поза межами встановлених пунктів пропуску та проводив заходи спрямовані на заподіяння шкоди інтересам держави. З 2000 ОСОБА_3 перебуває в запасі ЗС РФ звання полковник За час перебування на посадах в Міністерстві освіти та науки ДНР неодноразово нагороджувався за ефективну реалізацію політики ДНР - Головою ДНР. (том 6, а.с. 43-46, 62-63, 67)

- протоколом огляду від 27.04.2021, відповідно до якого оглянуто: інтернет сторінки «mondnr.ru» - офіційного сайту «ДНР», із вкладкою Министерство образования и науки ДНР у якому міститься інформація про біографію ОСОБА_3 , його призначення 25.03.2015 на посаду заступника Міністра освіти та науки ДНР, 19.06.2019 на посаду Міністра освіти та науки ДНР, нагородження відзнаками уряду ДНР за активну реалізацію політики ДНР; інтернет сторінки «ІНФОРМАЦІЯ_18», де розміщено інформацію про Міністра освіти і науки ДНР ОСОБА_3 , та визначені ним завдання Міністерства - інтеграція з Російською Федерацією; інтернет ресурсу «myrotvorets» з інформацією про зайняття посади Міністра освіти та науки ДНР ОСОБА_3 , копії указів голови ДНР про призначення ОСОБА_3 ; інтернет ресурсу за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_5 » в якому міститься публікація про те, що 29.06.2020 ОСОБА_3 із заступником голови уряду ДНР ОСОБА_7 відвідали Донецький національний університет. Метою візиту стала підготовка акредитації вузу в Російській Федерації, з даного приводу ОСОБА_3 надав інтерв'ю та наголосив, що 449 випускників університету отримають дипломи РФ; інтернет ресурсу за посиланням «donampa.ru», де ОСОБА_3 розповідає про здійснення процесу інтеграції в освітній та науковий простір РФ, отримання вузами ДНР російської акредитації, вручення 2000 студентам російських дипломів, проходження акредитації Донецьким національним технічним університетом та 3 іншими навчальними закладами, спільні проекти із закладами осваіти РФ, здачу Єдиного державного екзамену на території РФ. (том 6, а.с. 94-154).

- інформацією про відсутність звернень ОСОБА_3 до Державної міграційної служби щодо отримання дозволу на в'їзд та виїзд з тимчасово окупованої території Донецької області (том 6, а.с. 162,165).

- інформацією про відсутність звернень ОСОБА_3 щодо отримання дозволу на перетин кордону до адміністрації Державної прикордонної служби України (т. 6, а.с. 168).

- інформацією штабу Антитерористичного центру СБУ про діяльність ОСОБА_3 у складі терористичної організації «ДНР» на посаді Міністра освіти та науки ДНР (том 6, а.с. 171).

- інформацією.Головного управління розвідки про діяльність терористичної організації ДНР, Міністерства освіти та науки ДНР і Міністра освіти та науки ОСОБА_3 (том 6, а.с. 174-177).

- інформацією Державної прикордонної служби України про відсутність даних щодо перетину державного кордону ОСОБА_3 2016-2021 роки та його звернень на отримання дозволу(том 6, а.с. 181)

- протоколом огляду від 18.02.2021 інтернет сторінки вебсайту You Tubе з відеосюжетом новин за 30.07.2019 про вручення студентам вузів ДНР дипломів російського зразку, аредитації вузів РФ, відображення ролі та значення у цьому процесі Міністерства освіти і науки ДНР на чолі з ОСОБА_3 (том 6, а.с.203).

- протоколом огляду від 18.02.2021 вебсайту You Tubе з відеосюжетом із назвою «Росія почала процес визнання ОРДЛО і узаконює окупацію», де українськими журналістами оприлюднено офіційні документи РФ щодо надання російської акредитації навчальним закладам ДНР, офіційну відповідь Міністра закордонних справ РФ ОСОБА_22 про відкриття на території ДНР пунктів проведення російського Єдиного державного іспиту. ( том 6, а.с. 208-223).

- інформацією Міністерства науки та освіти України про незаконність дій окупаційної адміністрації РФ у Донецькій та Луганській областях, недійсність виданих закладами освіти ДНР дипломів російського зразка (т. 6, а.с. 243-246)

- протоколом про хід і результати негласної слідчої дії зняття інформації з електронних інформаційних систем від 30.08.2021. Відповідно до даного протоколу отримано відомості з електронної пошти службового комп'ютера Міністерства освіти та науки ДНР, за адресою м. Донецьк, вул. Артема, 129А, на виконання ухвали слідчого судді Київського апеляційного суду 01-45/824/15275/2021 від 16.07.2021р зокрема: особисті документи та трудова книжка ОСОБА_3 із відповідними записами про займані ним посади в Міністерстві освіти та науки ДНР; заяви написані ОСОБА_3 голові ДНР ОСОБА_8 щодо узгодження виїзду за межі ДНР в РФ у період з 27.11.2018 по 29.11.2018, з 10.02.2019 по 13.02.2019, з 04 по 07.09.2019, з 22 по 24.11.2019, з 31.12.2019 по 07.01.2020, з 12 по 15.05.2021, з порушенням порядку перетину державного кордону України, службові записки та публікації із підтвердженням фактів виїзду до РФ з метою вирішення питань щодо отримання російських дипломів, фінансування Міністерства освіти та навчальних закладів ДНР, інших дій спрямованих на завдання шкоди інтересам України; сканкопії сертифікатів виданих Федеральною службою з нагляду у сфері освіти і науки ДНР вищим навчальним закладам ДНР; переписка Міністра освіти і науки ДНР ОСОБА_3 із заступником голови уряду ДНР щодо реформування освіти в ДНР, приведення її у відповідність до стандартів і норм законодавства РФ, внесення змін до конституції ДНР в частині утвердження єдиної державної мови - російської, приведення у відповідність державних освітніх стандартів та навчальних програм ДНР щодо викладання у навчальних закладах виключно російською мовою. (том 7, а.с. 17-64)

- протоколом пред'явлення особи для впізнання від 04.10.2021, відповідно до якого ОСОБА_23 опізнала по фотографії Міністра освіти та науки ДНР ОСОБА_3 , який був присутній при врученні російських дипломів студентам Донецького національного університету у 2020 році (том 7, а.с. 128)

Прокурором також долучено у судовому засіданні процесуальні документи, складені під час проведення досудового розслідування, на підтвердження законності вчинення процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.

Відповідно до ст. 94 КПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Суд приходить до висновку, що надані стороною обвинувачення і досліджені безпосередньо в суді докази, взаємопов'язані і в сукупності підтверджують всі обставини, що підлягають доказуванню, ними встановлено подію кримінальних правопорушень, винуватість обвинуваченого та інші обставини, зазначені у ст. 91 КПК України, вони зібрані у порядку, встановленому ст. 93 КПК України, жодних обставин, передбачених ст. 87 КПК України, з якими закон пов'язує недопустимість доказів як таких, що отримані внаслідок істотного порушення прав та свобод людини, судом не встановлено, у зв'язку з чим підстави для визнання цих доказів недопустимими відсутні.

Таким чином, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч. 1 ст. 337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ, наданий стороною обвинувачення, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає зазначені докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченого ОСОБА_3 у вчиненні ним інкримінованих кримінальних правопорушень, поза розумним сумнівом.

Аналізуючи в сукупності надані суду та досліджені в судовому засіданні наведені докази, суд, вважає доведеною винуватість ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, оскільки ОСОБА_3 , діючи у складі терористичної організації «Донецької народної республіки», взяв безпосередню участь у діяльності цієї терористичної організації, здійснюючи загальне керівництво освітньою сферою на тимчасово окупованій території Донецької області, проводив інтеграцію системи освіти і науки в освітній простір РФ шляхом здійснення загального керівництва інтеграційними заходами, видання наказів і розпоряджень, контролю за їх виконанням, співпрацюючи з іншими структурними підрозділами виконавчої влади «ДНР», організовував навчальний процес в освітніх закладах відповідно до законодавчих вимог та стандартів РФ з метою замінити українську систему освіти на російську, ввести викладання у навчальних закладах російською мовою, забезпечити освітню підготовку студентів на всіх рівнях за стандартами РФ для отримання ними російських дипломів та подальшого залучення до служби в інтересах терористичної організації «ДНР» з метою заподіяння шкоди інтересам України.

