30 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 260/285/25 пров. № А/857/16212/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Гудима Л.Я., Носа С.П.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної міграційної служби України,
на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року (суддя - Скраль Т.В., час ухвалення - не вказаний, місце ухвалення - м. Ужгород, дата складання повного рішення - не зазначено),
в адміністративній справі №260/285/25 за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області в особі Ужгородському відділу №1 Головного управління Державної міграційної служби України, Державного підприємства «Документ»,
про визнання протиправною бездіяльності,
встановив:
У січні 2025 року позивач ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідачів Державної міграційної служби України (надалі - відповідач-1), Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області в особі Ужгородському відділу №1 Головного управління Державної міграційної служби України (надалі - відповідач-2), Державного підприємства «Документ» (надалі - відповідач-3), в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив: 1) визнати протиправною бездіяльність Державної міграційної служби України та Державного підприємства «Документ» щодо порушення встановлених законом строків видачі позивачу паспорту громадянина України для виїзду закордон; 2) стягнути з Державної міграційної служби України та Державного підприємства «Документ» витрати на правничу допомогу у сумі 8400 грн; 3) стягнути з Державної міграційної служби України та Державного підприємства «Документ» судові витрати у сумі 2906,88 грн., понесені у зв'язку з поданням позову.
Усі відповідачі по справі подали суду першої інстанції свої відзиви на позовну заяву, у яких висловили заперечення проти позову. Просили у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Державної міграційної служби України та Державного підприємства «Документ» щодо порушення встановлених законом строків видачі ОСОБА_1 паспорту громадянина України для виїзду закордон НОМЕР_1 . Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної міграційної служби України на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 968,96 грн 96 коп. та витрати з оплати правничої допомоги в сумі 2100 грн.. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державного підприємства «Документ» на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 968,96 грн. 96 коп. та витрати з оплати правничої допомоги в сумі 2100 грн..
З цим рішенням суду першої інстанції не погодилася Державна міграційна служба України та оскаржила його в апеляційному порядку, вважаючи, що таке є протиправним, таким, що прийнято за формального розгляду справи, без врахування всіх обставин у справі, що мають значення, з невірним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, а тому рішення суду підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що судом першої інстанції не надано належної оцінки встановленим фактам та доказам, неправильно застосовано норми матеріального права. Зокрема, звертає увагу апелянт, на те, що оформлення та видача паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється відповідно до Закону № 5492-VI, Порядку № 152. Також зазначає, що територіальним підрозділом ДМС України дотримано строки встановлені законодавством, адже рішення про оформлення прийнято 25 квітня 2024 та трьохмісячний строк спливав не 11 липня 2024 року, а 25 липня 2024 року, відтак 05.07.2024 паспорт було відправлено для його видачі. Отже, обставини справи та наявні в матеріалах судової справи докази підтверджують, що дії відповідачів відповідають нормам Порядку №152 та спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у рішенні щодо бездіяльності ДМС. Крім цього, судом першої інстанції не враховано, що ДМС виконано усі передбачені законом повноваження у межах даного спору, позивач за отриманням паспорту не звертався до уповноваженого органу у встановленому порядку з квітня 2024 року та до судового розгляду. Тобто не отримання паспорту залежить лише від пасивної поведінки позивача, а не через бездіяльність відповідачів, та як вже вище зазначалося 18.02.205 отримав паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Крім цього, судом першої інстанції під час прийняття рішення не надано належної правової оцінки доводам відповідачів щодо недотримання позивачем норм статей 122, 123 КАС України, що свідчить про порушення судом норм процесуального права. Зокрема, зазначає апелянт, що з 26.04.2024р. позивач був обізнаний про наявність паспорта громадянина України для виїзду за кордон та фактично його не отримав. Однак, до суду позивач звернувся 20.01.2025 р., тобто із пропуском строку звернення до суду. Також апелянт звертає увагу на правову позицію викладену Верховним Судом у постановах від 15.11.2016 у справі №800/301/16 та від 12.12.2018 у праві № 802/2474/17-а про те, що порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №260/285/24 та ухвалити нове, яким відмовити у задоволені позову повністю.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Суд встановив такі фактичні обставини справи.
11 квітня 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відокремленого підрозділу ДП «Документ» - філії в Польщі з метою оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (а.с. 12).
26 квітня 2024 року в Єдиному державному веб-порталі електронних послуг «Дія» з'явилася інформація про наявний «Закордонний паспорт» НОМЕР_1 (дата видачі: 26.04.2024 року, дійсний до: 26.04.2034), який оформлено на ім'я ОСОБА_1 , (а.с. 9-10).
