Рішення від 16.12.2025 по справі 905/818/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

16.12.2025р. Справа №905/818/25

Суддя Господарського суду Донецької області Макарова Ю.В., при секретарі судового засідання Скаковській Л.С., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, м. Слов'янськ, Донецька область

до відповідача: Фізичної особи-підприємця Загурського Леоніда Миколайовича, м. Слов'янськ, Донецька область

про стягнення 72760,48грн, розірвання договору та зобов'язання повернути нежитлове приміщення

за участю представників сторін:

від позивача: участь не приймав

від відповідача: участь не приймав

СУТЬ СПОРУ:

Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Фізичної особи-підприємця Загурського Леоніда Миколайовича, у якому просить суд:

- стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати у розмірі 52190,15грн, пеню у розмірі 11244,08грн, 3% річних у розмірі 1795,37грн, інфляційні втрати у розмірі 7530,88грн, всього 72760,48грн.;

- розірвати договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м.Слов'янська №34/12 від 01.11.2012 року на нежитлове приміщення, розташоване за адресою: Донецька область, Краматорський район, місто Слов'янськ, вул.Батюка, будинок №24, нежитлове приміщення 1, укладений між Управлінням комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації та ФОП Загурським Леонідом Миколайовичем;

- зобов'язати відповідача повернути до комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади нежитлове приміщення, розташоване за адресою: Донецька область, Краматорський район, місто Слов'янськ, вул.Батюка, будинок № 24, нежитлове приміщення 1.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов договору оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська №34/12 від 01.11.2012 в частині проведення повної та своєчасної сплати орендної плати за період з січня 2023 по червень 2025.

Ухвалою від 27.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/818/25; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи, зокрема встановлено позивачу строк до 12.09.2025 включно (враховуючи час пересилання засобами зв'язку) для надання письмових пояснень чим підтверджуються відомості належності відповідачу електронної адреси - ІНФОРМАЦІЯ_1, на яку позивачем направлялись претензії.

Ухвалою від 29.08.2025 зобов'язано Міністерство соціальної політики України у строк протягом п'яти днів з моменту отримання цієї ухвали надіслати на електронну адресу суду або направити на поштову адресу суду відомості про реєстрацію у якості внутрішньо переміщеної особи відповідача.

04.09.2025 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява №03-09-313 від 03.09.2025 на виконання ухвали суд від 27.08.2025 з додатком, а саме: копією заяви поданої відповідачем в електронній торговій системі, в якій вказана його електронна адреса (ІНФОРМАЦІЯ_1).

04.09.2025 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява №03-09-324 від 04.09.2025, в якій просить справу розглянути без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

17.10.2025 на електронну адресу суду надійшов лист №21908/0/290-25/13 від 17.10.2025 Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України (Мінсоцполітики) на виконання ухвали від 29.08.2025 за змістом якого згідно з відомостей, внесених до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, станом на 07.10.2025 відсутня інформація щодо відповідача.

Ухвалою суду від 18.11.2025 закрито підготовче провадження по справі та призначено розгляд справи по суті на 16.12.2025.

02.12.2025 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла заява №03-09-425 від 02.12.2025 в якій просить суд розглянути справу без участі представника позивача, позовні вимоги задовольнити.

Стаття 42 ГПК України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони.

У судовому засіданні 16.12.2025 представники сторін участь не приймали, про місце, дату та час були повідомлені.

За приписами ч.5 ст.6 ГПК України (в редакції Закону №3200-IX від 29.06.2023) суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням ЄСІТС або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Відповідно до ч.11 ст.242 ГПК України (в редакції Закону №3200-IX від 29.06.2023) якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Відповідно до п.5.8 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженої рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21, офіційна електронна адреса - сервіс Електронного кабінету ЄСІТС.

Згідно з п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.

Відповідно до вищенаведених приписів законодавства копія ухвали суду від 18.11.2025 була надіслана до Електронного кабінету позивача та згідно довідки, сформованій у системі "Діловодство спеціалізованого суду", доставлена до електронного кабінету Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області 27.11.2025.

Щодо повідомлення відповідача про розгляд справи, суд відзначає наступне

Станом на момент винесення рішення по справі відповідач не зареєстрував власний електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами. В силу вимог вказаної правової норми для фізичних осіб-підприємців реєстрація електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС не є обов'язковою.

Статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначено перелік відомостей, про фізичну особу-підприємця, які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Зокрема, передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про фізичну особу-підприємця: місцезнаходження, інформація для здійснення зв'язку, а саме телефон, адреса електронної пошти (п. 5, п.8 ч. 4 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").

Частиною 1 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлено, що якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відповідач був повідомлений про розгляд даної справи шляхом направлення копій ухвал суду рекомендованими листами з повідомленням про вручення на його поштову адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: вулиця Офіцерська, будинок 59, м. Слов'яньск, Краматорський район, Донецька область, 84116.

Судова кореспонденція повернулася на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання», «адресат відсутній за вказаною адресою».

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17, постановах Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б, від 21.01.2021 у справі №910/16249/19, від 19.05.2021 у справі №910/16033/20, від 20.07.2021 у справі №916/1178/20).

За змістом ч.6 ст.120 ГПК суд викликає або повідомляє експерта, перекладача, спеціаліста, а у випадках термінової необхідності, передбачених цим Кодексом, - також учасників справи телефонограмою, телеграмою, засобами факсимільного зв'язку, електронною поштою або повідомленням через інші засоби зв'язку (зокрема мобільного), які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

У Єдиному державному реєстрі міститься інформація щодо наявного у відповідача номеру телефонного зв'язку - НОМЕР_3. З огляду на викладене, судом були вжиті також додаткові заходи для належного інформування відповідача про розгляд справи шляхом направлення телефонограм за вказаним номером, однак зв'язок не був встановлений.

Додатково копія ухвали суду надсилалася відповідачу на вказану позивачем у позовній заяві електронну адресу - ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до довідок, сформованих у системі "Діловодство спеціалізованого суду", документи доставлено до електронної скриньки.

