Справа № 564/2959/25
30 грудня 2025 року
м.Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області в особі судді Грипіч Л.А.
розглянувши клопотання Відділення поліції №2 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області про заміну відповідача на належного у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення
В провадженні Костопільського районного суду Рівненської області перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Ухвалою суду від 18.07.2025 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №564/2959/25, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відділенням поліції №2 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області подано до суду клопотання про заміну відповідача на належного у справі.
Клопотання мотивоване тим, що згідно моніторингу Інформаційного порталу Національної поліції України встановлено, що оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №5101044 від 29.06.2025, була винесена працівником відділення поліції №2 Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Рівненській області.
Вказує, що Головне управління Національної поліції у Рівненській області є самостійною юридичною особою. До його структури відносяться: апарат ГУНП в Рівненській області, підрозділи, підпорядковані ГУНП в Рівненській області, територіальні (відокремлені) підрозділи ГУНП в Рівненській області і Відділення поліції № 2 Рівненське районне управління поліції Головного управління Національної поліції у Рівненській області є територіальним відокремленим підрозділом ГУНП в Рівненській області, однак не є самостійним підрозділом.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення працівник поліції діяв не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органів Національної поліції, а саме від імені Головного управління Національної поліції в Рівненській області.
За наведених обставин просить залучити у справі №564/2959/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 щодо скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 5101044 від 29.06.2025: відповідача-1 - Головне управління Національної поліції у Рівненській області, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 40108761, місцезнаходження за адресою: вул. Миколи Хвильового, 2, м. Рівне, 33000; відповідача-2 - Відділення поліції № 2 Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Рівненській області, що за адресою: вул. Коперніка, 15, м. Костопіль, Рівненська область, 35000.
Дослідивши подане клопотання суд дійшов таких висновків.
Так, відповідно до ч.ч.1-2 статті 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають справи, зокрема, про порушення правил дорожнього руху, у тому числі за частиною першою, другою і четвертою статті 126.
Таким чином, за приписами ст.222 КУпАП, розгляд справ про адміністративні правопорушення правил дорожнього руху, зокрема ч.1 ст.122, покладено на органи Національної поліції.
При цьому суд враховує, що від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Приписами ч.1 ст.1 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно ч.1 ст.13 Закону України "Про Національну поліцію" систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання (ч.1 ст.15 ЗУ "Про Національну поліцію").
Використання у зазначених вище нормах формулювань "від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення", "розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у ст.222-244-20 КУпАП" вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному КАС України, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.09.2020 року по справі №742/2298/17 та від 26.12.2019 у справі №724/716/16-а.
При цьому суд враховує, що Відділення поліції №2 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській у заявленому клопотанні зазначає, що Головне управління Національної поліції у Рівненській області є самостійною юридичною особою, а територіальний (відокремлений) підрозділ ГУНП в Рівненській області - Відділення поліції №2 Рівненське районне управління поліції Головного управління Національної поліції у Рівненській області є саме таким відокремленим підрозділом ГУНП в Рівненській області, однак не є самостійним підрозділом.
Відтак, оскільки оскаржувана постанова винесена працівником поліції, який діяв не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органу Національної поліції, а саме від імені Головного управління Національної поліції в Рівненській області, то належним відповідачем у справі є саме Головне управління Національної поліції в Рівненській області.
Враховуючи наведене, суд не вбачає підстав для заміни відповідача, а тому клопотання Відділення поліції №2 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області до задоволення не підлягає.
Керуючись ст.ст.48, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити в задоволенні клопотання Відділення поліції №2 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області про заміну відповідача на належного у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяЛ. А. Грипіч