Вирок від 31.12.2025 по справі 605/412/23

Справа № 605/412/23

ВИРОК

Іменем України

31 грудня 2025 рокум.Підгайці

Підгаєцький районний суд

Тернопільської області

в складі:

головуючого судді ОСОБА_1

при секретарі ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження №605/412/23 про обвинувачення

ОСОБА_3

ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Шумляни Підгаєцького району Тернопільської області, жителя АДРЕСА_1 , з середньою спеціальною освітою, одруженого, непрацюючого, на утриманні дві неповнолітніх дитини, раніше судимого вироком Монастириського районного суду Тернопільської області від 04 травня 2023 року за ч.4 ст.246 КК України до п'яти років позбавлення волі, на підставі ст.75 КК України звільнений від відбування покарання з випробуванням із встановленням іспитового строку два роки, -

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.191, ч.4 ст.246, ч.1 ст.366, ч.2 ст.367 КК України,

за участю учасників судового провадження:

прокурора ОСОБА_4

представника потерпілого ОСОБА_5

представника цивільного позивача ОСОБА_6

обвинуваченого ОСОБА_3

захисника ОСОБА_7

ВСТАНОВИВ:

Згідно наказу (розпорядження) в.о. директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_8 від 23 серпня 2022 року №20 обвинувачений ОСОБА_3 прийнятий на посаду помічника лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс».

Лісові відносини згідно із ст.2 Лісового кодексу України (далі - ЛК України) - суспільні відносини, які стосуються володіння, користування та розпоряджання лісами і спрямовуються на забезпечення охорони, відтворення та стале використання лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства.

Об'єктом лісових відносин є лісовий фонд України та окремі лісові ділянки.

Суб'єктами лісових відносин є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, юридичні особи та громадяни, які діють відповідно до Конституції та законів України.

Лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища», цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ст.3 ЛК України).

Положеннями ст.4 ЛК України визначено, що до лісового фонду України належать усі ліси на території України незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них.

Згідно ст.6 ЛК України лісовими ресурсами є деревні, технічні, лікарські та інші продукти лісу, що використовуються для задоволення потреб населення і виробництва та відтворюються у процесі формування лісових природних комплексів. До лісових ресурсів також належать корисні властивості лісів (здатність лісів зменшувати негативні наслідки природних явищ, захищати ґрунти від ерозії, запобігати забрудненню навколишнього природного середовища та очищати його, сприяти регулюванню стоку води, оздоровленню населення та його естетичному вихованню тощо), що використовуються для задоволення суспільних потреб.

Відповідно до ст.7 ЛК України передбачено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу.

Статтею 5 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), -ландшафти та інші природні комплекси.

В силу ст.38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.

Як роз'яснено у ч.2 п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України №17 від 10 грудня 2004 року незаконною визначається порубка дерев і чагарників вчинена, зокрема, без відповідного дозволу.

За змістом ч.1 ст.67 ЛК України у порядку спеціального використання лісових ресурсів здійснюється, зокрема, заготівля деревини.

Згідно ч.1 ст.69 ЛК України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно.

Положенням пункту 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року №761 (надалі-Порядку), лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого, зокрема здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів.

Пунктом 46 Порядку передбачено, що заготівля деревини здійснюється протягом року, на який лісосіка призначена для рубки, а вивезення - з 1 січня року рубки і до 1 квітня наступного року.

Судом встановлено, що ПРКСЛП “Підгайціагроліс» у 2022 році за результатами проведеного 02 вересня 2022 року обстеження насаджень на доцільність проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів, а саме вибірково-санітарних рубок, було заплановано проведення лісогосподарського заходу, а саме вибірково-санітарної рубки лісових насаджень у 30 кварталі 17 виділу лісового масиву ПРКСЛП “Підгайціагроліс».

За результатами проведеного помічником лісничого - обвинуваченим ОСОБА_3 відводу зі складанням плану ділянки відведеної під рубку в урочищі Волиця у кварталі 30 виділі 17 ділянці №1 площею 4,9 га, в.о. директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_8 видано лісорубний квиток від 16 вересня 2022 року серії ТЕ ЛРК №006908 на проведення вибіркової санітарної рубки у кварталі 30 виділу 17 лісових насаджень ПРКСЛП “Підгайціагроліс», що розташований поблизу с. Волиця Тернопільського району зі строком заготівлі деревини до 31 грудня 2022 року.

Проведення лісогосподарського заходу здійснював помічник лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс» - обвинувачений ОСОБА_3 .

Надалі, восени 2022 року, точної дати досудовим розслідуванням та судом не встановлено, обвинувачений, заздалегідь знаючи, що діє неправомірно, без передбаченого законом дозволу, з порушенням Порядку використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року №761, ст.69 ЛК України, не маючи лісорубного квитка (ордера), тим самим не маючи права здійснювати порубку дерев, маючи умисел на незаконну порубку дерев у лісових насадженнях 30 кварталу, а саме 12 виділі на площі 3,35 га, 9 виділі на площі 0,17 га, 11 виділі на площі 0,11 га лісових масивів підприємства поблизу с. Волиця Тернопільського району, а не у 30 кварталі 17 виділу лісового масиву підприємства, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, вирішив здійснити незаконну рубку дерев у вищевказаних виділах, які фактично межують із ділянкою відведеною у рубку відповідно до лісорубного квитка ТЕ ЛРК №006908 від 16 вересня 2022 року.

Так, в період з 16 вересня по 31 грудня 2022 року, точної дати досудовим розслідуванням та судом не встановлено, обвинувачений, залучивши ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та інших невстановлених досудовим розслідуванням та судом, осіб, здійснив рубку дерев у лісових насадженнях 30 кварталу, а саме 12 виділі на площі 3,35 га, 9 виділі на площі 0,17 га, 11 виділі на площі 0,11 га лісових масивів ПРКСЛП “Підгайціагроліс», який розташований неподалік с. Волиця Тернопільського району Тернопільської області, не повідомляючи останнім про свій злочинний намір на рубку окремих дерев різних порід поза межами лісорубного квитка.

Реалізовуючи свій злочинний намір, помічник лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_3 , перебуваючи у лісових масивах підприємства неподалік с. Волиця Тернопільського району Тернопільської області, чітко знаючи, що відповідно до лісорубного квитка серії ТЕ ЛРК №006908 від 16 вересня 2022 року, виданого ПРКСЛП “Підгайціагроліс» санітарно-вибіркова рубка передбачена на ділянці лісового масиву кварталу 30 виділу 17 площею 4,5 га, а не у лісових насадженнях 30 кварталу, а саме 12 виділі на площі 3,35 га, 9 виділі на площі 0,17 га, 11 виділі на площі 0,11 га, за допомогою заздалегідь підготовлених інструментів, а саме бензопили невстановленої марки та моделі, залучивши до проведення рубки ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та інших невстановлених досудовим розслідуванням та судом, осіб, які не були обізнані із злочинними намірами, спрямованими на незаконну рубку, в порушення вимог ст.38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища», ч.4 ст.69 ЛК України, абз.4 п.2 Порядку спеціального використання лісових ресурсів, порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відтворення лісу, незаконно, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, шляхом повного відокремлення стовбура від кореня способом спилювання, здійснив незаконну порубку 900 дерев різних порід, а саме:

“граб» (сироростучий) з клеймом відводу у кореневій лапі, в загальній кількості 743 штуки, діаметрами пнів біля шийки кореня 8 см (2 штуки), 10 см (5 штук), 12 см (25 штук), 14 см (28 штук), 16 см (56 штук), 18 см (56 штук), 20 см. (69 штук), 22 см (74 штуки), 24 см (85 штук), 26 см (77 штук), 28 см (64 штуки), 30 см (79 штук), 32 см (36 штук), 34 см (24 штуки), 36 см (27 штук), 38 см (8 штук), 40 см (14 штук), 42 см (5 штук), 44 см (4 штуки), 46 см (1 штука), 48 см (1 штука), 50 см (1 штука), 52 см (1 штука) та 60 см (1 штука);

“граб» (сироростучий) без наявного клейма відводу, в загальній кількості 58 штук, діаметрами пнів біля шийки кореня 8 см (1 штука), 10 см (4 штуки), 12 см (9 штук), 14 см (9 штук), 16 см (9 штук), 18 см (5 штук), 20 см (7 штук), 22 см (3 штуки), 24 см (З штуки), 26 см (1 штука), 28 см (2 штуки), 30 см (3 штуки), 32 см (1 штука) та 46 см (1 штука);

“граб» (сухостійний) з клеймом відводу, в загальній кількості 12 штук, діаметрами пнів біля шийки кореня 10 см (3 штуки), 12 см (2 штуки), 16 см (4 штуки), 18 см (1 штука) та 20 см (2 штуки);

“граб» (сухостійний) без клейма відводу, в загальній кількості 8 штук, діаметрами пнів біля шийки кореня 8 см (1 штука), 12 см (3 штуки), 14 см (1 штука), 16 см (1 штука) та 18 см (2 штуки);

“вільха» (сироростуча) з клеймом відводу, в загальній кількості 17 штук, діаметрами пнів біля шийки кореня 16 см (1 штука), 20 см (2 штуки), 22 см (1 штука), 24 см (3 штуки), 26 см (2 штуки), 28 см (4 штуки), 30 см (2 штуки), 34 см (1 штука) та 52 см (1 штука);

“вільха» (сироростуча) без клейма відводу, в загальній кількості 2 штуки, діаметрами пнів біля шийки кореня 26 см (1 штука) та 28 см (1 штука);

“вільха» (сухостійна) з клеймом відводу, в кількості 1 штука діаметром пня біля шийки кореня 20 см;

“дуб» (сироростучий) з клеймом відводу, в загальній кількості 2 штуки, діаметрами пнів біля шийки кореня 42 см (1 штука) та 52 см (1 штука);

“осика» (сироростуча) з клеймом відводу, в загальній кількості 9 штук, діаметрами пнів біля шийки кореня 28 см (2 штуки), 30 см (2 штуки), 32 см (2 штуки), 34 см (2 штуки) та 42 см (1 штука);

“осика» (сухостійна) з клеймом відводу, в кількості 1 штука діаметром пня біля шийки кореня 36 см;

“бук» (сироростучий) з клеймом відводу, в загальній кількості 39 штук, діаметрами пнів біля шийки кореня 12 см (1 штука), 16 см (2 штуки), 18 см (3 штуки), 20 см (2 штуки), 22 см (1 штука), 24 см (2 штуки), 26 см (4 штуки), 28 см (4 штуки), 30 см (6 штук), 32 см (2 штуки), 34 см (2 штуки), 38 см (1 штука), 40 см (3 штуки), 42 см (2 штуки), 44 см (1 штука), 48 см (1 штука), 50 см (1 штука) та 56 см (1 штука);

“бук» (сироростучий) без клейма відводу, в загальній кількості 2 штуки, діаметрами пнів біля шийки кореня 18 см (1 штука) та 24 см (1 штука);

“клен» (сироростучий) з клеймом відводу, в загальній кількості 4 штуки, діаметрами пнів біля шийки кореня 36 см (2 штуки), 38 см (1 штука), 64 см і штука);

“черешня» (сироростуча) з клеймом відводу, в загальній кількості 2 штуки, діаметрами пнів біля шийки кореня 30 см (1 штука) та 50 см (1 штука).

Своїми незаконними діями, які виразились у незаконній порубці дерев різних порід у лісі загальною кількістю 900 штук, без наявного спеціального дозволу - лісорубного квитка обвинувачений ОСОБА_3 заподіяв екологічний збиток (шкоду) на суму 3 326 665, 35 (три мільйони триста двадцять шість тисяч шістсот шістдесят п'ять) гривень тридцять п'ять копійок, що перевищує більш як на 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, чим спричинив тяжкі наслідки.

Щодо кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, вчиненого ОСОБА_3

Положеннями ст.19 ЛК України визначено, що постійні лісокористувачі зобов'язані серед іншого забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості грунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку.

Згідно ст.86 ЛК України організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.

За змістом ст.89 ЛК України охорону і захист лісів на території України здійснюють, у тому числі лісова охорона інших постійних лісокористувачів і власників лісів. Порядок діяльності державної лісової охорони та лісової охорони зазначається положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Статуту Підгаєцьке районне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство “Підгайціагроліс» (далі - ПРКСЛП “Підгайціагроліс») здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України та статуту, районне підприємство є суб'єктом права комунальної власності, володіє, користується та розпоряджається належним йому майном відповідно до його правового статусу. Основними напрямками господарської діяльності районного підприємства є проведення заходів з відновлення лісів, підвищення їх продуктивності, організація лісонасіннєвої справи лісових розсадників, поліпшення стану і підвищення продуктивності лісів, охорона лісів від незаконних порубок, пошкоджень, самовільного сінокосіння та інших лісових порушень, облік лісових користувань, проведення лісозаготівельних та лісопильно-деревообробних робіт, проведення матеріальної та грошової оцінки лісу на лісосіках призначених до рубки, проведення рубок з додержанням діючих постанов і правил. ПРКСЛП “Підгайціагроліс» відповідно до покладених на нього завдань здійснює забезпечення реалізації державної політики у сфері ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів, збереження та посилення захисних властивостей лісів, поліпшення стану і підвищення продуктивності лісів.

В силу п.1 Положення “Про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №976 від 16 вересня 2009 року (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №612 від 20 травня 2022 року) (надалі- Положення) лісова охорона інших постійних лісокористувачів та власників лісів діє у складі підприємств, установ, організацій, які не належать до сфери управління Держлісагентства, та у постійному користуванні або власності яких перебувають ліси.

У відповідності із п.4-1 Положення основним завданням лісової охорони інших лісокористувачів та власників лісів є забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу; запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів і мисливських тварин.

Пунктом 7-1 Положення права лісової охорони інших постійних лісокористувачів та власників лісів, визначені пунктом 7 цього Положення, поширюються на посадових осіб лісової охорони, діяльність яких проваджується лише на території постійного лісокористувача або власника лісів.

Посадові особи держлісоохорони, лісової охорони інших постійних лісокористувачів та власників лісів відповідно до покладених на неї завдань мають право:

безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку ліси, що перебувають у власності чи користуванні громадян і юридичних осіб;

перевіряти в установленому порядку в громадян і юридичних осіб наявність дозволів та інших документів на використання лісових ресурсів і користування лісами та на право полювання і використання ресурсів державного мисливського фонду; проводити перевірки додержання лісокористувачами, власниками лісів та користувачами мисливських угідь вимог нормативно-правових актів і нормативних документів з питань ведення лісового господарства та у галузі мисливського господарства та полювання;

складати протоколи та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, правопорушення у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, а також у галузі мисливського господарства та полювання;

зупиняти на території лісового фонду транспортні засоби та проводити огляд транспортних засобів, знарядь, добутих деревини та інших продуктів лісу, а також зупиняти на території мисливських угідь транспортні (плавучі) засоби та проводити їх огляд та огляд знарядь полювання, добутої продукції;

зберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби та зброю в порядку, встановленому законодавством, і використовувати спеціальні транспортні засоби з кольорографічним забарвленням, написом та емблемою;

доставляти особу, яка порушила лісове законодавство або законодавство у галузі мисливського господарства та полювання, до органів Національної поліції або в органи місцевого самоврядування у разі неможливості встановлення його особи на місці вчинення правопорушення для складення протоколу про адміністративне правопорушення;

вилучати в установленому законом порядку у громадян і юридичних осіб, які порушили лісове законодавство або законодавство у галузі мисливського господарства та полювання, документи на право використання лісових ресурсів та на право полювання, добуті деревину та інші продукти лісу, незаконно добуті мисливські тварини і продукцію, що з них вироблена, та знаряддя правопорушень;

надсилати у відповідні державні органи матеріали про притягнення осіб, які порушили лісове законодавство або законодавство у галузі мисливського господарства та полювання, до дисциплінарної, адміністративної і кримінальної відповідальності;

проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, а також у галузі мисливського господарства та полювання;

викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень у зв'язку з порушенням ними лісового законодавства або законодавства у галузі мисливського господарства та полювання;

безперешкодно відвідувати територію і приміщення юридичних осіб, які провадять діяльність, пов'язану з добуванням, зберіганням або переробленням деревини та інших продуктів лісу, з метою здійснення нагляду за законністю їх використання;

визначати за затвердженими таксами і методиками розмір збитків, завданих лісовому або мисливському господарству, та шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання;

анульовувати дозволи або інші документи на право використання лісових ресурсів у разі порушення лісового законодавства, а також використання ресурсів державного мисливського фонду в разі порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання;

приймати рішення про обмеження або заборону господарської та іншої діяльності;

вносити пропозиції відповідним органам виконавчої влади щодо заборони відвідування лісів населенням і в'їзду до них транспортних засобів та заборони полювання у період високої пожежної небезпеки;

видавати обов'язкові для виконання приписи з питань, що належать до їх повноважень (п.7 Положення).