Також для належного повідомлення відповідача, ухвалою від 29.08.2025 судом направлявся запит до Міністерства соціальної політики України з метою отримання відомостей про реєстрацію відповідача у якості внутрішньо переміщеної особи, однак відповідно до листа №21908/0/290-25/13 від 17.10.2025 Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України (Мінсоцполітики) у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб станом на 07.10.2025 відсутня інформація щодо відповідача.

Судом також розміщено відповідні оголошення для відповідача на сторінці Господарського суду Донецької області офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.

На виконання приписів чинних нормативно-правових актів всі процесуальні документи по справі були оприлюднені в Єдиному державному реєстрі судових рішень, який є відкритим для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України. Таким чином, сторони у справі не були позбавлені можливості своєчасно ознайомитись з відповідним процесуальним документом в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Отже, судом було вжито всіх можливих заходів для належного повідомлення відповідача про розгляд справи №905/818/25.

Станом на день ухвалення рішення відзив, заяви чи клопотання від відповідача не надходили.

Судом було витримано розумні терміни, які в умовах воєнного стану суд вважає достатніми для можливості реалізації відповідачем своїх процесуальних прав.

Статтею 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" передбачено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Тобто, навіть в умовах воєнного стану конституційне право особи на судовий захист не може бути обмеженим.

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд визнав можливим розглянути справу за наявними матеріалами.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, господарський суд становив наступне:

01.11.2012 між Управлінням комунальної власності Слов'янської міської ради (орендодавець, позивач) та Фізичною особою-підприємцем Загурським Леонідом Миколайовичем (орендар, відповідач) укладено договір оренди №34/12 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська, відповідно до п.1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) частину нежитлового вбудованого приміщення (далi - об'єкт оренди), розташоване за адресою: м. Слов'янськ, вул. Батюка, 24.

Об'єкт передається в оренду з метою використання для (під): розміщення перукарні (п.1.2 договору).

Об'єкт оренди є майном комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська i знаходиться на балансі Товариства з обмеженою відповідальністю «Цидило и К» (п.2.1 договору).

Відповідно до п.п.2.2-2.4 договору об'єктом оренди є частина нежитлового вбудованого приміщення загальною площею 28,4м2, розташованого в цокольному поверсі житлового будинку, згідно поверхового плану, що є невід'ємною частиною цього договору (додаток №1). Вартість об'єкта оренди згідно звіту про незалежну оцінку майна станом на 30.09.2012 становить 18096,00грн. Опис технічного стану об'єкта оренди на дату передачі орендарю, його склад визначається в акті приймання-передачі (додаток №2), який підписується повноважними представниками сторін не пізніше 3 днів з моменту підписання договору.

Згідно з п.3.1 договору за користування об'єктом оренди орендар перераховує 100% орендної плати до місцевого бюджету на рахунок №33212871700075 ГУ ДКУ в Донецькій області м. Донецьк, код платежу 22080401, МФО 834016, ЄДРПОУ 37803368, Фінансовому управлінню Слов'янської міської ради.

Розрахунок орендної плати здійснюється на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади, затвердженої рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради.

Розрахунок місячного розміру орендної плати є невід'ємною i складовою частиною цього договору (Додаток №3) i на дату його підписання орендна плата за базовий місяць оренди (липень 2013) згідно протоколу засідання конкурсної комісії з передачі в оренду нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Слов'янськ №17/12 від 22.10.2012 становить 340грн 80коп. в тому числі ПДВ.

Місячний розмір орендної плати за перший місяць оренди - листопад 2012 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць (вересень 2012 року) на індекс інфляції за жовтень 2012 та листопад 2012.

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається орендарем самостійно шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць, на індекс інфляції за поточний місяць. У випадках дефляції індекс інфляції приймається за 100%. У разі користування об'єктом оренди протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) орендна плата розраховується на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування (п.3.2. оренди).

Пунктом 3.3 договору встановлено, що орендна плата сплачується орендарем починаючи з моменту підписання акту приймання-передачі до моменту фактичного повернення займаного об'єкту оренди по акту орендодавцеві (включно). Припинення дії договору оренди або його розірвання не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість з орендної плати, штрафні санкції, інфляційні витрати, 3% річних.

Відповідно до п.3.5 договору орендна плата в грошовій формі сплачується орендарем самостійно, незалежно від результатів господарської діяльності щомісячно, не пізніше 15 числа наступного місяця.

Пунктом 5.1 договору закріплені обов'язки орендаря, серед яких зокрема: використовувати об'єкт оренди тільки по його прямому призначенню, визначеному цим договором, запобігати його пошкодженню, псуванню (пп.5.1.1); вносити своєчасно і в повному обсязі орендодавцю орендну плату (пп.5.1.2); повернути дане приміщення орендодавцю в задовільному технічному стані і комплектації, що була на момент передачі, по акту зі всіма виконаними в приміщенні переобладнаннями на момент повернення (пп. 5.1.5).

Відповідно до п.6.1 договору орендодавець зобов'язаний передати орендарю майно по акту приймання-передачі, який є невід'ємною частиною цього договору.

За невиконання або неналежне виконання обов'язків згідно даного договору сторони несуть відповідальність, передбачену даним договором та діючим законодавством України (п.7.1 договору).

У пункті 7.3. договору сторони погодили, що за несвоєчасне внесення орендних платежів орендар сплачує на користь орендодавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, інфляційні збитки з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від суми боргу. За несвоєчасне повернення об'єкта оренди в разі розірвання або припинення дії договору орендар сплачує неустойку в розмірі подвійної орендної плати за користування об'єктом оренди за час прострочення.

У разі припинення або розірвання договору орендар зобов'язаний згідно акту прийому-передачі повернути об'єкт оренди орендодавцю в стані, в якому знаходився на момент його передачі в оренду з урахуванням всіх виконаних орендарем поліпшень, які неможливо відділити від об'єкту оренди без спричинення йому шкоди, з урахуванням зносу за період терміну дії договору оренди. В акті приймання-передачі обумовлюється технічний стан об'єкту оренди на дату повернення (п.8.4 договору).

