Справа № 355/1187/25
Провадження № 3/355/448/25
14 серпня 2025 року селище Баришівка
Суддя Баришівського районного суду Київської області Чехов С.І. розглянувши протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАД №711108 від 07 червня 2025 року та серії ВАД №711136 від 03 червня 2025, що надійшов від ВП №1 Броварського РУП ГУНП в Київській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючий та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
у скоєнні ним адміністративних правопорушень передбачених ст.173 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення вказано, що 07 червня 2025 року о 14 год. 45 хв. по вул. Центральна, 17 в селищі Баришівка, Броварського району, Київської області, ОСОБА_1 перебуваючи у громадському місці в стані алкогольного сп'яніння ходив розмахуючи предметом зовні схожим на ніж, погрожував громадянам та виражався нецензурною лайкою, чим порушив громадський порядок та спокій громадян, за що передбачена відповідальність за ст.173 КУпАП.
Крім того відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення вказано, що 03 червня 2025 року о 20 год. 30 хв. ОСОБА_1 перебуваючи у громадському місці в стані алкогольного сп'яніння ходив розмахуючи предметом зовні схожим на ніж, погрожував громадянам та виражався нецензурною лайкою, чим порушив громадський порядок та спокій громадян, за що передбачена відповідальність за ст.173 КУпАП.
Постановою Баришівського районного суду Київської області від 14 серпня 2025 року на підставі ст.36 КУпАП адміністративну справу № 355/1187/25 провадження № 3/355/448/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП та адміністративну справу № 355/1188/25 провадження № 3/355/449/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП, об'єднано в одне провадження, присвоївши справі №355/1187/25 провадження №3/355/449/25.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином про причину неявки до суду не повідомляв.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про часі місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Як слід з ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, слід прийти до висновку про закриття провадження по справі з наступних підстав.
Диспозиція ст. 173 КУпАП передбачає відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення додано реєстраційний лист від 03 червня 2025 року та від 07 червня 2025 року, за яким відображено, що звернулися з повідомленням до служби 102, що невідомий чоловік ходить з ножем. Окрім цього в реєстраційному листі від 03 червня 2025 року вказано, що в ОСОБА_1 наявний лише чохол від ножа, а самого ножа не було, що ставить під сумнів факт вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Суд лише оцінює докази з точки зору їх достатності, достовірності, допустимості і належності.
Крім того, у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Малофєєва проти Росії», серед іншого зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
У рішенні у справі «Карелін проти Росії»(«Karelin v. Russia»,заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ розглянув ситуацію, коли національний суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення без участі сторони обвинувачення, що цілком відповідало нормам російського законодавства, ініціював дослідження доказів обвинувачення та за результатами дослідження доказів притягнув особу до відповідальності, уточнивши в судовому рішенні фабулу правопорушення, усунувши певні розбіжності та неточності, які мали місце в протоколі про адміністративне правопорушення. При цьому, за логікою ЄСПЛ, за умови відсутності сторони обвинувачення та при наявності певної неповноти чи суперечностей, суду не залишилося нічого іншого, як взяти на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи, що становить порушення ч. 1 ст. 6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
Згідно зі ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Оскільки, посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення не долучено відповідних доказів, які б відобразили об'єктивну сторону правопорушення, що порушує громадський порядок і спокій громадян, тому провадження у справі підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутній склад адміністративного правопорушення.
Вирішуючи питання щодо речового доказу, слід прийти до наступного висновку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.7,173-2,247,283,284,287 КУпАП, -
Провадження по справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до Київського апеляційного суду, шляхом подачі скарги через Баришівський районний суд Київської області.
Суддя Баришівського районного суду Сергій ЧЕХОВ