Відповідно до вказаних повноважень, згідно ч.3 ст.18 КК України, примітки 1 ст.364 КК України обвинувачений ОСОБА_3 був службовою особою лісової охорони ПРКСЛП “Підгайціагроліс», оскільки за посадою (помічник лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс») був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями.

Згідно переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів на 2022 рік затвердженого Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства 09 вересня 2022 року та згідно матеріалів лісовпорядкування ПРКСЛП “Підгайціагроліс» було заплановано проведення лісогосподарського заходу у кварталі 30 виділі 17 на ділянці №1 площею 4,9 га поблизу с. Волиця Тернопільського району, а саме вибіркової-санітарної рубку, на яку в подальшому в.о. директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_8 видано лісорубний квиток від 16 вересня 2022 року серії ТЕ ЛРК №006908 зі строком заготівлі деревини до 31 грудня 2022 року.

За результатами проведення рубки ОСОБА_3 20 грудня 2022 року було складено акт огляду місць заготівлі деревини, згідно якого рубку визнано “задовільною» та інших порушень не виявлялося.

Згідно акту прийому-здачі обходу складеного у листопаді 2022 року лісник ОСОБА_12 передав, а помічник лісничого ОСОБА_3 прийняв лісові масиви кварталів №№30, 31, 4, 5, 6, 7, 13, 14, 15, 16, 32 ПРКСЛП “Підгайціагроліс». Даним актом засвідчено, що в ході передачі вищевказаних лісових масивів, самовільних рубок у згаданих вище кварталах, не було.

Поряд з цим, обвинувачений, являючись службовою особою лісової охорони ПРКСЛП “Підгайціагроліс», уповноваженою на здійснення організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських функцій, будучи зобов'язаним здійснювати охорону ввіреного йому лісу від незаконних рубок, у період з листопада 2022 року - по 02 січня 2023 року, точної дати досудовим розслідуванням та судом не встановлено, маючи реальну можливість з урахуванням повноважень за своєю посадою запобігати злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового господарства та забезпечити охорону ввіреного йому лісу, через несумлінне ставлення до виконання своїх службових обов'язків, діючи необережно з протиправною недбалістю, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоч повинен був і міг їх передбачити, не здійснив контроль за правильністю лісокористування, охорони та захисту лісу, не провів належним чином ревізії обходів та кварталів, не прийняв міри по виявленню лісопорушників, не склав акти про виявлені порушення лісового законодавства та не забезпечив належного рівня контролю за збереженням лісових культур і охорону лісу у виділі 17 та 16 кварталу 30 лісових насаджень ПРКСЛП “Підгайціагроліс» поблизу с. Волиця Тернопільського району, внаслідок чого невстановленими особами здійснені незаконні порубки дерев та заподіяно тяжкі наслідки державним інтересам.

Так, внаслідок неналежного виконання помічником лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_3 покладених на нього службових обов'язків з охорони лісу в частині здійснення контролю за правильністю лісокористування, охорони та захисту лісу, проведення ревізії обходів та кварталів, вжиття заходів до виявлення лісопорушників, складання актів про виявлені порушення лісового законодавства, на території ввіреного йому під охорону виділу 17 кварталу 30 площею 4,9 га лісових насаджень ПРКСЛП “Підгайціагроліс» поблизу с. Волиця Тернопільського району у період з листопада 2022 року - січня 2023 року допущено самовільну рубку невстановленими органом досудового розслідування та судом, особами 60 дерев різних порід без наявного клейма відводу, внаслідок чого заподіяний екологічний збиток (шкода) лісу в сумі 549 547,56 гривень (п'ятсот сорок дев'ять тисяч п'ятсот сорок сім гривень п'ятдесят шість копійок).

Крім цього, внаслідок неналежного виконання обвинуваченим ОСОБА_3 покладених на нього службових обов'язків з охорони лісу в частині здійснення контролю за правильністю лісокористування, охорони та захисту лісу, проведення ревізії обходів та кварталів, вжиття заходів до виявлення лісопорушників, складання актів про виявлені порушення лісового законодавства на території ввіреного йому під охорону виділу 16 кварталу 30 лісових насаджень ПРКСЛП “Підгайціагроліс» поблизу с. Волиця Тернопільського району у період листопада 2022 року - січня 2023 року невстановленими особами здійснено самовільну рубку 2 дерев породи “ялина», без наявного спеціального дозволу - лісорубного квитка внаслідок чого заподіяно екологічний збиток (шкоду) лісу в розмірі 29 571,96 гривень (двадцять дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят одна гривня дев'яносто шість копійок).

Вищевказаними діями, допущеними ОСОБА_3 через несумлінне ставлення до виконання своїх службових обов'язків щодо належної охорони лісу від незаконних рубок у виділах 16 та 17 кварталу 30 Підгаєцького районного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства “Підгайціагроліс» державним інтересам у сфері охорони навколишнього природного середовища завдано матеріальну шкоду в загальній сумі 579 119, 52 гривень (п'ятсот сімдесят дев'ять тисяч сто дев'ятнадцять гривень п'ятдесят дві копійки) що у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, на момент вчинення злочину.

Крім цього, на обвинуваченого, який згідно наказу (розпорядження) в.о. директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_8 від 23 серпня 2022 року №20 працював на посаді помічника лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс», наказом

в.о. директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_8 від 29 вересня 2022 року №22, з 29 вересня 2022 року було покладено обов'язки відповідального за кишеньковий персональний комп'ютера ПРКСЛП “Підгайціагроліс», у зв'язку із чим він був наділений повноваженнями одноосібно формувати та заповнювати товарно - транспортні накладні щодо реалізації деревини, спеціалізована форма яких затверджена наказом Міністерства захисту довкілля та природніх ресурсів України від 27 вересня 2021 року №621 “Про затвердження Інструкції з ведення електронного обліку деревини» (надалі- Інструкція).

Відповідно до пункту 8 Інструкції, для ведення електронного обліку деревини застосовуються товарно-транспортні накладні (ліс) (далі - ТТН-ліс) (додаток 6 до Інструкції).

Згідно пункту 43 Інструкції, облік реалізації деревини здійснюється за допомогою кишенькового персонального комп'ютера шляхом створення ТТН-ліс. Для цього відповідальна особа здійснює наступні операції: вибирає в кишенькового персонального комп'ютера інформацію щодо вантажовідправника повне найменування (прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності)), пункту навантаження, контрагента та номер договору (контракту); сканує або вводить номера бирок та завантажує інформацію про кількісні та якісні характеристики деревини, що підлягає реалізації; вводить ціни та вносить інформацію щодо перевізника (повне найменування (прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності)), транспортного засобу (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) водія та номер його посвідчення, вантажоодержувача (повне найменування (прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності)) та пункту розвантаження; перевіряє внесену інформацію та друкує ТТН-ліс у трьох примірниках.

Всі примірники ТТН-ліс засвідчуються підписами вантажовідправника та водія, третій примірник, крім того, засвідчується підписом вантажоодержувача.

Перший примірник ТТН-ліс залишається у лісокористувача, другий - водій передає вантажоодержувачу, третій примірник передається перевізнику.

Відповідно до вищевказаного нормативно - правового документа, товарно-транспортна накладна (форма ТТН- (ліс)), яка підготовлена та передана до облікової системи в електронному форматі, і має як документ електронний код та захищена від підробки штрих-кодом в подальшому не завіряється печаткою. Усі примірники завіряються тільки підписами відправника, водія, що прийняв вантаж для перевезення та одержувача.

Згідно примітки статті 358 Кримінального кодексу України, під офіційним документом у цій статті та статтях 357 і 366 цього Кодексу слід розуміти документи, що містять зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи - докази у правозастосовчій діяльності, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв'язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.

Таким чином, реалізація деревини здійснюється на підставі ТТН-ліс, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природніх ресурсів України від 27 вересня 2021 року №621, а тому вказана накладна є офіційним документом, по підтверджує факт відпуску деревини та сплати за неї грошових коштів та є матеріальним носієм інформації, яка підтверджує подію та факти, які спричинили наслідки правового характеру та можуть бути використані як документ у правозастосовній діяльності.

Так, за невстановлених досудовим розслідуванням та судом обставин, часу і місця, у помічника лісничого ОСОБА_3 , який являвся службовою особою, виник злочинний умисел, спрямований на внесення недостовірних відомостей до товарно - транспортних накладних.

Реалізуючи злочинний умисел, 29 вересня 2022 року о 10 год 08 хв обвинувачений ОСОБА_3 , перебуваючи у м. Підгайці Тернопільського району Тернопільської області, точне місце досудовим розслідування та судом не встановлене, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки своїх дій, розуміючи, що ОСОБА_13 не зверталася та не мала наміру придбати лісопродукцію у ПРКСЛП “Підгайціагроліс» та ОСОБА_14 , як водій, будь-яких послуг по перевезенню деревини цьому підприємству в цей день не надавав, за допомогою кишенькового персонального комп'ютера, користувачем якого він на той час являвся, умисно вніс завідомо неправдиві дані до системи електронного обігу деревини щодо вантажоодержувача, зазначивши анкетні дані ОСОБА_13 та водія ОСОБА_14 з автомобілем ЗІЛ 131 д.н.з. НОМЕР_1 .

Надалі, будучи згідно Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених і контролю за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1142 від 04 грудня 2019 року (далі - Порядок), лісокористувачем в єдиній державній системі електронного обліку деревини, сформував та роздрукував офіційний документ, а саме ТТН-ліс серії ПРА №000418 від 29 вересня 2022 року на лісопродукцію 1 групи деревини дров'яної НП породи “Граб», об'ємом 4,3650 метри кубічних на суму 4242 гривні 78 копійок (без ПДВ), із завідомо неправдивими внесеними даними, особисто підписавши у графі “Деревину відпустив Лісничий ОСОБА_3 », а надалі передав її невстановленій досудовим розслідуванням та судом особі для використання як товарно-транспортного документу для перевезення деревини.

Також, обвинувачений ОСОБА_3 , будучи службовою особою, продовжуючи злочинний умисел вніс недостовірні відомості до товарно-транспортних накладних на деревину породи “вільха» та “граб».

Так, 17 жовтня 2022 року о 13 год 39 хв обвинувачений, перебуваючи у с.Голгоча Тернопільського району Тернопільської області, точне місце досудовим розслідуванням та судом не встановлене, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки, розуміючи, що ОСОБА_12 не звертався і не мав наміру придбати лісопродукцію у ПРКСЛП “Підгайціагроліс» та ОСОБА_15 , як водій, будь-яких послуг по перевезенню деревини цьому підприємству в цей день не надавав, за допомогою кишенькового персонального комп'ютера користувачем якого він на той час являвся, умисно вніс до системи електронного обігу деревини завідомо неправдиві відомості щодо вантажоодержувача, зазначивши анкетні дані ОСОБА_12 та водія ОСОБА_15 , з трактором ЮМЗ 36, номерний знак НОМЕР_2 .

Надалі, будучи згідно Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1142 від 04 грудня 2019 року, лісокористувачем в єдиній державній системі електронного обліку деревини, обвинувачений сформував та роздрукував офіційний документ, а саме ТТН-ліс серії ПРА №000450 від 17 жовтня 2022 року на лісопродукцію 1 групи деревини дров'яної НП породи “Граб» об'ємом 2,3250 метри кубічних на суму 2259 гривень 90 копійок (без ПДВ), із завідомо неправдивими внесеними даними, особисто підписавши у графі “Деревину відпустив Лісничий ОСОБА_3 » передав її невстановленій досудовим розслідуванням та судом особі, для використання, як товарно-транспортного документу для перевезення деревини.

Також, 01 листопада 2022 року о 14 год 29 хв ОСОБА_3 , перебуваючи у м. Підгайці Тернопільського району Тернопільської області, точне місце досудовим розслідування та судом не встановлене, продовжуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки, розуміючи, що ОСОБА_16 не звертався і не мав наміру придбати лісопродукцію у ПРКСЛП “Підгайціагроліс» та ОСОБА_17 , як водій, будь-яких послуг по перевезенню деревини цьому підприємству в цей день не надавав, за допомогою кишенькового персонального комп'ютера, користувачем якого він на той час являвся умисно вніс дані до системи електронного обігу деревини відомості щодо вантажоодержувача, зазначивши анкетні дані ОСОБА_16 та перевізника ОСОБА_17 , з автомобілем Камаз, номерний знак НОМЕР_3 .

Надалі, будучи згідно вищевказаного Порядку, лісокористувачем в єдиній державній системі електронного обліку деревини, сформував та роздрукував офіційний документ, а саме ТТН-ліс серії ПРА №000489 від 01 листопада 2022 року на лісопродукцію деревини дров'яної ПВ породи “Вільха» об'ємом 24,8810 метри кубічні на суму 18511 гривень 46 копійок (без ПДВ) із завідомо неправдивими внесеними даними, особисто підписавши у графі “Деревину відпустив Лісничий ОСОБА_3 » передав її невстановленій досудовим розслідуванням та судом особі для використання, як товарно-супровідного документу для перевезення деревини.

Крім цього, 12 січня 2023 року у обвинуваченого, який достеменно знаючи, що ОСОБА_18 має намір здійснити закупівлю деревини породи “сосна» в ПРКСЛП “Підгайціагроліс» в загальній кількості близько 25 кубічних метрів, виник злочинний корисливий умисел, щодо внесення недостовірних відомостей до товарно-транспортних накладних на деревину породи “сосна».

Реалізовуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_3 , усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних ним дій, діючи умисно, 12 січня 2023 року близько 18 години, під час розмови з ОСОБА_18 у м. Підгайці, повідомив останньому, що зможе здійснити відпуск лісопродукції, видавши товарно-транспортну накладну на її перевезення.

Того ж дня, у обвинуваченого ОСОБА_3 виник злочинний корисливий умисел, всупереч інтересам служби, щодо внесення недостовірних відомостей до єдиної державної системи електронного обліку деревини, сформувавши в кишеньковому персональному комп'ютері товарно-транспортні накладні на деревину дров'яну породи “сосна» в майбутньому відпущену ОСОБА_18

26 січня 2023 року о 16 год 46 хв обвинувачений за попередньою домовленістю із ОСОБА_18 , перебуваючи на автомобільній дорозі в с.Лиса Тернопільського району Тернопільської області, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки, умисно, за допомогою кишенькового персонального комп'ютера, користувачем якого він на той час був, умисно вніс завідомо неправдиві дані до системи електронного обігу деревини, вказавши об'єм реалізованої лісопродукції 8,0640 метрів кубічних, її вартість в сумі 5999 гривень 62 копійки, знаючи, що фактичний об'єм реалізованої ним лісопродукції становив 21 метр кубічний та вантажоодержувача, вказавши ним ОСОБА_3 , розуміючи, що фактичним одержувачем деревини є ОСОБА_18 .

Надалі, будучи згідно вказаного вище Порядку, лісокористувачем в єдиній державній системі електронного обліку деревини, сформував та роздрукував офіційний документ, а саме ТТН-ліс серії ПРА №000546 від 26 січня 2023 року із внесеними завідомо неправдивими даними, особисто підписавши у графі “Деревину відпустив Лісничий ОСОБА_3 » та передав її ОСОБА_18 для використання, як товарно-супровідного документу для перевезення деревини.

Крім того, на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами) затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на території держави введено воєнний стан, який в подальшому неодноразово продовжувався та триває по даний час.

