Справа № 365/1140/25
Номер провадження: 3/365/357/25
іменем України
"30" грудня 2025 р. селище Згурівка
Суддя Згурівського районного суду Київської області Солдатова Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 3, за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , справу про адміністративні правопорушення за адміністративними матеріалами, які надійшли від Сектору поліцейської діяльності № 2 Відділу поліції № 1 Броварського РУП ГУНП в Київській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Ольгінка, Казахстан, громадянки України, яка зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
30 грудня 2025 року до Згурівського районного суду Київської області надійшло шість адміністративних матеріалів відносно однієї особи - ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП (справа № 365/1140/25, номер провадження 3/365/357/25, справа № 365/1141/25, номер провадження 3/365/358/25, справа № 365/1143/25, номер провадження 3/365/359/25, справа № 365/1144/25, номер провадження 3/365/360/25, справа № 365/1145/25, номер провадження 3/365/361/25, справа № 365/1146/25, номер провадження 3/365/362/25), які, згідно з протоколами автоматизованого розподілу судової справи між суддями, передані для розгляду судді Солдатовій Т.М.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Пунктом 6 Розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 року № 814 визначено, що у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою. Відповідно до постанови (ухвали) суду вноситься інформація в АСДС під номером об'єднаної справи (матеріалів кримінального провадження) та відмітки про об'єднання справ (матеріалів кримінального провадження) із зазначенням номера нової судової справи (матеріалів кримінального провадження).
У зв'язку з тим, що протоколи про адміністративні правопорушення складено відносно однієї особи - ОСОБА_1 та справи за ними розглядаються одночасно одним і тим же суддею, враховуючи вимоги ст. 36 КУпАП, суддя вбачає за необхідне об'єднати справи про адміністративні правопорушення: № 365/1140/25 (номер провадження 3/365/357/25), № 365/1141/25 (номер провадження 3/365/358/25), № 365/1143/25 (номер провадження 3/365/359/25), № 365/1144/25 (номер провадження 3/365/360/25), № 365/1145/25 (номер провадження 3/365/361/25) та № 365/1146/25 (номер провадження 3/365/362/25), в одне провадження та об'єднаній справі визначити № 365/1140/25, номер провадження 3/365/357/25.
Адміністративні правопорушення вчинені за наступних обставин.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 964454 від 09.12.2025, 09.12.2025 р. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, виховання своєї малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого дитина проживає в антисанітарних умовах, не в повній мірі забезпечена одягом, речами побуту та продуктами.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 964452 від 09.12.2025, 09.12.2025 р. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, виховання своєї малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок чого дитина проживає в антисанітарних умовах, не в повній мірі забезпечена одягом, речами побуту та продуктами харчування.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 964453 від 09.12.2025, 09.12.2025 р. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, виховання свого малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , внаслідок чого дитина проживає в антисанітарних умовах, не в повній мірі забезпечена одягом, речами побуту та продуктами харчування.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 964451 від 09.12.2025, 09.12.2025 р. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, виховання своєї малолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , внаслідок чого дитина проживає в антисанітарних умовах, не в повній мірі забезпечена одягом, речами побуту та продуктами харчування.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 964450 від 09.12.2025, 09.12.2025 р. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, виховання свого малолітнього сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , внаслідок чого дитина проживає в антисанітарних умовах, не в повній мірі забезпечена одягом, речами побуту та продуктами харчування.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 964455 від 09.12.2025, 09.12.2025 р. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, виховання свого малолітнього сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , внаслідок чого дитина проживає в антисанітарних умовах, не в повній мірі забезпечена одягом, речами побуту та продуктами харчування.
Своїми діями особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , вчинила ухилення матері від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов виховання малолітніх дітей, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , свою вину визнала. Пояснила, що для її родини кілька років тому придбали будинок в с. Лизогубова Слобода, де вони проживають. Будинок був у дуже занедбаному стані та дійсно потребує ремонту. За час проживання в будинку вони з чоловіком поставили дров'яний котел, бо раніше в будинку було пічне опалення. Також, вони здійснюють дрібний ремонт. Влітку їм пообіцяли допомогти з перебудовою кухні, бо вона непридатна до використання. Їжу наразі вона готує на веранді. Вони з чоловіком поступово придбають меблі в будинок та необхідні речі. Проте все одночасно вони зробити неспроможні, оскільки заробітку чоловіка та тих коштів, які вони отримують на дітей від держави не вистачає. Крім того, чоловік отримав травму та кілька місяців пересувався на милицях, не міг працювати. 09 грудня 2025 року увечері до них приїхали представники Служби у справах дітей і працівники поліції. В той день вона перебирала речі, які необхідно було сховати на зимовий період, тому дійсно речі були розкидані. Діти поїли та вона ще не встигла прибрати. У дітей дійсно наразі немає облаштованого місця для навчання, але вони це виправлять. Усі діти навчаються: старші діти ходять до школи, молодші в садочок. Просила її суворо не карати та зобов'язувалась надалі більш сумлінно ставитися до виконання своїх батьківських обов'язків.
Прокурор, повідомлений про розгляд справи з огляду на рішення Європейського суду з прав людини від 20.09.2016 року у справі «Карелін проти Росії» щодо визнання порушення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині неупередженості суду через відсутність сторони звинувачення у справі про адміністративне правопорушення, а також з огляду на повноваження прокурора, визначені статтею 250 КУпАП, на розгляд справи не з'явився, що не перешкоджає розгляду.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП настає за ухилення батьків або осіб, які їх заміняють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей і тягне за собою попередження або накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 150 СК України до кола обов'язків батьків входить турбота про здоров'я, фізичний, психічний і моральний розвиток дитини, забезпечення належних умов виховання дитини.
У розумінні положень ч. 1 ст. 18 Конвенції про права дитини, батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини.
Відповідно до ч. 1 та 6 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами: протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАД № 964454 від 09.12.2025, серії ВАД № 964452 від 09.12.2025, серії ВАД № 964453 від 09.12.2025, серії ВАД № 964451 від 09.12.2025, серії ВАД № 964450 від 09.12.2025 та серії ВАД № 964455 від 09.12.2025; актом обстеження умов проживання від 09.12.2025; копіями свідоцтв про народження дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; усними та письмовими поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалась.
В судовому засіданні було встановлено, що правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 184 КУпАП, були вчинені ОСОБА_1 , яка винна у їх вчиненні, підлягає адміністративній відповідальності.
Речі не вилучались, майнова шкода не заподіяна.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, суддя вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді попередження.
На підставі ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави.
Керуючись ст. 40-1, 184, 251, 268, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення № 365/1140/25 (номер провадження 3/365/357/25), № 365/1141/25 (номер провадження 3/365/358/25), № 365/1143/25 (номер провадження 3/365/359/25), № 365/1144/25 (номер провадження 3/365/360/25), № 365/1145/25 (номер провадження 3/365/361/25) та № 365/1146/25 (номер провадження 3/365/362/25), в одне провадження та об'єднаній справі визначити № 365/1140/25, номер провадження 3/365/357/25.
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у виді попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 605,60 (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Постанова набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, визначеного цим Кодексом, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено за наслідками розгляду справи по суті.
Постанова судді може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова про накладення адміністративного стягнення може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Т.М. Солдатова