Ухвала від 22.12.2025 по справі 761/52266/25

Справа № 761/52266/25

Провадження № 1-кс/761/32806/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.12.2025 рік м. Київ

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковника юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,

ВСТАНОВИВ:

До Шевченківського районного суду міста Києва надійшло погоджене з прокурором клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів, які зберігаються у володінні Національного військово-медичного клінічного центру « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в якому вказано, що 2 відділом 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024000000000978 від 18.10. за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 1 ст. 263 КК України.

Досудовим розслідування встановлено, що громадяни України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також з іншими невстановленими особами, у тому числі медичними працівниками Національного військово-медичного клінічного центру « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі - НВМКЦ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ») та військовими службовими особами, організували схему ухилення від військової служби за грошову винагороду, зокрема вирішення питань щодо переведення військовослужбовців із частини, які виконують завдання в районах проведення бойових дій, фіктивне проведення військо-лікарської комісії для військовослужбовців та цивільних осіб, внесення в Базу даних «Оберіг» інформації та інше.

Відповідно до налагодженої схеми сума винагороди за оформлення фіктивних медичних документів, які є підставою для звільнення з військової служби військовослужбовців ЗС України, становить 10 тис. доларів США (з яких 7 тис. доларів США отримуються в якості авансу, а інша частина 3 тис. доларів США після отримання готових медичних документів).

Зокрема встановлено, що ОСОБА_5 ,. використовуючи широке коло знайомств у ЗС України, здійснює пошук осіб, у тому числі діючих військовослужбовців ЗС України, які мають намір за грошову винагороду отримати статус особи не придатної до військової служби та за грошову винагороду організовує виготовлення підроблених первинних медичних документів (направлень військових частин на проходження ВЛК, діагностичних досліджень, виписок з історії хвороби, (епікризів) тощо), які стають підставою для проходження такими особами військово-лікарських комісій. Фактичну підробку первинних медичних документів, нібито виданих військовими частинами та медичними закладами, здійснював особисто ОСОБА_5 в орендованій квартирі за адресою: АДРЕСА_1 .

Під час проведення обшуку за вищевказаною адресою серед іншого виявлено та вилучено штампи і печатки медичних закладів, військових частин, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, благодійних організацій тощо, а також документи медичних установ з ознаками підробки, у тому числі НВМКЦ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Вказані предмети та документи за зовнішніми ознаками мають характерні риси підроблення, зокрема невідповідність зразкам офіційної документації, наявність технічних дефектів нанесення відтисків, відсутність належних реквізитів, притаманних справжнім печаткам, штампам та документам відповідних установ. Попередньо встановлено, що зазначені печатки та штампи не належать жодному з офіційних державних чи медичних закладів та могли використовуватися для виготовлення підроблених документів і здійснення протиправної діяльності.

Крім цього, за даною адресою виявлено та вилучено носії зовнішньої комп'ютерної пам'яті, що належать ОСОБА_5 . У подальшому, під час огляду на одному з них, встановлено наявність значної кількості електронних файлів, що використовувалися для виготовлення підроблених медичних документів. Зокрема, на носії виявлено текстові та графічні файли, у тому числі у форматах PDF, які містять медичні виписки, довідки про стан здоров'я, результати обстежень та іншу медичну документацію, нібито видану різними державними та приватними медичними закладами. У ході огляду встановлено, що зазначені документи виготовлялися шляхом редагування шаблонів та використання підроблених відтисків печаток і штампів медичних установ. За попередніми даними, ці підроблені документи надалі видавалися за справжні та використовувалися окремими військовослужбовцями для звільнення з військової служби та виключення з військового обліку.

Так, частина виявлених на електронному носії документів наявна у медичних документах (картка обстеження медичного огляду, медична картка стаціонарного хворого з усіма без винятку додатками), в тому числі, які зберігаються в архіві та електронному вигляді в Медичній інформаційній системі, що перебувають у володінні НВМКЦ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».

В свою чергу ОСОБА_6 , відповідно до розподілу ролей та обов'язків, використовуючи вказані вище підроблені первинні медичні документи прискорює процес проходження цивільним особам та військовослужбовцям медичних комісій у НВМКЦ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та в інших профільних медичних закладах, сприяє у підготовці фіктивних діагнозів та документів.

У ході огляду листування, виявленого у вилученому у ОСОБА_6 під час обшуку за адресою АДРЕСА_2 , мобільному телефоні, зокрема у месенджерах WhatsApp, Telegram, Viber та інших, встановлено, що фігурант провадження систематично обговорював з невстановленими особами питання відвідування медичних закладів та отримання додаткових медичних документів, переважно фіктивного характеру, необхідних для штучного формування медичних показань щодо наявності захворювань. У переписці містяться домовленості про виготовлення довідок, медичних виписок та інших документів, які у подальшому мали бути використані для створення видимості хвороби з метою визнання фігуранта непридатним до військової служби за рішенням ВЛК. Також встановлено листування з окремими лікарями та посередниками, які пропонували інформацію про осіб, зацікавлених у отриманні аналогічних «послуг» та координували порядок виготовлення і передачі відповідних документів, супроводження під час прийому у лікарів.

За результатами такої протиправної діяльності ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та їх пособників в подальшому здійснюється протиправне виключення з військового обліку цивільних громадян України, а також звільнення з військової служби за станом здоров'я діючих військовослужбовців ЗС України, в тому числі тих, які самовільно залишили військову частину та намагаються таким чином уникнути кримінальної відповідальності за вчинення вказаного злочину.

Зокрема встановлено, що за безпосередньої участі ОСОБА_6 та ОСОБА_5 за період листопад-грудень 2024 року послугами по виключенню з військового обліку, а також щодо визнання непридатними або обмежено непридатними скористались близько сотні громадян України.

Таким чином дії ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та інших залучених ними осіб у складі організованої групи, умисно порушують встановлений законом порядок призову громадян на військову службу в ЗС України, внаслідок чого створено перешкоди законній діяльності ЗС України під час воєнного стану. Крім того, такі дії призводять до зниження обороноздатності держави та бойової готовності ЗС України, чим створюють потенційну загрозу основам національної безпеки України в під час дії воєнного стану.

Матеріали кримінального провадження свідчать про те, що в Національному військово-медичному клінічному центрі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_3 , знаходяться відомості, що мають значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Слідчий ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, але до суду надійшло клопотання стосовно розгляду клопотання за його відсутності, вказавши що клопотання підтримує та просить задовольнити.

Розгляд клопотання проводиться за відсутності володільця документів на підставі ч.2 ст.163 КПК України.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно вимог ч.1 та 2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

За змістом п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

У відповідності з вимогами ч. 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що отримані документи та інформація, може бути використана під час досудового розслідування кримінального провадження за № 22024000000000978 від 18.10. за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 1 ст. 263 КК України, як докази у вказаному кримінальному провадженні.

Отже, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись вимогами ст. ст.132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковника юстиції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.

