Справа № 204/13736/25
Провадження № 1-кс/204/3511/25
Іменем України
25 грудня 2025 року Чечелівський районний суд міста Дніпра у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1
за участю секретаря - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
слідчого - ОСОБА_4
захисника - ОСОБА_5
підозрюваної - ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі, клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_4 , погоджене з прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні №22022220000003188 від 18.10.2022 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в селі Егвекінот Тультінського району Магаданскьої області російської федерації, громадянки України, не судимої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України,-
встановив:
До суду надійшло клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_4 , погоджене з прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні №22022220000003188 від 18.10.2022 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_6 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Слідчим відділом Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022220000003188 від 18.10.2022 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
У ході досудового розслідування повідомлено про підозру ОСОБА_6 про те, що вона підозрюється у вчиненні умисних дій, спрямованих на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора (пособництво), вчиненому громадянином України, з метою завдання шкоди Україні, шляхом реалізації та підтримки рішень окупаційній адміністрації держави-агресора, добровільного збору, підготовки до передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацію (далі - РФ) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права невстановлені досудовим розслідуванням представники влади РФ) діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на військове вторгнення збройних сил та інших збройних підрозділів Російської Федерації на територію України, з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.Згідно ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», відповідно до якого із 05.30 год. 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.03.06.1998 у м. Куп'янськ Харківської області зареєстровано ПП «Куп'янський комбікормовий завод» (код ЄДРПОУ 31558573, статутний капітал - 13 740 207 грн., основний вид діяльності - складське господарство). Єдиним кінцевим бенефіціарним власником є ОСОБА_6 . Директором підприємства з 04.07.2019 призначено ОСОБА_8 , який після звільнення м. Куп'янськ Харківської області виїхав до рф.19.07.2012 у с. Ягідне Куп'янського району зареєстровано фермерське господарство «Ягідка+» (код ЄДРПОУ 37346800, статутний капітал - 30 000 грн., основний вид діяльності - вирощування зернових, бобових та олійних культур), кінцевим бенефіціарним власником якого також є ОСОБА_6 24.02.2022 війська рф незаконно перетнули державний кордон України, через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків та тимчасово окупували частину Харківської області, включно з м. Куп'янськ і Куп'янським районом Харківської області, внаслідок чого з 24.02.2022 по 09.09.2022 м. Куп'янськ Харківської області вважався тимчасово окупованим (Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які є тимчасово окупованими рф, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376).На тимчасово окупованих територіях Харківської області окупаційною владою Російської Федерації, всупереч вимогам Конституції України, законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні», а також інших нормативно-правових актів України, було незаконно встановлено систему окупаційних адміністрацій. Зокрема, на тимчасово окупованій території міста Куп'янськ утворено та функціонували так звані окупаційні органи влади, які здійснювали узурповані функції, притаманні органам державної влади та органам місцевого самоврядування України.У межах своєї протиправної діяльності зазначені окупаційні адміністрації фактично перебрали на себе повноваження з управління територією, здійснюючи контроль над економічною, правовою, соціальною та культурною сферами життя населення. Зокрема, ними приймалися управлінські рішення, що регулювали господарську діяльність, порядок використання майна, функціонування підприємств, установ і організацій, а також запроваджувалися власні «нормативні акти», які не мали жодної законної сили відповідно до законодавства України.