Згідно наказу №20 від 22 серпня 2022 року обвинуваченого ОСОБА_3 , з 23 серпня 2022 року прийнято на посаду помічника лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс», код ЄДРПОУ 21152174, з яким укладено договір про повну матеріальну відповідальність. Відповідно до договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність від 23 серпня 2022 року, укладеного між в.о. директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» в особі ОСОБА_8 та помічником лісничого ОСОБА_3 , останній приймає на себе повну відповідальність за всі в установленому порядку передані йому роботодавцем товарно-матеріальні цінності та кошти згідно з інвентаризаційними описами, а також за ті товарно-матеріальні цінності й кошти, що будуть надходити йому під звіт протягом усього терміну дії Договору.

Також вказано, що у випадку виявлення недостачі переданих працівнику під звіт товарно-матеріальних цінностей або коштів більше встановлених допустимих норм, знищення, пошкодження, зниження якості або псування з його вини товарно-матеріальних цінностей, обвинувачений зобов'язується відшкодувати недостачу коштів та заподіяну шкоду відповідним товарно-матеріальним цінностям за забезпечення неушкодженості і цілісності довірених йому товариством матеріальних цінностей.

Окрім цього, згідно додатку до договору про повну матеріальну відповідальність від 23 серпня 2022 року обвинуваченим ОСОБА_3 надано підписку як матеріально - відповідальної особи про те, що він, працюючи на посаді помічника лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ознайомлений з правилами роботи і зобов'язується у повному обсязі виконувати всі встановлені правила щодо прийому, збереження та видачі товарно-матеріальних цінностей та коштів, а також дотримання порядку та термінів подання звітності.

Згідно абз.5 пункту 45 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року №148 (надалі-Положення), установи/підприємства, штатним розписом яких не передбачено посади касира, виконання його обов'язків покладають на бухгалтера чи іншого працівника, з яким укладається договір про повну матеріальну відповідальність, відповідно до письмового розпорядження керівника.

З 06 вересня 2022 року на обвинуваченого, у зв'язку з виробничою необхідністю, керівником підприємства покладено обов'язки касира підприємства.

В період з 06 вересня 2022 року по 31 січня 2023 року, точної дати та часу не встановлено, у помічника лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_3 , як в.о. касира, в умовах воєнного стану виник злочинний умисел, спрямований на привласнення частини товарно-матеріальних цінностей, які були йому ввірені та належать ПРКСЛП “Підгайціагроліс».

Згідно підпунктів 10, 11 пункту 3 Положення №148, касова книга це документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі; касовий ордер це первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси.

Так, реалізовуючи свій злочинний умисел обвинувачений ОСОБА_3 , усвідомлюючи свої протиправні дії та передбачаючи їх наслідки, виконуючи обов'язки касира підприємства, будучи уповноваженим вести первинний облік надходжень (видачі) готівкових коштів в касі та вести в касовій книзі записи прибуткових та видаткових ордерів та матеріально-відповідальною особою, в якої знаходяться на зберіганні товарно-матеріальні цінності і грошові кошти, перебуваючи на робочому місці у приміщенні підприємства, що розташоване за адресою: м. Підгайці, вул. Шевченка, 22, Тернопільського району Тернопільської області в період з 06 вересня 2022 року по 31 січня 2023, точної дати і часу не встановлено, умисно та протиправно привласнив грошові кошти підприємства на загальну суму 83116,61 (вісімдесят три тисячі сто шістнадцять гривень шістдесят одна копійка) гривень.

Згідно абзацу 1 пункту 47 Положення №148 особи винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку.

Відповідно до абзацу 5 пункту 46 Положення №148, інвентаризація кас проводиться в/на кожній/кожному установі/підприємстві в строки, установлені керівником, з перерахуванням усієї готівки та перевіркою інших цінностей, що зберігаються в касі. Готівка, що зберігається в касі, але не підтверджена касовими документами, уважається надлишком готівки в касі. У разі застосування підприємством у розрахунках РРО звіряється сума наявної готівки на місці проведення касиром розрахунку із сумою, зазначеною у звіті РРО (у РК та КОРО). У разі виявлення під час інвентаризації нестачі або надлишку цінностей у касі в акті зазначається сума нестачі або надлишку і з'ясовуються обставини їх виникнення. Сума нестачі відшкодовується відповідно до законодавства України, а надлишок оприбутковується в касі та зараховується в дохід відповідної/відповідного установи/підприємства.

31 січня 2023 року комісією, утвореною на підставі наказу ПРКСЛП “Підгайціагроліс» від 31 січня 2023 року №3-О у складі: голови комісії - ОСОБА_19 , членів комісії - ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , та за участі матеріально-відповідальної особи підприємства (касира) - ОСОБА_3 проведено інвентаризацію грошових коштів у зв'язку зі звільненням останнього, про що складено акт №2 про результати інвентаризації наявних коштів що зберігаються в касі підприємства.

Згідно вказаного акту, матеріально-відповідальна особа ОСОБА_3 підтвердив, що грошові кошти зазначені в акті перебували на зберіганні під його відповідальністю, та претензій до інвентаризаційної комісії в останнього немає.

За результатами проведеної інвентаризації, в касі підприємства виявлено нестачу грошових коштів на загальну суму 83116,61 грн (вісімдесят три тисячі сто шістнадцять гривень шістдесят одна копійка), чим завдано матеріальну шкоду підприємству на вказану суму.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 свою вину визнав частково та показав, що він був включений до складу комісії по відводу кварталу 30 виділу 17 у санітарно-вибіркову рубку. На той час він працював на роботі приблизно 2-5 днів, а тому йому не було відомо, чи це 17 виділ, чи який-небудь інший. Рубку у вказаному виділі починав лісник ОСОБА_12 , який наприкінці жовтня 2022 року звільнився з роботи і написав заяву, що рубка проводиться не в тому виділі, який відведений під неї, при цьому ОСОБА_12 його про це не попередив, а він відповідно не попередив про це керівництво. За ним був закріплений персональний комп'ютер і ніхто окрім нього не міг видати товарно-транспортну накладну (ТТН-ліс). Він ці документи роздруковував, підписував та видавав. Коли він прийшов туди на роботу, то була заборгованість по заробітній платі перед працівниками підприємства, кожному з них підприємство заборгувало по 20-30, 50 і більше тисяч гривень. Відповідно у лісових масивах, за які відповідали ці працівники, були залишки лісопродукції, яка рахувалася за ними. Було прийнято рішення, що лісники виписують лісопродукцію в рахунок погашення заборгованості по заробітній платі. Щоб роздрукувати ТТН-ліс, він мав зазначити якийсь транспортний засіб, який ніби-то вивозив лісопродукцію з ділянки. На той час на підприємстві була відповідальна особа ОСОБА_12 , який там працював вже 8 років, куди він їх завів, вони там і робили цей відвід. Лісорубний квиток видавався на 17 виділ, а він про те, що проводить рубку у 12 виділі, дізнався вже під час її завершення, коли приїжджали працівники прокуратури.

Він склав акт огляду місця заготівлі деревини, тобто документ, який складається за результатами рубки, де вказав, що рубка завершена у 17 виділі, так як лісорубний квиток був виписаний саме на той виділ, а не на 12. Він зразу не знав, що рубку проводять не в тому виділі, її розпочинав лісник. Він не переконувався чи рубка проводиться у тому виділі, в якому потрібно, бо не було підстав для цього. Тих 900 дерев зрізав не він, а він лише їх відвантажував. З приводу самовільної рубки у 17 виділі повідомити нічого не зміг. 12 листопада 2022 року між ним та ОСОБА_12 було складено акт прийому передачі обходу, в той час про самовільно зрубані дерева не зазначалося, так як ніхто туди навіть не ходив. Даний акт складали для того, щоб була можливість звільнити ОСОБА_12 і в ньому зазначили, що самовільних рубок немає, для того, щоб не робити йому проблем. В подальшому він перебував на тих виділах і бачив там самовільні пні, про що усно повідомляв директора ОСОБА_8 , але чому той про це не сказав, він не знає. Обов'язок щодо охорони лісу було покладено на всіх, а не лише на нього.

У видатковому ордері, який він видав, вписано, що ці кошти 80 з чимось тисяч гривень, яких не вистарчала в касі підприємства, прийняв на подальше зберігання ОСОБА_22 , а на що він їх потратив йому не відомо.

Чому він підписував акт у якому погоджувався із нестачею коштів у касі підприємства і в подальшому в ході спілкування з представниками облагролісу, неодноразово повідомляв, що поверне гроші в касу, пояснити не зміг. Вищевказані грошові кошти, він передав ОСОБА_22 , про що є його підпис, який може підтвердити будь-яка експертиза. Він свої кошти повертати не буде.

Коли він виписував вказані у обвинувальному акті ТТН-ліс, то зазначав у них перевізників, але вказаної лісопродукції ніхто не вивозив, її списували працівникам підприємства в рахунок заробітної плати, відповідно до написаних ними заяв. Лісопродукції по факту не було. Для того, щоб роздрукувати ТТН-ліс, потрібно внести дані про автомобіль та перевізника.

Він визнає свою вину лише в частині внесення недостовірних відомостей до офіційних документів, в даному випадку до ТТН-ліс.

Він розуміє, що йому ставлять у вину те, що він підписав акт огляду місця рубки. Хоча рубка була не в тому виділі, але кошти від неї ніхто не привласнював і вони поступали в касу підприємства. Він дізнався, що рубка проводилася не в тому виділі приблизно 25 грудня 2022 року. Під час розгляду справи досліджувалася не та касова книга, яка була під час передачі документів до Тернопільоблагроліс. Одній людині нереально нести повну матеріальну відповідальність, за кожне дерево на 7 га лісового масиву. Коли вони із ОСОБА_12 підписували акт передачі, то він не розраховував, що там буде така кількість пнів. Позов екологічної інспекції та два позови Тернопільоблагролісу, він не визнає. Він був нижчою ланкою, які вказівки йому давало начальство, те й він виконував. Самовільних рубок він не здійснював.

В судовому засіданні представник потерпілого Тернопільського обласного комунального лісогосподарського підприємства “Тернопільоблагроліс» (представник цивільного позивача) ОСОБА_5 суду пояснив, що на підприємстві була створена комісія, проведена інвентаризація, за результатами якої виявлена нестача грошових коштів близько 80 тисяч гривень, при цьому обвинувачений, який виконував обов'язки касира, зобов'язувався повернути дані кошти в касу Тернопільоблагроліс, однак цього не зробив по даний час. Будь-яких доказів того, що обвинувачений повернув вищевказані кошти ОСОБА_22 , суду не надано і таких документів у підприємства немає.

Був наявний лісорубний квиток на 30 квартал 17 виділ, однак, як з'ясувалося обвинувачений здійснював самовільну рубку у 12 виділі, хоча на нього лісорубного квитка не видавалось.

Позовні вимоги повністю підтримує. Якби підприємство оприбуткувало цю лісогосподарську продукцію, яка була самовільно зрізана ОСОБА_3 , і продало б її, то воно б отримало якраз ту суму, яка заявлена у цивільному позові, як упущена вигода. Йому з приводу того, що ця лісопродукція була оприбуткована та реалізована підприємством, нічого не відомо і така на підприємство не поступала. Вважає, що якби так було, то були б відповідні докази.

Йому нічого невідомо про касову книгу, у якій би були записи про які вказує ОСОБА_3 .

На його думку за матеріалами службового розслідування та кримінального провадження, саме ОСОБА_3 повинен нести відповідальність за проведену самовільну рубку.

Йому відомо, що проводилась ревізія лісових обходів у Підгаціагроліс (на даний час - Тернопільоблагроліс), при цьому було встановлено факти самовільної рубки дерев до ступеня припинення їх росту.

ОСОБА_3 , як відповідальна особа повинен був вжити заходів щодо недопущення самовільних рубок та не виходу за межі виділу на який був виданий лісорубний квиток, а також щоб рубка відповідала картографічним матеріалам.

Екологічний збиток та привласнена лісопродукція це два різних поняття.

В судовому засіданні представник цивільного позивача Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, позов підтримала повністю та з підстав викладених у ньому, просить його задовольнити.

Свідок ОСОБА_23 в судовому засіданні показав, що у 2023 році його, як приватного підприємця, який має ліцензію на виконання землевпорядних геодезичних робіт, було залучено в якості спеціаліста, до визначення меж лісової ділянки в натурі на місцевості, в рамках кримінального провадження. Органами досудового розслідування, йому було надано матеріали лісовпорядкування, звідки він взяв певні координати і переніс межі лісової ділянки в натурі на місцевості. Перенесення меж лісової ділянки в натурі на місцевості, яке здійснювалось у с. Голгоча (урочище Волиця) Підгаєцького (на даний час Тернопільського) району Тернопільської області, за допомогою офіційно придбаного та ліцензійного приладу, фіксувалось на фото та відео записи. Після того, ним було надано відповідні матеріали працівникам поліції. Похибка вищезазначеного приладу, у лісі, складає до пів метра. Під час проведення ним вказаних робіт, в жодного з присутніх там, не було ніяких зауважень.

Свідок ОСОБА_24 суду показав, що він працює головним спеціалістом відділу державного екологічного нагляду (контролю) природно-заповідного фонду, рослинного та тваринного світу, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області. З обвинуваченим він знайомий по роботі. До його обов'язків входить здійснення державного екологічного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, зокрема здійснення діяльності щодо дотримання використання, охорони і відтворення об'єктів рослинного світу, природно-заповідного фону, у тому числі й лісу та ін.

05 січня 2023 року їх згідно постанови слідчого залучали до огляду місць рубок у ПРКСЛП “Підгайціагроліс», а саме місць вибірково-санітарних рубок у кварталі 30-му. Ними було виявлено в кварталі 30 виділі 16, самовільну рубку двох дерев ялини, що було відображено у протоколі огляду місця події. Також ними проводилися огляди на місці санітарної рубки у кварталі 30 виділі 17. Були обліковані пні зрізаних дерев, як з наявними клеймами так і без таких.

Підставою для проведення рубки дерев (заготівлі деревини) є лісорубний квиток. В даному випадку для проведення санітарної рубки, це місце де проводиться рубка, обстежується спеціалізованим лісозахисним підприємством, а після того, проводиться відвід земельної ділянки. Відводяться дерева пошкоджені шкідниками під рубку, згідно санітарних правил, в залежності від категорії. Тоді виписується лісорубний квиток, який дає право на заготівлю деревини, яка здійснюється на виділеній ділянці. Межі ділянки відведеної під рубку, по кутах позначаються спеціальними лісогосподарськими знаками, тобто “стовпчиками» і тоді в межах такої ділянки проводиться відбір дерев. Під час відведення ділянки у рубку, також має бути план чи абрис, який складається на підставі картографічних матеріалів, які є у підприємства. Лісорубний квиток було виписано на квартал 30 виділ 17, однак під час обстеження з'ясувалося, що рубка проведена частково поза межами цього виділу, в сусідньому виділі, який прилягає до даної ділянки, а саме у кварталі 30 виділі 12. Під час проведення ними огляду в зимовий період 2023 року, було встановлено, що самовільна рубка була здійснена осінь-початок зими 2022 року, так як пні не були значною мірою потемнівші і мали менший ступінь розкладання деревини. Якщо під час рубки обвинувачений побачив, якусь невідповідність в матеріалах відводу, або зорієнтувався, що рубка відбувається не в тому місці, то в такому випадку було необхідно призупинити рубку і повідомити про це своє керівництво. В свою чергу керівництво мало б повідомити правоохоронні органи та Державну екологічну інспекцію, для проведення позапланового заходу та встановлення певних обставин. Під час проведення ними вищевказаного огляду були поняті, а також в.о. керівника ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_8 та помічник лісничого ОСОБА_3 , який як йому відомо, проводив цю рубку. Збитки ними були нараховані також за самовільну рубку у кварталі 30 виділі 17, на який було видано лісорубний квиток, так як було виявлено пні, на яких не було клейма відводу. Виявлені під час даного огляду пні, були свіжими. Лісорубний квиток діє на певну (виділену) територію. Тобто, в даному випадку лісорубний квиток виписаний на виділ 17, то він має силу у даному виділі, якщо ж вже рубка вийшла за межі цього виділу, то це вже є самовільною рубкою. Також там були пні з клеймом у 12 виділі 30 кварталу, але дія лісорубного квитка не поширювалася на даний виділ. Приступаючи до розробки ділянки відповідальна особа несе повну матеріальну відповідальність за це, при цьому зобов'язана дотримуватися вимог Лісового кодексу України, інших нормативно-правових актів, а також здійснювати охорону лісу у ввірених йому кварталах та виділах.