Відповідно до п.10.1 договору цей договір набирає чинності від дати підписання сторонами акту приймання-передачі та діє з 01.11.2012 по 30.09.2015, включно.

У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Продовження терміну дії договору оренди оформляється у вигляді додаткової угоди до договору оренди (п.10.2. договору).

Договір може бути розірваний достроково за рішенням суду у випадках, передбачених законодавством. На вимогу орендодавця цей договір може бути достроково розірваний в односторонньому порядку у разі потреби використання орендованого майна органами місцевого самоврядування, а також при несплаті орендарем орендної плати протягом 3-х місяців з дня закінчення терміну платежу (п.11.6 договору).

Відповідно до п.12.1. договору до нього додаються: копія поверхового плану; акту приймання-передачі; розрахунок орендної плати; копія звіту про незалежну оцінку майна.

Договір підписаний сторонами, з боку орендодавця скріплений печаткою.

01.11.2012 за Актом приймання-передачі (додаток 2 до договору) орендодавець передав, а орендар прийняв майно комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська -частину нежитлового вбудованого приміщення загальною площею 28,4 м2, розташованому в цокольному поверсі житлового будинку за адресою: м.Слов'янськ, вул. Батюка,24.

06.10.2015 сторонами було підписано Додаткову угоду до договору, якою зокрема продовжено термін дії договору з 01.10.2015 по 31.08.2018 та на дату підписання змін орендна плата за базовий місяць оренди (серпень 2015 року) становить 608 грн 41 коп., в тому числі ПДВ.

Додатковою угодою від 27.08.2018 підписаною сторонами був продовжений термін дії договору з 01.09.2018 по 31.07.2021, оренда плата на дату підписання угоди за базовий місяць оренди (липень 2018) становить 861,60грн.

01.08.2019 сторонами було підписано Додаткову угоду до договору, якою було внесені зміни в п.2.1 договору, виклавши його в наступній редакції: «Об'єкт оренди є майном комунальної власності територіальної громади м.Слов'янськ і знаходиться на балансі комунального підприємства «ЖЕК №4», також викладено п.3.1 договору в наступній редакції: «За користування об'єктом оренди орендар перераховує 100% орендної плати до місцевого бюджету на рахунок №33210871005075 ГУДКСУ у Донецькій області, КБКД 22080401, код банку 899998, ЄДРПОУ 37803368».

Позивач зазначив, що відповідно до рішення Слов'янської міської ради від 24.06.2020 №23-LXXXIV-7 «Про звільнення орендарів від орендної плати за користування майном комунальної власності територіальної громади м.Слов'янська на період дії протиепідемічних обмежувальних заходів» з 12.03.2020 до 11.05.2020 орендар був звільнений від орендної плати.

27.07.2021 сторони уклали Додаткову угоду до договору, якою виклали договір у новій редакції (далі - договір у новій редакції).

Відповідно до нової редакції договору, у розділі І «Змінювані умови договору» (далі - Умови) сторони зокрема у п.12.1 (1) дійшли згоди продовжити строк дії договору на п'ять років - з 27.07.2021 по 26.07.2026, у п.9.1(1) встановили місячну орендну плату 1200грн без податку на додану вартість.

Відповідно до п.11 умов договору в новій редакції сума забезпечувального депозиту 2 (дві) місячні оренді плати, але в будь-якому разі у розмірі не меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати станом на перше число місяця, в якому укладається цей договір сума, гривень, без податку на додану вартість 6000грн.

У розділі ІІ «Незмінювані умови договору» сторони визначили наступне.

За змістом п.3.2. орендна плата за перший місяць оренди визначається з урахуванням таких особливостей: якщо між датою визначення орендної плати за базовий місяць (визначений відповідно до пункту 9.1 Умов) і датою підписання акту приймання-передачі минуло більш як один повний календарний місяць, то розмір орендної плати за перший місяць оренди встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць; орендна плата за другий і кожний наступний місяці оренди визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

За умовами п.3.3. орендар сплачує 100 відсотків орендної плати до місцевого бюджету щомісяця до 15 числа, що настає за поточним місяцем оренди.

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається орендарем самостійно шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць (п.3.4 договору в новій редакції).

На суму заборгованості орендаря із сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати (п.3.9 договору в новій редакції).

Відповідно до п.4.5 договору в новій редакції з метою виконання зобов'язань орендаря за цим договором, а також за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання відповідних послуг) до або в день підписання цього договору орендар сплачує на рахунок орендодавця забезпечувальний депозит в розмірі, визначеному у пункті 11 Умов.

Орендодавець повертає забезпечувальний депозит орендарю протягом п'яти робочих днів після отримання від балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого майна, підписаного без зауважень балансоутримувача, або здійснює вирахування сум, визначених у пункті 4.8 цього договору, у разі наявності зауважень балансоутримувача або орендодавця (п.4.6 договору в новій редакції).

Згідно з п.4.8 договору в новій редакції орендодавець не пізніше ніж протягом п'ятого робочого дня з моменту отримання від балансоутримувача примірника акту повернення з оренди орендованого майна із зауваженнями (або за наявності зауважень орендодавця) зараховує забезпечувальний депозит в рахунок невиконаних зобов'язань орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов'язань орендаря у такій черговості:

у першу чергу погашаються зобов'язання орендаря із сплати пені (пункт 3.9 цього договору) (у такому разі відповідна сума забезпечувального депозиту перераховується до місцевого бюджету);

у другу чергу погашаються зобов'язання орендаря із сплати неустойки (пункт 4.4. цього договору);

у третю чергу погашаються зобов'язання орендаря із сплати орендної плати, яка відповідно до пункту 16 умов підлягає сплаті до місцевого бюджету;

у четверту чергу погашаються зобов'язання орендаря із сплати балансоутримувачу платежів за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю (за умови укладання таких договорів та надання відповідних послуг);

у п'яту чергу погашаються зобов'язання орендаря з компенсації суми збитків, завданих орендованому майну;

у шосту чергу погашаються зобов'язання орендаря із сплати інших платежів за цим договором або в рахунок погашення інших невиконаних орендарем зобов'язань за цим договором.

