Справа № 159/9527/25
Провадження № 2-а/159/267/25
про залишення позову без руху
30 грудня 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В, вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,
29.12.2025 до суду надійшов адміністративний позов, в якому позивач ОСОБА_1 висловив незгоду з штрафом за порушення Правил дорожнього руху щодо проїзду на оранжевий сигнал світлофору.
Позивач не вказав у позовній заяві відповідача, не зазначив номер і дату постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, яку він оскаржує, не підтвердив дотримання строків на оскарження до суду відповідної постанови, не сплатив судовий збір за подання позову до суду.
Адміністративний позов необхідно залишити без руху з таких підстав.
Відповідно до вимог п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається зокрема повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом (ч.1,2,4 ст.46 КАС України).
ВП ВС у постанові від 22.02.2024 у справі №990/150/23 акцентує увагу на тому, що позивач самостійно визначає в позовній заяві відповідача, вказує яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред'явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права.
Своєю чергою, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
За приписами ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Всупереч вимог законодавства позивач ОСОБА_1 у позовній заяві не зазначає відповідача, що виключає можливість вирішення питання про відкриття провадження.
Позивачем також не виконана вимога п.4 ч.5 ст.160 КАС України, яка зобов'язує позивача вказати зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
У справах про оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення Правил дорожнього руху необхідно зазначити номер і дату постанови про притягнення до відповідальності і надати суду її копію.
Крім того, позивач скерувавши позов до суду в електронній формі через «Електронний суд» всупереч ч.2 ст.161 КАС України не долучив доказів направлення позову відповідачу.
Позивачем не сплачений судовий збір і не надані докази наявності пільг щодо сплати судового збору.
Частиною третьою статті 161 КАС встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» передбачені пільги щодо сплати судового збору, в переліку яких відсутні позивачі у справах про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Позовні заяви щодо оскарження постанов про притягнення до адміністративної відповідальності також не включені до переліку заяв, передбачених ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» за подання яких судовий збір не справляється.
Перевіривши співвідношення положень спеціального Закону про судовий збір і частини четвертої статті 288 КУпАП Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17 дійшла висновку про те, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже позивачеві необхідно сплатити судовий збір у розмірі 605,60 гривень (3028х0,2) за реквізитами: Отримувач : ГУК у Волин.обл/м.Ковель/22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ): 38009371, Банк отримувача : Казначейство України (ел.адм.подат.), Номер рахунку (IBAN)UA418999980313171206000003564, Найменування коду класифікації доходів бюджету 22030101 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)» за розгляд справ у Ковельському міськрайонному суді Волинської області.
Надати суду підтвердження сплати судового збору або подати документи на підтвердження пільг щодо сплати судового збору.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Повний текс ухвали складено 30.12.2025.
СуддяТ. В. Денисюк