Надати старшому слідчому в ОВС 2 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 , а також слідчим цього ж відділу, які входять до складу слідчої групи у даному кримінальному проваджені старшому слідчому в ОВС полковнику юстиції ОСОБА_8 , старшому слідчому в ОВС підполковнику юстиції ОСОБА_9 , старшому слідчому в ОВС підполковнику юстиції ОСОБА_10 , старшому слідчому в ОВС підполковнику юстиції ОСОБА_11 , старшому слідчому в ОВС майору юстиції ОСОБА_12 , старшому слідчому в ОВС майору юстиції ОСОБА_13 , слідчому в ОВС майору юстиції ОСОБА_14 , слідчому в ОВС капітану юстиції ОСОБА_15 , слідчому в ОВС капітану юстиції ОСОБА_16 , слідчому в ОВС старшому лейтенанту юстиції ОСОБА_17 , старшому слідчому старшому лейтенанту юстиції ОСОБА_18 , старшому слідчому старшому лейтенанту юстиції ОСОБА_19 , дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, ознайомлення з ними та вилучення їх (здійснити їх виїмку) у паперовому та електронному вигляді, які перебувають у володінні Національного військово-медичного клінічного центру « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , а саме: медичні документи (картка обстеження медичного огляду, медична картка стаціонарного хворого з усіма без винятку додатками), в тому числі, які зберігаються в архіві установи та електронному вигляді в Медичній інформаційній системі, що стали підставою для визнання НВМКЦ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (Гарнізонною ВЛК або Госпітальною ВЛК) непридатними військовослужбовців до військової служби з подальшим виключенням з військового обліку, обмежено придатними тощо з ознаками підроблення, в період з 01.01.2023 по теперішній час, а саме: ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_6 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_7 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_8 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_9 , ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП НОМЕР_10 , ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , РНОКПП НОМЕР_11 , ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , РНОКПП НОМЕР_12 , ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , РНОКПП НОМЕР_13 , ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , РНОКПП НОМЕР_14 , ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , РНОКПП НОМЕР_15 , ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , РНОКПП НОМЕР_16 , ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , РНОКПП НОМЕР_17 , ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , РНОКПП НОМЕР_18 , ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , РНОКПП НОМЕР_19 , ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , РНОКПП НОМЕР_20 , ОСОБА_38 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , РНОКПП НОМЕР_21 , ОСОБА_39 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , РНОКПП НОМЕР_22 , ОСОБА_40 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , РНОКПП НОМЕР_23 , ОСОБА_41 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , РНОКПП НОМЕР_24 , ОСОБА_42 , ІНФОРМАЦІЯ_28 , РНОКПП НОМЕР_25 , ОСОБА_43 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , РНОКПП НОМЕР_26 , ОСОБА_44 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , РНОКПП НОМЕР_27 , ОСОБА_45 , ІНФОРМАЦІЯ_31 , РНОКПП НОМЕР_28 , ОСОБА_46 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , РНОКПП НОМЕР_29 , ОСОБА_47 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , РНОКПП НОМЕР_30 , ОСОБА_48 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , РНОКПП НОМЕР_31 , ОСОБА_49 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , РНОКПП НОМЕР_32 , ОСОБА_50 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , РНОКПП НОМЕР_33 , ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , РНОКПП НОМЕР_34 , ОСОБА_52 , ІНФОРМАЦІЯ_38 , РНОКПП НОМЕР_35 , ОСОБА_53 , ІНФОРМАЦІЯ_39 , РНОКПП НОМЕР_36 , ОСОБА_54 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , РНОКПП НОМЕР_37 , ОСОБА_55 , ІНФОРМАЦІЯ_41 , РНОКПП НОМЕР_38 , ОСОБА_56 , ІНФОРМАЦІЯ_42 , РНОКПП НОМЕР_39 , ОСОБА_57 , ІНФОРМАЦІЯ_43 , РНОКПП НОМЕР_40 , ОСОБА_58 , ІНФОРМАЦІЯ_44 , РНОКПП НОМЕР_41 , ОСОБА_59 , ІНФОРМАЦІЯ_45 , РНОКПП НОМЕР_42 , ОСОБА_60 , ІНФОРМАЦІЯ_46 , РНОКПП НОМЕР_43 , ОСОБА_61 , ІНФОРМАЦІЯ_47 , РНОКПП НОМЕР_44 , ОСОБА_62 , ІНФОРМАЦІЯ_48 , РНОКПП НОМЕР_45 , ОСОБА_63 , ІНФОРМАЦІЯ_49 , РНОКПП НОМЕР_46 , ОСОБА_64 , ІНФОРМАЦІЯ_50 , РНОКПП НОМЕР_47 , ОСОБА_65 , ІНФОРМАЦІЯ_51 , РНОКПП НОМЕР_48 , ОСОБА_66 , ІНФОРМАЦІЯ_52 , РНОКПП НОМЕР_49 , ОСОБА_67 , ІНФОРМАЦІЯ_53 , РНОКПП НОМЕР_50 , ОСОБА_68 , ІНФОРМАЦІЯ_54 , РНОКПП НОМЕР_51 , ОСОБА_69 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , РНОКПП НОМЕР_52 , ОСОБА_70 , ІНФОРМАЦІЯ_55 , РНОКПП НОМЕР_53 , ОСОБА_71 , ІНФОРМАЦІЯ_56 , РНОКПП НОМЕР_54 , ОСОБА_72 , ІНФОРМАЦІЯ_57 , РНОКПП НОМЕР_55 , ОСОБА_73 , ІНФОРМАЦІЯ_58 , РНОКПП НОМЕР_56 , ОСОБА_74 , ІНФОРМАЦІЯ_59 , РНОКПП НОМЕР_57 , ОСОБА_75 , ІНФОРМАЦІЯ_60 , РНОКПП НОМЕР_58 , ОСОБА_76 , ІНФОРМАЦІЯ_61 , РНОКПП НОМЕР_59 , ОСОБА_77 , ІНФОРМАЦІЯ_62 , РНОКПП НОМЕР_60 , ОСОБА_78 , ІНФОРМАЦІЯ_63 , РНОКПП НОМЕР_61 , ОСОБА_79 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , РНОКПП НОМЕР_62 , ОСОБА_80 , ІНФОРМАЦІЯ_64 , РНОКПП НОМЕР_63 , ОСОБА_81 , ІНФОРМАЦІЯ_65 , РНОКПП НОМЕР_64 , ОСОБА_82 , ІНФОРМАЦІЯ_66 , РНОКПП НОМЕР_65 .

Строк дії ухвали не може перевищувати 2 (двох) місяців з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

22 грудня 2025 року