Постанова від 18.11.2025 по справі 521/19140/25

Справа № 521/19140/25

Номер провадження 3/521/6496/25

ПОСТАНОВА

18 листопада 2025 року м. Одеса

Хаджибейський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Засядьвовк О.Д., при секретарі Котляр Ю.Ю., за участю прокурора Терлецької І.І., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , під час розгляду матеріалів, які надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Хаджибейського районного суду м. Одеси надійшли матеріали адміністративної справи за протоколом №251 від 25.10.2025 у відношенні ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 , припинивши з 21.08.2024 діяльність на посаді поліцейського взводу № 1 роти охорони об'єктів та публічної безпеки батальйону «Титан» Управління поліції охорони в Одеській області, маючи .пеціальне звання - «сержант поліції», будучи суб'єктом декларування відповідно до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» палі - Закон), в порушення абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав 03.06.2025, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка г.гипинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2024 рік (після звільнення), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні факт правопорушення визнав, у вчиненому розкаявся, просив суворо не карати.

Прокурор вважав, що протокол складений з дотриманням вимог КУпАП, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з чим ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією у виді штрафу.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно- правову відповідальність.

Згідно з пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону, поліцейські належать до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону.

Одночасно, відповідно до ч. 2 ст. З Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII) на працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Крім цього, згідно з ч. 1 ст. 61 цього ж закону, на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом та іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону № 580-VІІІ, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону № 580-VІІІ, поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції.

Так, на підставі наказу Управління поліції охорони в Одеській області від 03.02.2023 № 24 о/с, рядового поліції ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського взводу № 1 роти охорони об'єктів та публічної безпеки батальйону № 3 Управління поліції охорони в Одеській області з 06.02.2023.

Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону та суб'єктом відповідальності згідно з Приміткою до ст. 172-6 КУпАП, і зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ст. 45 вказаного Закону.

Відповідно до наказу Управління поліції охорони в Одеській області від15.08.2024 № 201 о/с, сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу № 1 роти охорони об'єктів та публічної безпеки батальйону «Титан» Управління поліції охорони в Одеській області, звільнено з 21.08.2024 відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).

У відповідності з п. 15 ст. 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, пп. "а", "в"-"ґ" п. 2, п. 4 ч. 1 ст. З цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Особи, зазначені у п. 1, пп. "а", "в"-"ґ" п. 2 ч. 1 ст. З цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. "а" і "в" п. 2, п. 5 ч. 1 ст. З, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

На виконання вище зазначених вимог, поліцейський взводу № 1 роти охорони об'єктів та публічної безпеки батальйону «Титан» Управління поліції охорони в Одеській області сержант поліції Микитюк В.О. як особа, яка припинила 21.08.2024 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, був зобов'язаний подати декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2024 рік, не пізніше 31.03.2024.

Згідно з інформацією, розміщеною у публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 з 2024 року подавав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що свідчить про його обізнаність з вимогами та порядком декларування.

Крім цього, ОСОБА_1 власним підписом засвідчив ознайомлення із Повідомленням щодо дотримання вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаний щодо обов'язку, способу, та терміну подання такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, подав відповідну декларацію лише 03.06.2025 о 09 год. 51 хв., що встановлено з д довідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та підтверджується послідовністю його дій в Реєстрі, що надійшли з НАЗК листом від 22.08.2025 № 47-06/71280-25.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши з 21.08.2024 діяльність на посаді поліцейський взводу № 1 роти охорони об'єктів та публічної безпеки батальйону «Титан» Управління поліції охорони в Одеській області, маючи спеціальне звання - «сержант поліції», будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 03.06.2025 без поважних причин подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, щорічну за 2024 рік (після звільнення), чим порушив вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Частиною 1 статті 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з положеннями ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ч. 1 ст.172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Слід зазначити, що правопорушення, пов'язане з корупцією, - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 Закону Украйни «Про запобігання корупції», за яке встановлено, в тому числі, і адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Крім повного визнання своєї вини правопорушником, вина ОСОБА_1 повністю підтверджується наданими до суду матеріалами адміністративної справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення №251 від 25.10.2025 року; роздруківкою з сайту ГАЗК щодо декларації ОСОБА_1 , копією листа НАЗК № 47-06/71280-25 від 22.08.2025, іншими матеріалами справи у своїй сукупності.

На підставі вищевикладеного, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, те, що остання раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, інші обставини справи, суд вважає, що необхідним і достатнім для попередження нових правопорушень та виховання особи в дусі додержання Законів України буде накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

Відповідно ст. 40-1 КУпАП у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Керуючись ст. ст.33, ч.1 ст. 172-6, 283-285, 287, 294 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Апеляційну скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд міста Одеси.

Суддя О.Д. Засядьвовк