Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/2629/25
Провадження № 2-а/376/111/2025
17 вересня 2025 року Сквирський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Коваленка О.М.
за участі секретаря - Щур Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадженняадміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання постанови протиправною та її скасування,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови.
В обґрунтування позову зазначає, що 22.05.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 була винесена постанова БЦ РТЦК/1/270/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн, з тих підстав, що ОСОБА_1 був повідомлений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 12.05.2025 для уточнення своїх персональних даних, однак не з'явився у визначений день і час та не повідомив про причини неявки.
Про існування постанови БЦ РТЦК/1/270/25 від 22.05.2025 позивач дізнався з листа Сквирського ВДВС від 13.08.2025, який отримав 17.08.2025, про відкриття ВП №78842551 та арешту коштів боржника.
Зазначає, що з 01.06.2021 по теперішній час він проживає за кордоном, а саме: Республіка Литва, м. Каунас.
Позивач вважає постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню оскільки повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 12.05.2025 не отримував, для складання протоколу про адміністративне правопорушення та для розгляду справи про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП не викликався, окрім того справа була розглянута за його відсутності. Позивач наголошує, що всупереч вимогам чинного законодавства його не було належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду справи, чим порушино його права. Також вказує, що копію постанови за результатами розгляду справи не отримував.
Зазначає, що відповідач, маючи можливість отримати інформацію з державних реєстрів, не скористався нею.
На підставі викладеного просить визнати протиправною та скасувати постанову БЦ РТЦК/1/270/25 від 22.05.2025 та провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП закрити у зв?язку з відсутністю складу правопорушення. Окрім того просив поновити строк на оскарження постанови.
Ухвалою суду від 28.08.2025 провадження у вказаній справі відкрито та постановлено здійснювати розгляд у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Станом на 17.09.2025 від відповідача не надходило жодних заяв, клопотань, у тому числі відзиву на позов та витребуваних копій матеріалів справи про адміністративне правопорушення. Згідно довідки про причини повернення листа - повернуто, неправильно зазначена адреса, закінчився термін зберігання.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
У позовній заяві заявлено вимогу про поновлення пропущеного процесуального строку звернення до суду, вмотивовану тим, що про існування оскаржуваної постанови від 22.05.2025 позивач дізнався з листа Сквирського ВДВС від 13.08.2025, який отримав 17.08.2025, про відкриття ВП №78842551 та арешту коштів боржника, розгляд адміністративної справи відбувся без його участі, тому з незалежних від нього обставин пропущено строк оскарження постанови.
Згідно із ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
У відповідності до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Суд, розглянувши заяву позивача, дійшов висновку, що причини пропуску позивачем встановленого строку звернення до адміністративного суду з даним позовом є поважними, у зв'язку з чим процесуальний строк звернення з адміністративним позовом до суду підлягає поновленню.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акту чи окремих його положень.
Відповідно до ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, є військовозобов'язаним.
Постановою № БЦ РТЦК/1/270/25 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП від 22.05.2025, постановленою начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі п?ятсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн. (а.с. 11).
Із змісту вказаної постанови вбачається, що ОСОБА_1 засобами поштового зв?язку, рекомендованим листом з повідомленням про вручення повістки від 28.04.2025 №3297198 був оповіщений про виклик його до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 12.05.2025, однак не з?явився у визначену дату та не повідомив про причини неявки, чим порушив вимоги підпункту 2 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за № 1487 від 30.12.2022.
Постановою державного виконавця Сквирського відділу державної виконавчої служби у Білоцерківському районні Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 13.08.2025 відкрито виконавче провадження № 78842551 з приводу виконання постанови № БЦ РТЦК/1/270/25 від 22.05.2025 про стягнення штрафу в сумі 34 000,00 грн., а також накладено арешт на грошові кошти боржника (а.с. 9-10,12).
Розглянувши заяву по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
На виконання вимог Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі - Правила військового обліку), після виїзду за кордон Позивач повинен був повідомити нову адресу проживання через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста додаток "Резерв+".
Станом на 28.04.2025 (день формування повістки) відоме зареєстроване/фактичне місце проживання ОСОБА_1 вказано АДРЕСА_1 .
Позивач ОСОБА_1 не надає жодного доказу того, що станом на 28.04.2025 ним було уточнено актуальну адресу проживання за кордоном - Республіка Литва, м. Каунас.
