Справа № 569/15576/24
28 листопада 2025 року Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Діонісьєва Н.М., з участю представника Рівненської митниці Державної митної служби України Ярмолюка І.М., розглянувши матеріали про порушення митних правил, які надійшли з Рівненської митниці Державної митної служби України відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , директора ТОВ « Пленті Кар»
-за ст. 485 МК України,
Згідно протоколу про порушення митних правил № 0113/20400/2024 від 01.08.2024 вбачається, що 18.05.2021 року декларантом ТОВ «Поні Брок» гр.. ОСОБА_2 в Рівне митницю подано митну декларацію типу IM40EE N?204020/2021/232000 з метою переміщення через митний кордон України та подальшого митного оформлення в Рівненській митниці товару «легковий автомобіль марки «SEAT ATECA», ідентифікаційний номер кузова N? НОМЕР_2 ».
У зазначеній митній декларації заявлено, що отримувачем (гр. 8) та особою, відповідальною за фінансове врегулювання (гр.9) являється ТОВ «Пленті Кар» (код ЄДРПОУ 43707410, Волинська область, м. Луцьк, проспект Відродження 24/офіс 107). Вартість товару становить 1/200 Євро.
На підставі вказаної митної декларації типу IM40EE, 21.05.2021 року в зоні діяльності
Волинської митниці громадянин України ОСОБА_3 (паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 ) ввіз на митну територію України товар «легковий автомобіль марки «SEAT АТЕСА», ідентифікаційний номер кузова №? НОМЕР_4 ».
24.05.2021 року декларантом ТОВ «Поні Брок» гр. ОСОБА_2 в Рівненську митницю подано митну декларацію типу IM40ДЕN:UA204020/2021/233635 для здійснення митного оформлення та випуску у вільний обіг товару «легковий автомобіль марки «SEAT АТЕСА», ідентифікаційний номер кузова N?VSSZ.T.Z. НОМЕР_5 » з пакетом товаросупровідних документів: свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 від 23.02.2017 року, рахунком-фактурою (Інвойс) N?185/ від 11.05.2021 року, зовнішньоекономічним договором (контрактом) N?CG/01-2021 від 18.01.2021 року, доповненням бо зовнішньоекономічного договору N?108 від 11.05.2021 року, сертифікатом про походження товару EUR.1 N?1131836 від 18.05.22 року.
За результатом аналізу товаросупровідних документів встановлено, що продавцем товару заявлено компанію «Tumlinghoj Auto» (Sallovvej 2 DK-4621 Gadstrup Danmark»), отримувачем - ТОВ «Пленті Кар» (код С/ІРПОУ 43707410, Волинська область, м. Луцьк, проспект Відродження 24/офіс Відповідно до комерційного рахунку N?185/ від 11.05.2021 року, вартість товару «легковий автомобіль марки «SEAT АТЕСЛ», ідентифікаційний номер кузова N?VSSZ.TZ. НОМЕР_5 » на умовах поставки DAP UA Рівне становить 11200 Євро (або еквівалент 374974,88 грн.) на дату здійснення митного оформлення товару.
Митними органами України проведено перевірку щодо автентичності та правильності вищезазначених сертифікатів з перевезення товару EUR. 1 шляхом направлення відповідного запиту до уповноваженого органу Королівства Данія.
Уповноважений орган Королівства Данія листом Держмитслужби від 12.03.2024 року N? 15/15-03-01/7.13/1312) повідомив, що сертифікат з перевезення товарів EUR.1 N?4131836 від 18.05.2021 року виданий датському експортеру «Tumlinghoj Auto» (Sallovvej 2 DK-4621 Gadstrup Danmark»), який у подальшому повідомив Датське митне агентство про те, що він не продавав автомобіль, на який поширюється сертифікат з перевезення товарів EUR.1, не брав участь у його видачі. Крім того. експортеру нічого не відомо ні про автомобіль, ні про сертифікат, тому його правильність перевірити неможливо. Таким чином, товар, на який поширюється дія цього сертифікату, не підпадає під пільговий режим.
Відповідно до ч.1 ст. 36 Митного кодексу України країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, а також, забезпечення обліку цих товарів у статистиці зовнішньої торгівлі.
Отже, під час митного оформлення товару «легковий автомобіль марки «SEAT АТЕСА», ідентифікаційний номер кузова N?VSSZT.Z5FZH6545904» у Рівненську митницю подавався сертифікат з перевезення товарів EUR.1 N?4131836 від 18.05.2021 року, що містить неправдиві відомості стосовно преференційного походження автомобіля.
Таким чином, легковий автомобіль марки «SEAT ЛТЕСЛ», ідентифікаційний номер кузова N? НОМЕР_2 митне оформлення якого здійснено за митною декларацією ІМ40ДЕN?204020/2021/233635 від 24.05.2021 не може бути визнаний таким, що має преференційне походження з Європейського Союзу, та відповідно немає права на тарифиренію за кодом 410
Проведеним розрахунком (службова записка управління контролю та адміністрування митних платежів від 22.07.2024 року N?15/15-01/5390) встановлено, що вказані дії призвели до незаконного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 24748,34 грн. в.ч. мито- 20623.62 гр.
Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного об митний режим, відповідно до якого іноземи товари після сплати всіх митних платежів, оста законами України на ототоварів, та виконання усіх необхідних митних формат випускаються для вільного обігу на митній території України.
Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійс шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордом України, а також відо необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні пи форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і паперовому носії.
У відповідності до п.І, п.3 та п.4 ч.1 ст. 266 Митного кодексу України декларант зобов да здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення порядку, встановленого Митним кодексом України; - надати митному органу законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей: - у ви визначених Митним кодексом України та Податковим кодексом України, сплатити митні пі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х Митного кодексу України.
