Справа №521/503/24
Номер провадження 3/521/148/25
30 вересня 2025 року Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Непоради О.М.,
за участю секретаря - Зубчевського Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі матеріали, що надійшли з Одеської митниці ДМС України, за протоколом складеним відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючої, місце проживання - АДРЕСА_1 Закордонний паспорт НОМЕР_1 від 23.02.2017 виданий 5115, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,
про порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України,
за участю сторін провадження:
представника Одеської
митниці - Євдокимова Д.А.,
До Хаджибейського районного суду м. Одеси надійшов протокол №1724/50000/23 від 07.11.2023 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 07.11.2023 року о 20 год. 00 хв. в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Старокозаче-Тудора» відділу митного оформлення № 3 митного поста «Білгород-Дністровський» Одеської митниці, заїхав рейсовий автобус сполучення «Кишинів-Одеса» реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації Молдова, у якому в якості пасажирки слідувала із Молдови в Україну громадянка України ОСОБА_1 .
Під час спільного митно-прикордонного контролю та огляду ручної поклажі, а саме у червоній валізі, у громадянки ОСОБА_2 серед особистих речей без ознак приховування від митного контролю було виявлено лікарські препарати: «Dexamol cold night care» кількістю 20 пігулок (2 блістери по 10 пігулок), вказаний препарат містить у своєму складі Pseudoephedrine (Псевдоефедрин) 25 мг у кожній пігулці; «Dexamol cold day care» кількістю 30 пігулок (3 блістери по 10 пігулок), який також містить у своєму складі Pseudoephedrine (Псевдоефедрин) 25 мг у кожній пігулці. Доступ до виявлених медпрепаратів нічим не утруднювався. Зазначені медикаменти громадянка ОСОБА_3 визнала своєю власністю.
Pseudoephedrine (Псевдоефедрин) віднесено до списку № 1 таблиці IV «Прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 770 зі змінами та доповненнями.
Відповідно до ч.1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом виявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України.
Згідно ч. 2 даної статті переліки таких товарів (із зазначенням їх опису та коду згідно з УКТ ЗЕД), а також порядок видачі відповідних дозволів та їх обігу з використанням засобів інформаційних технологій затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно «Переліку товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України», затвердженого постановою КМУ від 21.05.2012 року №436 на лікарські засоби, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, які визначено постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770, необхідний дозвіл на право ввезення (вивезення) чи на право транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів.
Згідно ст. 26 Закону України від 15.02.1995, № 60/95-ВР "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_3 вчинила недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, а саме: недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами. Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 3 статті 471 Митного кодексу України
На підставі вищевказаних обставин, у відношенні ОСОБА_1 було складено протокол про ПМП за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.
Також, відповідно до ст. 511 МК України було вилучено лікарський препарат «Dexamol cold night care» загальною кількістю 20 таблеток та лікарський препарат «Dexamol cold day care» загальною кількістю 30 таблеток.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про причини неявки не повідомила.
Адвокат Підгородинська А.В., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , в своїх поясненнях просив звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю правопорушення на підставі ст.22 КУпАП, обмежившись усним зауваження, провадження по справі просив закрити, оскільки ОСОБА_1 перевозила виявлені медичні препарати для власного вживання та вчинення адміністративного правопорушення не заподіяло істотної шкоди суспільним та державним інтересам.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 471 МК України.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши в сукупності зібрані докази, вислухавши думку учасників процесу, суд дійшов висновку, що в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, присутні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 471 МК України, з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Відповідно до ст.365 МК України громадяни за умови дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом.
Згідно ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України.
Згідно ч. 2 даної статті переліки таких товарів (із зазначенням їх опису та коду згідно з УКТ ЗЕД), а також порядок видачі відповідних дозволів та їх обігу з використанням засобів інформаційних технологій затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно «Переліку товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012, № 436 на лікарські засоби, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, які визначено постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770, необхідний дозвіл на право ввезення (вивезення) чи на право транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів.
Згідно ст. 26 Закону України від 15.02.1995, № 60/95-ВР "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до таблиці IV, список 1, затвердженого ПКМУ від 06.05.2000 № 770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» «псевдоефедрин», являється прекурсором, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.
Таким чином, гр. ОСОБА_4 не заявила митному органу точні відомості про переміщувані ним через митний кордон предмети, які підлягають обов'язковому декларуванню та обмежені до переміщення через митний кордон України.
На момент перетину митного кордону України жодних дозвільних документів на переміщення через митний кордон України вищевказаних лікарських препаратів гр. ОСОБА_1 співробітникам митного органу не надав.
Отже, маючи серед особистих речей, зазначені лікарські препарати, гр. ОСОБА_1 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.
Викладені вище обставини встановлені при проваджені по даній справі та підтверджуються наступними доказами: протоколом про порушення митних правил, іншими доказами у їх сукупності.
Статтею 487 Митного кодексу України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Згідно ст.11 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити. Суб'єктивна сторона даного правопорушення характеризується відсутністю прямого умисла, наприклад необережною (самовпевненість або недбалість) формою вини.
У відповідності ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Таким чином, приймаючи до уваги характер скоєного правопорушення та особу правопорушника, відсутність обтяжуючих обставин, суддя вважає вважає можливим звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.3 ст.471 МК України за малозначністю і оголосити їй усне зауваження, оскільки діяння, вчинене нею, хоча містило ознаки, що характеризують правопорушення, передбачене ст.471 МКУ, але внаслідок всіх конкретних обставин воно не відповідало тій суспільній небезпечності, яка є типовою для цього виду правопорушення, при цьому суд бере до уваги ті обставини, що ОСОБА_1 не мала умислу на вчинення порушення митних правил.
Проте, відповідно до вимог ст.462 МК України - попередження та штраф можуть застосовуватися тільки як основні адміністративні стягнення за порушення митних правил. Конфіскація товарів може застосовуватися як основне і як додаткове адміністративне стягнення. Попередження як адміністративне стягнення за порушення митних правил є офіційним попередженням правопорушника стосовно недопустимості таких діянь у майбутньому. Попередження виноситься у формі постанови про накладення адміністративного стягнення.
Конфіскація як адміністративне стягнення за порушення митних правил полягає у примусовому вилученні товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, і безоплатній передачі їх у власність держави. Конфіскація може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, що визначаються цим Кодексом та іншими законами України.
Оскільки вилучений в порядкуст.511 МК України лікарський засіб відносяться до категорії товарів обмежених чи заборонених до переміщення через митний кордон України, без відповідних дозвільних документів , суд приходить до висновку , що він підлягає конфіскації.
Керуючись ст.ст.471, 525 - 529 Митного Кодексу України, ст.22 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.471 МК України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити, звільнити останню від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.
Предмети, вилучені згідно протоколу про порушення митних правил №1724/50000/23, а саме: лікарський препарат «Dexamol cold night care» загальною кількістю 20 таблеток та лікарський препарат «Dexamol cold day care» загальною кількістю 30 таблеток - конфіскувати в дохід держави Україна.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О.М. Непорада