Постанова від 18.12.2025 по справі 178/2263/25

КРИНИЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 178/2263/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2025 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді Берелет В.В.,

секретаря Янченко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.Кринички за участю прокурора Ягнятинської О.В., справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого на посаді молодшого інспектора 1 категорії відділу режиму і охорони-прапорщика внутрішньої служби (до 17 лютого 2025 року) у Державній установі «Дніпровська установа виконання покарань № 4, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , фактично проживаючого по АДРЕСА_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , припинивши діяльність у зв'язку зі звільненням 17 лютого 2025 року з посади молодшого інспектора 1 категорії відділу режиму і охорони (чергової зміни № 1) ДУ «Дніпровська установа виконання покарань № 4, згідно з п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, 30 березня 2025 року о 01 год. 30 х. та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (01 березня 2025 року - 30 березня 2025 року), тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим чинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 з правопорушенням згоден, свою вину визнав.

Прокурор Ягнятинська О.В. просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення.

Прийнявши до уваги позиції сторін, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України поширюються вимоги та обмеження, встановлені ЗУ «Про запобігання корупції».

Згідно з витягу з наказу № 81 о/с від 19 листопада 2015 року Управління Державної Пенітенціарної служби України в Дніпропетровській області «Про особовий склад» - ОСОБА_1 призначено на посаду молодшого інспектора 1 категорії чергової зміни № 1 ДУ «Дніпровська установа виконання покарань № 4» від 19 листопада 2015 року.

У подальшому, згідно витягу з наказу № 30/ОС-25 від 17 лютого 2025 року ДУ «Дніпровська установа виконання покарань № 4» «Про особовий склад» - ОСОБА_1 звільнено з посади молодшого інспектора 1 категорії відділу режиму і охорони (чергова зміна № 1) ДУ «Дніпроська установа виконання покарань № 4» від 17 лютого 2025 року.

Відповідно до питання № 8 «Особливості подання декларацій при переведенні» Роз'яснень Національного агентства щодо фінансової доброчесності Застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) № 4 від 13 листопада 2023 року, якщо особа обіймала посаду, що зумовлює здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, а потім була переведена в тому самому органі (без звільнення) на іншу посаду, що не зумовлює здійснення такої діяльності, то їй слід спочатку подати декларацію при звільненні, а наступного року - щорічну (після звільнення).

Це зумовлено тим, що обов'язок подання декларацій виникає у зв'язку зі здійсненням особою діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або зайняттям посади, що передбачає здійснення такої діяльності, а не у зв'язку зі звільненням особи з конкретного органу (закладу, установи, організації).

Тому, у зв'язку зі звільненням ОСОБА_1 , у нього виник обов'язок, впродовж 30 днів з моменту звільнення, подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», осіб рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.

Згідно з ст. 45 Закону України « Про запобігання корупції », особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а","в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування(далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону № 1700-УП суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 08.11.2023 № 252/23 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 р. за № 1965/41021) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).

Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується дослідженими доказами. Зокрема, протоколом про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, № 962 від 29 вересня 2025 року; наявними в матеріалах справи листами з ДУ «Дніпровська установа виконання покарань № 4», з додатками; поясненням ОСОБА_1 ; листом з НАЗК з додатками; відомостями з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному сайті НАЗК.

Відповідно до частини 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Відповідно до ст. ст. 245, 280 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення має забезпечувати повне, всебічне й об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, що сприяє постановленню законного та обґрунтованого рішення, яке виключало б його двозначне тлумачення і сумніви щодо доведеності вини певної особи у вчиненні адміністративного правопорушення.

З'ясовуючи ці обставини, суд повинен виходити з положень ст. 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суд вважає, що вина ОСОБА_1 повністю доведена та підтверджена вищезазначеними доказами.

Призначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд враховує обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, які судом не встановлені.

Судом також враховується ступінь вини і матеріальний стан особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відповідно до ст. 33 КпАП України.

З урахуванням обставин справи та особи правопорушника, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

Керуючись ст. 40-1 КпАП України, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд вважає необхідним стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605,60 грн. на користь держави.

Керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст. ст. 283-285 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Накласти на ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605,60 грн.

Постанова може бути оскаржена через Криничанський районний суд до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя: В. В. Берелет