Постанова від 23.09.2025 по справі 208/6141/25

справа № 208/6141/25

№ провадження 3/208/2185/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 вересня 2025 р. м. Кам'янське

Суддя Заводського районного суду міста Кам'янського Карабан І.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с.Тиреть Заларинського району Іркутської області РФ, громадянина України, непрацючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2

- за ч.1 ст.173-2 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

До Заводського районного суду міста Кам'янського надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП.

В протоколі серії ВАД № 411925, що складений ПОГ СВГ Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області Кузьменко Ю.Ю. 28 квітня 2025 року зазначено, що 13 квітня 2025 року приблизно о 20.50 годині за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинив сімейну сварку відносно гр. ОСОБА_2 , а саме вчинив дію психологічного характеру, що виразилось в образах та погрозах, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 173-2 КУпАП.

До суду ОСОБА_1 , який неодноразово викликався шляхом направлення судових повісток та смс-повідомлень, не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надходило. За таких обставин, враховуючи приписи ст.268 КУпАП України, приходжу до висновку про можливість розгляду справи за відсутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності.

Потерпіла ОСОБА_2 також, будучи повідомлена про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилась.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, приходжу до наступних висновків.

Згідно з ч.1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно з ч.2 цієї ж статті обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею255 цього Кодексу.

Уповноваженими особами Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області до суду надані наступні докази:

- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 411925 від 28.04.25;

- протокол прийняття заяви від ОСОБА_2 від 13.04.2025, яка просила вжити заходи до співмешканця її дочки - ОСОБА_3 , який 13.04.2025 приблизно о 14.00 взяв грошові уошти, які знаходилися у подушці в сумі 150 грн.

- копія рапорту із системи «Армор» про реєстрацію в ЄО за №8191 про звернення ОСОБА_2 , яка повідомили про крадіжку в неї 150 гривень співмешканцем її дочки на ім'я ОСОБА_3 .

- письмові пояснення ОСОБА_2 , яка вказала, що вона виявила зникнення 150 гривень після візиту знайомого її доньки на ім'я ОСОБА_3 .

- письмові пояснення ОСОБА_1 , який вказав, що мешкає разом зі своєю співмешканкою та її матір'ю ОСОБА_2 , 13 квітня 2025 року в них відбувся конфлікт, під час якого він висловлювався на її адресу нецензурною лайкою, гроші в неї він неп брав, він самостійно заробляє.

За змістом ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ч.1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Диспозицією частини 1 ст.173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Отже, склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП є наявним при завданні шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого внаслідок вчинення умисних дій, перелік яких міститься в диспозиції ч.1 ст.173-2 КУпАП.

Проте при викладені суті правопорушення не зазначено про спричинення шкоди фізичному чи психологічному здоров'ю потерпілої. В поясненнях потерпілої, що долучені до протоколу, відомості про спричинення їй фізичної чи психічної шкоди внаслідок домашнього насильства не зазначено, остання з відповідними заявами до поліції і не зверталася.

Протокол про адміністративне правопорушення, який є не тільки доказом в розумінні ст..251 КУпАП, а і є документом, що містить обставини правопорушення, суть правопорушення, і направляється на розгляду до органу або посадової особи, уповноваженої на розгляд справи, тобто по суті є актом обвинувачення.

Без підтвердження належними доказами обставин правопорушення, що викладені в протоколі, такий протокол не може бути прийнятий як доказ правопорушення.

При цьому, нормами КУпАП не передбачено компетенцію суду щодо зміни суті правопорушення, його редагування, збору доказів, тощо. Такі дії порушили би принцип рівності сторін та фактично свідчили б про прийняття судом сторони обвинувачення, що є неприпустимим.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Отже, оскільки докази, що ОСОБА_1 завдав шкоду фізичному чи психологічному здоров'ю матері своєї співмешканки, і відповідно вчинено домашнє насильство, яке передбачає адміністративну відповідальність , особою, що склала протокол та на яку відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП і покладено обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, не надані, то приходжу до висновку, що під час розгляду справи в суді не доведено, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.

Відповідно до ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст.173-2 , 247, 251, 283 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суд міста Кам'янського особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Суддя І. І. Карабан