За результатами рубки складається акт огляду лісозаготівлі деревини, при цьому такий документ не складається особою, яка проводила даний захід (рубку), так як в даному випадку, то мав би бути керівник ОСОБА_8 , який мав би перевірити чи належним чином проведено даний лісогосподарський захід, чи наявні вирубані дерева, чи не залишені недоруби, чи є якісь інші зауваження і після цього скласти вищезгаданий акт. Згідно чинного законодавства, відповідальність за вчинення незаконної порубки дерев несе особа, вина якої у цьому буде доведена. Лісогосподарське підприємство перш ніж запросити спеціаліста із лісозахисту, обстежує свої насадження. Складаються матеріали обліку осередків шкідників і хвороб. Далі починаючи від ланки лісника, який передає своєму керівництву інформацію щодо ділянок, які потребують рубок, керівництво підприємства формує документацію щодо цього і запрошує спеціаліста із лісозахисту, який обходить кожну таку ділянку і дає своє заключення з приводу того, чи в цілому ділянка потребує рубки, чи ні.

Свідок ОСОБА_25 суду показав, що взимку 2023 року його разом із колегою ОСОБА_24 , було залучено в якості спеціалістів на огляд місця події. Під час цього, ними було виявлено самовільну рубку дерев, дані про які заносились у польові перелікові відомості, де також зазначалося діаметр пня, чи це дерево сухостій, чи ні, а також про наявність чи відсутність клейма.

Свідок ОСОБА_22 в судовому засіданні показав, що він був директором Тернопільоблагроліс, а на даний час працює у Карпатському лісовому офісі, майстром по лісозаготівлі. На скільки йому відомо у 2022 році до переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів ПРКСЛП “Підгайціагроліс», проведення рубки у виділі 12 кварталу 30, не включалося, при цьому в такий перелік включався виділ 17. У 2022 році було вирішено реорганізувати ПРКСЛП “Підгайціагроліс» та було створено реорганізаційну комісію, яка мала провести інвентаризацію і передати всі документи новоствореному підприємству Тернопільоблагроліс. Про те, що в 30 кварталі 12 виділу мали місце самовільні рубки, йому стало відомо від правоохоронних органів. Стосовно того, чи рубка проводиться в тому кварталі чи виділі, у якому б мала проводитися, а не в іншому, то за цим мали б контролювати всі працівники підприємства від лісника до керівника. Зі слів ОСОБА_19 йому було відомо, що у касі ПРКСЛП “Підгайціагроліс» не вистачає більше 80 тисяч гривень. З приводу цього, він неодноразово спілкувався із ОСОБА_3 . Йому відомо, що рубка була проведена не в цьому виділі, а помилково, чи не помилково, він незнає.

Свідок ОСОБА_12 суду пояснив, що у 2022 році він працював лісником в ПРКСЛП “Підгайціагроліс», при цьому серед інших, йому було ввірено 30 -й квартал, який знаходиться в с. Голгоча (урочище Волиця) Тернопільського (в минулому Підгаєцького) району Тернопільської області. У вказаному вище кварталі виділі 17, в 2022 році було заплановано вибірково-санітарну рубку. Приблизно у вересні чи жовтні місяці 2022 року, він там розпочинав рубку. Дану роботу він не завершив, оскільки за сімейними обставинами, звільнився з роботи. Продовжив виконувати цю роботу ОСОБА_3 . Перед тим, як він розрахувався із роботи, то виявив, що рубка проходить не у відведеному місці, тобто у кварталі 17, а у кварталі 12. Виявивши це, він зразу звернувся до правоохоронних органів, оскільки не хотів за когось нести відповідальність, так як за свої помилки, вже поніс покарання. Він повідомив керівництво підприємства та ОСОБА_3 , що рубка ведеться не у відведеному місці і після цього розрахувався із роботи.

При звільненні, він, ввірені йому виділа та квартали передав ОСОБА_3 .

Він не звертався до ПРКСЛП “Підгайціагроліс» щодо виписки дров, а саме граба кубомасою 2,3 м.куб і не писав ніяких заяв про виписку дров в рахунок заробітної плати. В його обов'язки входила охорона лісу, щоб не було самовільних рубок. У нього залишків лісопродукції не було. Під час санітарно-вибіркової рубки вирізаються пошкоджені дерева. Під час його звільнення з роботи, з ОСОБА_3 підписувався акт, з приводу того, чи є у нього які-небудь зауваження щодо самовільних рубок у тому чи іншому виділі, або кварталі, які передавалися від нього до ОСОБА_3 , при цьому у останнього не було жодних зауважень.

Свідок ОСОБА_14 суду показав, що він є фізичною особою підприємцем та знає ОСОБА_3 , так як купляв у ПРКСЛП “Підгайціагроліс», деревину. У вересні 2022 року лісопродукцію з кварталу 30 виділу 17 поблизу с. Волиця Тернопільського (в минулому Підгаєцького) району, він не перевозив. 05 жовтня 2022 року він до ПРКСЛП “Підгайціагроліс» із заявою про виписку дров'яної лісопродукції, середньою кубомасою 4,8 м.куб з кварталу 30 виділу 17 поблизу с. Волиця, не звертався. В даного підприємства він купляв лісопродукцію з лісових угідь, які знаходяться поблизу с. Носів. ОСОБА_3 йому не реалізовував лісопродукцію. На відпуск лісопродукції видається товарно-транспортна накладна. Всі його персональні дані та дані про його транспортний засіб, були у “Підгайціагроліс», так як він брав участь у розробці ділянки поблизу с. Носів. Послуг з перевезення лісоматеріалів із с. Волиця, він не надавав.

Свідок ОСОБА_26 в судовому засіданні показав, що він працює на посаді державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Тернопільській області. Обвинуваченого ОСОБА_3 знає лише по роботі. Його на підставі постанови слідчого було залучено до огляду лісових насаджень ПРКСЛП “Підгайціагроліс», в якості спеціаліста. У січні чи лютому 2023 року вони оглядали квартал 30 виділ 17 в якому у 2022 році проводилася вибірково-санітарна рубка, там проводився облік самовільно зрізаних дерев, в тому числі було виявлено самовільно зрізані дерева за межами вказаного виділу, а саме в кварталі 30 виділі 16, а також у кварталі 30 виділі 12, було обліковано зрізані дерева, при цьому на рубку у виділі 12, не було жодних дозвільних документів. У виділі 16 кварталу 30 було виявлено два пні зрізаних дерев породи ялина, при цьому клейм відводу на них не було. Також на місці були залишки не зів'ялого гілля, що свідчило про те, що вони були сироростучі і зрізані якраз в цей період. При проведенні огляду також були присутні працівники ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_3 та ОСОБА_8 .

У кварталі 30 виділі 17 проводилася вибірково-санітарна рубка на підставі лісорубного квитка. Також у даному виділі, були виявлені самовільні рубки 60 -ти дерев, різних порід: граб, вільха, осика, клен, черешня і дуб, на яких не було клейм відводу. Всі ці пні були занесені до польової перелікової відомості, яка стала невід'ємним додатком до протоколу огляду місця події. Було проведено розрахунок завданих збитків.

Ними були обліковані всі пні зрізаних дерев, при цьому відмічалося, які з них з клемами відводу, а які ні. Це все було занесено до протоколів огляду місця події.

Свідок ОСОБА_19 в судовому засіданні суду показав, що він працює на посаді головного лісничого Тернопільського обласного комунального лісогосподарського підприємства “Тернопільоблагроліс» та виконує обов'язки директора даного підприємства. З обвинуваченим у нього були робочі стосунки. Він був членом реорганізаційної комісії, по приєднанню ОСОБА_27 до Тернопільоблагроліс. Головою даної комісії був ОСОБА_28 , який помер у жовтні 2022 року, після того головою реорганізаційної комісії став він. Йому відомо, що в.о. директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_8 у 2022 році призначив відповідальним по касі підприємства ОСОБА_3 , при цьому перед тим була проведена інвентаризація у касі підприємства і всі кошти були наявні. При звільненні ОСОБА_3 з роботи, було виявлено відсутність коштів у касі підприємства в сумі 83116 гривень, але точно суми він не пригадує. ОСОБА_3 було написано пояснення в акті інвентаризації, у якому останній зобов'язувався до кінця березня 2023 року внести кошти у касу підприємства. Однак, пройшов час, ОСОБА_3 кошти не вніс і він вимушений був звернутися до правоохоронних органів.

Стосовно нестачі коштів, то ОСОБА_3 говорив, що якісь люди взяли лісопродукцію і мають повернути гроші, на що він йому пропонував повернути гроші в касу підприємства, а потім в тих людей забрати гроші, ті які вони винні. ОСОБА_3 при виявлені нестачі у касі підприємства, погоджувався з нею та зобов'язувався повернути кошти. Він говорив ОСОБА_3 , що якщо той не внесе кошти у касу підприємства, то він буде змушений звернутися до правоохоронних органів, при цьому обвинувачений обіцяв, що віддасть ці кошти.

Йому відомо, що на квартал 30 виділ 17 було розроблено дозвільні документи на рубку, а пізніше виявилось, що рубка також проводилась у кварталі 30 виділі 12, на який не було жодних дозвільних документів. Хто саме проводив відвід ділянки, хто її розробляв, йому цього не відомо, бо він займався своєю роботою. Він був залучений до огляду місця події, зокрема у кварталі 30 виділі 17, при цьому разом із представниками правоохоронних органів та екологічної інспекції, було виявлено окрім пнів із клеймами відводу відповідного зразка, також пні без клейм відводу. Всі присутні учасники даної слідчої дії, були згідні із встановленими обставинами, заперечень ні в кого не було, при цьому проводилась відеофіксація.

Йому не відомо, щоб на той час директор Тернопільоблагроліс ОСОБА_22 , наприкінці 2022 року брав із каси ПРКСЛП “Підгайціагроліс», які-небудь кошти. Йому ніхто із працівників ПРКСЛП “Підгайціагроліс» не повідомляв про те, що рубка здійснюється не в тому виділі, про це йому стало відомо коли цим зацікавилися різні служби і вже працювали слідчі.

Свідок ОСОБА_29 суду показав, що він у 2022-2023 роках працював на посаді лісника ПРКСЛП “Підгайціагроліс», стосунки із ОСОБА_3 нормальні. У січні 2023 року ОСОБА_3 давав йому вказівку щодо порізки сосни на метровки та вивозу лісопродукції з ділянки. Він дану лісопродукцію вантажив на автомобіль ГАЗ-66 і вивозив з ділянки, бо там було болото, а потім перевантажували на ТIR, марки якого він не пам'ятає. Один ГАЗ-66 вміщає приблизно 6 складометрів лісопродукції, при цьому він тричі вивозив її з ділянки, тобто загалом 21 складометр. Він жодних документів не підписував. ОСОБА_3 мав при собі кишеньковий персональний комп'ютер та підписував товарно-транспортну накладну.

Свідок ОСОБА_30 в судовому засіданні показав, що він працює заступником директора Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства “Львів-лісозахист», стосунків з обвинуваченим жодних. Згідно санітарних правил, користувач формує ділянки, які на його думку мали б підпадати під санітарну рубку. Є три види санітарних рубок: суцільна санітарна рубка; вибіркова санітарна рубка; очистка, ліквідація від захаращень. Коли лісокористувачі подають їм відповідний виклик, їхні працівники приїжджають на підприємство і йдуть обстежувати ту ділянку, на якій на думку лісокористувача, необхідно провести певний вид рубки. Для того, щоб оцінити чи правильно підприємство подало дану земельну ділянку під рубку, потрібно мати відповідні практичні навики і за наслідками обстеження ділянки, складається акт, у якому вказується, ті чи інші причини ураження тої чи іншої лісової ділянки.

У 2022 році був виклик на підприємство Підгайціагроліс. Він приїхав, обстежив декілька ділянок та склав акт обстеження. В даному випадку була вибіркова рубка. При таких обстеженнях використовуються картографічні матеріали. Якщо у нього є певні сумніви щодо меж лісової ділянки, то в такому випадку він використовує спеціальний прилад, яким прив'язується до даної ділянки за допомогою “квартального стовба».

Він здійснюючи таке обстеження чітко розуміє у якому виділі знаходиться. У 2022 році він проводив обстеження і складав акт на квартал 30 виділ 17, а на 12 виділ, ні. Вибірково-санітарну рубку не можна було проводити у кварталі 30 виділі 12, чинне законодавство таке забороняє.

Лісокористувач подає до них лист, в яких ділянках він на його думку, вважає за необхідне провести вибіркову-санітарну рубку. Вони обстежують ту ділянку і підтверджують, чи можна проводити таку рубку, чи ні.

В даному випадку ними було підтверджено, що вибірково-санітарну рубку можна проводити у кварталі 30 виділі 17, а за 12 виділ цього ж кварталу підприємство до них не зверталося. Час рубки регламентується лісорубним квитком.

Після отримання їхнього висновку про необхідність проведення рубки, лісокористувач повинен отримати перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів, який затверджується Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством “Львів-лісозахист» та міжрегіональним управлінням лісового господарства. Так, було зроблено стосовно виділу 17. Якби до них надійшла пропозиція обстежити виділ 12, то відповідно був би акт обстеження та перелік заходів, затверджений відповідними службами. Іноді таке може бути, що санітарно-вибіркова рубка у одному і тому ж виділі, проводиться два роки поспіль.

Свідок ОСОБА_17 суду показав, що він нічого не може пояснити стосовно товарно-транспортної накладної серії ПРА №000489 від 01 листопада 2022 року. Він цієї ТТН-ліс взагалі не бачив, не підписував, іншим особам, окрім, як собі, дрова у ОСОБА_27 не виписував та не возив їх ОСОБА_16 . Він собі в ОСОБА_27 виписував та привозив автомобілем “Камаз», сосну, при цьому дров там, він не купляв. 01 листопада 2022 року він будь-якої лісопродукції в ОСОБА_27 не виписував.

Свідок ОСОБА_31 в судовому засіданні показав, що у січні 2023 року він працював інженером лісового господарства в Бережанському лісомисливському господарстві. Його правоохоронними органами було залучено до встановлення меж чи то 12 чи то 17 виділу ОСОБА_27 , при цьому ними використовувався прилад “Бусоль». Ці виділи між собою межували. Межі виділів вони позначали фарбою. У присутніх при цьому осіб, будь-яких зауважень не було.

Свідок ОСОБА_32 в судовому засіданні показав, що обвинувачений йому ніякої ТТН-ліс не виписував і він відповідно ніякої лісопродукції не перевозив.

Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні показав, що обвинуваченого знає, так як вони разом працювали у ПРКСЛП “Підгайціагроліс», стосунки із ним нормальні. Він спочатку працював майстром лісу, а потім виконував обов'язки директора вказаного підприємства. Обвинувачений був прийнятий на посаду помічника лісничого у 2022 році. Ними було розроблено документацію на проведення санітарно-вибіркової рубки в кварталі 30 виділі 17. Картографічні матеріали відображають план лісових насаджень, виділа, квартали та їх межі. Із 17 виділом межує 12 виділ, а 16 виділ далі за 12. Раніше за тими виділами був закріплений ОСОБА_12 , який працював лісником, а після нього ОСОБА_3 , який також виконував обов'язки касира підприємства.

Йому стало відомо про те, що рубка проводиться не в кварталі 17 на який був лісорубний квиток, а в кварталі 12, тоді коли він побачив по накладних, що з тієї ділянки вивезли дуба, якого там не було. Він повідомляв правоохоронні органи та голову реорганізаційної комісії про те, що проводиться самовільна рубка. На момент виявлення ним самовільної рубки, ОСОБА_12 вже не працював, а рубку здійснював ОСОБА_3 . На 12 виділ 30 кварталу у 2022 році лісорубний квиток не видавався. Коли ОСОБА_3 вже фактично зрозумів, що проводиться самовільна рубка у кварталі 30 виділі 12, то він мав би її призупинити. Також було виявлено самовільну рубку у 17 виділі 30 кварталу, де були зрізані дерева без клейма відводу. Кошти за продану лісопродукцію (дрова) поступали в касу підприємства, тобто до ОСОБА_3 і коли звідти кошти йшли на оплату праці працівникам підприємства, то це відображалося у касовій книзі.