10 січня 2025 року адвокат Зданевича С.И. звернувся до Державного підприємства «Документ» із адвокатським запитом, в якому просить надати наступну інформацію: 1. Чи отримувало ДП «Документ» паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 (виданий 26.04.2024, орган, що видав 2110) від Головного управління ДМС України у Закарпатській області? 2. Якщо так, вкажіть дату отримання та статус організації доставки паспорта до філії ДП «Документ» у Польщі. 3. Які обставини та причини затримки передачі цього паспорта? 4. Чи було організовано доставку цього паспорта до філії у Польщі? Якщо ні, вкажіть причини. 5. Чи має ДП «Документ» нормативні або організаційні обмеження, які унеможливлюють виконання своїх зобов?язань у цьому випадку? 6. Чи може ОСОБА_1 отримати паспорт громадянина України для виїзду закордон НОМЕР_1 (виданий 26.04.2024, орган, що видав 2110) у філії ДП «Документ» в Польщі (м. Гданськ) в порядку та на підставі законодавства України, яке було чинне на момент звернення з заявою про їх оформлення - 11.04.2024, тобто без пред?явлення будь-яких військово-облікових документів (а.с. 13).
13 січня 2025 року Державне підприємство «Документ» листом № 1/5.1-79 повідомило адвокату Вороніну Є.В., що за інформацією, наявною в ДП «Документ», на ім'я ОСОБА_1 у закордонній філії Підприємства в місті Гданськ, Республіка Польща, оформлений паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , який до зазначеного центру обслуговування громадян ще не надходив. Варто зазначити, що персоналізовані паспортні документи, які надходять до ДП «Документ», підлягають сортуванню, пакуванню та доставці до відповідних центрів обслуговування громадян Підприємства, зокрема і до закордонних Філій. Відправка виготовлених документів до закордонних філій ДП «Документ» відбувається шляхом здійснення міжнародних експрес перевезень. Тобто дана процедура, враховуючи введений воєнний стан на території України, займає певний проміжок часу. Після надходження паспорта громадянина України для виїзду за кордон, оформленого на ім'я заявника, до відповідної закордонної філії ДП «Документ», він отримає смс-повідомлення про готовність документа до видачі, після чого зможе його отримати в установленому порядку. Часи роботи відповідної Філії Підприємства вказані на офіційному сайті за посиланням https://pasport.org.ua/, в розділі «Центри», (а.с. 14).
Позивач не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідачів, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Колегія суддів апеляційного суду враховує, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року у цій справі, яким повністю задоволено уточнені позовні вимоги, не оскаржене відповідачем-2 та відповідачем-3 в апеляційному порядку, зокрема, в частині що стосується цих відповідачів. Тому у цій частині рішення суду першої інстанції не підлягає апеляційній перевірці.
Відносно апеляційної скарги відповідача-1 в частині щодо правомірності його дій (бездіяльності), колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ч.1 ст.92 Конституції України, виключно законами України, зокрема, визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; громадянство, правосуб'єктність громадян, засади регулювання демографічних та міграційних процесів.
Правові та організаційні засади видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначає Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі - Закон № 5492-VI), Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152 (зі змінами) (далі - Порядок № 152).
Відповідно до статті 13 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляються із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр).
Згідно з частиною восьмою статті 14 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; можуть відображатися у формі епаспорта, е-паспорта для виїзду за кордон.
Відповідно до статті 14-1 Закону № 5492-VI е-паспорт і е-паспорт для виїзду за кордон формуються за бажанням особи, на ім'я якої оформлено паспорт громадянина України у формі картки або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлені із застосуванням засобів Реєстру, та використовуються на території України для посвідчення особи та підтвердження громадянства, надання адміністративних та інших послуг, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону № 5492-VI оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до частини шостої статті 16 Закону № 5492-VI (у редакції Закону України від 10.10.2024 р. № 4017-IX) у разі прийняття рішення про оформлення документа особі видається такий документ без оформлення, вручення, надсилання або передачі такого рішення.
Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону № 5492-VI (із змінами, внесеними згідно із Законом від 09.05.2024 р. № 3709-IX) оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється в Україні розпорядником Реєстру, а за кордоном - ЗДУ або розпорядником Реєстру (у разі прийняття документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта/паспортів громадянина України для виїзду за кордон уповноваженим суб'єктом, зазначеним у пункті 4-1 частини першої статті 2 цього Закону, розміщеним за кордоном). Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюються розпорядником Реєстру та ЗДУ, а також уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктами 4 і 4-1 частини першої статті 2 цього Закону.