З метою інституціоналізації окупаційного режиму на вказаній території було створено так звані (мовою оригіналу) «Военно-гражданскую администрацию Купянского района Харьковской области» та «Временную гражданскую администрацию Харьковской области», діяльність яких була спрямована на забезпечення контролю держави-окупанта над місцевим населенням, ресурсами та інфраструктурою регіону, а також на підрив конституційного ладу та суверенітету України.У червні 2022 року окупаційна адміністрація російської федерації - так звана (мовою оригіналу) «Временная гражданская администрация Харьковской области» ініціювала та організувала кампанію зі збору сільськогосподарського врожаю на тимчасово окупованій території Харківської області. У межах зазначеної кампанії представники окупаційної влади здійснювали координацію процесів збирання, обліку та вивезення сільськогосподарської продукції, а також вживали заходів, спрямованих на залучення місцевих фермерських господарств до співпраці. Зокрема, фермерам, які погоджувалися взаємодіяти з окупаційною адміністрацією, надавалась організаційна, матеріально-технічна та інформаційна підтримка. Зазначені дії здійснювалися в умовах тимчасової окупації та мали на меті встановлення контролю над аграрним сектором регіону і використання його економічного потенціалу в інтересах держави-окупанта.У свою чергу, ОСОБА_6 діючи умисно та з прямим умислом, повністю усвідомлюючи протиправний характер власних дій, а також достовірно знаючи про те, що відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи, створені на тимчасово окупованій території України у порядку, не передбаченому законодавством України, є незаконними та не визнаються Україною, добровільно вступила у взаємодію та співпрацю з так званими органами окупаційної адміністрації держави-агресора.Реалізуючи свій злочинний намір, ОСОБА_6 з метою сприяння окупаційній владі держави-агресора у реалізації її економічної та ресурсної політики на тимчасово окупованій території, умисно вчиняла дії, спрямовані на підтримання та реалізацію прийнятих рішень незаконних органів окупаційної адміністрації, а також на добровільний збір та підготовку до передачі матеріальних ресурсів державі-агресору, а саме сільськогосподарських культур, вирощених на тимчасово окупованих територіях Куп'янського району Харківської області.Так, у не встановленому досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше 05.07.2022, ОСОБА_6 , діючи з корисливих мотивів та з метою отримання прибутку від здійснення господарської діяльності на тимчасово окупованій території, усвідомлюючи, що така діяльність за вказаних умов можлива виключно за сприяння та підтримки представників держави-агресора, добровільно досягла домовленості з представниками окупаційної адміністрації російської федерації - так званої (мовою оригіналу) «Временной гражданской администрации Харьковской области», щодо організації та здійснення господарської діяльності на тимчасово окупованій території Харківської області.Зазначена домовленість передбачала, що ОСОБА_6 здійснює організацію (визначення сільськогосподарських угідь Куп'янського району Харківської області, на яких підлягали збиранню зернові культури; планування строків проведення уборочної кампанії з урахуванням
погодних умов, стану посівів та технічної готовності; залучення та розподіл сільськогосподарської техніки (комбайнів, вантажного транспорту, зерновозів), що перебувала у користуванні ФГ «Ягідка+», ПП «Куп'янський комбікормовий завод»; залучення та координацію працівників, у тому числі механізаторів, водіїв та іншого персоналу, задіяного у зборі, транспортуванні та первинній обробці зернових культур; організацію логістики перевезення зібраного врожаю з полів до місць приймання, зберігання та обробки зерна), та виконання збору зернових культур на сільськогосподарських угіддях Куп'янського району Харківської області. Представники окупаційної адміністрації рф, у свою чергу координували проведення уборочної кампанії зернових культур, а також організовували збір врожаю на всіх доступних земельних ділянках, що перебували