Орендодавець повертає орендарю суму забезпечувального депозиту, яка залишилась після здійснення вирахувань, передбачених цим пунктом.

Позивач зазначив, що на виконання умов п.4.5. договору оренди в новій редакції перед його підписанням, а саме 26.07.2021 орендарем було сплачено забезпечувальний депозит в розмірі 6000грн. Станом на день подання позову забезпечувальний депозит знаходиться на рахунку Управління комунальної власності Слов'яньскої міської військової цивільної адміністрації.

29.09.2021 між Управлінням комунальної власності Слов'янської міської ради та Управлінням комунальної власності Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області укладено договір про правонаступництво по зобов'язанням, відповідно до п. 1.1. якого Управління комунальної власності Слов'янської міської ради передає належні йому зобов'язання та права по договору оренди №34/12 від 01.11.2012 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська, укладеному між Управлінням комунальної власності Слов'янської міської ради та Фізичною особою-підприємцем Загурським Леонідом Миколайовичем, а Управління комунальної власності Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області приймає ці зобов'язання та права за договором №34/12 від 01.11.2012 із змінами та доповненнями, внесеними додатковими угодами до даного договору.

З цього договору випливає, що Управління комунальної власності Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області займає місце Управління комунальної власності Слов'янської міської ради в правах та зобов'язаннях, що виникли з договору №34/12 від 01.11.2012 зі змінами та доповненнями, внесеними додатковими угодами, в обсязі та на умовах, що існують на момент укладення цього договору (п. 1.2 договору про правонаступництво по зобов'язанням).

За умовами п. 2.1.1 вказаного договору Управління комунальної власності Слов'янської міської ради зобов'язується відступити Управлінню комунальної власності Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області право вимоги щодо виконання зобов'язань по договору оренди №34/12 від 01.11.2012.

Даний договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором (п.4.1 договору про правонаступництво).

14.09.2023 позивач направив відповідачу на електронну адресу лист №01-16-266 від 14.09.2023 разом з актом звірки, у якому повідомив про необхідність погашення заборгованості станом на 16.08.2023 у сумі 10903,76грн та пені у розмірі 3379,58грн. Крім того, у листі позивач зазначив, що відповідно до п.7.1. договору відповідачу необхідно поновлювати щороку договір страхування щоб протягом строку дії договору оренди майно було застрахованим, якщо в подальшому відповідач не планує використовувати орендне приміщення, з метою недопущення зростання заборгованості з орендної плати, запропоновано відповідачу сплатити існуючу заборгованість та розірвати договір.

14.02.2024 позивач направив відповідачу лист №03-09-107 від 12.02.2024 з актом звірки на електронну адресу, у якому повідомив про необхідність погашення заборгованості станом на 16.01.2024 у сумі 19230,58грн. Крім того у листі зазначено, що строк дії страхування по страхуванню орендного майна закінчився 21.10.2022 і якщо в подальшому відповідач не планує використовувати орендне приміщення з метою недопущення зростання заборгованості з орендної плати, запропоновано відповідачу заплатити існуючу заборгованість та розірвати договір оренди.

16.08.2024 позивач направив на поштову та електрону адресу відповідача претензію №03-09-316 від 16.08.2025 з вимогою про сплату заборгованості з орендної плати за договором яка виникла станом на 16.08.2024 у сумі 31277,57грн та пеню у розмірі 7318,96грн (всього 38596,53грн), до претензії доданий акт звірки станом на 16.08.2024.

26.12.2024 позивач направив на електрону адресу та 27.12.2024 на поштову адресу відповідача претензію №03-09-508 від 25.12.2024 з вимогою сплати заборгованості з орендної плати за договором станом на 16.12.2024 у сумі 38532,80грн та пеню 10271,88грн (всього 48804,68грн), до претензії доданий акт звірки станом на 16.12.2024 та розрахунок пені.

18.04.2025 позивач направив на електронну та поштову адресу відповідача претензію №03-09-152 від 16.04.2025, у якій вимагав: терміново сплатити заборгованість з орендної плати за договором оренди станом на 16.04.2025 у сумі 46215,18грн та пеню 14261,31грн, всього 60476,49грн на користь місцевого бюджету; розірвати договір оренди нерухомого майна комунальної власності Слов'янської територіальної громади міста Слов'янська №34/12 від 01.11.2012 та повернути нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: Донецька область, Краматорський район, місто Слов'янськ, вулиця Батюка, будинок 24, до комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади. Також позивач приєднав до претензії акт звірки станом 16.04.2025.

16.06.2025 на електрону адресу та 17.06.2025 на поштову адресу позивач направив відповідачу претензію №03-09-221 від 16.06.2025, у якій вимагав: терміново сплатити заборгованість з орендної плати за договором оренди №34/12 від 01.11.2012 станом на 16.06.2025 у сумі 50179,32грн, пеню у розмірі 10633,62грн, 3% річних у розмірі 1671,64грн, інфляційні втрати у розмірі 7109,79грн, всього 69594,37грн на користь державного бюджету; розірвати договір оренди нерухомого майна комунальної власності територіальної громади міста Слов'янськ №34/12 від 01.11.2012 та повернути нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: Донецька область, Краматорський район, місто Слов'янськ, вулиця Батюка, будинок 24, орендодавцю.

28.07.2025 на електрону адресу та 29.07.2025 засобами поштового зв'язку позивач направив відповідачу претензію №03-09-267 від 28.07.2025 з вимогою терміново сплатити заборгованість з орендної плати за договором оренди№34/12 від 01.11.2012 станом на 16.07.2025 у сумі 52190,15грн, пеню - 11244,08грн, 3%річних - 1795,37грн, інфляційні збитки - 7530,88грн, всього 72760,48грн; розірвати договір оренди нерухомого майна комунальної власності територіальної громади міста Слов'янськ №34/12 від 01.11.2012 та повернути нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: Донецька область, Краматорський район, місто Слов'янськ, вулиця Батюка, будинок 24, нежитлового приміщення, орендодавцю.

