30 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4302/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає:
- у непостановці на військовий облік ОСОБА_1 ;
- у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуалізованих відомостей щодо ОСОБА_1 ;
- у ненаданні ОСОБА_1 інформації про його включення до Реєстру та відомостей, внесених до Реєстру, у тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, передбаченої статтею 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»;
- у ненаданні письмової відповіді за результатами розгляду заяви про оформлення (продовження дії) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, поданої 12 листопада 2024 року;
- у не повідомленні ОСОБА_1 дати видачі військово-облікового документа на бланку;
зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 :
- поставити на військовий облік ОСОБА_1 ;
- внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуалізовані відомості стосовно ОСОБА_1 ;
- надати ОСОБА_1 інформацію, передбачену статтею 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», про його включення до Реєстру та відомості, внесені до нього, у тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
- надати ОСОБА_1 письмову відповідь за результатами розгляду заяви про оформлення (продовження дії) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період від 12 листопада 2024 року;
- повідомити ОСОБА_1 про дату видачі військово-облікового документа на бланку (а.с. 37-41).
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що здійснив всі необхідні дії для вчасного уточнення облікових даних через центр надання адміністративних послуг у м. Луцьку (14 липня 2024 року), застосунок «Резерв+», а також шляхом добровільної безпосередньої явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (04 березня 2025 року). Крім того двічі (26 серпня 2024 року та 12 листопада 2024 року) подавав документи для надання відстрочки від призову під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 2 частини першої статті 23 Закону України від 21 жовтня 1993 року №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII), однак відповідач письмові відповіді не надав. Також вказав, що у зв'язку з відсутністю у військово-обліковому документі відомостей щодо перебування на обліку за місцем проживання та відомостей про наявність права на відстрочку від призову на військову службу, він 27 листопада 2024 року засобами поштового зв'язку подав заяву, у якій просив внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. 17 грудня 2024 року ним отримано відповідь на вказану заяву, відповідно до якої рекомендовано особисто з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 ) з оригіналом довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 від 14 лютого 2012 року №191 (видана у зв'язку із відсутністю бланків військового квитка) паспортом та індивідуальним податковим номером для отримання актуального військово-облікового документа. Покликаючись на Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (Положення №154), та Закон України «Про єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», позивач вважає, що відповідач зобов'язаний внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальні (достовірні) персональні та службові дані щодо нього, в тому числі і за заявою від 27 листопада 2024 року та повідомити дату видачі паперового військово-облікового документа.
На переконання позивача така бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_7 є протиправною, тому просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач, отримавши ухвалу про відкриття провадження 20 травня 2025 року (а.с.69), відзив на позов не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , відповідно до витягу з реєстру Луцької територіальної громади з 17 грудня 2010 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 56).
З копії довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 від 14 лютого 2012 року №191 слідує, що ОСОБА_1 , 1994 року народження, рішенням призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_9 (протокол №41 від 10 березня 2012 року) за статтями 47»в» та 4 «в» графи 1 наказу МО України №402 від 2008 року, визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено здатним у воєнний час. Військове звання «солдат» присвоєно наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_9 №94 від 09 червня 2011 року. Згідно з пунктом 23 наказу МО України №342 знятий з військового обліку. Військовий квиток не видавався у зв'язку з відсутністю бланків (а.с.58).
Відповідно до сформованого витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 14 липня 2024 року №1622163-14072024 відсутні дані щодо перебування ОСОБА_1 на військовому обліку (а.с. 42).
Як вбачається з витягу «Резерв +» від 13 листопада 2024 року, від 25 квітня 2025 року за інформацією з реєстру Оберіг дані уточнено вчасно, категорія обліку - «не на обліку», також наявна рекомендація застосунку «звернутись до ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення даних» (а.с.43-45).
26 серпня 2024 року ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку надіслав голові Комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 заяву з пакетом документів, в якій просив оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини першої статті 23 Закону №3543-XII (а.с.46-47). До вказаної заяви позивач долучив нотаріально засвідчені копії паспорта (ID-картка), довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 АГГ, №872703 від 17 липня 2024 року, довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 від 14 лютого 2012 року №191, витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів №1622163-14072024, витяг з реєстру територіальної громади (а.с. 56-60). Вказана заява була отримана адресатом 27 серпня 2024 року, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.48).
Надалі позивач звернувся до голови Комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 із заявою від 12 листопада 2024 року про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, яку направив поштовим зв'язком, що підтверджується описом вкладення до цінного листа (а.с.49-50). До заяви додано нотаріально засвідчена копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 АГГ, №872703 від 17 липня 2024 року.
ІНФОРМАЦІЯ_5 зазначене поштове відправлення отримане 14 листопада 2024 року (а.с.51).
У позовній заяві сторона позивача стверджує, що відповіді на вказані заяви надані не були.
27 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся до керівника ІНФОРМАЦІЯ_10 із заявою, в якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості, визначені статтею 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», одержані від нього як військовозобов'язаного та шляхом електронної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені статтею 14 цього Закону (а.с. 52-54). До зави додано такі документи: копія паспорта (ID-картка), витяг з реєстру територіальної громади, копія довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 від 14 лютого 2012 року №191, копія з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів №1622163-14072024, копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 АГГ, №872703 від 17 липня 2024 року, копія заяви від 26 серпня 2024 року, копія заяви від 12 листопада 2024 року, копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги (серія ДДА №263197). Дана заява з доданими документами була надіслана рекомендованою кореспонденцією та була вручена адресату 02 грудня 2024 року (а.с.55).