у володінні та користуванні ОСОБА_6 . Така координація включала забезпечення її всіма необхідними засобами, включно з сільськогосподарською технікою, паливно-мастильними матеріалами, добривами та іншими ресурсами, які надходили з території російської федерації, визначення пріоритетних ділянок для збору, строки проведення робіт, контроль за прийманням, обліком і зберіганням зернових культур, що забезпечувало подальше розпорядження ними під повним контролем окупаційних органів та організацію їх вивезення на територію рф.У свою чергу, ОСОБА_6 добровільно прийняла та підтримала зазначену пропозицію, достовірно усвідомлюючи її мету, протиправний характер та суспільно небезпечні наслідки своїх дій. Це свідчить про наявність у неї прямого умислу на пособництво окупаційній адміністрації держави-агресора, підтримання та реалізацію прийнятих рішень незаконних органів окупаційної адміністрації, а також на добровільний збір та підготовку до передачі матеріальних ресурсів державі-агресору, а також на здійснення господарської діяльності у тісній взаємодії з органами окупаційної адміністрації, створеними всупереч законодавству України.Через те, що виконання зазначених обов'язків у сфері організації збору та обробки зернових культур було технічно та організаційно неможливим без залучення додаткових осіб та використання відповідних ресурсів, ОСОБА_6 у не встановленому досудовим розслідуванням місці та час,
але не пізніше 05.07.2022, вступила у попередню змову з посадовими особами ПП «Куп'янський комбікормовий завод». Вказані особи, усвідомлюючи мету та наслідки такої співпраці, добровільно прийняли відповідну пропозицію та погодилися на спільну діяльність із органами тимчасової окупаційної адміністрації, яка полягала у забезпеченні збору, приймання, зберігання та подальшого розпорядження зерновими культурами на території тимчасово окупованого Куп'янського району Харківської області для подальшої передачі російській федерації.З метою реалізації своєї мети на тимчасово окупованій території ОСОБА_6 отримала від так званої (мовою оригіналу) «Временной гражданской администрации Харьковской области» патент на здійснення торговельної діяльності ФГ «Ягідка+» від 05.07.2022 на оптову торгівлю зерном, насінням та кормами (строк дії: 05.07.2022-05.08.2022), виданий так званим (мовою оригіналу) «Управлением промышленности и торговли Временной гражданской администрации Харьковской области». Крім того, посадові особи ПП «Куп'янський комбікормовий завод» отримали патент на складську діяльність відповідного підприємства від 05.07.2022 (строк дії: 05.07.2022-04.08.2022). Водночас, перебуваючи на тимчасово окупованій території України, діючи умисно, свідомо та добровільно на користь держави-агресора, забезпечила підтримку та реалізацію вищезазначених рішень окупаційної адміністрації Російської Федерації шляхом здійснення господарської діяльності на підставі отриманого так званого «патента на торговельну діяльність». Крім того, вона організовувала підготовку до передачі матеріальних активів, а саме зібраних зернових культур, представникам окупаційної адміністрації та збройних формувань держави-агресора, отриманих за результатами проведеної уборочної кампанії на тимчасово окупованих територіях Куп'янського району Харківської області.01.07.2022, з метою забезпечення належного зберігання зернових культур та на підставі так званого «патента на складське господарство», виданого окупаційною адміністрацією, за попередньою домовленістю між ОСОБА_6 та посадовою особою ПП «Куп'янський комбікормовий завод» було укладено договір про приймання, зберігання та облік зернових культур на потужностях ПП «Куп'янський комбікормовий завод» для подальшої передачі зерна представника російської федерації. Угода фактично передбачала взаємодію між сторонами з метою забезпечення функціонування складської діяльності за сприяння так званих органів тимчасової окупаційної адміністрації, що дозволяло здійснювати подальше розпорядження зерновими культурами та їх вивезення на територію держави-агресора.Так, у період з червня по серпень 2022 року ОСОБА_6 у тісній взаємодії з представниками окупаційної адміністрації інтегрувала підконтрольні їй підприємства у систему господарського забезпечення окупаційного режиму, сприяючи реалізації економічної політики держави-агресора. Зокрема, вона забезпечила безперервне функціонування відповідної господарської діяльності шляхом:залучення працівників підконтрольних підприємств та організації їх роботи на полях, у сховищах і складських приміщеннях для збору, перевезення та зберігання врожаю;використання наявних сільськогосподарських машин та обладнання для інтеграції у господарську діяльність окупаційної адміністрації РФ;задіяння складських приміщень та іншої інфраструктури для зберігання, обліку та подальшого переміщення зібраного врожаю;координацію та організацію робіт зі збору зернових культур на агропідприємствах під її фактичним контролем;взаємодію з представниками держави-агресора щодо залучення додаткових ресурсів, зокрема паливно-мастильних матеріалів.