Дані обставини не підтверджено електронним чи паперовим військово-обліковим документом станом на 28.04.2025.
Позивач як доказ перебування в Республіка Литва, м. Каунаснадає копію відмітки з візи, строк дії якої вказано з 01.06.21, а по яку дату - нечитабельна.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 цього Кодексу.
Адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 210 КУпАП настає за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період і тягне накладення штрафу у розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Указом Президента України N 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022, дію якого неодноразово продовжено та який діє дотепер.
За змістом ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до ч.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів тощо.
Згідно зі ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
За змістом абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Відповідно до ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024) громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема:
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Положення ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у наведеній вище редакції підлягали застосуванню з 18 травня 2024 року.
Згідно з абз.4 підп.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:
- у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності);
- у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначений Порядком організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487.
Згідно з абз. 3 підп. 10-1 п. 1 Додатку 2 до Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Пунктом 19 Порядку № 1497 встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Таким чином, у період з 18 травня 2024 року (тобто після набуття чинності Законом №3696-ІХ) до 16 липня 2024 року позивач зобов'язаний був оновити свої персональні (військово-облікові) дані через центр надання адміністративних послуг, через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Щодо доводів позивача про те, що положення ст. 210 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, то суд такі доводи відхиляє.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах примітка до ст. 210 КУпАП не підлягає застосуванню, так як чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто в один із визначених способів. Держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може лише перевірити чи уточнити персональні дані військовозобов'язаного, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач.
З огляду на викладене відповідач був позбавлений можливості своєчасного та належного повідомлення особи про час та місце розгляду справи, оскільки позивач не довів перед судом факт уточнення з 01.06.2021 адреси проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані у разі перебування/проживання за кордоном.
Суд констатує, що позивачем не надано суду доказів, а саме: військово-обліковий документ позивача з додатку «Резерв+» станом на 28.04.2025, що відповідачу на день надіслання повістки було відомо про оновлене місце проживання, однак повістка була відправлена за відмінною адресою.
Факт проживання за кордоном позивача сам по собі не скасовує постанову ТЦК.
Суд вказує, що позивач не звільняється від обов'язку уточнити свої персональні дані, а саме адресу проживання, номери засобів зв'язку, адрес електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, в тому числі актуальну інформацію про стан свого здоров'я, шляхом самостійного прибуття до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до ЦНАП, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Статтею 210 КУпАП передбачено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі (17 000 грн.) до однієї тисячі п'ятисот (25 500 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( ч. 3 ст. 210 КУпАП).
Отже, у постанові БЦ РТЦК/1/270/25 від 22.05.2025 невірно застосовано адміністративне стягнення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП. З позивача слід було стягнути штраф у розмірі 25 500 грн, а не 17 000 грн., тому суд в цій частині постанову скасовує.
Оскільки позивач не довів факт своєчасного уточнення з 01.06.2021 адреси свого проживання за кордоном, проте відповідачем у оскаржуваній постанові БЦ РТЦК/1/270/25 від 22.05.2025 невірно застосовано адміністративне стягнення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП, суд дійшов висновку, що слід скасувати частково оскаржувану постанову в частині накладення адміністративного стягнення у розмірі 17 000 грн.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 про скасування постанови не підлягають задоволенню.
У задоволенні вимоги позивача щодо визнання протиправною постанови БЦ РТЦК/1/270/25 від 22.05.2025, постановленої начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 підполковником ОСОБА_2 слід відмовити, оскільки згідно з ч. 3 ст. 286 КАС України суд не наділений такими повноваженнями.
Відповідно до положень частини першої статті 139 КАС України розподіл судових витрат здійснюється у разі задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 8, 9, 19, 25, 72, 77, 78, 90, 121, 241-246, 250, 251, 286, 293, 295 КАС України; ст. 19 Конституції України; статтями 7, 9, 14-1, 22, 33-35, 38, 210, 245, 251, 254, 280, 284 КУпАП, суд
ухвалив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання постанови протиправною та її скасування.
Частково скасувати постанову БЦ РТЦК/1/270/25 від 22.05.2025, постановлену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в частині розміру накладеного штрафу у розмірі 17 000 грн.
У іншій частині постанову БЦ РТЦК/1/270/25 від 22.05.2025 залишити в силі.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.М. Коваленко