Постанова від 29.12.2025 по справі 201/12520/25

Справа № 201/12520/25

Провадження № 3/932/4870/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2025 року м. Дніпро

Шевченківський районний суд міста Дніпра у складі:

Головуючої судді Юдіної Н.М.,

за участі секретаря судового засідання Алманової М.В.,

особи, яка притягається

до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

прокурора Масалітіна Е.А.,

розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , присяжну Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська (нова назва - Соборний районний суд міста Дніпра), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 за частиною 1 статтею 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Рішення Дніпровської міської ради № 11/21 від 11.05.2022 затверджено список присяжних Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська серед яких була ОСОБА_1 .

Відповідно до інформації, щодо розгляду справ за участі присяжних у судових засіданнях, наданої Соборним районним судом міста Дніпра у відповідь на запит УСР в Дніпропетровській області ДСР НП України, ОСОБА_1 протягом 2023 року була присутня на 5 судових засіданнях.

Відповідно до п.п. «ґ» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» присяжних (під час виконання ними обов?язків у суді) віднесено до суб?єктів на яких поширюється дія вказаного закону.

Отже, ОСОБА_1 виконуючи обов'язки присяжного Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, згідно з п. п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону є суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов?язаних з корупцією та суб?єктом декларування відповідно до ст. 45 Закону.

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IХ, Законом України «Про захист інтересів суб?єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03 березня 2022 року № 2115-1X було призупинено компанію декларування в Україні.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.

Так згідно з п. 2 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону - особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб?єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлено, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2023 рік лише 18.01.2025 о 19 год. 44 хв.

Згідно з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), встановлено, що дії, направлені на подання декларації ОСОБА_1 розпочала лише 18.01.2025, тобто після закінчення граничного строку для подання вказаного документу.

Перевіркою не встановлено поважних причин несвоєчасного подання декларації.

При цьому, ОСОБА_1 відомо, що згідно з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» вона зобов?язана подавати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що підтверджується наданим нею поясненням.

Загалом, за час здійснення діяльності, пов?язаної з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала 3 декларації, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування під час дії воєнного стану, що свідчить про її обізнаність з роботою у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Слід звернути увагу, що суб?єкт декларування до початку вчинення дій щодо подання будь-якого типу декларацій ознайомлюється з Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджений наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08 листопада 2023 року №252/23, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 року за № 1965/41021 про що ставить відповідну відмітку про ознайомлення та лише після цього може приступити до її заповнення.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , виконуючи обов?язки присяжного Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, будучи згідно з п.п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб?єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме - 18.01.2025 о 19 год. 44 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні провину визнала та зазначила, що згодна із протоколом про адміністративне правопорушення складеним щодо неї.

Прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення сторін у справі, суд дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад інкримінованого їй адміністративного правопорушення, а матеріал щодо останньої складений з дотриманням процесуального законодавства у зв'язку із наступним.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.

Так згідно п. 27 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону - особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб?єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

З матеріалів справи вбачається, що дійсно рішенням від 11.05.2022 № 11/21 Дніпровської міської ради VIII скликання було затверджено список присяжних, крім інших, Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська строком на 3 роки (а.с. 21-22), відповідно до списку присяжних для Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська було затверджено ОСОБА_1 (а.с. 23).

Згідно з довідки в.о. Керівника апарату Соборного районного суду міста Дніпра від 22.05.2025, присяжна Соборного районного суду міста Дніпра (Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська) ОСОБА_1 протягом 2023 року була присутня на 5 судових засіданнях (а.с. 19-20).

Як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_1 , які були надані нею під час перевірки та послідуючого складання протоколу про адміністративне правопорушення (а.с. 38-40) вона подала декларацію за 2023 рік несвоєчасно, оскільки було призупинено декларування, а про відновлення декларування ніхто їй не повідомляв, а тому через недостатню обізнаність у законодавстві декларацією було подано із запізненням. Ці пояснення ОСОБА_1 підтвердила у судовому засіданні.

При прийнятті рішення суд досліджує матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме:

-протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №880 від 17.09.2025;

-лист Дніпропетровської обласної прокуратури щодо перевірки на предмет можливих порушень вимог фінансового контролю та вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією вчинених, крім іншого, присяжною Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ;

-запит від 05.05.2025 № 52540-2025 Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області до Соборного районного суду міста Дніпра щодо надання інформації та копій документів;

-довідку Соборного районного суду міста Дніпра щодо участі присяжної ОСОБА_1 у судових засіданнях, крім іншого, у 2023 році;

-рішення Дніпровської міської ради від 11.05.2022 №11/21;

-список присяжних Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, затверджений рішенням міської ради №11/21 від 11.05.2022;

-послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 ;

-письмові пояснення ОСОБА_1 ;

-рапорт співробітника УСР в Дніпропетровській області щодо зібраних матеріалів щодо ОСОБА_1 ;

-роздруківка декларації ОСОБА_1 , яка подана 18.01.2025.

Отже, під час судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1 дійсно було порушено строки подання декларації, передбаченої ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», і її вина знайшла підтвердження в судовому засіданні.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,- тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вказані докази суд визнає належними, допустимими, достовірними та достатніми у своїй сукупності для встановлення судом усіх обставин, що підлягають з'ясуванню.

Суду не надано доказів та не наведено доводів, які б викликали сумніви або вказували на суперечності в обставинах встановлених судом.

При обранні виду та міри адміністративного стягнення суд виходить із санкції статті, загальних засад адміністративної відповідальності, ступеню суспільної небезпеки скоєного, особи ОСОБА_1 , відсутність обставин, які обтяжують або пом'якшують накладення адміністративного стягнення.

Крім того, у відповідності до статті 40-1 КУпАП, частини п'ятої статті 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в дохід держави слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому винесено постанову.

Керуючись статями 24, 27, 33, 38, 172-6, 283, 284 КУпАП, а також іншими наведеними положеннями законодавства, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статтею 172-6 КУпАП та застосувати щодо неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп .

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у визначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Дніпра.

Суддя Н.М. Юдіна