У 30 кварталі 17 виділу відвід проводив голова реорганізаційної комісії ОСОБА_33 , який вже помер. Коли це було він не пам'ятає. У 17 виділі під час рубки керував ОСОБА_3 . За минулі роки підприємство мало заборгованість по заробітній платі перед працівниками. На залишках була лісопродукція, яку виписували працівникам підприємства, в рахунок заробітної плати, у тому числі й ОСОБА_12 .

ОСОБА_3 займався тією рубкою, бо ОСОБА_12 написав заяву на звільнення. Хто підписував лісорубний квиток на квартал 30 виділ 17, він не пам'ятає. При передачі коштів до новоствореного підприємства, все записувалось в касову книгу скільки чого було, була проведена ревізія і складався комісійний акт передачі. Тоді були ОСОБА_33 , новий бухгалтер з м.Тернополя і ОСОБА_19 . Всі документи теж було передано в Тернопільоблагроліс, керівником якого був ОСОБА_22 . Йому нічого не відомо, де знаходиться фура із лісопродукцією (сосна хвойна), яку вони виписували по с. Носів Тернопільського (в минулому Підгаєцького) району Тернопільської області. Коли виписували працівникам підприємства лісопродукцію (дрова) в рахунок погашення заборгованості по заробітній платі, то і видруковували товарно-транспортні накладні. Чи писав ОСОБА_16 заяву про те, щоб виписати йому лісопродукцію в рахунок заборгованості по заробітній платі, він не пам'ятає.

У ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ніякої техніки не було.

06 вересня 2022 року на підприємстві проводилась ревізія, з метою передачі ведення каси ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_3 . За результатами даної ревізії нестачі коштів не було. В подальшому, на підставі наказу, до виконання обов'язків касира приступив ОСОБА_3 . На підприємстві була одна касова книга, в неї заносились відомості по обігу грошових коштів. З приводу проведення ревізії 31 січня 2023 року і нестачі коштів в касі підприємства, йому нічого не відомо.

Стосовно 17 виділу вони подавали повідомлення у “Львів-лісозахист», що там доцільно провести санітарну рубку, так як було встановлено, що дерева там хворі, гнилі, пошкоджені, тобто підпадають під таку рубку. На 12 виділ лісорубного квитка не було.

Про те, що рубка лісу проводиться не у 17 виділі, а у 12 виділі, йому стало відомо по накладних, у яких було зазначено про виписку близько 17 м.куб дуба, а у 17 виділі всього було може два дуба. Дані в КПК вносив ОСОБА_3 , так як він був за ним закріплений. Тобто, можливість проводити облік заготівлі, реалізації лісопродукції, мав лише ОСОБА_3 . Після того, він пішов туди на місце проведення рубки, де й було встановлено, що рубка проводиться не в тому виділі, але ОСОБА_3 і надалі продовжував здійснювати рубку, при цьому обвинувачений говорив, що він знає більше, має карту та всі дані. По закінченню рубки, складається акт огляду місця рубки. ОСОБА_12 звільнився з роботи, мотивуючи тим, що він не хоче відповідати за самовільні рубки інших.

Свідок ОСОБА_15 суду показав, що у нього був трактор ЮМЗ. При зустрічі із ОСОБА_3 , останній запропонував йому витягувати трактором зрізані дерева, із нерівної ділянки (перекосу) на рівну, а з ним за це вони розрахувалися дровами. Він не працював у ПРКСЛП “Підгайціагроліс», а вищевказану роботу виконував лише за домовленістю із ОСОБА_3 . Це було в с. Голгоча, урочище Волиця. На місці рубки він бачив обвинуваченого, який виписував документи, а також там був лісник ОСОБА_34 , але його прізвище він не знає. Він возив дрова людям, а товарно-транспортні накладні видавав ОСОБА_3 . Такі роботи він виконував восени 2022 року (можливо у жовтні), приблизно місяць часу або трохи більше. Чи возив він дрова ліснику ОСОБА_35 , не пригадує.

Свідок ОСОБА_16 суду показав, що він працював у ПРКСЛП “Підгайціагроліс» на посаді лісника до кінця 2021 року, а 03 березня 2022 року його було мобілізовано. Приблизно восени 2022 року він звертався у вищевказане підприємство з питанням виписки дров (десь 5 чи 7 м.куб) в рахунок заборгованості по заробітній платі. Після цього він ще звертався із таким проханням, але йому відмовили у цьому. Він не писав на підприємство заяви про виписку йому 24,88 м.куб дров і таких дров йому не привозили, в тому числі водій ОСОБА_36 , автомобілем “Камаз», згідно ТТН-ліс №000489 від 01 листопада 2022 року. Вказану товарно-транспортну накладну він не підписував.

Крім часткового визнання своєї вини самим обвинуваченим, показань представника потерпілого, представника цивільного позивача та свідків, вина обвинуваченого ОСОБА_3 доводиться і іншими дослідженими та оціненими в судовому засіданні доказами, зокрема:

- заявою ОСОБА_12 від 09 листопада 2022 року на ім'я начальника управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області, про притягнення до відповідальності посадових осіб Підгайціагроліс, які здійснюють самовільні рубки;

- рапортом старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області від 26 квітня 2023 року в якому вказано, що в ході досудового розслідування кримінального провадження за №42022210000000164 від 14 листопада 2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.246 КК України, було встановлено факт службової недбалості, зі сторони помічника лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_3 , який внаслідок невиконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, допустив протягом 2022 року незаконну рубку дерев у лісових масивах виділу 16 та виділу 17 кварталу 30 лісових насаджень вказаного підприємства, що розташовані поблизу с. Волиця Тернопільського району Тернопільської області;

- рапортом старшого оперуповноваженого в ОВС УСР в Тернопільській області ДСР НП України ОСОБА_37 від 27 липня 2023 року, в якому зазначено, що в ході досудового розслідування кримінального провадження за №42022210000000164 від 14 листопада 2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.246, ч.2 ст.367 КК України, було встановлено, що посадові особи ПРКСЛП “Підгайціагроліс» вчинили службове підроблення офіційних документів шляхом внесення неправдивих відомостей до товарно-транспортних накладних (ліс), які видавались при реалізації лісопродукції з 30 кварталу 17 виділу лісових масивів вказаного підприємства;

- рапортами старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_38 від 04 вересня 2023 року про те, що в ході досудового розслідування кримінального провадження за №42022210000000164 від 14 листопада 2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.246, ч.2 ст.367 КК України, було встановлено факти службового підроблення зі сторони помічника лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_3 , який видав завідомо неправдиві офіційні документи, а саме товарно-транспортні накладні (ТТН-ліс) серії ПРА №000450 від 17 жовтня 2022 року, серії ПРА №000489 від 01 листопада 2022 року та серії ПРА №000546 від 26 січня 2023 року, в які умисно вніс неправдиві відомості щодо вантажоодержувачів, об'єму та перевізників лісопродукції;

- заявою тимчасово виконуючого обов'язки директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_8 від 02 грудня 2022 року адресованою начальнику управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області, з приводу перевірки законності проведеної рубки у певних кварталах лісових масивів даного підприємства;

- протоколом огляду місця події в кварталі 30 виділу 17 від 05 січня 2023 року, а також польовою переліковою відомістю облікованих пнів зрізаних дерев у кварталі 30 лісових насаджень ПРКСЛП “Підгайціагроліс» та відеозаписами вказаної слідчого дії, які містяться на карті пам'яті об'ємом 16 Gb, та є додатками до нього (а.с.166-175 т.2), у яких зазначено та зафіксовано, пні зрізаних дерев різних порід та діаметрів з клеймом та без такого;

- протоколом огляду місця події від 16 січня 2023 року, схемами розташування виділу 12 кварталу 30, що поблизу с. Волиця Тернопільського району Тернопільської області та відеозаписами вказаної слідчої дії, які містяться на карті пам'яті об'ємом 16 Gb, та є додатками до нього (а.с.176-181 т.2), у яких зазначено та відображено межі виділу №17 та №12 кварталу №30;

- протоколом огляду від 25 січня 2023 року, а також польовою переліковою відомістю облікованих пнів зрізаних дерев у кварталі 30 виділу 12 лісових насаджень ПРКСЛП “Підгайціагроліс» та відеозаписами вказаної слідчої дії, які містяться на двох картах пам'яті об'ємом по 16 Gb кожна, та є додатками до нього (а.с.194-200 т.2), у яких зазначено та зафіксовано, пні зрізаних дерев сироростучих та сухих, різних порід та діаметрів з клеймом та без такого, всього в кількості 900 штук, з них: граб - 743 шт з клеймом, 58 штук без клейма; граб сухостій - 12 штук з клеймом, 8 штук без клейма; вільха - 17 шт з клеймом, 2 штуки без клейма, 1 штука з клеймом (сухостій); дуб - 2 штуки з клеймом; осика - 9 штук з клеймом, 1 штука з клеймом (сухостій); клен - 4 штуки з клеймом; бук - 39 штук з клеймом, 2 штуки без клейма; черешня - 2 штуки з клеймом;

- свідоцтвами про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки за №№131, 132 від 27 жовтня 2021 року, відповідно до яких рулетки вимірювальні стальні зав.№№3816201, 3816301, якими здійснювалися заміри пнів зрізаних дерев, відповідають вимогам ДСТУ;

- протоколом огляду місця події від 23 лютого 2023 року, а також польовою переліковою відомістю облікованих пнів зрізаних дерев у кварталі 30 виділу 17 лісових насаджень ПРКСЛП “Підгайціагроліс» та відеозаписами вказаної слідчої дії, які містяться на карті пам'яті об'ємом 16 Gb кожна, та є додатками до нього (а.с.202-208 т.2), у яких зазначено та зафіксовано, пні зрізаних дерев сироростучих та сухих, різних порід та діаметрів з клеймом та без такого, всього в кількості 77 штук;

- інформацією адміністрації ПРКСЛП “Підгайціагроліс» від 17 грудня 2022 року №24/1 про те, що вказаним підприємством використовувалися номерні клейма із нумерацією “01.22.01.» та “01.22.02.», які були закріплені за помічником лісничого ОСОБА_3 для використання під час проведення лісогосподарських робіт;

- наказом №20 від 22 серпня 2022 року про прийняття на роботу помічником лісничого ОСОБА_3 з 23 серпня 2022 року (а.с.213 т.2);

- лісорубним квитком серії ТЕ ЛРК №006908 від 16 вересня 2022 року на проведення ПРКСЛП “Підгайціагроліс» вибіркової санітарної рубки у кварталі 30 виділу 17, виданим на підставі лісопатологічного обстеження переліку дерев з покращення санітарного стану лісів (а.с.216 т.2);

- актом огляду місць використання лісових ресурсів від 20 грудня 2022 року складеним ОСОБА_3 , відповідно до якого огляд проведено у місці рубки в кварталі 30 виділу 17, при цьому було встановлено, що дров'яної деревини було дозволено до заготівлі по лісорубному квитку - 140,5 куб.метрів, фактично було заготовлено 147,1 куб.метр. Рубка проведена задовільно (а.с.218 т.2);

- планом ділянки відведеної під рубку формування і оздоровлення лісів проміжного користування по ПРКСЛП “Підгайціагроліс» на 2020 рік в урочищі “Волиця», кварталу 30, виділу 17, площа ділянки 4,90 га (а.с.220-222 т.2);

- рапортами про рух лісопродукції за вересень, жовтень, листопад, грудень 2022 року по ПРКСЛП “Підгайціагроліс» з кварталу 30 виділу 17 (а.с. 68 - 72 т.3);

- щоденниками приймання лісопродукції заготовленої ПРКСЛП “Підгайціагроліс» згідно лісорубного квитка серії ТЕ ЛРК №006908 від 16 вересня 2022 року у кварталі 30 виділу 17, площею 4,9 га (а.с.73-76 т.3);

- комісійним актом обстеження насаджень на доцільність проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів, а саме вибірково-санітарних рубок від 02 вересня 2022 року та додатками до нього, з яких видно, що у кварталі 30 виділу 17 лісового масиву ПРКСЛП “Підгайціагроліс», було погоджено провести вибіркову санітарну рубку з врахуванням вимог чинного природоохоронного та лісового законодавства (а.с.78-84 т.3);

- наказом в.о директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» №23 від 01 жовтня 2022 року, яким було закріплено за обходом №4, квартал №4, 5, 6 , 7, 13, 14, 15, 16, 30, 31, 32 - лісника ОСОБА_12 (а.с.87 т.3);

- наказом №24 про припинення трудового договору, з якого вбачається, що ОСОБА_12 з 01 листопада 2022 року звільнено з посади лісника ПРКСЛП “Підгайціагроліс» за згодою сторін та вирішено провести передачу обходу від лісника ОСОБА_12 , помічнику лісничого ОСОБА_3 (а.с.88 т.3);

- наказом №3-К від 31 січня 2023 року “Про звільнення помічника лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_3 (а.с.94 т.3);

- актом прийомі-здачі обходу від 01 листопада 2022 року, який підписано лісником ОСОБА_12 та ОСОБА_3 в якому зазначено, що при прийомі- здачі ввірених ОСОБА_12 обходу та кварталів, загальною площею 165 га, самовільних рубок не оформлених актами про лісопорушення (незатавровані пні), немає (а.с.97 т.3);

- розрахунком розміру шкоди заподіяної лісу незаконним вирубуванням дерев у кварталі 30 виділу 12 ПРКСЛП “Підгайціагроліс» проведеного на підставі постанови про залучення спеціаліста від 03 січня 2023 року та матеріалів огляду місця події від 25 січня 2023 року, відповідно до якого розмір заподіяної шкоди, з урахуванням Порядку індексації такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу, становить 3326664,17 грн (а.с.98-100 т.3);

- розрахунком розміру шкоди заподіяної лісу, внаслідок незаконної порубки дерев у кварталі 30 виділі 17 лісових насаджень ПРКСЛП “Підгайціагроліс» проведеного на підставі постанови про залучення спеціаліста від 22 лютого 2023 року та матеріалів огляду місця події від 23 лютого 2023 року з додатками за матеріалами кримінального провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР 14 листопада 2022 року за №42022210000000164, відповідно до якого розмір заподіяної шкоди, з урахуванням Порядку індексації такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу, становить 549547,48 грн (а.с.102 т.3);

- інформацією голови реорганізаційної комісії ПРКСЛП “Підгайціагроліс» від 29 березня 2023 року №20 з якої вбачається, що вказаним підприємством у 2022 році лісорубні квитки для проведення лісогосподарських заходів в кварталі 30 виділу 12 та виділі 16, не виписувалися (а.с.106 т.3);

- витягом інформації з Галузевої інформаційно-телекомунікаційної системи “Електронний облік деревини. Winforstpro - Україна» в якому відображено специфікацію приймання деревини від заготівлі по ПРКСЛП “Підгайціагроліс», витягом з інформації по щоденникам з бази даних системи ЕОД та витягами з інформації по реалізації з вищевказаної бази даних (а.с.110-118 т.3);

-інформацією Тернопільського обласного комунального лісогосподарського підприємства “Тернопільоблагроліс» від 27 червня 2023 року №55-а, згідно якої у 2022 році ПРКСЛП “Підгайціагроліс» мало в наявності клейма, призначені для використання під час здійснення лісогосподарських заходів, а саме: клеймо старого взірця з вказаними літерами Л - одна сторона, інша - ЛК; клейма ударні молоток 01 СП - 22 02 22 01 D47 мм та 02 СП - 22 02 22 02 D47 мм. У прийнятій документації від ПРКСЛП “Підгайціагроліс», журналу обліку лісопорушень не було. Зі слів виконуючого обов'язки директора вказаного підприємства, лісопорушень у ввірених в користування лісових насадженнях, не було (а.с.119 т.3);

- актом передачі клейма від 14 вересня 2022 року, в якому зазначено, що в.о. директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_8 передав помічнику лісничого ОСОБА_3 , клеймо на одній стороні якого вказана літера “Л», а на іншій “ЛК» (а.с.123 т.3);

- наказом в.о. директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» від 29 вересня 2022 року №22, яким на помічника лісничого ОСОБА_3 покладено обов'язки відповідального за “КПК» (а.с.130 т.3);

- наказом №26 від 01 листопада 2022 року, яким за ОСОБА_3 для охорони лісу закріплено обхід №3 квартали 4, 5, 6, 7, 13, 14, 15, 16, 30, 31, 32 (а.с.131 т.3);

