Справа № 761/23916/23
Провадження № 3-в/761/22/2025
24 квітня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Слободянюк П. Л., за участю секретаря Власенко В. С., розглянувши заяву адвоката Стеця Р. Я., подану в інтересах ОСОБА_1 , про перегляд постанови Шевченківського районного суду м. Києва від 29 вересня 2023 року (у справі № 761/23916/23) за нововиявленими обставинами,
До Шевченківського районного суду м. Києва надійшла заява адвоката Стеця Р. Я., подана в інтересах ОСОБА_1 , про перегляд постанови Шевченківського районного суду м. Києва від 29 вересня 2023 року (у справі № 761/23916/23) за нововиявленими обставинами.
Як посилається заявник, даною постановою ОСОБА_1 було притягнуто до відповідальності, передбаченої ст. 485 МК України, а наразі існують підстави для перегляду даної справи за нововиявленими обставинами. В даному аспекті вважає можливим застосувати норми Кримінального процесуального кодексу України з огляду на практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої провадження у справах про адміністративні правопорушення уважається кримінальним у розумінні Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (Рішення Європейського суду з прав людини від 30.10.2014 у справі «Швидка проти України»).
Вивчивши доводи заяви, суддя враховує, що у вказаному рішенні ЄСПЧ розглянув скаргу за статтею 2 Протоколу № 7, у якій зазначено, що кожен, кого суд визнав винним у вчиненні кримінального правопорушення, має право на перегляд судом вищої інстанції факту визнання його винним або винесеного йому вироку. Здійснення цього права, включаючи підстави, на яких воно може бути здійснене, регулюється законом. Встановлено порушення статті 10 Конвенції щодо права на свободу вираження поглядів, а також статті 2 Протоколу № 7 щодо неможливості ефективно використати своє право на апеляційне оскарження у провадженні, що вважається кримінальним у розумінні Конвенції.
Проте вказана практика розгляду скарги в Рішенні Європейського суду з прав людини від 30.10.2014 у справі «Швидка проти України» не дає підстав для початку процедури перегляду за нововиявленими обставинами вказаної постанови у справі про адміністративне правопорушення в порядку, визначеному для іншого виду судочинства.
Так, відповідно до статті 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
За таких обставин вказані в заяві норми кримінального процесуального закону, зокрема і Глави 34 КПК України «Провадження за нововиявленими або виключними обставинами», не можуть бути застосовані до процедури у справі щодо діяння, яке є адміністративним правопорушенням.
При цьому правила Кодексу України про адміністративні правопорушення, Митний кодекс України не передбачають можливості перегляду рішення за нововоиявленими обставинами, такий порядок не визначений вказаними Законами. Завдання провадження у справах про адміністративні правопорушення, які визначені ст.245 КУпАП, є іншими, аніж передбачені статтею 2 КПК України.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкриття провадження за нововиявленими обставинами, а отже таку заяву необхідно повернути особі, яка з нею звернулась.
Керуючись ст. ст. 283, 294, 297-1 КУпАП, суд
Заяву адвоката Стеця Р. Я., подану в інтересах ОСОБА_1 , про перегляд постанови Шевченківського районного суду м. Києва від 29 вересня 2023 року (у справі № 761/23916/23) за нововиявленими обставинами - повернути особі, яка з нею звернулась.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Павло Слободянюк