Рішення від 29.12.2025 по справі 920/1202/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

29.12.2025м. СумиСправа № 920/1202/25

Господарський суд Сумської області у складі судді Короленко В.Л., за участі секретаря судового засідання Виходцевої О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду матеріали справи №920/1202/25

за позовом Сумської обласної ради (площа Незалежності, буд. 2, м. Суми, 40030; код за ЄДРПОУ 23826636),

до відповідача Сумського обласного комунального підприємства "Фонд інвестування об'єктів соціальної сфери та промисловості" (вул. Гетьмана Мазепи, буд. 2, м. Суми, 40009; код за ЄДРПОУ 21115411),

про визнання права комунальної власності

за участю представників сторін:

від позивача: Мезенцева О.П. (довіреність від 15.10.2025 №01-24/399)

від відповідача: не прибув,

справа розглядається у порядку загального позовного провадження

установив:

20.08.2025 позивач звернувся з позовом, відповідно до якого просить визнати право власності на 12/100 частин нежитлових приміщень бази відпочинку за адресою: Сумська область, Тростянецький район, масив «Заплава ріки Ворскла», загальною площею 37,8 кв.м, за спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області в особі Сумської обласної ради.

20.08.2025 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №920/1202/25 призначено судді Котельницькій В.Л.

25.08.2025 за електронним запитом суду сформований витяг з ЄДРПОУ, за яким відповідач - Сумське обласне комунальне підприємство "Фонд інвестування об'єктів соціальної сфери та промисловості", зареєстрований як юридична особа з ідентифікаційним кодом 21115411 та місцезнаходженням: вул. Гетьмана Мазепи, буд. 2, м. Суми, 40009.

Ухвалою від 25.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №920/1202/25 в порядку загального позовного провадження; призначено підготовче судове засідання на 06.10.2025, 10:30; установлено сторонам строки для надання заяв по суті справи.

12.09.2025 копія ухвали від 25.08.2025 у справі №920/1202/25, надіслана на адресу місцезнаходження відповідача за даними ЄДРПОУ, була повернута відділенням поштового зв'язку з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

06.10.2025 розгляд справи, призначений у підготовче судове засідання на 10:30, не відбувся у зв'язку із оголошенням на території Сумського району Сумської області, що підтверджено актом Господарського суду Сумської області від 06.10.2025 у справі №920/1202/25.

Ухвалою від 07.10.2025 у справі №920/1202/25 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів; призначено підготовче судове засідання на 17.11.2025, 11:00.

28.10.2025 відповідно до наказу голови Господарського суду Сумської області №16 від 28.10.2025 «Про внесення змін до облікових документів Вікторії Котельницької », в зв'язку зі зміною прізвища суддею Вікторією Котельницькою, змінено прізвище «Котельницька» на « Короленко ».

Ухвалою від 04.11.2025 у справі №920/1202/25 задоволено заяву представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (вх №5779 від 03.11.2025); постановлено провести судове засідання у справі, призначене на 17.11.2025, 11:00, та усі наступні судові засідання за участі представника позивача - Мезенцевої Оксани Петрівни (е-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ), в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

13.11.2025 відповідач подав заяву (вх №5448), відповідно до якої повідомив, що рішенням Сумської обласної ради вiд 24.07.2025 «Про припинення комунальних підприємств» вирiшено припинити Сумське обласне комунальне підприємство «Фонд інвестування об'єктів соціальної сфери та промисловості (код ЄДРПОУ 21115411)» шляхом його ліквідації . Відповідно до розпорядження голови Сумської обласної ради вiд 24.09.2025 № 194 «Про внесення змін до розпорядження голови Сумської обласної ради вiд 11.08.2025 № 146 «Про утворення комісій з ліквідації комунальних підприємств» начальника-головного бухгалтера відділу бухгалтерського забезпечення виконавчого апарату обласної ради Биковець Ірину Михайлівну призначено головою ліквідаційної кoмiciї з припинення Сумського обласного комунального підприємства «Фонд інвестування об'єктів соціальної сфери та промисловості». У зазначеній заяві відповідач просить справу № 920/1202/25 розглядати без участі представника Фонду з припинення вищевказаного комунального підприємства обласної ради.

У підготовчому судовому засіданні 17.11.2025 в порядку ч. 5 ст. 233 ГПК України постановлено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті в судове засідання на 29.12.2025, 11:00, за участі представника позивача в режимі відеоконференції.