У подальшому, в період з червня по серпень 2022 року, ОСОБА_6 організувала систематичну передачу зібраних зернових культур до афілійованого їй ПП «Куп'янський комбікормовий завод», а саме: 25.07.2022 - пшениця м'яка 2 класу у кількості 110 900 кг; 26.07.2022 - пшениця м'яка 3 класу у кількості 94 160 кг; 28.07.2022 - пшениця м'яка 3 класу у кількості 244 460 кг та 580 000 кг; 29.07.2022 - пшениця м'яка 2 класу у кількості 718 100 кг; 30.07.2022 - пшениця м'яка 3 класу у кількості 143 020 кг; 30.07.2022 - пшениця м'яка 2 класу у кількості 10 060 кг та 156 820 кг; 31.07.2022 - пшениця м'яка 3 класу у кількості 11 800 кг; 31.07.2022 - пшениця м'яка 2 класу у кількості 10 120 кг; 04.08.2022 - пшениця м'яка 2 класу у кількості 29 380 кг; 10.08.2022 - пшениця м'яка 2 класу у кількості 152 160 кг; 10.08.2022 - пшениця м'яка 3 класу у кількості 247 320 кг; 11.08.2022 - пшениця м'яка 2 класу у кількості 23 280 кг; 11.08.2022 - пшениця м'яка 3 класу у кількості 23 280 кг та 10 560 кг. Загальна кількість переданої пшениці м'якої 2-3 класу за вказаний період часу становила 2 371 600 кг.12.08.2022, за погодженям ОСОБА_6 (як бенефіціарного власника на момент тимчасової окупації ПП «Куп'янський комбікормовий завод»), посадовою особою ПП «Куп'янський комбікормовий завод» з однієї сторони, та від імені так званого «Государственного предприятия «Купянская железная дорога», незаконно створеного та перереєстрованого відповідно до законодавства рф, в особі генерального директора ОСОБА_9 , з іншої сторони, було укладено договір про транспортну логістику та переміщення зернових культур залізничним транспортом по тимчасово окупованій території Харківської області та території Російської Федерації. Відповідно до умов вказаного договору було передбачено підгін вагонів, організацію їх завантаження та подальшого перевезення зернових культур, що фактично завершувало процес збору та підготовки зерна для передачі державі-агресору.Крім того, у серпні 2022 року окупаційна адміністрація російської федерації - так звана (мовою оригіналу) «Военно-гражданская администрация Купянского района Харьковской области» - ініціювала та організувала осінню кампанію зі збору сільськогосподарського врожаю на тимчасово окупованій території Харківської області. З цією метою до ФГ «Ягідка+» та інших підконтрольних ОСОБА_6 підприємств надійшли запити від окупаційної адміністрації щодо ресурсів необхідних для забезпечення проведення збору врожаю. У свою чергу, з метою реалізації та підтримки рішень окупаційної адміністрації держави-агресора, ОСОБА_6 надала відповідь, у якій зазначила дані необхідні для забезпечення її підприємств матеріально-технічними та трудовими ресурсами для проведення збору врожаю.У результаті вказаних умисних дій ОСОБА_6 державі завдано шкоду, що виразилося у наступному:ослабленні економічної та продовольчої безпеки України, оскільки незаконно зібрані та вивезені культури могли бути використані державою-агресором для забезпечення власних потреб та фінансування збройної агресії проти України;створенні економічної бази для функціонування окупаційної адміністрації рф та її збройних формувань шляхом надання матеріальних, технічних та людських ресурсів для збору й використання врожаю;легітимізації діяльності незаконно створених органів влади через отримання та використання так званих патентів і дозволів від окупаційної адміністрації, що сприяло зміцненню окупаційного режиму та підриву державного суверенітету України на тимчасово окупованій території.Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб та реалізуючи злочинний умисел на пособництво окупаційній адміністрації держави-агресора, спрямований на завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки рішень окупаційної влади, а також на добровільний збір та підготовку до передачі матеріальних ресурсів державі-агресору:забезпечила виконання рішень держави-агресора, спрямованих на проведення збору врожаю на тимчасово окупованих територіях Куп'янського району Харківської області, шляхом ведення господарської діяльності на підставі отриманих рішень та з використанням матеріально-технічних і виробничих потужностей ФГ «Ягідка+», ПП «Куп'янський комбікормовий завод» та інших афілійованих підприємств;у період з червня по серпень 2022 року, у тісній взаємодії з представниками окупаційної адміністрації, здійснила збір врожаю зернових культур, укладення договорів на зберігання зерна та організацію логістики для подальшого вивезення зернових культур до російської федерації.