Також, позивач 28.07.2025 на електрону адресу суду та 29.07.2025 на поштову адресу відповідача направив лист №03-08-268 від 28.07.2025, відповідно до якого у зв'язку з внесенням змін до договору оренди №34/12 від 01.11.2012 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янька в частині зміни адреси об'єкта оренди та виготовленням нової технічної документації, відповідачу необхідно прибути до управління комунальної власності для ознайомлення та підписання додаткової угоди до зазначеного договору оренди.

У зв'язку з невиконанням відповідачем умов договору оренди в частині здійснення повної та своєчасної сплати орендної плати, орендоване майно не повернув, позивач звернувся до суду з цим позовом про стягнення заборгованості, пені, 3% річних та інфляційних втрат, про розірвання договору оренди та повернення майна.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, враховуючи наступне:

Згідно з нормами статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Приписами статті 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно з частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

В силу вимог частини 1 статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статей 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.

Стаття 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Правовідносини оренди (найму) врегульовані положеннями Цивільного кодексу України, а також Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

Відповідно до статті 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Об'єктом оренди можуть бути: державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об'єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання; нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб'єктам господарювання.

За приписами частини 3 статті 760 ЦК України особливості найму окремих видів майна встановлюються цим кодексом та іншим законом.

Укладений між сторонами договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська №34/12 від 01.11.2012 за своєю правовою природою є договором оренди.

На виконання умов вказаного договору оренди орендодавець передав, а орендар прийняв у платне користування майно відповідно до Акту приймання-передавання від 01.11.2012.

Сторони неодноразово додатковими угодами продовжували строк дії договору оренди, востаннє Додатковою угодою від 27.07.2021 строк дії договору продовжено до 26.07.2026.

За приписами частини 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача сплачується плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до частини 5 статті 762 ЦК України плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до частин 1, 3, 4 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

Судом встановлено, що 27.07.2021 сторони уклали Додаткову угоду до договору, у якій дійшли згоди викласти договір у новій редакції.

Отже, застосуванню підлягають умови договору у новій редакції, які діяли під час виникнення спірних правовідносин сторін з несплати орендних платежів за період з січня 2023 по червень 2025.

Згідно зі статтею 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Так, відповідно до п.3.2 договору у новій редакції орендна плата за перший місяць оренди визначається з урахуванням таких особливостей: якщо між датою визначення орендної плати за базовий місяць (визначений відповідно до пункту 9.1 Умов) і датою підписання акту приймання-передачі минуло більш як один повний календарний місяць, то розмір орендної плати за перший місяць оренди встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць; орендна плата за другий і кожний наступний місяці оренди визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

За приписами п.3.3. договору в новій редакції орендар сплачує 100 відсотків орендної плати до місцевого бюджету щомісяця до 15 числа, що настає за поточним місяцем оренди.

Прийменник «до» з календарною датою в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності включно або виконання чого-небудь (правовий висновок, що міститься в постановах Верховного Суду від 13.06.2018 у справі №815/1298/17, від 14.08.2018 у справі №803/1387/17, від 28.08.2018 у справі №814/4170/15), відповідно зобов'язання можуть бути виконані по 15 число включно.

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається орендарем самостійно шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць (п.3.4 договору в редакції Додаткової угоди від 27.07.2021).

Додатковою угодою від 27.07.2021 визначена місячна орендна плата у розмірі 1200грн.

Разом із тим, Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року , який в подальшому неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309 (втратив чинність 20.03.2025), відповідно до якого Слов'янська міська територіальна громада віднесена до територій можливих бойових дій з 24.02.2022.

Відповідно до пп.1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022 установлено, що: на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території).

Відтак, вказаною постановою встановлена обмеженість строку безумовного звільнення від сплати орендних платежів до 31 грудня 2022.

У період з 24.02.2022 по 31.12.2022 орендар був звільнений від сплати орендної плати згідно Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», про що вказує позивач у позові.

Відповідно до пп.5 п.1 вказаної постанови звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.

Суд зазначає, що при визначенні розміру орендної плати після закінчення пільгового періоду, що був встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022, позивач правомірно враховував індекс інфляції за вказаний період, оскільки тимчасове скасування орендної плати не зупиняє інфляційних процесів, які протягом такого періоду об'єктивно відбувалися у державі. Законодавець передбачав надання суб'єктам, на які поширюється пільговий період, лише тимчасової пільги у вигляді звільнення від сплати орендної плати, і не передбачав надати таким суб'єктам іншої пільги у вигляді зниження розміру орендної плати на майбутнє, що матиме постійний характер.

Подібний висновок міститься у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 30.08.2024 у справі №905/1137/20.

З розрахунку позивача вбачається, за період з січня 2023 по червень 2025 нарахована орендна плата в розмірі 52635,98грн, водночас станом на 16.07.2022 у відповідача була переплата з орендної плати у розмірі 445,83грн, у зв'язку з чим заборгованість з орендної плати відповідача перед позивачем станом на 16.07.2025 становить 52190,15грн, яка і заявлена до стягнення.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок заявленої до стягнення заборгованості з орендної плати, суд зазначає, що він є арифметично вірним та обґрунтованим.

Як свідчать матеріали справи, позивач неодноразово звертався до відповідача з вимогами сплатити суму боргу, однак відповідач заборгованість не сплатив, вимоги претензії не виконав.

Приписами частини 6 статті 762 ЦК України передбачено, що наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Відповідач не надав суду доказів, що мали місце обставини, за які він не відповідає, внаслідок наявності яких орендоване майно ним не використовувалось та не могло бути використане у визначений вище період.

Згідно зі статтею 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до частини 2 статті 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Враховуючи встановлені договором умови оплати, строк виконання зобов'язань з оплати орендних платежів за спірний період вже настав.

Згідно статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (стаття 77 ГПК України).

Докази сплати орендних платежів за користування нежитловим приміщенням за період з січня 2023 по червень 2025 у розмірі 52190,15грн матеріали справи не містять, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Розглянувши позовні вимоги про стягнення 3% річних в розмірі 1795,37грн. та інфляційні втрати в розмірі 7530,88грн., суд дійшов наступних висновків.

Частиною 2 статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду у постанові 07.04.2020 у справі №910/4590/19 зобов'язання зі сплати інфляційних та річних процентів є акцесорним, додатковим до основного, залежить від основного зобов'язання і поділяє його долю. Відтак, вимога про сплату інфляційних та річних процентів є додатковою до основної вимоги (пункт 43 мотивувальної частини постанови).

Відповідно до приєднаного до позову розрахунку, заявлені до стягнення 3% річних нараховані позивачем на суму заборгованості з січня 2023 по травень 2025, кінцевий строк нарахування 15.07.2025.

Суд, перевіривши розрахунок 3% річних в межах обраних позивачем періодів встановив, що позивачем помилково під час розрахунку у 2024 році врахована кількість днів у році 365 днів замість дійсної кількості 366 днів, що призвело до невірного підрахунку.

Враховуючи викладене, здійснивши за допомогою програми інформаційно-пошукової системи "ЛІГА Закон" власний розрахунок 3% річних в межах обраних позивачем періодів суд встановив, що вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню у розмірі 1793,08грн.

Таким чином, вимоги в частинні стягнення 3% річних у розмірі 2,29грн не підлягають задоволенню.

Щодо стягнення інфляційних втрат у розмірі 7530,88грн.

У разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов'язання у нього в силу закону (частини другої статті 625 ЦК України) виникає обов'язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов'язанням унаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати.

Інфляційні нарахування на суму боргу не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.

Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення становить місяць.

Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання.

Індекс інфляції нараховується не на кожну дату місяця, а в середньому за місяць.

Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання.

Індекс інфляції нараховується не на кожну дату місяця, а в середньому за місяць.

Цивільним кодексом України, як основним актом цивільного законодавства, не передбачено механізму здійснення розрахунку інфляційних втрат кредитора у зв'язку із простроченням боржника у виконанні грошового зобов'язання.

Водночас Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постановах від 20.11.2020 по справі №910/13071/19, від 26.06.2020 у справі №905/21/19 дійшов висновків, що при розрахунку інфляційних втрат у зв'язку із простроченням боржником виконання грошового зобов'язання до цивільних відносин, за аналогією закону, підлягають застосуванню норми Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та приписи Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, та Методика розрахунку базового індексу споживчих цін, затверджена наказом Державного комітету статистики України №265 від 27.07.2007.

Оскільки на практиці існують різні підходи до застосуванням механізму розрахунку інфляційних втрат у порядку частини другої статті 625 ЦК України у разі, якщо прострочення виконання грошового зобов'язання становить неповний місяць, Об'єднана палата Касаційного господарського суду роз'яснила, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.

Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов'язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці. Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов'язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:

- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;

- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.

Зазначений спосіб розрахунку склався як усталена судова практика.

У випадку якщо погашення боргу не відбувалося декілька місяців підряд, то залишок основного боргу з інфляційною складовою за перший розрахунковий місяць такого періоду перемножується послідовно на індекси інфляції за весь період, протягом якого не відбувалося погашення боргу та ділиться на 100%.

Дослідивши розрахунок позивача, суд встановив, що позивачем неправомірно нарахована інфляція на суму боргу у розмірі 1585,69грн за січень 2023 без урахування переплати з оренди у розмірі 445,83грн, враховуючи, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 у разі наявності на дату набрання чинності цією постановою переплати кошти зараховуються в рахунок орендної плати за майбутній період, тобто позивач мав зарахувати переплату в рахунок часткової оплати оренди за період січень 2023, таким чином правомірним є нарахування інфляційних втрат на суму боргу у розмірі 1139,86грн.

Крім того, судом встановлено, що позивачем неправомірно застосовуються індекси інфляції за місяці в яких повинні були бути здійсненні оплати, адже відповідно до умов договору строк оплати оренди до 15 числа місяця наступного за звітнім, таким чином прострочення по оплатам починаються з 16 числа місяця, відтак прострочення складає неповний місяць, і відповідно до викладених вище приписів інфляційна складова повинна розраховуватися без урахування місяця в якому повинна здійснюватися оплата, а з наступного.

Враховуючи вищевикладені висновки суду, суд зробивши власний розрахунок за допомогою програми інформаційно-пошукової системи "ЛІГА Закон" розрахунок інфляційних, встановив, що вимоги в цій частині підлягають задоволенню у розмірі 6883,13грн.

Таким чином, в частині стягнення інфляційних у розмірі 647,75грн. вимоги не підлягають задоволенню.

Щодо стягнення пені у розмірі 11244,08грн, суд зазначає наступне.

Зміст договору, що є обов'язковим для виконання його сторонами (ч.1 ст. 629 ЦК України) становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч.1 ст. 628 ЦК України).

Частиною 1 статті 54 цього Кодексу передбачені загальні умови забезпечення виконання зобов'язання. Одна з цих умов передбачає забезпечення виконання зобов'язання (основного зобов'язання), якщо це встановлено договором або законом.

Одним із видів забезпечення виконання зобов'язання є неустойка (ч.1 ст. 546 ЦК України).

Поряд з цим, за змістом статей 610, 611, 612 ЦК України невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), є порушенням зобов'язання, що зумовлює застосування до боржника наслідків, установлених договором або законом.

При розгляді позивних вимог щодо стягнення пені судом застосовані норми Господарського кодексу України який діяв на момент виникнення спірних правовідносин сторін.

Цивільно-правова та господарсько-правова відповідальність - це покладення на правопорушника встановлених законом негативних правових наслідків, які полягають у позбавленні його певних прав або в заміні невиконання обов'язку новим, або у приєднанні до невиконаного обов'язку нового додаткового обов'язку, що узгоджується з нормами статті 610 ЦК України та статті 216 ГК України.

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 ЦК України).

Відповідно до частини 1 статті 230 ГК України неустойка є штрафною санкцією, яка застосовується до учасника господарських відносин у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Неустойкою (штрафом, пенею) за статтею 549 ЦК України є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства (ч.2 ст.551 ЦК України).

У п.3.9 договору в новій редакції сторони погодили, що на суму заборгованості орендаря із сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати.

