Справа № 583/6037/25
3/583/2197/25
Іменем України
31 грудня 2025 року м. Охтирка
Суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Семенова О.С., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , законного представника ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка об'єднаний адміністративний матеріал, що надійшов від Охтирського РВП ГУ НП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацевлаштованого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 20 січня 2023 року органом № 5912, рнокпп НОМЕР_2 ,
за ч.ч. 1, 2 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 13 грудня 2025 року о 22 годині 12 хвилин на вул.. Слобідській, буд. 33 в с. Рябина Охтирського району Сумської області керував транспортним засобом марки «ВАЗ 2106», ДНЗ НОМЕР_3 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння зіниць очей, від проходження медичного огляду на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу Драгер та в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Також ОСОБА_1 13 грудня 2025 року о 22 годині 12 хвилин на вул.. Слобідській, буд. 33 в с. Рябина Охтирського району Сумської області керував транспортним засобом марки «ВАЗ 2106», ДНЗ НОМЕР_3 , не маючи при собі поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, чим порушив вимоги п. 2.1ґ Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Крім цього ОСОБА_1 13 грудня 2025 року о 22 годині 12 хвилин на вул.. Слобідській, буд. 33 в с. Рябина Охтирського району Сумської області керував транспортним засобом марки «ВАЗ 2106», ДНЗ НОМЕР_3 , без посвідчення водія, тобто не маючи права на керування таким транспортним засобом, чим порушив вимоги п. 2.1а Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Ухвалою судді Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 22 грудня 2025 року об'єднано вказані адміністративні справи із присвоєнням єдиного номеру справи 583/6037/25, провадження № 3/583/2197/25 /а.с. 11/.
В судовому засіданні ОСОБА_1 винуватість у вчиненні адміністративних правопорушень визнав у повному обсязі, щиро розкаявся.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян і дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Вивчивши матеріали справи, давши їм оцінку, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 126 КУпАП, тобто керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, та без поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху України передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пункт 1.9 Правил дорожнього руху України передбачає, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п. 2.1 Правил дорожнього руху України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі, зокрема, а/ посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, ґ/ чинний страховий поліс (договір) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в Єдиній централізованій базі даних щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 126 КУпАП, підтверджується:
-протоколами про адміністративні правопорушення серії ААД № 797687 від 13 грудня 2025 року, серії ААД № 797682 від 13 грудня 2025 року, які складені в установленому законом порядку, відповідають вимогам ст. 256 КУпАП, розділам ІІ, УІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі;
-відомостями ГСЦ про відсутність у ОСОБА_1 документів на право керування транспортними засобами /а.с. 14, 16, 20, 22/.
Таким чином в судовому засіданні встановлено факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, не маючи права керувати таким транспортним засобом та без чинного страхового полісу (договір) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Відповідно до п 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 797681 від 13 грудня 2025 року, який складений в установленому законом порядку, відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, розділам ІІ, УІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі;
-електронним рапортом Охтирського РВП ГУНП в Сумській області від 13 грудня 2025 року;
-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого огляд проведений в зв'язку із виявленими у ОСОБА_1 ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови;
-направленням до КНП Великописарівська ЦРЛ на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 13 грудня 2025 року о 22 год 18 хв , з якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на стан сп'яніння;
-відеозаписом, наданим працівником поліції до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 797681 від 13 грудня 2025 року;
-розпискою про передачу транспортного засобу /а.с. 1-5, 8/.
Відповідно до частин 1-2 ст. 13 КУпАП до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 24-1 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу:
1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;
2) попередження;
3) догана або сувора догана;
4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
При вирішенні питання про застосування до неповнолітнього заходів впливу суддя враховує характер вчиненого правопорушення, його особу, який вперше вчинив адміністративне правопорушення, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують відповідальність суддя визнає - визнання винуватості, щире каяття та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність.
Керуючись ст.ст. 13, 24-1, 36, ч. 2 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ст.ст. 268, 283-285, 306 КУпАП,
Застосувати до неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх, передбачені ст. 24-1 КУпАП, у виді передачі його під нагляд матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_4 .
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання у 10-денний строк з дня її проголошення апеляції до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд.
Постанова набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області О.С.Семенова