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка полягає у непостановці його на військовий облік, у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуалізованих відомостей щодо нього, у ненаданні інформації про його включення до Реєстру та відомостей, внесених до Реєстру, у тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, передбаченої статтею 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», у ненаданні письмової відповіді за результатами розгляду заяви про оформлення (продовження дії) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, поданої 12 листопада 2024 року, у не повідомленні дати видачі військово-облікового документа на бланку, звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно зі статтею 106 Конституції України Президент України, зокрема, приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі відповідними Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні продовжено та такий правовий режим діє й на сьогодні.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу (далі - Закон №2232-XII, у редакції на дату виникнення спірних правовідносин).
Згідно із частиною третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Приписами частини першої статті 34 Закону №2232-ХІІ передбачено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (далі - Положення №154), органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Пунктом 3 Положення №154, зокрема, передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки очолюють керівники, які організовують діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя (пункт 7 Положення №154). За змістом положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 вказаного Положення: координують та здійснюють контроль за діяльністю підпорядкованих територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, контролюють дотримання ними вимог законодавства, виконання наказів і директив Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, наказів і директив Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил та інших органів військового управління; здійснюють аналітичну обробку даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр); забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту та відповідність інформації, поданої державними органами, контролюють виконання рішень володільця та розпорядника Реєстру, мають доступ до статистичних відомостей Реєстру (пункт 10 Положення №154).
Узагальнюючи наведені норми Положення №154, слід зазначити, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки мають визначену організаційну структуру та діють у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці. За своїм функціональним призначенням територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів, оформлення та видачу військово-облікових документів, організацію та реалізацію мобілізаційних заходів, а також розгляд звернень громадян і надання відповідних довідок та документів. Окремо районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями щодо оформлення відстрочок від призову під час мобілізації, в особливий період і воєнний час та ведення спеціального обліку таких осіб. Натомість ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, здійснюють координаційні, контрольні та аналітичні функції щодо підпорядкованих районних ТЦК та СП, у тому числі з питань ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не підміняючи при цьому їхніх повноважень на місцевому рівні.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 «Питання проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (Порядок №560, в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Вказаний Порядок визначає, зокрема, процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби.
Відповідно до пункту 22 Порядку №560 резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.
Резервісти та військовозобов'язані, у яких відсутній (які втратили) військово-обліковий документ, уточнюють свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. У такому разі під час уточнення облікових даних їм оформляється військово-обліковий документ.
Згідно з пунктом 57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Відповідно до пунктів 58, 59 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Як установлено пунктом 60 Порядку №560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що до повноважень комісій при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) належить розгляд заяви та документів, що підтверджують право на відстрочку військовозобов'язаного; за результатами вивчення поданих документів рішення про надання/ про відмову у наданні відстрочки оформляється протоколом з викладенням мотивів прийняття такого рішення.
Відповідно до пункту 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року (далі - Порядок №1487), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку №1487).
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені Законом України від 16 березня 2017 року №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII).
За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Частиною першою статті 14 Закону №1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина третя статті 14 Закону №1951-VIII).
Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 (далі - Порядок №559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема, відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (підпункт 12 пункту 8 Порядку №559).
Паперовим військово-обліковим документом є: військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, посвідчення про приписку до призовної дільниці (для громадян до 25 років), видані до 18 травня 2024 року (до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559); військово-обліковий документ за формою, затвердженою пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559. Пунктом 2 цієї постанови обумовлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
Відповідно до пункту 4 Порядку №559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Отже, з аналізу вище наведених норм слідує, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.
За змістом позовних вимог позивач оскаржує бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка полягає у непостановці його на військовий облік, у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуалізованих відомостей щодо нього, у ненаданні інформації про його включення до Реєстру та відомостей, внесених до Реєстру, у тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, передбаченої статтею 9 Закону №1951-VIII, у ненаданні письмової відповіді за результатами розгляду заяви про оформлення (продовження дії) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, поданої 12 листопада 2024 року, у не повідомленні дати видачі військово-облікового документа на бланку.
Разом з тим матеріалами справи підтверджено, що зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є місто Луцьк. Саме за місцем проживання позивач перебував на військовому обліку, а ІНФОРМАЦІЯ_11 йому у 2012 році була видана довідка №191 про визнання непридатним до військової служби у мирний час та обмежено придатним у воєнний час, на підставі якої позивача було знято з військового обліку. Зазначене свідчить про здійснення первинного військово-облікового обслуговування позивача саме відповідним районним (міським) органом військового управління за місцем його проживання.
Також встановлено, що позивач із заявами щодо оформлення довідки про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (26 серпня 2024 року, 12 листопада 2024 року) та заявою про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо нього відомостей, визначених статтею 6 Закону №1951-VIII (27 листопада 2024 року) звертався до ІНФОРМАЦІЯ_10 , тобто до територіального органу, компетентного за зареєстрованим місцем його проживання у місті Луцьку.
Нормами чинного законодавства передбачено, що повноваження щодо прийняття та розгляду відповідних заяв, оформлення відстрочки від призову та внесення відомостей до Реєстру реалізуються територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (районними, міськими) за місцем проживання (перебування) особи, тоді як територіальний центр комплектування та соціальної підтримки області здійснює організаційно-координаційні та контрольні функції і не є безпосереднім суб'єктом розгляду таких заяв у первинних правовідносинах.
Варто зазначити, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Дослідивши обставини справи у відповідності до наведених правових норм, суд приходить до висновку, що визначений позивачем відповідач у справі не вчиняв дій та не допускав бездіяльності, які могли б порушити права, свободи чи законні інтереси ОСОБА_1 у спірних правовідносинах, а відтак відсутні правові підстави для покладення на нього відповідальності або визнання його дій чи бездіяльності протиправними. Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та про відмову у задоволенні позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В. Л. Шепелюк