№ 207/1986/25
№ 3/207/573/25
13 травня 2025 року суддя Південного районного суду міста Кам'янського І.М. Юрченко, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, керівника ДП «БАР'ЄР», ЄДРСР 31330051, податкова адреса: Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, проспект Аношкіна, буд. 179Б, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 163-2 КпАП України,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 07.04.2025 року при камеральній перевірці ДП «БАР'ЄР», ЄДРСР 31330051, проведеної головним державним інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузі переробної промисловості управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області Сидоровою Т.В., встановлений факт несвоєчасного подання платіжного доручення на перерахування належної до сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по Податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2024 року № 9350563097 від 19.11.2024 року терміном сплати 02.12.2024, за листопад 2024 року № 9386238094 від 19.12.2024 року терміном сплати 30.12.2024, за грудень 2024 року № 9416422767 від 16.01.2025 року терміном сплати 30.01.2025, про що складено акт камеральної перевірки від 13.02.2025 № 7568/6/04-36-04-14-06/31330051, чим порушено: п. 57.1 ст. 57 та п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-IV (зі змінами та доповненнями).
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, його захисник Борщевич І.О. надав до суду клопотання, в якому зазначив, що відповідно до протоколу граничною датою подання платіжного доручення на перерахування належного до сплати податку на додану вартість за жовтень 2024 року є 02.12.2024, за листопад 2024 року є 30.12.2024, за грудень 2024 року є 30.01.2025. отже, адміністративне правопорушення вчинене 02.12.2024, 30.12.2024, та 30.01.2025, тобто більше ніж 3 місяці з дня його вчинення, а відтак, на момент розгляду справи по суті закінчились строки, передбачені ст. 38 КУпАП, що є підставою для закриття провадження. Просить закрити провадження у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Статтею 7 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
При цьому, згідно з ч. 2 ст. 38 КпАП України якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
Тобто, приписами статті 38 КУпАП встановлено строки, після закінчення яких виключається накладення адміністративних стягнень.
Згідно з пунктом 7 статті 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Розгляд справи був призначений на 13.05.2025 року.
Як вбачається зі змісту статті 38 КУпАП, початком відліку строку для накладення адміністративного стягнення є день вчинення адміністративного правопорушення. Вказана стаття не передбачає інших умов відліку цього строку, крім як для триваючих правопорушень.
Норми КУпАП не містять визначення поняття «триваюче правопорушення». Проте, як значено у постанові Верховного Суду від 11 травня 2018 року, справа №804/401/17, триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності) Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
Аналогічні висновки наведені у постановах Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі № 158/286/17 та від 19 травня 2020 року у справі №404/1794/16.
Проаналізувавши обставини справи та юридичний склад правопорушення, суд дійшов висновку, що порушення, яке зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення є разовим правопорушенням, оскільки таке правопорушення не має триваючого характеру.
Отже, як встановлено судом, та зазначено в протоколі від 07.05.2025 про адміністративне правопорушення, адміністративне правопорушення ОСОБА_1 було вчинено 02.12.2024, 30.12.2024, та 30.01.2025 (терміни сплати), про що зазначено в самому протоколі про адміністративне правопорушення, тому на момент розгляду справи по суті закінчились строки, передбачені ст.38 КУпАП, що відповідно до вимог п.7 ст.247 КУпАП є підставою для закриття провадження в справі.
При цьому, п.7 ч.1 ст.247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення, а тлумачення цієї норми дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи, у т.ч. й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, суд вважає, що поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох рішень в одній постанові буде свідчити про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи те, що з дня вчинення правопорушення минуло три місяці, а також, з огляду на те, що вказане адміністративне правопорушення не є триваючим, тому в силу ч.2 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення відносно ОСОБА_1 не може бути накладено, а адміністративна справа підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, 247 п.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ст. 163-2 ч. 1 КпАП України - закрити у зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Південний районний суд міста Кам'янського.
Строк звернення постанови до виконання протягом трьох місяців.
Суддя І.М. Юрченко