Умисні дій ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виразились у вчиненні умисних дій, спрямованих на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора (пособництво), вчиненому громадянином України, з метою завдання шкоди Україні, шляхом реалізації та підтримки рішень окупаційній адміністрації держави-агресора, добровільного збору, підготовки до передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора, за попередньою змовою групою осіб, кваліфіковано за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_6 підозри у вчиненні вказаного кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними відповідно до вимог кримінального процесуального кодексу України у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема:повідомленням про вчинення кримінального правопорушення від 13.10.2022;повідомлення про вчинення кримінального правопорушення від 21.05.2025;протоколом обшуку від 12.07.2025 за адресою: АДРЕСА_2 ;протоколом огляду від 11.12.2025 вилучених документів під час обшуку за адресою: АДРЕСА_2 ;протоколом огляду Інтернет-ресурсів від 17.05.2024;протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 24.09.2025;протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 15.11.2022;протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 28.02.2023;протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 22.10.2022;протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 23.10.2022;протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 19.07.2023;протоколом допиту свідка ОСОБА_16 від 27.07.2023іншими матеріалами досудового розслідування у сукупності. Метою та підставами застосування стосовно підозрюваної ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є забезпечення виконання підозрюваною покладених на нею процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана може здійснити вищезазначені дії.Необхідність обрання стосовно підозрюваної ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обумовлюється наявністю ризиків, передбачених п.п. 1-3, ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:Переховуватися від органів досудового розслідування та суду:Так, існує висока ступінь ймовірності можливих спроб підозрюваної ОСОБА_6 переховуватися від органу досудового розслідування та суду. ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину проти основ національної безпеки України, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі строком до 12 років з конфіскацією майна або без такої.Усвідомлюючи, тяжкість та суспільну небезпечність інкримінованого кримінального правопорушення, реальну загрозу призначення тривалого строку позбавлення волі, невідворотність кримінальної відповідальності, підозрювана може вжити заходів, спрямованих на переховування від органів досудового розслідування та суду, у тому числі шляхом виїзду на тимчасово окуповану територію України або за її межі.Невідворотність покарання за злочин вже сама по собі є підставою та мотивом для підозрюваного переховуватися від органу досудового розслідування та суду.Крім того, підозрювана ОСОБА_6 підтримувала сталі та безпосередні зв'язки з представниками окупаційної адміністрації, які використовувала у своїй протиправній діяльності, що створює реальну та безпосередню загрозу її переховування на тимчасово окупованих територіях або територіях, непідконтрольних органам державної влади України. З огляду на те, що окремі райони Харківської області перебувають під тимчасовою окупацією, зазначені обставини фактично унеможливлюють забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваної без застосування до неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартоюОкремо слід зазначити, що згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995, підозрювана ОСОБА_6 , як особа жіночої статі, не обмежена у праві виїзду за межі України. Зазначена обставина істотно підвищує ризик її переховування від органів досудового розслідування та суду, оскільки у разі виїзду за кордон забезпечення виконання підозрюваною процесуальних обов'язків стане неможливим або суттєво ускладненим без застосування до неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення:Досудове розслідування у кримінальному провадженні триває, при цьому не всі речі та документи, що мають істотне значення для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, вилучені та зафіксовані у порядку, передбаченому КПК України.Перебуваючи на волі, підозрювана ОСОБА_6 , усвідомлюючи характер та обсяг зібраних доказів, має реальну можливість знищити, приховати або спотворити докази, зокрема:фінансово-господарську та первинну облікову документацію, що підтверджує походження, обсяги, маршрути переміщення та реалізації зерна;електронні носії інформації, у тому числі мобільні телефони, комп'ютерну техніку, електронну переписку та повідомлення у месенджерах;інші відомості та матеріали, які мають істотне значення для кримінального провадження.Тому існує висока ступінь вірогідності, що ОСОБА_6 перебуваючи на волі, враховуючи тяжкість інкримінованого їй злочину, може вчинити дії, спрямовані на знищення облікових записів та публікацій, листувань, інших доказів, що підтверджують її протиправну діяльність, доступ до яких є тільки у неї.З урахуванням того, що інкриміноване кримінальне правопорушення має організований та триваючий характер, перебування підозрюваної на волі створює реальну загрозу втрати, знищення або спотворення доказів, що унеможливлює повне, всебічне та неупереджене досудове розслідування без застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.Ризик незаконного впливу на свідків:У кримінальному провадженні наявні свідки, у тому числі особи, які були допитані на стадії досудового розслідування та перебувають або перебували у трудових, службових чи господарських відносинах підпорядкованості з підозрюваною ОСОБА_6 , у зв'язку з чим остання має реальні важелі впливу на їхню поведінку та показання.