- висновком судової інженерно-екологічної експертизи від 13 квітня 2023 року №СЕ-19/120-23/3670-ЕЛ з якого вбачається, що розмір екологічного збитку (шкоди), заподіяного внаслідок рубки дерев у кварталі 30 виділі 17 площею 4,9 га Підгаєцького районного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства “Підгайціагроліс», становить 549547 гривень 56 копійок. При проведенні рубки в 2022 році у кварталі 30 виділі 17 площею 4,9 га ПРКСЛП “Підгайціагроліс» не дотримано вимог абз.4 ст.69 Лісового Кодексу України та абз.4 п.2 Порядку спеціального використання лісових ресурсів (а.с.135-140 т.3);

- висновком судової інженерно-екологічної експертизи від 20 квітня 2023 року №СЕ-19/120-23/3673-ЕЛ з якого видно, що розмір екологічного збитку (шкоди), заподіяного внаслідок рубки дерев у кварталі 30 виділі 12 площею 4,4 га ПРКСЛП “Підгайціагроліс», становить 3326665,35 грн. При проведенні рубки в 2022 році у кварталі 30 виділі 12 площею 4,4 га ПРКСЛП “Підгайціагроліс» не дотримано вимог ст.69 Лісового кодексу України та абз.4 п.2 Порядку спеціального використання лісових ресурсів (а.с.143-148 т.3);

- висновком судової інженерно-екологічної експертизи від 21 квітня 2023 року №СЕ-19/120-23/3671-ЕЛ з якого вбачається, що розмір екологічного збитку (шкоди), заподіяного внаслідок рубки дерев породи ялина у кварталі 30 виділі 16 ПРКСЛП “Підгайціагроліс» становить 29571,96 грн. При проведенні рубки дерев породи ялина у кварталі 30 виділі 16 ПРКСЛП “Підгайціагроліс» не дотримано вимог ст.69 Лісового кодексу України та абз.4 п.2 Порядку спеціального використання лісових ресурсів (а.с.151-159 т.3);

- висновком судово-почеркознавчої експертизи від 07 липня 2023 року №631/632/23-22 з якого слідує, що рукописний текст у таких документах:

- повідомленні про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень (додаток 2 до Санітарних правил);

- акті лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів, а саме вибірково-санітарних рубок від 02 вересня 2022 року;

- плані ділянки, відведеної під рубку формування і оздоровлення лісів (догляду) урочище “Волиця»;

- лісорубному квитку серії ТЕ ЛРК №006908 від 16 вересня 2022 року;

- акті огляду місць використання лісових ресурсів від 20 грудня 2022 року;

- корінці Розпорядження ліснику до лісорубного квитка серії РЛ №004165, в тому числі у графі “підпис»

виконано ОСОБА_3 .

Підписи від імені ОСОБА_3 у таких документах:

- у повідомленні про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень (додаток 2 до Санітарних правил) в графі “підпис» перед рукописним текстом “ ОСОБА_3 » (всього 1 підпис);

- після друкованого тексту “Помічник лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс»» та перед друкованим текстом “ ОСОБА_39 » у Акті лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів, а саме вибірково-санітарних рубок від 02 вересня 2022 року (всього 1 підпис);

- у графі “Зйомку провів: лісничий (пом. лісничого)» та Схему малював: лісничий (пом. Лісничого) у Плані ділянки відведеної під рубку формування і оздоровлення лісів (догляду) урочище Волиця квартал 30 виділ 17 ділянка 1 площа 4,9 га (всього 2 підписи);

- у графі “лісорубний квиток виписав» у лісорубному квитку серії ТЕ ЛРК №006908 від 16 вересня 2022 року (всього 1 підпис);

- після рукописного тексту “ ОСОБА_3 » у Акті огляду місць використання лісових ресурсів від 20 грудня 2022 року (всього 2 підписи);

- підписи, нанесені барвною речовиною фіолетового кольору у Акті прийому здачі обходу від 01 листопада 2022 року (всього 2 підписи)

виконано ОСОБА_3 (а.с.162-176 т.3);

- товарно-транспортними накладними при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс), у яких ОСОБА_3 вказано різних вантажоодержувачів (а.с.177-199 т.3);

- розрахунком розміру шкоди заподіяної лісу, внаслідок незаконної порубки дерев у кварталі 30 виділі 16 лісових насаджень ПРКСЛП “Підгайціагроліс» від 09 березня 2023 року проведеним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області, з якого вбачається, що розмір заподіяної шкоди, з урахуванням Порядку індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, становить 29571,96 грн (а.с.220 т.3);

- висновком судово-почеркознавчої експертизи від 12 липня 2023 року №629/630/23-22 з якого слідує, що рукописний текст у Повідомленні про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень (додаток 2 до Санітарних правил) виконано не ОСОБА_12 , а іншою особою. У рядку “ ОСОБА_40 » у Повідомленні про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень підпис відсутній. Рукописний текст “ ОСОБА_41 » та “Семенюк» у графі “Підпис» у корінці Розпорядження ліснику до лісорубного квитка серії РЛ №004165 виконано не ОСОБА_12 , а іншою особою. Підписи від імені ОСОБА_12 у щоденниках приймання лісопродукції (всього 6 підписів)

- №ПР-545001-00141 від 20 вересня 2022.

- №ПР-545001-00142 від 20 вересня 2022.

- №ПР-545001-00143 від 26 вересня 2022,

- №ПР-545001-00149 від 12 жовтня 2022 ,

- №ПР-545001-00153 від 22 жовтня 2022,

- №ПР-545001-00157 від 31 жовтня 2022

виконано ОСОБА_12 .

Підписи від імені ОСОБА_12 у щоденниках приймання лісопродукції

- № ПР-545001-00168 від 09.11.2022,

- № ПР-545001-00180 від 16.11.2022,

- № ПР-545001-00152 від 21.10.2022 (всього 3 підписи) виконано не ОСОБА_12 , а іншою особою (а.с.223-230 т.3);

- висновком земельно-технічної експертизи від 28 липня 2023 року №733/23-22 відповідно до якого земельна ділянка на якій проведено рубку дерев у виділі 12 квартал 30 с. Волиця Тернопільського району Тернопільської області, має площу 3,63 га, прямокутну конфігурацію з середньою шириною 86 м та довжиною 403 м. Досліджувана земельна ділянка площею 3,63 га входить (накладається) в виділ 12 (4,10 га) з площею накладання 3,35 га, а також частково захоплює виділ 9 (1,05) площею 0,17 га та виділ 11 (0,69) площею 0,11 га квартал 30 на якій проведено рубку дерев у земельний масив ПРКСЛП “Підгайціагроліс».

Фактичне землекористування земельної ділянки, на якій проведена вибіркова рубка, захоплює виділ 12 площею 3,35 га, виділ 9 площею 0,17 га кварталу 30 на якій проведено рубку правовстановлюючим документам, вимогам нормативно-правових актів на земельну ділянку ПРКСЛП “Підгайціагроліс».

Фактичні межі досліджуваної земельної ділянки на якій проведено рубку дерев, накладаються межі земельної ділянки виділу 12, виділу 9 і виділу 11 квартал 30 на земельну ділянку згідно документів лісовпорядкування ПРКСЛП “Підгайціагроліс».

Фактичні межі земельної ділянки виділу 12 площа 4.10 га кварталу 30 лісового масиву ПРКСЛП “Підгайціагроліс» відображені в малюнку 1 даного висновку та в додатку 1 до даного висновку.

При дослідженні матеріалів кримінального провадження, було встановлено, що на підставі лісорубного квитка від 16 вересня 2022 року мала проводитись вибіркова санітарна рубка 17 виділу 30 кварталу, але згідно матеріалів кримінального провадження, була проведена вибіркова санітарна рубка в 12 виділі 30 кварталу, а після проведення геодезичних вимірів, було встановлено, що вибіркова рубка захоплює виділ 12 площею 3,35 га, виділ 9 площею 0,17 га, виділ 11 площею 0,11 га (а.с.233-238 т.3);

- висновком судово-почеркознавчої експертизи від 30 серпня 2023 року №809/23-22 в якому зазначено, що підписи від імені ОСОБА_3 (всього 6 підписів) у таких документах:

- у графах “Деревину відпустив: Лісничий ОСОБА_3 » та “Відпустив: Лісничий ОСОБА_3 » товарно-транспортної накладної ПРА №000418 від 29 вересня 2022;

- у графах “Деревину відпустив: Лісничий ОСОБА_3 » та “Відпустив: Лісничий ОСОБА_3 » товарно-транспортної накладної ПРА №000450 від 17 жовтня 2022;

- у графах “Деревину відпустив: Лісничий ОСОБА_3 » та “Відпустив: Лісничий ОСОБА_3 » товарно-транспортної накладної ПРА №000489 від 01 листопада 2022

виконано ОСОБА_3 .

Обидва підписи від імені ОСОБА_14 у графах “Прийняв до перевезення Водій ОСОБА_14 » у наданій на дослідження товарно-транспортній накладній серії ПРА №000418 від 29 вересня 2022 року виконано не ОСОБА_14 , а іншою особою (а.с.3-13 т.4);

- висновком судово-почеркознавчої експертизи від 08 вересня 2023 року №26 в якому зазначено, що підпис у графі “Відпустив: Лісничий ОСОБА_3 » товарно-транспортної накладної при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серії ПРА №000546 від 26 січня 2023 року, виконано ОСОБА_3 .

Підпис у графі “Деревину відпустив: Лісничий ОСОБА_3 » товарно-транспортної накладної при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серії ПРА №000546 від 26 січня 2023 року, ймовірно виконано ОСОБА_3 .

Підпис у графі “Деревину відпустив: Лісничий ОСОБА_3 » товарно-транспортної накладної при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серії ПРА №000546 від 26 січня 2023 року та графі “Прийняв до перевезення водій» додатку до ТТН-ліс серії ПРА №000546 від 26 січня 2023 року, ймовірно виконано ОСОБА_3 (а.с.15-21 т.4);

- актом лісопатологічного обстеження насаджень на доцільність проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів, а саме вибірково-санітарних рубок від 02 вересня 2022 року та додатками до нього, яким було рекомендовано погодити проведення вибіркових санітарних рубок в межах 7 обстежених ділянок на загальній площі 42,9 га, а саме: квартал 3 виділ 27, квартал 33 виділ 2, квартал 11 виділ 8, квартал 23 виділ 18, квартал 30 виділ 17, квартал 33 виділ 1, квартал 15 виділ 2 (а.с.58-82 т.4);

- протоколом огляду від 04 травня 2023 року, з кадастровим планом земельної ділянки та картою пам'яті на 16 Gb з відеозаписом вказаної слідчої дії, де зазначено, що об'єктом огляду являється ділянка виділу 12 кварталу 30 лісових насаджень ПРКСЛП “Підгайціагроліс», що розташована поблизу с.Волиця Тернопільського району. Вказаний огляд проводився з метою встановлення конфігурації земельної ділянки виділу 12, її місцярозташування та площі, при цьому використовувався спеціальний прилад-геодезичний GPS-приймач “Trimble R8» (а.с.138-142 т.4);

- протоколом слідчого експерименту від 03 серпня 2023 року проведеного із ОСОБА_12 , під час якого останній повідомив, що при його звільненні з посади лісника ПРКСЛП “Підгайціагроліс», де він працював до 01 листопада 2022 року, обходи, які були закріплені за ним, він передав помічнику лісничого ОСОБА_3 , при цьому на момент прийому-передачі обходів, фактів самовільних рубок не було виявлено, що відображено у акті. Також ОСОБА_12 показав де проходить межа між виділами 12 та 17, місце зрізання ним дерев із наявними клеймами відводу у кварталі 30 виділу 17, що мало місце у вересні 2022 року при проведенні санітарно-вибіркової рубки згідно лісорубного квитка, а також показав місце де ОСОБА_3 проводилась незаконна рубка дерев у виділі 12;

- протоколом огляду від 27 січня 2023 року та фототаблицями до нього, предметом якого був вантажний напівпричіп марки SCWARZMULLER, державний номерний знак НОМЕР_4 , який причіплений до сідлового “IVECO». У вказаному напівпричепі виявлено деревину дров'яну непромислового використання породи “сосна» (ІІ група теплотворної здатності), складену у 9 штабелів по довжині причепа, в кількості 17,873 м.куб (а.с.168-178 т.4);

- актом №2 про результати інвентаризації наявних коштів від 31 січня 2023 року, що зберігаються в касі підприємства, з якого вбачається, що за підсумками інвентаризації виявлено в касі ПРКСЛП “Підгайціагроліс» нестачу коштів в сумі 83116, 91 грн (а.с.15-17 т.5);

- наказом №21 від 06 вересня 2022 року, яким на ОСОБА_3 покладено обов'язки касира ПРКСЛП “Підгайціагроліс» (а.с.19 т.5);

- актом про результати інвентаризації наявних коштів від 06 вересня 2022 року, що зберігаються в касі ПРКСЛП “Підгайціагроліс», з якого видно, що надлишку чи нестачі коштів в касі підприємства, немає (а.с.23 т.5);

- договором про повну матеріальну відповідальність від 23 серпня 2022 року та підпискою матеріально відповідальної особи ОСОБА_3 , яка є додатком до вказаного договору, про те, що він ознайомлений з правилами роботи і зобов'язується у повному обсязі виконувати всі встановлені правила щодо прийому, збереження та видачі товарно-матеріальних цінностей та коштів, а також дотримуватися порядку та термінів подання звітності (а.с.104-105 т.5);

- актом службового розслідування від 22 грудня 2023 року, в якому зазначено, що недостача коштів в касі ПРКСЛП “Підгайціагроліс» в сумі 83116,91 грн, допущена внаслідок неналежного виконання обов'язків працівником на якого у встановленому порядку покладено обов'язки касира - помічником лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс» ОСОБА_3 . На момент проведення службового розслідування кошти у вищезазначеному розмірі підприємству не відшкодовано (а.с.107-108 т.5);

- ухвалою слідчого судді Тернопільського апеляційного суду від 17 січня 2023 року якою надано дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії строком 60 діб з дня винесення ухвали суду: аудіо, відеоконтроль особи ОСОБА_3 ; зняття інформації з електронних комунікаційних мереж каналу зв'язку з номера оператора мобільного зв'язку НОМЕР_5 , яким користується ОСОБА_3 ; спостереження за особою ОСОБА_3 у публічно доступних місцях з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження (а.с.116-117 т.5);

- протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 11 серпня 2023 року, в якому зафіксовано телефонні розмови ОСОБА_3 з різними особами, які свідчать про протиправну діяльність обвинуваченого, а також оптичними носіями із вказаною інформацією: DVD-R інв.№3901 цт від 16 березня 2023 року та DVD-R інв.№3820 т від 30 січня 2023 року (а.с.123-139 т.5);

- витягом інформації з “Галузевої інформаційно-телекомунікаційної системи “Електронний облік деревини. Winforstpro - Україна» - ПРКСЛП “Підгайціагроліс», в якому відображено реєстр реалізації лісопродукції за період з 06 вересня 2022 року по 31 січня 2023 року включно та інформацію щодо її реалізації за вказаний період, по вказаному підприємству (а.с.143 т.5);

- довідкою (висновком) від 24 січня 2024 року складеною головним державним фінансовим інспектором відділу взаємодії з правоохоронними органами Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, в якій вказано, що нестача коштів у матеріально-відповідальної особи - помічника лісничого ОСОБА_3 становить 82 816,31 грн (а.с.146-149 т.5);

- висновком судової почеркознавчої експертизи №12/24-22 від 12 лютого 2024 року з таблицями ілюстрацій до нього, з якого вбачається, що підпис у графі “2. Матеріально відповідальна особа» після рукописного тексту “помічник лісничого» та перед рукописним текстом “ ОСОБА_3 » у Акті №2 про результати інвентаризації наявних коштів 31 січня 2023 року, що зберігаються в касі ПРКСЛП “Підгайціагроліс» виконано ОСОБА_3 .

Підпис у графі “9. Матеріально відповідальна особа» перед рукописним текстом “ ОСОБА_3 » у Акті №2 про результати інвентаризації наявних коштів 31 січня 2023 року, що зберігаються в касі ПРКСЛП “Підгайціагроліс» виконано ОСОБА_3 .