Ухвалою від 18.11.2025 у справі №920/1202/25 повідомлено відповідача про закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті в судове засідання на 29.12.2025, 11:00.

У судовому засіданні 29.12.2025 судом встановлено:

Представник позивача у судове засідання прибув, додаткових заяв та/або клопотань не подав.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, додаткових заяв та/або клопотань не подав, відповідно до поданої заяви (вх №5448 від 13.11.2025) просив здійснити розгляд справи за відсутності його представника.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неприбуття відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.

Суд розпочав розгляд справи по суті.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Судом оголошено, що відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Під час судового розгляду, відповідно до статей 209, 210 ГПК України були з'ясовані всі обставини, на які сторони у справі посилалися, як на підставу своїх вимог та/або заперечень, та досліджені всі докази, наявні в матеріалах справи.

У судовому засіданні в порядку абз. 1 ч. 1 ст. 219 ГПК України суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України проголосив скорочене рішення.

Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд установив наступне.

27.01.2006 року між Виробничо-торговим колективним підприємством «Тростянецький деревообробний комбінат» та Сумським обласним комунальним підприємством «Фонд інвестування об'єктів соціальної сфери та промисловості» було укладено договір купівлі-продажу, згідно якого 12/100 частин нежитлових приміщень бази відпочинку ВТКП «Тростянецький ДОК» за адресою: Сумська область, Тростянецький район, Заріченська сільська рада, масив «Заплава ріки Ворскла», розташованих на земельній ділянці на території Заріченської сільської ради, які складаються з приміщення № 1 площею 6,4 кв. м.; приміщення № 2 площею 6,4 кв. м.; приміщення № 3 площею 12,5 кв. м; приміщення № 4 площею 12,5 кв. м, загальною площею 37,8 кв. м. у будинку для відпочинку з прибудовами, зазначеному під літ. «Б, б-б3», які перейшли у володіння та користування Сумського обласного комунального підприємства «Фонд інвестування об'єктів соціальної сфери та промисловості».

За актом приймання-передачі від 10.02.2006 вищезазначене майно було передано відповідачу.

З Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно Комунального підприємства «Охтирське міське бюро технічної інвентаризації» від 28.02.2006 року вбачається, що власником вищевказаного об'єкта нерухомості зареєстровано Сумське обласне комунальне підприємство «Фонд інвестування об'єктів соціальної сфери та промисловості».

Положеннями розділу ХІ Конституції України передбачено, що органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Статтею 172 Цивільного кодексу України передбачено, що територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їх компетенції, встановленої законом.

Положеннями статей 317, 319 Цивільного кодексу України встановлено, що власнику належить право розпоряджатися своїм майном за власною волею.

Статтею 327 Цивільного Кодексу України встановлено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.

Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Частиною 4 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Частиною 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи.

Оскільки обласні ради здійснюють функції власника майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, Сумська обласна рада є власником майна спільної власності сіл, селищ, міст Сумської області.

Статтею 316 Цивільного кодексу України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтею 317 Цивільного кодексу України визначено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 392 Цивільного кодексу України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Положеннями статті 78 Господарського кодексу України (чинного на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Судом встановлено, що Сумське обласне комунальне підприємство «Фонд інвестування об'єктів соціальної сфери та промисловості» є комунальним підприємством, що засноване на майні спільної власності територіальних міст Сумської області, що підтверджується його Статутом.

Відповідно до Статуту Сумського обласного комунального підприємства «Фонд інвестування об'єктів соціальної сфери та промисловості», затвердженого розпорядженням голови обласної ради у 2023 році (далі - Статут), дане комунальне підприємство є комунальним комерційним унітарним підприємством, що засноване на майні спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області, управління яким здійснює Сумська обласна рада (далі - власник), через уповноважений орган - голову Сумської обласної ради (особу, що здійснює його повноваження) (далі - уповноважений орган).

Положеннями Статуту передбачено, що майно Фонду становлять основні фонди та оборотні засоби, кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі Фонду.

Таким чином, майно Фонду є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області та закріплюється за ним на праві господарського відання з укладенням відповідного договору, в якому визначаються права та обов'язки сторін щодо господарського використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області у порядку, визначеному законодавством України та власником.

Положеннями Порядку організації управління комунальними підприємствами, закладами та установами, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області, затвердженого рішенням Сумської обласної ради від 10.11.2023, встановлено, що управління підприємствами - це здійснення безпосередньо Сумською обласною радою (далі - власник) та головою обласної ради, або особою, що здійснює його повноваження (далі - Голова ради) своїх повноважень з управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, пов'язаних з ефективним використанням майна та розпорядження ним відповідно до законодавства України з метою задоволення потреб жителів територіальних громад області в товарах, роботах, послугах, інших громадських потребах, а також з метою отримання стабільних надходжень до бюджету (як доказ додається).

Дія цього Порядку поширюється на всі підприємства спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області, передані безоплатно державою, набуті на інших законних підставах, а також утворені рішенням власника.

Закріплення рухомого і нерухомого майна здійснюється шляхом укладення між власником в особі Голови ради та підприємством в особі його керівника договору про закріплення майна. Невід'ємною частиною договору на закріплення майна є перелік майна та баланс підприємства.

01.01.2025 року між Сумською обласною радою та Сумським обласним комунальним підприємством «Фонд інвестування об'єктів соціальної сфери та промисловості» було укладено додаткову угоду № 1 про внесення змін до договору про закріплення майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області на праві оперативного управління від 01.01.2024 року.

Предметом договору є закріплення за підприємством на праві оперативного управління майна (основних засобів), що перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області, для забезпечення статутної діяльності закладу станом на 31.12.2024 року.

Невід'ємною частиною цього договору є баланс підприємства станом на 31.12.2024 року (додаток № 1) та перелік майна станом на 31.12.2024 року (додаток № 2).

З додатку № 2 від 01.01.2025 року вбачається, що 12/100 частин нежитлових приміщень бази відпочинку за адресою: Охтирський район, Заріченська с/рада, масив «Заплава ріки Ворскла», загальна площа 37,8 кв. м., належать до переліку основних засобів Сумського обласного комунального підприємства «Фонд інвестування об'єктів соціальної сфери та промисловості». Дата постановлення на облік - 2021 рік. Первісна вартість вказаної частини об'єкту нерухомості складає 24406 грн. 64 коп.

Статтею 137 Господарського кодексу України (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган.

Таким чином, суд дійшов висновку, що спірне нерухоме майно було закріплено за вказаним обласним комунальним підприємством на праві господарського відання з укладенням відповідного договору, а тому належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області, власником якого є територіальні громади в особі Сумської обласної ради.

У зв'язку з наведеним, суд визнає вимоги позивача про визнання права власності на 12/100 частин нежитлових приміщень бази відпочинку за адресою: Сумська область, Тростянецький район, масив «Заплава ріки Ворскла», загальною площею 37,8 кв. м, за спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області в особі Сумської обласної ради обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з частинами першою, третьою статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини першої статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною першою, третьою статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною першою статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

У відповідності до статті 78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (стаття 79 ГПК України).

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України.

Згідно з ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За результатом розгляду справи, суд дійшов висновку, що позивачем доведено належними та допустимими доказами ті обставини, на які він посилався, як на підставу позов, у зв'язку з чим суд задовольняє позов як законний та обґрунтований.

При ухваленні рішення в справі, суд, у тому числі, вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами.

Позивачем заявлено до стягнення з відповідача судовий збір в сумі 3028,00 грн, що сплачений при зверненні з позовом за платіжною інструкцією від 18.08.2025 №78.

Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1)на професійну правничу допомогу; 2)пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Нормою статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Якщо інше не передбачено законом, у разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від сплати судового збору, судовий збір, сплачений відповідачем, компенсується за рахунок держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, враховуючи задоволення позову, позивачу за рахунок відповідача відшкодовується 3028,00 грн судового збору.

Керуючись статтями 123, 129, 231, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

вирішив:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати право власності на 12/100 частин нежитлових приміщень бази відпочинку за адресою: Сумська область, Тростянецький район, масив «Заплава ріки Ворскла», загальною площею 37,8 кв.м, за спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області в особі Сумської обласної ради (площа Незалежності, буд. 2, м. Суми, 40030; код за ЄДРПОУ 23826636).

3. Стягнути з Сумського обласного комунального підприємства "Фонд інвестування об'єктів соціальної сфери та промисловості" (вул. Гетьмана Мазепи, буд. 2, м. Суми, 40009; код за ЄДРПОУ 21115411) на користь Сумської обласної ради (площа Незалежності, буд. 2, м. Суми, 40030; код за ЄДРПОУ 23826636) 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім грн 00 коп.) судового збору.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч.1 ст. 256, ст. 257 ГПК України).

Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 6 ГПК України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Повне рішення складено та підписано 31.12.2025.

СуддяВ.Л. Короленко