Згідно з частиною 6 статті 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Даним приписом передбачено не позовну давність, а період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконане; законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього періоду. Його перебіг починається з дня, наступного за останнім днем, у який зобов'язання мало бути виконане, і початок такого перебігу не може бути змінений за згодою сторін. Необхідно також мати на увазі, що умова договору про сплату пені за кожний день прострочення виконання зобов'язання не може розцінюватися як установлення цим договором іншого, ніж передбачений ч.6 ст. 232 ГК України, строку, за який нараховуються штрафні санкції.

Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 08.07.2019 у справі №910/4375/18, від 12.06.2018 у справі №910/4164/17, від 22.11.2018 у справі №903/962/17, від 07.06.2019 у справі №910/23911/16.

Нарахування пені на заборгованість за період протягом шести місяців, що передують моменту звернення позивачем з позовом до суду суперечить положенням ч.6 ст. 232 ГК України (Постанова Верховного Суду від 13.09.2019 у справі №902/669/18).

Відповідно до статей 253, 254 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку.

Відповідно до розрахунку, позивачем здійснюється нарахування пені на зростаючу суму боргу шляхом додавання заборгованості за наступний місяць оренди за загальний період з 16.07.2024 по 15.07.2025 на заборгованість з орендної плати з січня 2023 по червень 2025.

Враховуючи обраний позивачем початок періоду нарахування пені, визначений статтею 232 ГК України строк нарахування пені не був продовжений згідно пункту 7 розділу ІХ «Прикінцеві положення» ГК України, адже строк дії карантину закінчився 30.06.2023 згідно постанови Кабінетом Міністрів №383 від 25.04.2023.

Виходячи з того, що договором оренди не встановлено більш тривалого ніж визначений ч.6 ст.232 ГК України строку, у межах якого перераховуються штрафні санкції, у даному випадку нарахування пені припиняється через 6 місяців від дня, коли зобов'язання повинно було бути виконано.

Дослідивши розрахунок позивача судом встановлено, що ним нараховується пеня понад 6 місяців від дня, коли зобов'язання повинно було бути виконано, що є неправомірним.

Суд звертає увагу, що відрахування 6 місяців від дня, коли зобов'язання повинно бути виконана, повинно здійснюватися за кожним розрахунковим місяцем окремо.

Як вже зазначалося судом, сторони узгодили у договорі строк оплати оренди до 15 числа місяця наступного за звітнім, таким чином прострочення по оплатам починаються з 16 числа відповідного місяця.

Враховуючи вищевикладені висновки, суд в межах обраного позивачем періоду нарахування з 16.07.2024 по 15.07.2025 здійснив власний розрахунок пені на заборгованість в межах шестимісячного строку від дня, коли відповідач мав виконати зобов'язання з оплати, наступним чином:

- на заборгованість за грудень 2023 (граничний строк оплати до 15.01.2024) у розмірі 1686,67грн правомірне нарахування пені за один день 16.07.2024 у розмірі 1,20грн;

- на заборгованість за січень 2024 (граничний строк оплати до 15.02.2024) у розмірі 1693,42грн правомірне нарахування пені з 16.07.2024 по 16.08.2024 у розмірі 38,50грн;

- на заборгованість за лютий 2024 (граничний строк оплати до 15.03.2024) у розмірі 1698,50грн правомірне нарахування пені з 16.07.2024 по 16.09.2024 у розмірі 76,01грн;

- на заборгованість за березень 2024 (граничний строк оплати до 15.04.2024) у розмірі 1706,99грн правомірне нарахування пені у вибраний позивачем період з 16.07.2024 по 16.10.2024 у розмірі 112,77грн;

- на заборгованість за квітень 2024 (граничний строк оплати до 15.05.2024) у розмірі 1710,40грн правомірне нарахування пені з 16.07.2024 по 16.11.2024 у розмірі 150,66грн;

- на заборгованість за травень 2024 (граничний строк оплати до 15.06.2024) у розмірі 1720,66грн правомірне нарахування пені з 16.07.2024 по 16.12.2024 у розмірі 188,43грн;

- на заборгованість за червень 2024 (граничний строк оплати до 15.07.2024) у розмірі 1758,51грн правомірне нарахування пені з 16.07.2024 по 16.01.2025 у розмірі 232,84грн;

- на заборгованість за липень 2024 (граничний строк оплати до 15.08.2024) у розмірі 1758,51грн правомірне нарахування пені з 16.08.2024 по 16.02.2025 у розмірі 236,76грн;

- на заборгованість за серпень 2024 (граничний строк оплати до 15.09.2024) у розмірі 1769,06грн правомірне нарахування пені з 16.09.2024 по 16.03.2025 у розмірі 239,54грн;

- на заборгованість за вересень 2024 (граничний строк оплати до 15.10.2024) у розмірі 1795,60грн правомірне нарахування пені з 16.10.2024 по 16.04.2025 у розмірі 252,15грн;

- на заборгованість за жовтень 2024 (граничний строк оплати до 15.11.2024) у розмірі 1827,92грн правомірне нарахування пені з 16.11.2024 по 16.05.2025 у розмірі 263,00грн;

- на заборгованість за листопада 2024 (граничний строк оплати до 15.12.2024) у розмірі 1862,65грн правомірне нарахування пені з 16.12.2024 по 16.06.2025 у розмірі 277,19грн;

- на заборгованість за грудень 2024 (граничний строк оплати до 15.01.2025) у розмірі 1888,73грн правомірне нарахування пені з 16.01.2025 по 15.07.2025 у розмірі 284,34грн;

- на заборгованість за січень 2025 (граничний строк оплати до 15.02.2025) у розмірі 1911,39грн правомірне нарахування пені з 16.02.2025 по 15.07.2025 у розмірі 241,52грн;

- на заборгованість за лютий 2025 (граничний строк оплати до 15.03.2025) у розмірі 1926,68грн правомірне нарахування пені з 16.03.2025 по 15.07.2025 у розмірі 199,64грн;

- на заборгованість за березень 2025 (граничний строк оплати до 15.04.2025) у розмірі 1955,58грн правомірне нарахування пені з 16.04.2025 по 15.07.2025 у розмірі 151,14грн;

- на заборгованість за квітень 2025 (граничний строк оплати до 15.05.2025) у розмірі 1969,27грн правомірне нарахування пені з 16.05.2025 по 15.07.2025 у розмірі 102,02грн;

- на заборгованість за травень 2025 (граничний строк оплати до 15.06.2025) у розмірі 1994,87грн правомірне нарахування пені з 16.06.2025 по 15.07.2025 у розмірі 50,83грн.