Підпис у графі “10. Матеріально відповідальна особа» після рукописного тексту “ ОСОБА_3 » у Акті №2 про результати інвентаризації наявних коштів 31 січня 2023 року, що зберігаються в касі ІІ ПРКСЛП “Підгайціагроліс» виконано ОСОБА_3 (152-156 т.5);

- висновком судово-економічної експертизи від 16 квітня 2024 року №247/24-22 з якого видно, що в результаті дослідження представлених документів ПРКСЛП “Підгайціагроліс» з урахуванням залишку грошових коштів на 06 вересня 2022 року у сумі 23812,06 грн, протоколів допиту свідків ОСОБА_8 від 27 жовтня 2023 року та від 19 березня 2024 року, ОСОБА_19 від 03 листопада 2023 року та від 30 січня 2024 року, ОСОБА_42 від 17 листопада 2023 року, висновку судової почеркознавчої експертизи від 12 лютого 2024 року, протоколу допиту свідка ОСОБА_43 від 25 березня 2024 року, сума матеріальних збитків (шкоди), завданих ПРКСЛП “Підгайціагроліс» внаслідок нестачі коштів, що зберігались в касі підприємства документально підтверджується у розмірі 83116,61 грн (а.с.202-207 т.5);

- ухвалою слідчого судді Тернопільського апеляційного суду від 15 квітня 2024 року, якою надано дозвіл на використання інформації, одержаної в результаті проведення НСРД у кримінальному провадженні №42022210000000164 від 14 листопада 2022 року, у кримінальному провадженні №42023210000000074 від 10 травня 2023 року, яка міститься на таких матеріальних носіях інформації:

- протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії №69/5/1/1-1586т від 18 березня 2023 року, “не таємно»;

- протокол про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії №2561/9/7т від 11 серпня 2023 року, “не таємно»;

- інформації, що наявна на оптичному носії інформації DVD-R №3820 від 30 січня 2023 року, “не таємно»;

- інформації, що наявна на оптичному носії інформації DVD-R №3901 від 16 березня 2023 року, “не таємно»;

- клопотання прокурора про надання дозволу на проведення негласної слідчої (розшукової) дії №12-72т від 17 січня 2023 року, “не таємно»;

- доручення про проведення негласних слідчих (розшукових) дій 12-74т від 17 січня 2023 року, “не таємно» (а.с.212-214 т.5);

- протоколом про результати проведення НСРД аудіо-, відео контроль особи від 21 лютого 2023 року, в якому зафіксовано телефонні розмови ОСОБА_3 з різними особами, які свідчать про протиправну діяльність обвинуваченого (а.с.145-153 т.8);

- ухвалою слідчого судді Тернопільського апеляційного суду від 16 листопада 2022 року, якою надано дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії строком 60 діб з дня винесення ухвали суду:

- аудіо, відеоконтроль особи ОСОБА_44 ;

- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж каналу зв'язку з номера оператора мобільного зв'язку НОМЕР_6 , яким користується ОСОБА_45 , а також одержання, перетворення і фіксації різних видів сигналів, що передаються вказаним сигналам зв'язку;

- спостереження за особою ОСОБА_46 , у публічно доступних місцях з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження;

- обстеження публічно недоступного місця шляхом таємного проникнення, а саме службового кабінету директора та кабінету бухгалтерії, які розміщені з бокової правої сторони від центрального входу на першому поверсі по коридору з ліва та з права в адміністративному приміщенні ПРКСЛП “Підгайціагроліс», з метою встановлення технічних засобів аудіо-, відеоконтролю особи - ОСОБА_46 (а.с.158-159 т.8);

- ухвалою слідчого судді Тернопільського апеляційного суду від 02 березня 2023 року, якою надано дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії строком 60 діб з дня винесення ухвали суду:

- аудіо, відеоконтроль особи ОСОБА_3 ;

- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж каналу зв'язку з номера оператора мобільного зв'язку НОМЕР_5 , яким користується ОСОБА_3 (а.с.165-166 т.8);

- протоколом про результати проведення НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж каналу зв'язку від 24 травня 2023 року, яка знаходиться на оптичному носію DVD-R інв.№168т від 20 лютого 2023 року, в якому зафіксовано телефонні розмови ОСОБА_3 з різними особами, які свідчать про протиправну діяльність обвинуваченого (а.с.167-176 т.8);

- протоколом аудіо-, відеоконтролю особи ОСОБА_3 від 27 січня 2023 року, у якому зафіксовано події та розмова між ОСОБА_3 і ОСОБА_18 , що мали місце 26 січня 2023 року (а.с.227-233 т.8);

- протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 11 серпня 2023 року, яка міститься на оптичних носіях: DVD-R інв.№3901 цт від 16 березня 2023 року та DVD-R інв.№3820 т від 30 січня 2023 року, в яких зафіксовано телефонні розмови ОСОБА_3 з різними особами, які свідчать про протиправну діяльність обвинуваченого (а.с.235-251 т.8).

Аналізуючи зібрані по справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, про доведеність вини ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, дії якого слід кваліфікувати за ч.4 ст.191, ч.4 ст.246, ч.1 ст.366, ч.2 ст.367 КК України, а саме: привласнення чужого майна, яке було ввірене особі, вчинене в умовах воєнного стану; незаконна порубка дерев у лісах, що спричинило тяжкі наслідки; внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей та службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило державним інтересам тяжкі наслідки.

При призначенні міри покарання обвинуваченому ОСОБА_3 , у відповідності до вимог ст.ст. 50, 65 КК України, суд враховує характер і ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, два з яких є не тяжкими, а два - тяжкими злочинами, його особу, беручи до уваги висновок провідного інспектора Тернопільського районного сектору №1 філії Державної установи “Центр пробації» в Тернопільській області викладений у досудовій доповіді згідно з яким виправлення ОСОБА_3 , враховуючи високу ймовірність вчинення ним повторного кримінального правопорушення та середній рівень ймовірної небезпеки для суспільства, без обмеження чи позбавлення волі, може становити небезпеку для суспільства (у тому числі окремих осіб), а тому вважає, що йому слід призначити покарання у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські посади у лісовій галузі.

Крім цього, суд враховує пом'якшуючі його відповідальність обставини, що на його утриманні двоє малолітніх дітей, а також, що за зареєстрованим місцем проживання характеризується позитивно, відсутність у його діях обставин, які обтяжують покарання.

Щодо цивільних позовів суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.127 КПК України шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.

Згідно ч.ч.1, 5 ст.128 КПК України особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред'явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.

Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв'язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.

За змістом ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч.1 ст.76 ЦПК України).

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. (ч.ч.1, 2 ст.77 ЦПК України).

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст.78 ЦПК України).

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч.1 ст.79 ЦПК України).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст.80 ЦПК України).

Положенням ч.1 ст.81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

В силу ч.ч.1, 2 п.п.1, 2 ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є:

- втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

- доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

За змістом ч.ч.1, 2 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Щодо цивільних позовів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ОСОБА_3 про відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням та Тернопільського обласного комунального лісогосподарського підприємства “Тернопільоблагроліс» до ОСОБА_3 про стягнення збитків заподіяних внаслідок незаконної порубки дерев в сумі 3 905 784,87 грн і збитків у вигляді упущеної вигоди в сумі 600 935,72 грн, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.5 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища», державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні

ресурси як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ) ландшафти та інші природні комплекси.

Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

У відповідності до ст.1 Лісового кодексу України, усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них становлять лісовий фонд України та перебувають під охороною держави.

Основним завданням державного регулювання та управління у сфері лісових відносин є забезпечення ефективної охорони, належного захисту, раціонального використання та відтворення лісів.

Лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Лісовим кодексом України, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими, відповідно до них нормативно-правовими актами.

У відповідності до ст.16, ч. 1, 4 ст.17 Лісового кодексу України, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.

У постійне користування, ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку, надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч. 2 ст.19 ЛК України, постійні лісокористувачі зобов?язані забезпечити охорону, захист відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, вживати інших заходів,

дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів.

Враховуючи вимоги п.5 ст.64 ЛК України, підприємства, установи, організації та громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природніх умов і зобов?язані здійснювати охорону лісів від незаконних рубок та інших пошкоджень.

Ведення лісового господарства на місцевому рівні здійснюють спеціалізовані державні лісогосподарські підприємства, які утворюються компетентним органом державної влади та наділені спеціальною правосуб?єктністю з метою ефективного і раціонального використання державних природних ресурсів та державного майна.

Підгаєцьке районне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство “Підгайціагроліс» (далі - ПРКСЛП “Підгайціагроліс») правонаступником якого є Тернопільське обласне комунальне лісогосподарське підприємство “Тернопільоблагроліс» у відповідності до Статуту, являється постійним лісокористувачем. Свою діяльність здійснює у відповідності до вимог чинного законодавства.

Основними напрямками діяльності є проведення заходів з відновлення лісів, підвищення їх продуктивності, організація лісонасіннєвої справи і лісових розсадників, поліпшення стану і підвищення продуктивності лісів, охорона лісів від незаконних порубок, пошкоджень, самовільного сінокосіння та інших лісових порушень, облік лісових користувань, проведення лісозаготівельних

та лісопильно - деревообробних робіт, проведення матеріальної та грошової оцінки лісу на лісосіках призначених до рубки, проведення рубок з додержанням діючих постанов і правил.

Таким чином, ПРКСЛП “Підгайціагроліс» правонаступником якого є Тернопільське обласне комунальне лісогосподарське підприємство “Тернопільоблагроліс» є таким спеціалізованим лісогосподарським підприємством, яке уповноважене на реалізацію правомочностей, щодо володіння та користування спірними об?єктами права державної власності з метою забезпечення у процесі лісокористування збереження життєздатності лісового середовища та його біологічного різноманіття, збереження лісів, що становлять природоохоронну цінність, постійне, невиснажливе лісокористування, раціональне та ефективне використання лісових ресурсів.

У відповідності до вимог п.п.2, 3 ч.2 ст.19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі, зобов?язані дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів, вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Згідно вимог ст.48 Лісового кодексу України, у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.

Згідно приписів ч.ч.1, 3, 5 ст.69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно.

Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов?язаних і не пов?язаних із веденням лісового господарства.

У відповідності до п.2 “Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 23 травня 2007 року №761, лісорубний або лісовий квиток є основним документом на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу; встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.

В рамках досудового розслідування кримінального провадження уповноваженими особами Державної екологічної інспекції у Тернопільській області у відповідності до вимог КПК України, Порядку взаємодії між органами прокуратури, Національної поліції України, Служби безпеки України,

уповноваженими органами державного нагляду (контролю), державними

спеціалізованими установами під час виявлення та здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень проти довкілля, прийнято участь в огляді лісових насаджень де мала місце незаконна порубка деревини з метою встановлення кількості пнів незаконно зрізаних дерев, діаметрів пнів, порід деревини, визначення шкоди заподіяної незаконною вирубкою, про що складено польові перелікові відомості, протоколи огляду місць подій.

Встановлено, що ПРКСЛП “Підгайціагроліс» правонаступником якого є Тернопільське обласне комунальне лісогосподарське підприємство “Тернопільоблагроліс», за результатами проведеного 02 вересня 2022 року обстеження лісових насаджень (на предмет доцільності проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів, а саме (“вибірково - санітарних» рубок) заплановано проведення лісогосподарського заходу “вибірково - санітарної» рубки у 30 кварталі 17 виділу лісового масиву вищевказаного підприємства.

На підставі проведеного відводу (призначення) насадження (із складанням плану ділянки відведеної у рубку в урочищі “Волиця» квартал 30 виділ 17, ділянка 1, площею 4,9 га.,) в.о. директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» - ОСОБА_8 , 16 вересня 2022 року видано лісорубний квиток серії ТЕ ЛРК №006908 на проведення “вибірково - санітарної» рубки у кварталі 30 виділ 17, із строком заготівлі деревини до 31 грудня 2022 року.

Проведення лісогосподарського заходу доручено помічнику лісничого

ОСОБА_47 , який в порушення вимог ст.69 Лісового кодексу України “Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів», без отримання спеціального дозволу на проведення рубки лісу - лісорубного квитка у період з 16 вересня по 31 грудня 2022 року, провів незаконну порубку дерев у лісових насадженнях 30 кварталу виділу 12 площею 3,35 га лісового масиву поблизу с. Волиця, Тернопільського району (на ділянці, яка межує із ділянкою відведеною у рубку у кварталі 30 виділу 17, площею 4,9 га, на підставі лісорубного квитка серії ТЕ ЛРК №006908 “вибірково - санітарна» рубка), внаслідок чого, незаконно було зрубано - 900 (дев?ятсот) дерев різних порід, з діаметром пнів біля шийки кореня від 8 до 60 см.

Заміри пнів зрізаних дерев проведено вимірювальною рулеткою, свідоцтво про повірку законодавчо - регульованого засобу вимірювальної техніки від 27 жовтня 2021 року №131.

Відповідно до ч.1 ст.35 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» (надалі - Закон), державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.

У відповідності до ст.20-2 Закону, до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання вимог законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; пред'явлення претензій про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб?єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням; вжиття в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах тощо.

Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275, Державна екологічна інспекція України (далі - Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з п.п.“б» п.2 п.4 та пп.8 п.4 вищезгаданого Положення, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання рослинних ресурсів, а такої пред'являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами.

Територіальним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища на території Тернопільської області є Державна екологічна інспекція у Тернопільській області.

Відповідно до ч.ч.9, 10 Розділу ІІ “Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області», Інспекція вправі пред'являти претензії (досудові вимоги) про відшкодування шкоди, збитків і витрат заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, розраховувати їх розмір, вживати у встановленому порядку заходів досудового врегулювання спору, звертатися до суду з відповідними позовними заявами, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Судом встановлено, що розмір шкоди внаслідок незаконної порубки 900 (дев?ятсот) дерев різних порід, без наявності спеціального дозволу (лісорубного квитка) у кварталі 30 виділу 12 становить - 3 326 665,35 грн (три мільйони триста двадцять шість тисяч шістсот шістдесят п'ять гривень тридцять п'ять копійок).

Розрахунок шкоди проведено керуючись додатком 1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року №665 “Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу» (із врахуванням приміток 1 та 2).

Крім цього, у кварталі 30 виділу 17 площею 4,9 га., лісових насаджень

ПРКСЛП “Підгайціагроліс» поблизу с. Волиця, у період з листопада 2022 року по січень 2023 року, допущено самовільну (незаконну) рубку деревини в кількості - 60 (шістдесят) дерев різних порід без наявності клейма відводу.

Розмір шкоди внаслідок незаконної порубки 60 (шістдесят) дерев різних порід у кварталі 30 виділ 17 складає - 549547,56 гри (п?ятсот сорок дев?ять тисяч п?ятсот сорок сім гривень, п?ятдесят шість копійок).

Розрахунок шкоди проведено керуючись додатком 1 до Постанови Кабінет) Міністрів України від 23 липня 2008 року №665 “Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу» із врахуванням приміток 1 (плодові дерева).

Також, у кварталі 30 виділ 16, лісових насаджень ПРКСЛП

“Підгайціагроліс» поблизу с. Волиця, у період з листопада 2022 року по січень 2023 року, допущено самовільну (незаконну) рубку - 2 (двох) дерев породи

“ялина» без наявності клейма відводу.

Розмір шкоди внаслідок незаконної порубки 2 (двох) дерев породи «ялина» у кварталі 30 виділ 16 (невстановленими особами) складає - 29571,96 грн. (двадцять дев'ять тисяч п?ятсот сімдесят одна гривня, дев?яносто шість копійок).

Відповідно до ст.86 Лісового кодексу України, організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.

Власники лісів і постійні лісокористувачі зобов?язані розробляти та проводити в установлений строк комплекс протипожежних та інших заходів, спрямованих на збереження, охорону та захист лісів. Перелік протипожежних та інших заходів, вимоги щодо складання планів цих заходів визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства, органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Відповідно до ч.5 ст.86 Лісового кодексу України, забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до вимог Кодексу. Основними завданнями державної лісової охорони являється здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства та забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного впливу (ст.90 Лісового кодексу

України).

Згідно п.1 Положення “Про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів», затвердженого постановою КМУ №976 від 16 вересня 2009 року, Державна лісова охорона діє у складі Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства.

