Рішення від 02.04.2025 по справі 755/14938/23

Справа № 755/14938/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" квітня 2025 р. місто Київ

Дніпровський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Савлук Т.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Київський міський центр нарахування та здійснення соціальних виплат, про стягнення надміру виплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, звернулося до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_1 на його користь залишок переплати допомоги одиноким матерям за період з 01.03.2020 по 31.07.2020 у розмірі 3 114 грн. 42 коп., залишок переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.03.2020 по 31.07.2020 у розмірі 2 427 грн. 47 коп. та понесені судові витрати в сумі 2 684,00 грн.

12 жовтня 2023 року Дніпровським районним судом міста Києва (головуючий суддя Арапіна Н.Є.) постановлено ухвалу про відкриття провадження у цивільній справі за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 за участю третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення безпідставно набутих коштів та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

18 березня 2025 року керівником апарату Дніпровського районного суду міста Києва О.С. Корович винесено розпорядження № 85 «Щодо проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями».

18 березня 2025 року на підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказану цивільну справу передано у провадження головуючому судді Дніпровського районного суду міста Києва Савлук Т.В.

27 березня 2025 року Дніпровським районним судом міста Києва постановлено ухвалу про прийняття до свого провадження цивільної справи за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 за участю третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення безпідставно набутих коштів та продовжено розгляд цивільної справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Положеннями статтею 174 Цивільного процесуального кодексу України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

У відповідності до статей 174, 178 Цивільного процесуального кодексу України відповідач не скористався своїм процесуальним правом та не направив суду відзив на позовну заяву із викладенням заперечень проти позову.

На підставі ч. 1 ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У відповідності до ч. 8 ст. 279 Цивільного процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.

Отже, розглянувши подані позивачем документи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, як це передбачено ст. 279 Цивільного процесуального кодексу України.

Суд у порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони грунтуються у відповідності з нормами матеріального права, встановив наступні обставини та дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою від 10.02.2021 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема, допомоги на дітей одиноким матерям, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. В заяві від 10.02.2021 ОСОБА_1 погодилася своїм підписом з текстом наступного змісту: «Підтверджую відсутність змін у складі сім'ї (при повторному зверненні), я усвідомлюю, що наведені мною відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, мене повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання мною соціальної допомоги, компенсації та пільг, я зобов'язуюсь повідомити органи праці та соціального захисту населення, про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї мене попереджено.»

Відповідач ОСОБА_1 подала заяву від 10.02.2021 про переведення її особової справи в якій вказала адресу за якою мешкала попередньо: АДРЕСА_1 .

Рішенням Управління від 11.03.2021 відкрито особовий рахунок згідно атестату, взято на облік заявницю, призначено допомогу при народженні дитини з 01.01.2021 по 31.01.2022.

Рішенням Управління від 11.03.2021 відмовлено в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.

16.03.2021 на електронну пошту Управління надійшов лист Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 16.03.2021 № 6/3-332, яким Управління повідомлено, що « ОСОБА_1 було надмірно виплачено державні кошти за призначеною їй державною допомогою одиноким матерям в сумі 5521,90 грн. за період з 01.03.2020 по 31.07.2020, та державною допомогою малозабезпеченим сім'ям в сумі 6204,20 грн. за період з 01.03.2020 по 31.07.2020. у зв'язку з тим, що не було підтверджено право на отримання допомоги. Станом на 01.032021 переплата за державною допомогою одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям утримана. Враховуючи вищевикладене, Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради у Чечелівському районі звертається з проханням утримати надміру виплачені державні кошти з призначеної державної допомоги ОСОБА_1.».

Враховуючи інформацію яка надійшла від Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради та документи, які знаходяться в особовій справі заявниці, рішенням Управління від 17.03.2021 призначено допомогу одинокій матерям (з урахуванням доходів).

Рішенням Управління від 17.03.2021 вирішено утримувати переплату в 20% розмір повного погашення.

Управління листом від 15.04.2021 № 37/03-4577 повідомило ОСОБА_1 , що для вирішення питання щодо призначення державних соціальних допомоги необхідно терміново з'явитись до Управління для вирішення питання щодо надміру переплачених коштів.

Однак, Відповідачка не з'явилася до Управління.