Уповноваженими суб'єктами є: центри надання адміністративних послуг (пункт 4 частини першої статті 2 Закону № 5492-VI) та державне підприємство, що належить до сфери управління розпорядника Реєстру (пункт 4-1 частини першої статті 2 Закону № 5492-VI).
Відповідно до стаття 2 Закону № 5492-VI розпорядник Реєстру - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Відповідно до пунктів 1, 7 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 360, ДМС є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.
На утворені територіальні органи та територіальні підрозділи ДМС може покладатися виконання окремих завдань за міжрегіональним принципом.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.06.2011р. № 538-р ДП «Документ» є підприємством, що належить до сфери управління Державної міграційної служби.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 р. № 931-р державне підприємство «Документ» (по тексту - ДП «Документ») визначено адміністратором Єдиного державного демографічного реєстру.
Відповідно до пунктів 24, 25, 29, 30, 43, 44, 77 Порядку №152 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35 і 52 Порядку № №152 відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі відповідності поданих документів вимогам цих Порядків працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта із використанням кваліфікованого електронного підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).
Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта сканує із застосуванням засобів Реєстру до заяви-анкети документи, які подаються заявником. Оригінали документів (крім довідки про реєстрацію особи громадянином України, паспорта, що підлягає обміну, документів, що підтверджують сплату адміністративного збору) повертаються заявнику після оформлення заяви-анкети.
Прийняті уповноваженим суб'єктом заява-анкета та скановані документи (у тому числі отримані біометричні дані, параметри) із застосуванням засобів Реєстру автоматично розподіляються та надсилаються до територіального органу/ територіального підрозділу ДМС, який обслуговує відповідний уповноважений суб'єкт, що прийняв документи від заявника.
Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт.
За результатами проведених перевірок, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.
У разі коли видача паспорта здійснюється уповноваженим суб'єктом, після видачі паспорта заява-анкета та долучені до неї документи передаються згідно з актом приймання-передачі не пізніше робочого дня, що настає за днем видачі, територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, який його оформив.
Відповідно до пунктів 69, 75 Порядку №152 персоналізовані Державним центром персоналізації документів Державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» бланки паспортів надсилаються територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, встановленому законодавством.
10 червня 2022 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 678 «Про реалізацію експериментального проекту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України», якою затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, оформлення, обміну іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, посвідки на постійне проживання під час їх перебування за межами України (далі - Порядок №678).
Порядок № 678 визначає процедуру прийняття у громадян України, які перебувають за межами України, документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, прийняття у іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, документів для оформлення, обміну посвідки на постійне проживання (далі - посвідка) під час їх перебування за межами України, а також видачі їм оформлених документів розміщеним за межами України відокремленим підрозділом (філією, представництвом) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС та є адміністратором Єдиного державного демографічного реєстру (далі - відокремлений підрозділ).
Згідно пункту 4 Порядку № 678, подання документів, дії працівників під час прийняття документів, прийняття рішення про оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін або про відмову в оформленні (у тому числі замість втраченого або викраденого), в обміні паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, персоналізація оформлених паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон та організація їх видачі здійснюються відповідно до Порядку № 152, та Порядку реалізації експериментального проекту щодо одночасного оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 541.
Згідно абзацу першого пункту 6 Порядку№ 678 (в редакції із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 897 від 22.08.2023) передача персоналізованих бланків паспортів громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон, посвідок до відокремленого підрозділу, який здійснював приймання документів для їх оформлення, здійснюється державним підприємством, що належить до сфери управління ДМС, згідно з актами приймання-передачі.
Згідно абзацу другого пункту 6 Порядку № 678 (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ № 897 від 22.08.2023, № 1271 від 05.12.2023) персоналізовані бланки паспортів громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон, посвідок за письмовою заявою за рахунок коштів особи можуть бути надіслані державним підприємством, що належить до сфери управління ДМС, міжнародним поштовим або експрес-відправленням до відокремленого підрозділу, який здійснював приймання документів.
Відповідно до пункту 11 Порядку №678, паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідка оформлюються у строки, встановлені законодавством, та видаються у строк до трьох місяців з дня прийняття відповідного рішення для їх оформлення.
З матеріалів розглядуваної справи, а саме з даних інформаційно-комунікаційної системи ДМС, видно, що 11.04.2024 року позивач звернувся до відокремленого підрозділу ДП «Документ» філії в Польщі, яка розташована в м. Гданськ з приводу паспорта для виїзду за кордон.
Згідно з пунктом 5 Порядку №678, заяви-анкети, які було сформовано у відокремленому ДП «Документ» філії в Польщі, яка розташована в м. Гданськ передано до Ужгородського відділу № 1 ГУ ДМС у Закарпатській області для подальшого розгляду.
