Справа № 354/1372/25
Провадження по справі № 2-а/354/17/25
31 грудня 2025 року м. Яремче
Суддя Яремчанського міського суду Івано-Франківської області Остап'юк М.В., при секретарі Крицкалюк Я.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в особі територіального підрозділу Яремчанського відділу ЗМУ ДМС про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
20.10.2025 до Яремчанського міського суду Івано-Франківської області звернувся позивач ОСОБА_1 з позовом до Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в особі територіального підрозділу Яремчанського відділу ЗМУ ДМС про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Відповідно до заявлених позовних вимог просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення МІФ 001608 від 07.10.2025 року, винесену Західним міжрегіональним управління Державної міграційної служби в особі територіального підрозділу Яремчанського відділу ЗМУ ДМС відносно громадянина російської федерації ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.203 КУпАП.
Вимоги позовної заяви мотивовано тим, що ОСОБА_1 , громадянин російської федерації прибув до території України ще у 2017 році на постійне проживання. За час перебування на території України Позивач набув міцних соціальних зв'язків, займає активну громадянську позицію на боці України щодо збройного конфлікту та повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, стосовно нього не має висунутого кримінального обвинувачення. На даний час (оскільки позивач неодноразово звертався до відповідача з метою як оформлення, так і продовження дії та обміну посвідки на тимчасове проживання - та знаходження цих документів безпосередньо у Відповідача) стороною Позивача направлено адвокатські запити до контролюючих та правоохоронних органів України з метою підтвердження даної інформації та надання додаткових доказів законності перебування на території України. 07.10.2025 року Західним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби в особі територіального підрозділу Яремчанського відділу ЗМУ ДМС винесено щодо позивача постанову МІФ 001608, про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу. Позивач вважає оскаржувану постанову протиправною, та такою, що підлягає скасуванню, а тому звертається до суду з цим позовом.
Ухвалою Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 24.10.2025 року відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників процесу.
31.10.2025 на адресу суду надійшов відзив від представника відповідача Гіглюк Н.П. в якому зазначається, що 07.10.2025 року у зв'язку з вчиненням правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП, під час проведення цільових профілактичних заходів з нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері, під умовною назвою «Мігрант» в м. Яремче, був виявлений громадянин російської федерації ОСОБА_1 та встановлено, що вказаний іноземний громадянин прибув на територію України 11.02.2022, проживав на території України на підставі посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 , термін дії якої закінчився 06.10.2022 (минуло більше 3 років). В подальшому та до сьогоднішнього часу територію України не залишив. Перебуває на території України без будь-яких документів для іноземця (діюча посвідка, дозвіл на імміграцію, довідка про звернення за захистом тощо), що дають право законно перебувати на території України, не працює та тимчасово проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Своїми діями громадянин російської федерації ОСОБА_1 порушував законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, за що його двічі було притягнуто до адміністративної відповідальності. Крім того, в протоколі зафіксовані пояснення ОСОБА_1 щодо адміністративного правопорушення: «Я гр РФ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з наслідками правопорушення ознайомлений, вину визнаю». За таких обставин, 07.10.2025 посадовою особою Яремчанського відділу ЗМУ ДМС відносно ОСОБА_1 винесена постанова про накладання адміністративного стягнення №ПН МІФ 001608, за ч. 2 ст. 203 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 5100,00 грн. який був сплачений позивачем згідно копії квитанції №0.0.4570368108.1 від 07.10.2025, що додатково свідчить, що позивач визнав вчинене ним адміністративне правопорушення та поніс фінансовий тягар адміністративної санкції. З протоколом про адміністративне правопорушення та постановою про накладення адміністративного стягнення позивач був ознайомлений, копії отримав, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_1 в цих документах.