Відповідачка звернулася до Управління із заявою від 16.08.2021 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема, допомоги на дітей одиноким матерям, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 16.08.2021.

Управління листом від 30.08.2021 № 37-03-11011 повідомило заявницю, що для вирішення питання щодо призначення допомоги одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям необхідно терміново з'явитись до Управління та надати довідку про доходи з січня по червень 2021 року.

Рішеннями Управління від 15.09.2021 заявниці призначено соціальні допомоги з урахуванням доходів.

Розпорядженнями Управління від 23.11.2021 заявниці перераховано допомогу одиноким матерям, державну соціальну допомогу.

Рішенням Управління від 01.12.2021 вирішено переплату, яка виникла, утримати з подальших виплат в 20% розмірі.

Розпорядженням Управління від 21.12.2021 заявниці перераховано державну соціальну допомогу.

Відповідачка звернулася до Управління із заявою від 04.04.2022 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема, допомоги на дітей одиноким матерям, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 04.04.2022.

В заяві від 04.04.2022 Відповідачка зазначила, що вона «з умовами призначення допомоги ознайомлена, прошу переплату вирахувані з подальших виплат 20%», що засвідчила своїм підписом на 3-у аркуші заяви, отже, Відповідачка визнала, що вона надмірно отримала державні кошти.

Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Київський міський центр) звернувся листом від 09.02.2022 № 04/246-11 до Управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати допомоги на дітей одиноким матерям з отримувача допомоги ОСОБА_1 за період з 01.03.2020 по 31.07.2020 в розмірі 3 279,90 грн.

Київський міський центр звернувся листом від 09.02.2022 № 04/245-11 до Управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з отримувача допомоги ОСОБА_1 за період з 01.03.2020 по 31.07.2020 в розмірі 3 228,62 грн.

Управління листом від 04.05.2022 № 37/18-2479 звернулося до Відповідачки з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру у зв'язку з не підтвердженням факту проживання при проведенні обстеження та втратою права на отримання державних соціальних допомог. Лист Управління від 04.05.2022 № 37/18-2479 Відповідачка отримала особисто, що підтвердуеться її підписом 04.05.2022 на звороті копії листа який знаходиться в матеріалах особової справи ОСОБА_1 .

Рішеннями Управління від 02.06.2022 Відповідачці призначено допомогу одиноким матерям, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до її заяви від 04.04.2022.

Рішенням Управління від 02.06.2022 вирішено встановлену переплату утримувати по 20% до вповного погашення згідно заяви.

Розпорядженнями Управління від 23.06.2022 проведено перерахунок допомоги одиноким матерям, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Київський міський звернувся листом від 25.01.2023 № 04/201-11 до Управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати допомоги на дітей одиноким матерям з отримувача допомоги ОСОБА_1 за період з 01.03.2020 по 31.07.2020 в розмірі 3 114,42 грн.

Київський міський центр звернувся листом від 25.01.2023 № 04/194-11 до Управління щодо вирішення питання про утримання залишку переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з отримувача допомоги ОСОБА_1 за період з 01.03.2020 по 31.07.2020 в розмірі 2 427,47 грн.

Управління надіслало лист від 23.06.2023 № 37/18-5850 Відповідачці з повторним проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, отримані надміру у зв'язку з не підтвердженням факту проживання при проведенні обстеження та втратою права на отримання державних соціальних допомог.

Лист Управління від 23.06.2023 № 37/18-5850 за трек-номером 0212506889950 повернувся на адресу Управління в конверті з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Станом на дату подання позову Відповідачка не повернула на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат залишок переплати за період з 01.03.2020 по 31.07.2020 допомоги одиноким матерям у розмірі 3 114,42 грн. та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 2 427,47 грн.

Згідно пункту 1 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Порядок визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Згідно пункту 3 Порядку № 250 призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно пункту 4 Порядку № 250 соціальна допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання де здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.

Згідно пункту 25 Порядку № 250 виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, які унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця що настає за місяцем, в якому відбулися зміни.

Згідно пункту 1 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям зі затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 Порядок № 1751) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Порядок визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги с дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зокрема допомоги на дітей одиноким матерям.