Здійснюючи вказану протиправну діяльність, ОСОБА_3 неодноразово їздив до РФ для зустрічі з представниками російської влади та узгодження з ними інтеграційних заходів, при цьому порушував порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави, вчиняв умисні дії та здійснював публічні заклики до дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України шляхом зміни меж її території, державного кордону, на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Дії ОСОБА_3 кваліфіковані правильно, а саме:

- ч. 1 ст. 110 КК України, як публічні заклики до вчинення умисних дій з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- ч. 1 ст. 2583 КК України, як участь у діяльності терористичної організації, організаційному та іншому сприянні діяльності терористичної організації;

- ч. 2 ст. 3321 КК України, як порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави, вчинене повторно.

Що стосується доводів захисника ОСОБА_5 про недоведеність вини ОСОБА_3 у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень, то вони не заслуговують на увагу, оскільки встановлені судом обставини, наведені докази, спростовують вказану версію сторони захисту.

Призначаючи ОСОБА_3 вид та міру покарання, суд враховує характер та ступінь суспільної небезпеки, вчинених обвинуваченим правопорушень, частина з яких належить до категорії нетяжких та особливо тяжких злочинів, наслідки вчинених злочинів, особу обвинуваченого, який раніше не судимий.

Обставин, які б, відповідно до вимог ст. 66 КК України, пом'якшували покарання ОСОБА_3 судом не встановлено.

Обставин, які б, відповідно до вимог ст. 67 КК України, обтяжували покарання ОСОБА_3 судом не встановлено.

Враховуючи фактичні обставини справи, особу обвинуваченого ОСОБА_3 , відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих обставин, суд приходить до висновку, що виправлення обвинуваченого ОСОБА_3 та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень можливе лише в умовах ізоляції його від суспільства, у зв'язку з чим вважає за необхідне призначити йому покарання в межах санкції ч. 1 ст. 110 КК України у вигляді позбавлення волі в межах санкції статті кримінального закону, за якою визнав його винуватим, з конфіскацією майна; ч. 1 ст. 2583 КК України у вигляді позбавлення волі в межах санкції статті кримінального закону, за якою визнав його винуватим, з конфіскацією майна; ч. 2 ст. 3321 КК України у вигляді позбавлення волі в межах санкції статті кримінального закону, за якою визнав його винуватим, визначивши йому остаточне покарання за сукупністю кримінальних правопорушень на підставі ст. 70 КК України, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим.

Таке покарання відносно ОСОБА_24 , на переконання суду, є необхідним та достатнім для його виправлення і попередження вчинення ним кримінальних правопорушень.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_24 необхідно обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного взяття його під варту.

Речові докази у справі відсутні.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.

У кримінальному проваджені наявні процесуальні витрати на залучення експерта для проведення судових експертиз № 21222/23-36 від 17.11.2023 в розмір 10 993 (десять тисяч дев'ятсот дев'яносто три) грн. 08 коп., вказану суму суд стягує з обвинуваченого на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 368, 370, 374-376 КПК України, суд,

УХВАЛИВ:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 110, ч. 1 ст. 2583, ч. 2 ст. 3321 КК України та призначити йому покарання:

-за ч. 1 ст. 110 КК України - у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років з конфіскацією майна;

-за ч. 1 ст. 2583 КК України - у виді позбавлення волі строком на 12 (дванадцять) років з конфіскацією майна;

-за ч. 2 ст. 3321 КК України - у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років.

На підставі ч. ч. 1, 3 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначеного за цим вироком, остаточно визначити ОСОБА_3 до відбуття покарання у виді позбавлення волі строком на 12 (дванадцять) років, з конфіскацією майна.

Початок строку відбування покарання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного затримання.

До набрання вироком законної сили, запобіжний захід, обраний ОСОБА_3 в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, у вигляді тримання під вартою, залишити без змін.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави витрати на залучення експерта для проведення судової експертизи №21222/23-36 від 17.11.2023 в розмір 10 993 (десять тисяч дев'ятсот дев'яносто три) грн. 08 коп.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Києва протягом тридцяти діб з дня його проголошення, а засудженим, що перебуває під вартою, - в той самий строк з моменту отримання копії вироку.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку, обвинуваченому та прокурору копія вироку вручається негайно після його проголошення.

Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 2975 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.

Суддя ОСОБА_1