Відповідно до граф 8, 9 митної декларації ІМАОДЕ: N?204020/2021/233635 від 24.05.202
«Пленті Кар» (код ЄДРПОУ 43707410, Волинська область, м. Луцьк, проспект Відродження 24/ офіс 107) є одержувачем і особою, відповідальною за фінансове регулювання.
Згідно 3 ч. 2 ст. 459 та пл. 7, 43 ст. 4 Митного кодексу України, суб?єктами відповідально порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопор досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники т працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (служ обов?язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, закона іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами укладеними у встановленому законом порядку.
Відповідно ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах міс самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами.
Відповідно до інформації, наявної в ІТС «Податковий блок» встановлено, що на час офор товарів за вищевказаними митними деклараціями, директором ТОВ «Пленті Кар» (код ЄД43707410, Волинська область, м. Луцьк, проспект Відродження 24/офіс 107) значиться ОСОБА_1 .
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , директор ТОВ «Пленті Кар» з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів, надав митним органам України документ (сертифікат з перевезення товару EUR.1 N?A131836 від 18.05.2021) що не є автентичним оскільки експортер «Tumlinghoj Auto» (Sallovvej 2DK-4621 Gadstrup Danmark) не продавав автомобіль на який поширюється сертифікат з перевезення товарів EUR.I та не брав участь у його видачі, а товар, на який поширюється дія цього сертифікату, не підпадає під пільговий режим (преференційне походження автомобіля з країн ЄС).
Вчинення таких дій директором ТОВ «Пленті Кар» ОСОБА_1 призвело до неправомірного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 24748,34 грн., в.ч. мито- 20623, 62 грн., ПДВ - 4124, 72 грн.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 статті 485 Митного кодексу України.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник Рівненської митниці Держмитслужби Пастушенко Н.А. в судовому засіданні матеріали про порушення митних правил підтримала і просила застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті, за якою кваліфіковані його дії.
Суд, заслухавши представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст.486МКУкраїни завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України, при розгляді справи про порушення митних правил, суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 1ст. 495 МК Українидоказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Відповідно до ч.1 ст. 36 Митного кодексу України країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, а також, забезпечення обліку цих товарів у статистиці зовнішньої торгівлі.
Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.
Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
У відповідності до п. 1, п. 3 та п. 4 ч. 1 ст. 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний: - здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; - надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей;- у випадках, визначених Митним кодексом України та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х Митного кодексу України.
Згідно з ч. 2 ст. 459 та пп. 7, 43 ст. 4 Митного кодексу України, суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Відповідно ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , Директор ТОВ «Пленті Кар» (код ЄУРПОУ 43707410), вчинив дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів, шляхом подання митним органам України документу, сертифікату з перевезення товарів отриманого незаконним шляхом, на підставі якого надано пільги щодо сплати митних платежів.
Частиною 1 ст.485МКУкраїни передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно зУКТ ЗЕДта його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
За положеннями ст.495МКУкраїни доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у їх вчиненні, які встановлюються протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до них, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, свідків, висновком експерта та іншими документами.
Відповідно до положень ст. ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП, ст. 494 МК України, протокол про адміністративне правопорушення (протокол про порушення митних правил) це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП (МК України), є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення (про порушення митних правил). У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до відповідальності; місце, час вчинення і суть правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідност. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясували інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зі змісту вказаної статті вбачається, що обов'язком суду під час розгляду справи про адміністративне правопорушення є встановлення факту вчинення особою щодо якої розглядаються матеріали діяння, що підпадає під кваліфікацію адміністративного правопорушення та встановлення вини в діях даної особи.
Вказані в сукупності зібрані матеріали свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 ознак складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 485 МК України.
Зазначені вище докази є узгодженими між собою та іншими доказами у справі і сумніву у своїй належності та допустимості не викликають, тому вони є належними і допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування.
Отже, вчинення вищевказаних дій ОСОБА_1 призвело до неправомірного зменшення розміру митних платежів.
У відповідності до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Європейський суд з прав людини в своєму рішенні «Ісмаїлов проти Росії» від 06 листопада 2008 року зазначив, що згідно з принципом верховенства права однією з підвалин демократичного суспільства, який закріплений в усіх статтях Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, при розгляді справи та призначенні стягнення потрібно досягти справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи, щоб під час відповідного втручання був дотриманий принцип законності і воно не було свавільним, тобто стягнення повинне бути пропорційним, воно має відповідати тяжкості скоєного правопорушення, а також його наслідкам.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Відповідно дост.33 КУпАПстягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно санкції ч. 1ст.485 МК України за вчиненняданого правопорушення,передбачено адміністративнестягнення у виді штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_4 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1ст. 485 МК Україниу виді штрафу в розмірі 50 % несплаченої суми митних платежів, що становить 12374,17 грн.
Відповідно дост. 40-1 КУпАПсудовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 5 ч. 2ст.4Закону України "Про судовий збір"до стягнення з порушника підлягає судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 467,483 МК України, ст.ст. 33, 283, 284 КУпАП, суд -
Визнати винним ОСОБА_1 в порушенні митних правил, передбачених ст. 485 МК Українита накласти на нього штраф в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 12374 (дванадцять тисяч триста сімдесят чотири) гривень 17 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок. (Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/Рiвнен.міс.тг/22030101. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Кодкласифікації доходів бюджету: 22030101.)
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Рівненського міського суду Н.М.Діонісьєва