А також представник відповідача вказав, що 01.11.2022 Постановою №1232 визначено, що особи, які мають підстави для оформлення посвідки на тимчасове проживання, передбачені частинами четвертою, п'ятнадцятою, шістнадцятою статті 4 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», або інші передбачені цією статтею підстави за умови підтримки їх заяв про оформлення посвідки на тимчасове проживання письмовим клопотанням центрального органу виконавчої влади, до повноваження якого належить сфера діяльності таких осіб, повинні протягом 30 днів з дня набрання чинності цією постановою звернутися за обміном посвідки на тимчасове проживання, якщо строк звернення за її обміном настав у період з 24 лютого 2022 р. до дня набрання чинності цією постановою. Однак, жодних доказів звернень до міграційних органів в період з 06.10.2022 до 07.10.2025 - позивачем не надано, лише декларативні твердження. Крім того, інформація щодо звернення позивача з заявою щодо статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту - відсутня. Позивач ОСОБА_1 не надав в якості доказу до суду довідку про звернення за захистом в Україні, тому немає підстав вважати, що на нього поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового та тимчасового захисту».
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, приходить до наступного.
Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та є громадянином Російської Федерації (а.с. 5).
07 жовтня 2025 року головним спеціалістом Яремчанського відділу відділу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби України ТКушнірчук Х.В. складено протокол про адміністративне правопорушення відносно позивача за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП, а саме: проживання без документів на право проживання в Україні (а.с. 6).
07 жовтня 2025 року постановою головного спеціаліста Яремчанського відділу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби України Топольницькою Т.Р. на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 5 100 грн. в дохід держави за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП (а.с.5).
07 жовтня 2025 року т.в.о. начальника Яремчанського відділу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби України Топольницькою Т.Р. прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 в країну походження та зобов'язано його покинути територію України у термін до 27 жовтня 2025 року (а.с. 35).
Позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення на нього адміністративного стягнення МІФ 001608 від 07.10.2025 року, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.203 КУпАП.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку із введенням воєнного стану та активними бойовими діями позивач не отримав посвідку на тимчасове проживання в Україні. Також має обґрунтовані побоювання стати жертвою переслідувань з політичних причин в Російській Федерації внаслідок висловлювання позиції щодо її агресії проти України та підтримки України.
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Представник відповідача у відзиві на позов заперечив щодо задоволення позову у зв'язку з безпідставністю. Зазначивши, що позивач неодноразово притягувався до адмінвідповідальності за вказане правопорушення. Крім того, штраф, накладений на нього оспорюваною постановою останній сплатив, про що надав пвтверджуючі документи.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні.
Згідно пункту 14 частини 1 статті 1 Закону № 3773-VI нелегальний мігрант - це іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 1 цього Закону визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Згідно частини 3 статті 3 вказаного Закону зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Частиною 1 статті 23 Закону № 3773-VI передбачено, що нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 3773-VI, іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Отже, іноземець або особа без громадянства підлягає примусовому поверненню в країну походження за рішенням уповноваженого на це органу виключно за умови наявності у їх діях ознак порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або якщо вони суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» один із примірників рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства видається іноземцю або особі без громадянства, стосовно яких воно прийнято. У рішенні зазначаються підстави його прийняття, порядок оскарження та наслідки невиконання. Форма рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства затверджується спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону рішення про примусове повернення може бути оскаржено до суду.
Порядок дій посадових осіб територіальних органів, територіальних підрозділів Державної міграційної служби України під час прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України визначає Інструкція про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23 квітня 2012 року № 353/271/150 (далі - Інструкція).
Пункт 1.6 Інструкції вказує, що підставами для прийняття рішення про примусове повернення іноземців за межі України є: дії іноземців, що порушують законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; дії іноземців, що суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку; якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні.
Позивачем не надано суду доказів подачі письмових звернень до відповідача для отримання посвідки на тимчасове проживання, дозволу на міграцію та визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Отже, позивачем порушено покладений на нього чинним законодавством України обов'язок дотримуватись вимог національного законодавства України.
Посилаючись на наявні в Російській Федерації обставини, що перешкоджають поверненню позивача до країни походження, сторона позивача не надала суду належних та достатніх доказів на підтвердження таких обставин щодо особи позивача.
Тому, за встановлених обставин суд приходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 30, 72-77, 139, 241, 246, 255, 288, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позовних вимог громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в особі територіального підрозділу Яремчанського відділу ЗМУ ДМС про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Повний текст рішення складено 31 грудня 2025 року.
Суддя: Марія ОСТАП'ЮК