Перебуваючи на волі, підозрювана ОСОБА_6 , користуючись своїм службовим становищем, авторитетом, наявними зв'язками та матеріальними ресурсами, має реальну можливість здійснювати незаконний вплив на зазначених свідків, зокрема шляхом психологічного тиску, схиляння до зміни або відмови від надання правдивих показань, а також узгодження позицій з іншими співучасниками кримінального правопорушення з метою уникнення кримінальної відповідальності.Зазначені обставини створюють реальну та безпосередню загрозу перешкоджання повному, всебічному та неупередженому встановленню обставин кримінального правопорушення, що унеможливлює забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваної без застосування до неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.При цьому, застосування більш м'якого запобіжного заходу стосовно підозрюваної ОСОБА_6 є недоцільним, оскільки обставини кримінального правопорушення, у вчиненні якого вона підозрюється, зокрема вчинення злочину проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану, свідчать про нехтування ним встановленими чинним законодавством України, гарантіями захисту прав і свобод людини та зневажливе відношення до загальнолюдських цінностей і дають підстави вважати, що аналогічним чином вона, у разі обрання інших запобіжних заходів віднесеться до вимог та обмежень запобіжних заходів, не пов'язаних з ізоляцією від суспільства. З огляду на те, що підозрювана обвинувачується у пособництві державі агресору, підтримувала зв'язки з окупаційною адміністрацією, перебуває у правовому та територіальному середовищі, що ускладнює її контроль, та може впливати на свідків, існують обґрунтовані ризики переховування та перешкоджання кримінальному провадженню. У зв'язку з цим, застосування до підозрюваної тримання під вартою без визначення розміру застави є законним та обґрунтованим. У зв'язку з чим, слідчий звертається до суду з даним клопотанням і просить застосувати відносно підозрюваної запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
В судовому засіданні прокурор та слідчий підтримали клопотання і просили задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у клопотанні.
В судовому засіданні захисник заперечував проти задоволення клопотання прокурора, зазначивши, що підозрювана має на утриманні трьох дітей одну повнолітню дочку 2006 року народження, двох неповнолітніх доньок 2012 року народження, мати, яка є особою з інвалідністю і потребує стороннього догляду. Просив застосувати відносно підозрюваної більш м'який запобіжний захід, визначивши заставу або домашній арешт, з носінням електронного засобу контролю.
Підозрювана підтримала думку захисника, зазначивши, що на її утриманні знаходиться троє дітей та мати, яка є інвалідом 1 групи і потребує стороннього догляду.
Ознайомившись з наданими матеріалами клопотання, заслухавши думку сторін, слідчий суддя приходить до наступного.
Подане слідчим клопотання відповідає вимогам ст.ст. 183, 184 КПК України.
Під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_6 , слідчий суддя вважає, що наведені у ньому дані, виклад яких зроблено з посиланням на матеріали кримінального провадження, свідчать про достатність підстав вважати обґрунтованою підозру у вчиненні ОСОБА_6 інкримінованого їй кримінального правопорушення.
Оскільки на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, то слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність ОСОБА_6 до вчинення злочину, підозра у якому їй повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.
Згідно ч.1 ст.176 КПК України, Запобіжними заходами є: 1)особисте зобов'язання; 2) особиста порука; 3) застава;4) домашній арешт; 5) тримання під вартою.
Відповідно до ч.6 ст.176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 437-4421 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
В судовому засіданні прокурором доведено, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні умисного особливо тяжкого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України, за яке передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років, підозрювана, намагаючись уникнути покарання, може переховуватись від органів досудового розслідування або суду, знищити, сховати або спотворити будь-які із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні. Запобігти вище зазначеним ризикам можливо лише шляхом застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, тому слідчий суддя вважає можливим задовольнити клопотання слідчого. Застосування більш м'якого запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, про що в судовому засіданні просили захисник та підозрювана, за відсутності дієвих стримуючих чинників, є недоцільним, оскільки не буде достатнім для запобігання визначеним ризикам, передбаченим п.п. 1,2,3 ч.1 ст. 177 КПК України.
Крім того, згідно ст.183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.
Слідчий суддя, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України, зважаючи на те, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні умисного особливо тяжкого злочину проти основ національної безпеки України, передбаченого ч.2 ст.28 ч.1 ст.111-2 КК України, беручи до уваги, що на даний час на території України введено воєнний стан, враховуючи, характер вчиненого кримінального правопорушення, що свідчить про ступінь суспільної небезпечності цієї особи, суд в даному випадку вважає за доцільне не визначати розміру застави.
Керуючись ст. ст. 110, 131-132, 176-178, 183-187, 193-194,196-197, 205, 309-310 КПК України, суд,-
постановив:
Клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_4 , погоджене з прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні №22022220000003188 від 18.10.2022 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_6 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України- задовольнити.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком до 60 днів, тобто до 20 лютого 2026 року, без визначення розміру застави.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1