У відповідності до п.4-1 Положення, основним завданням лісової охорони інших лісокористувачів та власників лісів є здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів і мисливських тварин. Проте, службовою особою ПРКСЛП “Підгайціагроліс» - ОСОБА_3 з урахуванням наділених повноважень (згідно займаної посади) всупереч вимог та приписам лісового законодавства не вжито заходів з охорони та захисту, ввірених лісових насаджень від незаконних рубок, не здійснено контролю за правильністю ведення та дотримання лісокористування, чим заподіяно шкоди навколишньому природному середовищу, сумарний розмір якої становить 3905784,87 грн. (три мільйона дев?ятсот п?ять тисяч сімсот вісімдесят чотири гривні вісімдесят сім копійок).

За змістом ст.105 Лісового кодексу України, особи винні у порушенні лісового законодавства, зокрема у незаконному вирубуванні та пошкодженні, дерев і чагарників, порушенні порядку заготівлі та вивезення деревини, порушенні інших вимог, щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів несуть встановлену законом дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

У відповідності до п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України “Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля» №17 від 10 грудня 2004 року, порубка дерев визнається незаконною, якщо така вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.

Виходячи з приписів ст.66 Конституції України, кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані

ними збитки.

В силу ч.4 ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 року №4 “Про практику розгляду судами справ за позовами про відшкодування шкоди» (із наступними змінами та доповненнями) роз'яснено, що розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв?язок та є вина зазначеної особи, що кореспондується із ст. 1166 Цивільного кодексу України.

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, повністю підтверджуються дослідженими в судовому засіданні вищевказаними доказами.

За приписами ст.61 Кримінального процесуального кодексу України цивільним позивачем у кримінальному провадженні зокрема є юридична особа якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, та яка в порядку, встановленому цим Кодексом, пред'явила цивільний позов. Права та обов'язки цивільного позивача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду.

Положеннями ст.47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що для фінансування заходів, щодо охорони навколишнього природного середовища, утворюються місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.

Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.

Згідно п.7 ч.3 ст.29 та п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища

внаслідок господарської та іншої діяльності; джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до бюджетів сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об?єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування території громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджетів Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Главою 11 Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України №128 від 09 серпня 2013 року (у редакції наказу Державної казначейської служби України від 05 грудня 2019 року №342) передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевим бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Головних управліннях Казначейства на ім?я органу Казначейства за балансовим рахунком 3311 “Кошти, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами» Плану рахунків (далі - рахунок 3311) в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету. Після розподілу кошти у відповідних обсягах засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються за призначенням на відповідні рахунки.

Таким чином, шкода заподіяна об?єкту природно - заповідного фонду, сумарний розмір якої становить - 3905784,87 грн (три мільйона дев?ятсот п?ять тисяч сімсот вісімдесят чотири гривні вісімдесят сім копійок) у відповідності до вимог п. “б» ч.2 ст.47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища», ст.29 ч.3 п.7 та ст.69-1 ч.1 п.4 Бюджетного кодексу України, підлягає зарахуванню до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища Підгаєцької міської територіальної громади (по місцю заподіяння шкоди), з наступним автоматичним перерозподілом між бюджетами відповідних рівнів.

У відповідності з вимогами ч.1 ст.129 КПК України, ухвалюючи

обвинувальний вирок, постановляючи ухвалу про застосування примусових

заходів медичного або виховного характеру, суд залежно від доведеності підстав і розміру позову, задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому.

Ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення (ч.1 ст.61 Конституції України).

На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ОСОБА_3 про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням в сумі 3905784,87 грн (три мільйона дев?ятсот п?ять тисяч сімсот вісімдесят чотири гривні вісімдесят сім копійок), слід задовольнити, при цьому у задоволенні позовних вимог Тернопільського обласного комунального лісогосподарського підприємства “Тернопільоблагроліс» до ОСОБА_3 про стягнення збитків заподіяних внаслідок незаконної порубки дерев в сумі 3 905 784,87 грн і збитків у вигляді упущеної вигоди в сумі 600 935,72 грн, з вищенаведених підстав, - відмовити.

Щодо цивільного позову Тернопільського обласного комунального лісогосподарського підприємства “Тернопільоблагроліс» про відшкодування матеріальних збитків завданих злочином в сумі 83116,61 грн, суд зазначає наступне.

Встановлено, що згідно наказу №20 від 22 серпня 2022 року ОСОБА_3 , з 23 серпня 2022 року прийнято на посаду помічника лісничого ПРКСЛП “Підгайціагроліс» код ЄДРПОУ 21152174, з яким укладено договір про повну матеріальну відповідальність.

Відповідно до договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність від серпня 2022 року, укладеного між в.о. директора ПРКСЛП “Підгайціагроліс» в особі ОСОБА_8 та помічником лісничого ОСОБА_3 , останній приймає на себе повну відповідальність за всі в установленому порядку передані йому роботодавцем товарно-матеріальні цінності та кошти згідно з інвентаризаційними описами, а також за ті товарно-матеріальні цінності й кошти, що будуть надходити йому під звіт протягом усього терміну дії Договору.

3 06 вересня 2022 року на помічника лісничого ОСОБА_3 у зв?язку з виробничою необхідністю, керівником підприємства, покладено обов'язки касира підприємства.

31 січня 2023 року комісією, утвореною на підставі наказу ПРКСЛП “Підгайціагроліс» від 31 січня 2023 року №3-0 у складі: голови комісії - ОСОБА_19 , членів комісії - ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , та за участі матеріально-відповідальної особи підприємства (касира) - ОСОБА_3 , проведено інвентаризацію грошових коштів у зв?язку зі звільненням останнього, про що складено акт №2 про результати інвентаризації наявних коштів що зберігаються в касі підприємства.

За результатами проведеної інвентаризації, виявлено нестачу в касі підприємства грошових коштів на загальну суму 83116,61 (вісімдесят три тисячі сто шістнадцять гривень шістдесят одна копійка), чим завдано матеріальну шкоду підприємству на вказану суму.

Отже, у результаті протиправних дій ОСОБА_3 , Тернопільському обласному комунальному підприємству “Тернопільоблагроліс», яке є правонаступником ПРКСЛП “Підгайціагроліс», спричинено матеріальні збитки на загальну суму 83116,61 грн. (вісімдесят три тисячі сто шістнадцять гривень шістдесят одна копійка).

Вказане також підтверджується висновком судово-економічної експертизи від 16 квітня 2024 року №247/24-22 з якого видно, що в результаті дослідження представлених документів ПРКСЛП “Підгайціагроліс» з урахуванням залишку грошових коштів на 06 вересня 2022 року у сумі 23812,06 грн, протоколів допиту свідків ОСОБА_8 від 27 жовтня 2023 року та від 19 березня 2024 року, ОСОБА_19 від 03 листопада 2023 року та від 30 січня 2024 року, ОСОБА_42 від 17 листопада 2023 року, висновку судової почеркознавчої експертизи від 12 лютого 2024 року, протоколу допиту свідка ОСОБА_43 від 25 березня 2024 року, сума матеріальних збитків (шкоди), завданих ПРКСЛП “Підгайціагроліс» внаслідок нестачі коштів, що зберігались в касі підприємства, документально підтверджується у розмірі 83116,61 грн (а.с.202-207 т.5).

З огляду на вказане, внаслідок порушення вимог законодавства, діями ОСОБА_3 вищевказаному підприємству завдано матеріальну шкоду в сумі 83116,61 гривень, яку слід стягнути із обвинуваченого, тим самим задовольнивши позовні вимоги Тернопільського обласного комунального лісогосподарського підприємства “Тернопільоблагроліс» про відшкодування матеріальних збитків завданих злочином.

Посилання обвинуваченого та його захисника про відсутність у діях ОСОБА_3 ознак кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.191, ч.4 ст.246, ч.2 ст.367 КК України, суд до уваги не приймає, так як такі спростовані матеріалами кримінального провадження.

Суд, вважає за необхідне вказати, що вирок суду буде законним, обґрунтованим та справедливим, не тоді коли суд погодиться з позицією державного обвинувача, як це ним зазначено у обвинувальній промові, а лише тоді коли він буде відповідати вимогам матеріального та процесуального права.

Речові докази, а саме: деревину дров'яну, породи “сосна» (друга група), об'ємом 17,873 м.куб, яка зберігається в Управлінні Служби безпеки України в Тернопільській області, за адресою: м. Тернопіль вул. Гайова, 48 - повернути ОСОБА_18 , скасувавши арешт на дане майно накладений ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду від 02 лютого 2023 року (справа №607/1976/23); первинні бухгалтерські документи ПРКСЛП “Підгайціагроліс» за період з вересня 2022 року по січень 2023 року (прибуткові, видаткові, касові ордери, товарні чеки, меморіальні ордери, відомості про виплату заробітної плати працівникам підприємства, авансові звіти, інші бухгалтерські документи); касову книгу на 2022 рік (записи за період з 31 серпня 2022 року по 12 листопада 2022 року); касову книгу на 2022-2023 роки (записи за період з 14 листопада 2022 року по 17 лютого 2023 року); товарно-транспортну накладну при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серії ПРА №000418 від 29 вересня 2022 року; товарно-транспортну накладну при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серії ПРА №000450 від 17 жовтня 2022 року; товарно-транспортну накладну при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серії ПРА №000489 від 01 листопада 2022 року; товарно-транспортну накладну при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серії ПРА №000546 від 26 січня 2023 року - залишити в матеріалах кримінального провадження.

Стягнути на користь держави із обвинуваченого ОСОБА_3 процесуальні витрати на залучення експертів по проведенню: судової інженерно-екологічної експертизи від 20 квітня 2023 року №СЕ-19/120-23/3673-ЕЛ - в сумі 5975,00 грн; судової інженерно-екологічної експертизи від 13 квітня 2023 року №СЕ-19/120-23/3670-ЕЛ - в сумі 4780,00 грн; судової інженерно-екологічної експертизи від 21 квітня 2023 року №СЕ-19/120-23/3671-ЕЛ - в сумі 1912,00 грн; судово-почеркознавчої експертизи від 07 липня 2023 року №631/632/23-22 - в сумі 11471,04 грн; судово-почеркознавчої експертизи від 12 липня 2023 року №629/630/23-22 - в сумі 9081,24 грн; судової земельно-технічної експертизи від 28 липня 2023 року №733/23-22 - в сумі 9559,20 грн; судово-почеркознавчої експертизи від 30 серпня 2023 року №809/23-22 - в сумі 10037,16 грн; судово-почеркознавчої експертизи від 08 вересня 2023 року №26 - в сумі 2867,76 грн; судової почеркознавчої експертизи від 12 лютого 2024 року №12/24-22 - в сумі 9446,00 грн; судово-економічної експертизи від 16 квітня 2024 року №247/24-22 - в сумі 17038,80 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.370, 373, 374 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_3 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.246, ч.1 ст.366, ч.2 ст.367, ч.4 ст.191 КК України, та призначити йому покарання:

- за ч.4 ст.246 КК України - 5 (п'ять) років позбавлення волі;

- за ч.1 ст.366 КК України - 2 (два) роки обмеження волі з позбавленням права обіймати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські посади у лісовій галузі на строк 1 (один) рік;

- за ч.2 ст.367 КК України - 3 (три) роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські посади у лісовій галузі на строк 2 (два) роки;

- за ч.4 ст.191 КК України - 5 (п'ять) років 1 (один) місяць позбавлення волі з позбавленням права обіймати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські посади у лісовій галузі на строк 3 (три) роки.

На підставі ч.1 ст.70 КК України за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_3 остаточне покарання у виді 5 (п'яти) років 1 (одного) місяця позбавлення волі з позбавленням права обіймати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські посади у лісовій галузі на строк 3 (три) роки.

Цивільний позов Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до ОСОБА_3 про відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням в сумі 3905784,87 грн (три мільйона дев?ятсот п?ять тисяч сімсот вісімдесят чотири гривні вісімдесят сім копійок) - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Шумляни Саранчуківської сільської громади Тернопільського району Тернопільської області, шкоду завдану порушенням вимог законодавства про природно-заповідний фонд в сумі 3905784,87 грн (три мільйона дев?ятсот п?ять тисяч сімсот вісімдесят чотири гривні вісімдесят сім копійок) на користь спеціального фонду місцевого бюджету Підгаєцької міської територіальної громади, розрахунковий рахунок UA538999980333149331000019765, код класифікації доходів бюджету 24062100, код отримувача ЄДРПОУ 37977599, ГУК у Тернопільській області.

У задоволенні цивільного позову Тернопільського обласного комунального лісогосподарського підприємства “Тернопільоблагроліс» до ОСОБА_3 про стягнення збитків заподіяних внаслідок незаконної порубки дерев в сумі 3905784,87 грн і збитків у вигляді упущеної вигоди в сумі 600 935,72 грн - відмовити.

Цивільний позов Тернопільського обласного комунального лісогосподарського підприємства “Тернопільоблагроліс» про відшкодування матеріальних збитків завданих злочином в сумі 83116,61 грн - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Шумляни Саранчуківської сільської громади Тернопільського району Тернопільської області на користь Тернопільського обласного комунального лісогосподарського підприємства “Тернопільоблагроліс», місцезнаходження: 46021, м. Тернопіль вул. Грушевського, 8, код ЄДРПОУ 44036764, розрахунковий рахунок UA193052990000026009003300369, АТ КБ “ПриватБанк», матеріальну шкоду завдану злочином в сумі 83116,61 грн (вісімдесят три тисячі сто шістнадцять гривень шістдесят одна копійка).

Речові докази, а саме: деревину дров'яну, породи “сосна» (друга група), об'ємом 17,873 м.куб, яка зберігається в Управлінні Служби безпеки України в Тернопільській області, за адресою: м. Тернопіль вул. Гайова, 48 - повернути ОСОБА_18 , скасувавши арешт на дане майно накладений ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду від 02 лютого 2023 року (справа №607/1976/23); первинні бухгалтерські документи ПРКСЛП “Підгайціагроліс» за період з вересня 2022 року по січень 2023 року (прибуткові, видаткові, касові ордери, товарні чеки, меморіальні ордери, відомості про виплату заробітної плати працівникам підприємства, авансові звіти, інші бухгалтерські документи); касову книгу на 2022 рік (записи за період з 31 серпня 2022 року по 12 листопада 2022 року); касову книгу на 2022-2023 роки (записи за період з 14 листопада 2022 року по 17 лютого 2023 року); товарно-транспортну накладну при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серії ПРА №000418 від 29 вересня 2022 року; товарно-транспортну накладну при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серії ПРА №000450 від 17 жовтня 2022 року; товарно-транспортну накладну при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серії ПРА №000489 від 01 листопада 2022 року; товарно-транспортну накладну при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серії ПРА №000546 від 26 січня 2023 року - залишити в матеріалах кримінального провадження.

Стягнути на користь держави із обвинуваченого ОСОБА_3 процесуальні витрати на залучення експертів по проведенню: судової інженерно-екологічної експертизи від 20 квітня 2023 року №СЕ-19/120-23/3673-ЕЛ - в сумі 5975,00 грн; судової інженерно-екологічної експертизи від 13 квітня 2023 року №СЕ-19/120-23/3670-ЕЛ - в сумі 4780,00 грн; судової інженерно-екологічної експертизи від 21 квітня 2023 року №СЕ-19/120-23/3671-ЕЛ - в сумі 1912,00 грн; судово-почеркознавчої експертизи від 07 липня 2023 року №631/632/23-22 - в сумі 11471,04 грн; судово-почеркознавчої експертизи від 12 липня 2023 року №629/630/23-22 - в сумі 9081,24 грн; судової земельно-технічної експертизи від 28 липня 2023 року №733/23-22 - в сумі 9559,20 грн; судово-почеркознавчої експертизи від 30 серпня 2023 року №809/23-22 - в сумі 10037,16 грн; судово-почеркознавчої експертизи від 08 вересня 2023 року №26 - в сумі 2867,76 грн; судової почеркознавчої експертизи від 12 лютого 2024 року №12/24-22 - в сумі 9446,00 грн; судово-економічної експертизи від 16 квітня 2024 року №247/24-22 - в сумі 17038,80 грн.

Апеляція на вирок може бути подана до Тернопільського апеляційного суду через Підгаєцький районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що вирок суду не набрав законної сили.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та обвинуваченому. Інші учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.

Головуючий: ОСОБА_1