На виконання пункту 32 Порядку №152 працівниками Ужгородського відділу № 1 ГУ ДМС у Закарпатській області перевірено повноту поданих заявником документів, відповідність їх оформлення до вимог законодавства.
Згідно з вимогами пунктів 43, 44 Порядку 152 після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів, працівниками Ужгородського відділу № 1 здійснено необхідні заходи з ідентифікації особи та засобами Реєстру 25.04.2024 прийнято рішення про оформлення паспортних документів позивачу, та передано персональні дані заявника до Державного центру персоналізації документів для виготовлення паспорта.
08.05.2024 Державним центром персоналізації документів ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів - на ім'я позивача виготовлено паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 від 08.05.2024, орган видачі - 2110.
Оформлений на ім'я позивача паспорт громадянина України для виїзду за кордон, 17.05.2024р. прибув до Ужгородського відділу № 1 ГУ ДМС у Закарпатській області та в подальшому, 05.07.2024 паспорт відправлено до ДП «Документ» та переслано до відокремленого підрозділу ДП «Документ» філії в Польщі, яка розташована в м. Гданськ.
Враховуючи вищенаведені обставини справи, колегія суддів приходить до висновку про те, що територіальним підрозділом ДМС України дотримано строки встановлені законодавством, адже рішення про оформлення прийнято 25 квітня 2024 та трьохмісячний строк спливав 25 липня 2024 року. При цьому, 05.07.2024 паспорт було відправлено для його видачі позивачу.
Колегія суддів також звертає увагу на те, що ДМС не здійснює функцію з виготовлення, персоналізації та доставки бланків паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а є лише замовником таких послуг.
Тому помилковими є висновки суду першої інстанції про те, що до 11 липня 2024 року ДМС України мала б вжити заходів із забезпечення доставки персоналізованого бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_1 від ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» до ГУ ДМС України в Закарпатській області в особі Ужгородського відділу №1.
Вищенаведені обставини справи та наявні в матеріалах справи докази підтверджують, що дії відповідача-1 (апелянта) відповідають вимогам Порядку №152 та спростовують висновки суду першої інстанції щодо бездіяльності Державної міграційної служби України та щодо порушення Державною міграційною службою України встановлених законом строків видачі ОСОБА_1 паспорту громадянина України для виїзду закордон.
Таким чином, суд апеляційної інстанції формує висновок про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Державної міграційної служби України та стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної міграційної служби України на користь позивача судових витрат у вигляді сплаченого судового збору та витрат з оплати правничої допомоги, задоволенню не підлягають, на що суд першої інстанції уваги не звернув та ухвалив у цій частині помилкове рішення.
Відносно доводів апелянта (відповідача-1) про те, що судом першої інстанції під час прийняття рішення не надано належної правової оцінки доводам відповідачів щодо недотримання позивачем норм статей 122, 123 КАС України, що свідчить про порушення судом норм процесуального права, то такі доводи є безпідставними.
Так, відповідно до статті 122 частин 1, 2, 3 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що позивач звернувся до суду 20.01.2025 з відповідними позовними вимогами до відповідачів Державної міграційної служби України, Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області в особі Ужгородському відділу №1 Головного управління Державної міграційної служби України, Державного підприємства «Документ» щодо порушення встановлених законом строків видачі позивачу паспорту громадянина України для виїзду закордон.
Таким чином, безпідставними є доводи апеляційної скарги щодо звернення позивача до адміністративного суду з пропуском строку звернення до суду.
На підставі наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що суд першої інстанції допустив часткове порушення норм матеріального та неповно з'ясував обставини справи, а тому оскаржуване рішення суду першої інстанції, згідно вимог статті 317 КАС України, слід скасувати частково, а саме, в частині задоволення позовних вимог до відповідача Державної міграційної служби України та стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ДМС України судових витрат, та ухвалити у цій частині нову постанову, якою відмовити у задоволенні цих позовних вимог.
У решта частині рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд -
постановив:
Апеляційну скаргу Державної міграційної служба України - задоволити частково.
Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року в адміністративній справі №260/285/25 за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області в особі Ужгородському відділу №1 Головного управління Державної міграційної служби України, Державного підприємства «Документ» про визнання протиправною бездіяльності - скасувати частково, а саме, в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Державної міграційної служби України та про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної міграційної служби України на користь ОСОБА_1 судових витрат у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень, 96 коп.) та витрат з оплати правничої допомоги в сумі 2100, 00 грн. (дві тисячі сто гривень, 00 коп.), - і в цій частині ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні цих вимог до Державної міграційної служби України.
У решта частині рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року в адміністративній справі №260/285/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді Л. Я. Гудим
С. П. Нос