Таким чином, за розрахунком суду правомірний розмір пені складає 3094,54грн, відтак вимоги в цій частині у розмірі 8145,54грн не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині розірвання договору оренди №18/13 від 30.08.2013 та повернення майна, суд зазначає наступне.

Згідно з частинами 3,4 статті 291 ГК України договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених ЦК для розірвання договору найму, з настанням правових наслідків, передбачених ЦК.

При цьому слід враховувати приписи частини 2 статті 651 ЦК України, які є загальними для розірвання договору та передбачають можливість розірвання договору за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, установлених договором або законом.

Частиною 2 статті 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.

Згідно частини 1 стаття 782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Відповідно до п.п.12.7.1 договору в новій редакції договір може бути достроково припинений на вимогу орендодавця, якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців або сумарна заборгованість з орендної плати більша, ніж плата за три місяці.

Умови та порядок дострокового припинення договору з ініціативи орендодавця визначений у п.12.8 договору в новій редакції, однак відповідно до викладених у ньому порядку з листом про дострокове припинення договору на вимогу орендодавця позивач до відповідача не звертався.

Матеріалами справи підтверджується лише неодноразові звернення позивача у претензійному порядку до відповідача з вимогами усунути порушення, а саме терміново сплатити виниклу заборгованість з орендної плати, у яких в тому числі повідомляв про наявність однієї з підстав для дострокового припинення договору, у зв'язку з чим також вимагав саме відповідача розірвати договір оренди.

Верховний Суд у постанові від 11 грудня 2019 року у справі №917/28/19 вказав, що істотне порушення орендарем (наймачем) такої умови договору оренди комунального майна, як систематичне (два і більше разів) своєчасне (у строк встановлений договором) невнесення орендної плати або несплата її повністю, а також невиконання сторонами інших своїх зобов'язань, в тому числі несплата інших обов'язкових платежів, є достатньою правовою підставою для дострокового розірвання договору оренди в судовому порядку та повернення орендованого майна орендодавцю (наймодавцю).

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідач протягом тривалого часу не сплачував орендні платежі, що дає суду правові підстави стверджувати, що відповідачем істотно порушені умови укладеного договору, оскільки несплата орендної плати у порядку та розмірах, визначених договором, істотно порушує права позивача та наносить шкоду його майновим інтересам.

За змістом пп.12.6.7 договору в новій редакції договір може бути достроково припинений на вимогу будь-якої з сторін цього договору за рішенням суду з підстав, передбачених законодавством.

Відповідно до пп.12.7.1 договору в новій редакції договір може бути достроково припинений на вимогу орендодавця, якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців або сумарна заборгованість з орендної плати більша, ніж плата за три місяці.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував орендні платежі, що дає суду правові підстави стверджувати, що відповідачем істотно порушено умови укладеного договору оренди нежитлового приміщення, оскільки несплата орендної плати у порядку та розмірах, визначених договором істотно порушує права позивача та наносить шкоду його майновим інтересам.

Враховуючи вищевикладене, а також висновки суду щодо несистематичної сплати орендної плати (понад двох років), суд дійшов до висновку про наявність підстав для розірвання договору.

Відповідно до частини 1 статті 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Частиною 1 статті 25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.

Враховуючи вищевикладене, та оскільки суд дійшов висновку про задоволення вимоги про розірвання договору, підлягає і задоволенню вимога про зобов'язання відповідача звільнити та повернути позивачу майно, як похідна.

З огляду на зазначене, відповідач внаслідок розірвання договору зобов'язаний протягом трьох робочих днів повернути об'єкт оренди, який був переданий за договором оренди №34/12 від 01.11.2012.

У відповідності до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у разі задоволення позову - на відповідача.

Враховуючи часткове задоволення позовних майнових вимог, судовий збір в цій частині покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73-74, 76-77, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Загурського Леоніда Миколайовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету Слов'янської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області (КБКД 22080402 "Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном, що перебуває у комунальній власності (міської/селищної/сільської територіальної громади)", код ЄДРПОУ - 37967785, Банк отримувача (ГУДКСУ) - казначейство України (ЕАП), отримувач - Слов'янське УК/Слов'янська МТГ/Код банку - 899998, номер рахунку (IBAN) - НОМЕР_2 ) заборгованість з орендної плати в розмірі 52190,15грн, пеню у розмірі 3098,54грн, 3% річних у розмірі 1793,08грн, інфляційні втрати у розмірі 6883,13грн.

3. Розірвати договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська №34/12 від 01.11.2012, укладений між Управлінням комунальної власності Слов'янської міської ради (код ЄДРПОУ 34411211) та Фізичною особою-підприємцем Загурським Леонідом Миколайовича (РНОКПП НОМЕР_1 ).

4. Зобов'язати Фізичну особу-підприємця Загурського Леоніда Миколайовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) повернути до комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади в особі Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок №2; код ЄДРПОУ 44546457) нежитлове вбудоване приміщення загальною площею 28,4кв.м, розташоване за адресою: Донецька область, Краматорський район, місто Слов'янськ, вулиця Батюка, будинок №24, протягом трьох робочих днів з дня набрання рішенням законної сили.

5. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Загурського Леоніда Миколайовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління комунальної власності Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, буд. 2; ЄДРПОУ 44546457) судовий збір у розмірі 6974,37грн.

6. В іншій частині позовних вимог відмовити.

7. Після набрання рішенням законної сили видати накази.

8. Згідно із статтею 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

9. Апеляційна скарга відповідно до статті 256 ГПК України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 29.12.2025.

Суддя Ю.В. Макарова