932/18066/25
3/932/4542/25
25 грудня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Клепка Л.І., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.130, ч.5 ст.126, КУпАП, -
20 жовтня 2025 року о 22 годині 15 хвилин за адресою: м. Дніпро, вул. Квартальна, буд. 6, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21011, державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці очей, які не реагують на світло) і від проходження огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 130 КУпАП.
Крім цього, 20 жовтня 2025 року о 22 годині 15 хвилин за адресою: м. Дніпро, вул. Квартальна, буд. 6 ОСОБА_1 , будучи позбавленим права керування транспортним засобом, повторно протягом року керував транспортним засобом ВАЗ 21011, державний номерний знак НОМЕР_1 , без права керування транспортним засобом.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.1 «а» ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 5 статті 126 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим судом про дату, час та місце розгляду справи, в неодноразово призначені судові засідання не з'явився, клопотання про відкладення судового розгляду суду не надав. Враховуючи положення статті 268 КУпАП та обов'язок особи самій з розумним інтервалом часу цікавитися розглядом своєї справи, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність ОСОБА_2 на підставі наявних у справі доказів.
Надавши правову оцінку дослідженим доказам, суд дійшов таких висновків.
Згідно статті 7 КУпАП розгляд справ про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статей 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого прийняти мотивоване законне рішення.
Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення відповідно до частини 1 статті 247 КУпАП. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Як вбачається з вивчених протоколів серії ЕПР1 №489242 від 20.10.2025 та серії ЕПР1 №489251 від 20.10.2025, в вину ОСОБА_1 ставиться порушення вимог пунктів 2.5 та 2.1 «а» Правил дорожнього руху України.
Згідно статті 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху. Особи, які допускають порушення законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно законодавства України.
Пункт 10 статті 15 Закону України «Про дорожній рух» забороняє керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Згідно пункту 2.1 «а» Правил дорожнього руху України, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії. Повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка такого права не має, тягне за собою адміністративну відповідальність за частиною 5 статті 126 КУпАП.
Пункт 2.5. Правил дорожнього руху України зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Невиконання вказаних вимог тягне за собою адміністративну відповідальність за ст.130 КУпАП.
Порядок проходження огляду водіїв на стан сп'яніння визначений статтею 266 КУпАП, Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою Наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 року; Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою спільним Наказом МВС та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015; постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року «Про порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду».
Статтею 266 КУпАП передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Огляд на стан наркотичного сп'яніння за наявності виявлених у водія ознак згідно пункту 4 Розділу І Інструкції проводиться у медичному закладі.
Факт відмови ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі у встановленому законом порядку та керування транспортним засобом без права керування, вчинене повторно протягом року, підтверджується дослідженими судом доказами: протоколами серії ЕПР1 №489242 від 20.10.2025 та серії ЕПР1 №489251 від 20.10.2025; доданими до них відеозаписами з бодікамер працівників поліції, з яких слідує, що у ОСОБА_1 після зупинки транспортного засобу під час перевірки документів було виявлено візуально ознаки наркотичного сп'яніння та запропоновано пройти медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, від чого він відмовився; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння від 20.10.2025; копією постанови від 27.08.2025 про накладення на ОСОБА_1 за частиною 4 статті 126 КУпАП адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 20 400 грн.; довідкою НАІС МВС України про відсутність водійського посвідчення та рапортом поліцейського.
Наведені докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими і підстав ставити під сумнів їх достовірність у суду немає.
Приймаючи рішення щодо накладення адміністративного стягнення, суд враховує загальні правила його накладення, характер вчинених адміністративних правопорушень, особу порушника, положення частини 2 статті 36 КУпАП про накладення стягнень в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа кількох вчинених правопорушень, і вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції частини 5 статті 126 КУпАП, а саме - у виді штрафу в розмірі визначеного в межах санкції частини 5 статті 126 КУпАП, з позбавленням його права керування транспортними засобами без безоплатного вилучення транспортного засобу, оскільки достатні і необхідні дані про належність йому транспортного засобу на праві власності відсутні.
На підставі статті 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 , як особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, підлягає також стягненню судовий збір на користь держави в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 268, 283, 284, 287, ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним за ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП та накласти на нього у відповідності до ч.2 ст.36 КУпАП адміністративне стягнення за ч.5 ст.126 КУпАП у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотириста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Реквізити для сплати штрафу: розрахунковий рахунок № UA758999980313020149000004001, отримувач коштів ГУК у Дніпропетровській області/ Дніпропетровська обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ)37988155, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп., який підлягає перерахуванню на розрахунковий рахунок отримувача № UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Штраф має бути сплачений не пізніше ніж через 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Платіжний документ, що засвідчує факт сплати суми штрафу в повному обсязі, надається до Шевченківського районного суду міста Дніпра.
У разі несплати штрафу в зазначений строк постанова надсилається органу державної виконавчої служби для її виконання в примусовому порядку.
Відповідно до положень статті 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цього Кодексу та зазначений у цій постанові.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Л.І. Клепка