Згідно підпункту 4 пункту 35 Порядку № 1751 для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу соціального захисту населення подаються такі документи як довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім'ї, наданого центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір'ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування (навчання) дитини.

Згідно пункту 36 Порядку виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки га піклування за поданням соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або уповноваженої особи, визначеної виконавчим органом ради об'єднаної територіальної громади, до органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням орган, який призначив допомогу.

Статтею 22 Закону України «Про державиу соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено відповідальність громадян за недостовірність документів, поданих для призначення державної допомоги, зокрема.

Одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Отже, оскільки ОСОБА_1 , не повідомила своєчасно управління соціального захисту населення в якому вона перебувала на обліку та отримувала допомогу про її переїзд з дитиною до іншого місця проживання, виникла переплата за період з 01.03.2020 по 31.07.2020 допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Відповідно до п. 17 Положення №261 Управління утримується за рахунок коштів бюджету міста Києва на відповідний період.

Пунктом 6 Положення №261 передбачено, що доходи (прибутки) Управління використовуються виключно для фінансування видатків на утримання Управління, реалізації завдань та напрямів діяльності, визначених цим Положенням, тобто Управління є неприбутковою організацією, відповідно до пп. 133.4.2 п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу України.

Зокрема, в пп. 7.4. Положення № 261 чітко визначено, що одним із основних завдань Управління є призначення соціальної допомоги, компенсацій, субвенцій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України.

Згідно пп. 8.37. Положення № 261 Управління у сфері соціальної підтримки населення проводить призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям

Отже, виплата будь - якого виду соціальної допомоги не належить до функцій, завдань, повноважень та цілей Управління.

Згідно підпунктів 3.2. та 3.3. пункту 3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації 27.01.2007 №65 «Про заходи щодо впорядкування діяльності Київського центру по нарахуванню та виплаті пенсій і допомоги» (у редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.04.2021 № 955 «Про внесення змін до Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат», одним із головних завдань центру є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат, а також здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

Управлінням 22.12.2021 отримано листа (вх. № 103001/3322) Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 17.12.2021 № 051/27829-002/1, яким повідомлено, що Київський міський центр здійснює централізовану виплату всіх видів державної соціальної допомоги.

Отже, оскільки Управління не приймає участі у виплаті всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат і є бюджетною установою, тому в Управлінні не відкрито реєстраційний рахунок з якого здійснюється грошова виплата.

Виплата всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводиться Київським міським цепі ром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до положень ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача ОСОБА_1 надмірно виплаченої державної соціальної допомоги як одинокій матері у розмірі 3 114 грн. 50 коп., яка у відповідача виникла у період з 01.03.2020 року по 31.07.2020 року та надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 2 427 грн. 47 коп., яка у відповідача виникла у період з 01.03.2020 року по 31.07.2020 року.

Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Київський міський центр нарахування та здійснення соціальних виплат, про стягнення надміру виплачених коштів, підлягає до задоволення, та присуджує до стягнення з відповідача на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат грошової допомоги, виплаченої надмірно державної соціальної допомоги як одинокій матері у розмірі 3 114 грн. 50 коп., яка у відповідача виникла у період з 01.03.2020 року по 31.07.2020 року та надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 2 427 грн. 47 коп., яка у відповідача виникла у період з 01.03.2020 року по 31.07.2020 року.

В порядку статті 141 Цивільного процесуального кодексу України, суд присуджує до стягнення з відповідача на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 684 грн. 00 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 2, 4, 6-13, 19, 82, 89, 133, 137, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 279, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Київський міський центр нарахування та здійснення соціальних виплат, про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат залишок переплати допомоги одиноким матерям за період з 01.03.2020 року по 31.07.2020 року у розмірі 3 114 грн. 42 коп. та залишок переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.03.2020 року по 31.07.2020 року у розмірі 2 427 грн. 47 коп., а всього на загальну суму 5 541 (п'ять тисяч п'ятсот сорок одна) гривня 89 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.

Сторони цивільного процесу:

Позивач: Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, код ЄДРПОУ 37397200, адреса: 02125, м. Київ, вул. Остафія Дашкевича, 7-А, корп. 1.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга.

Суддя: